| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Zwolnienia

Utrata prawa do zwolnienia podmiotowego w VAT po przekroczeniu limitu wartości sprzedaży

Aktualizacja: 06.12.2016

Za przedsiębiorcami już połowa roku. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia w VAT, powinni zacząć uważniej monitorować wartość sprzedaży. Przekroczenie 150 000 zł spowoduje u nich utratę prawa do zwolnienia, a co za tym idzie, zrodzi obowiązek rozliczania VAT-u. »

Zwolnienia z VAT transakcji dotyczących płatności i przelewów nie stosuje się do usług przetwarzania płatności kartą debetową

Aktualizacja: 06.12.2016

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 26 maja 2016 r. wyrok w sprawie C-607/14 w przedmiocie odmowy zwolnienia z podatku od wartości dodanej usług przetwarzania płatności kartą debetową. »

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT 2017 - czy będzie 200 tysięcy?

Aktualizacja: 06.12.2016

Ministerstwo Finansów chce podnieść limit zwolnienia z VAT ze 150 tys. zł do 200 tys. zł od 2017 roku. Rząd wystąpił już do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego w VAT. Szacuje, że skorzysta na tym ok. 24 tys. podatników. Ale dziś prawie 900 tys. podatnikom bardziej opłaca się płacić VAT niż być zwolnionym. »

Rejestracja transakcji na instrumentach pochodnych w repozytorium transakcji jest zwolniona z VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Usługa rejestracji jest bezpośrednią konsekwencją obrotu instrumentem pochodnym i pozostaje w ścisłym związku z tym obrotem, podobnie jak czynności mające za przedmiot przechowywanie instrumentów umożliwiające obrót lub dokonywane rozliczenia lub rozrachunku. W konsekwencji, usługa rejestracji transakcji na instrumentach pochodnych w repozytorium transakcji jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. »

Usługi likwidacji szkód nie są zwolnione z VAT - wyrok TSUE

Aktualizacja: 06.12.2016

17 marca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-40/15. Istotą sporu przedstawionego TSUE do rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny była możliwość zwolnienia od VAT usług likwidacji szkód świadczonych w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń. Usługi będące przedmiotem sporu dotyczyły m.in. przyjmowania zgłoszeń szkód, prowadzenia rejestru szkód, ustalania przyczyn i okoliczności szkód, prowadzania korespondencji z klientami oraz likwidacji merytorycznej szkód. »

Nieoprocentowane pożyczki dla pracowników są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 15.03.2016

Udzielanie nieoprocentowanych pożyczek pracownikom spółki podlega, co do zasady opodatkowaniu VAT, bo czynności taki są usługami w rozumieniu ustawy o VAT. Ale ponieważ te usługi mieszczą się w zakresie czynności wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (jako usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych) - będą zwolnione przedmiotowo z VAT. »

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z VAT

Aktualizacja: 11.03.2016

Sprzedaży nieruchomości co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, jednak pod pewnymi warunkami można skorzystać ze zwolnienia. Nawet w przypadku, gdy podatnik sprzedaje nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie zawsze będzie zobowiązany do jej opodatkowania podatkiem VAT. »

Zwolnienie z VAT w 2016, 2017 i 2018 roku - kto może skorzystać?

Aktualizacja: 08.03.2016

150 000 zł to kwota, której nie mogą przekroczyć przedsiębiorcy, pragnący skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w roku 2016 na zasadach zwolnienia podmiotowego. Taki limit będzie obowiązywać także w 2017 i 2018 roku. Kto i w jaki sposób może skorzystać ze zwolnienia z VAT podpowiadają eksperci Cafe Finance. »

Zakup towaru spoza UE przez podatnika zwolnionego z VAT

Aktualizacja: 24.02.2016

Zakup towaru spoza Unii Europejskiej to dość powszechna transakcja dokonywana przez szerokie grono polskich firm. Transakcje tego typu wymagają niestandardowych formalności. Jak prawidłowo rozliczyć zakup towaru spoza UE w przypadku podatnika zwolnionego z VAT? »

Spółka może podnająć mieszkanie bez VAT

Aktualizacja: 28.01.2016

Zdaniem organów podatkowych usługa najmu lokalu mieszkalnego świadczona osobie prawnej na cele mieszkaniowe jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. »

VAT od usług e-gabinetów lekarskich

Aktualizacja: 25.01.2016

Coraz więcej usług jest świadczonych on-line. Nawet część usług medycznych może być świadczonych w ten sposób. Organy podatkowe uważają, że konsultacje medyczne świadczone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, bez względu na ich rodzaj i zakres, nie stanowią usługi medycznej zwolnionej z podatku VAT. »

Najem mieszkania pracowniczego na rzecz spółki bez VAT

Aktualizacja: 20.01.2016

Zwolnieniu od podatku podlega świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym co istotne, na cele mieszkaniowe. Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala na zastosowanie zwolnienia i powoduje konieczność zastosowania 23% stawki podatku VAT. »

Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego z VAT - czy można odzyskać VAT naliczony

Aktualizacja: 07.01.2016

Podatnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą odzyskać VAT zapłacony przy zakupach towarów handlowych, dokonanych przed dniem rezygnacji ze zwolnienia. W tym celu nie muszą sporządzać spisu z natury towarów. »

Limit zwolnienia z VAT w 2016 roku

Aktualizacja: 05.01.2016

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się z VAT-u sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Taka wysokość zwolnienia z VAT utrzyma się także w 2017 i 2018 roku. »

Zwolnienie z VAT tylko dla podatników mających siedzibę w Polsce

Aktualizacja: 02.12.2015

Jeżeli podatnik mieszka za granicą (tam ma siedzibę), a prowadzi czynności podlegające opodatkowaniu w Polsce, to zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT nie stosuje się do niego zwolnienia z VAT. Musi więc od każdego obrotu płacić podatek. Siedzibą osoby fizycznej jest jej miejsce zamieszkania – orzekł 4 listopada 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »