REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki - krok po kroku

Procedura konkursowa ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki jest podobna do procedur obowiązujących także w ramach innych programów funduszy strukturalnych. Dlatego przedstawienie tej procedury da Czytelnikom ogólną wiedzę o sposobie ubiegania się o dofinansowanie w ramach wszelkich funduszy strukturalnych.

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest m.in. dokonanie spisu z natury, powiadomienie urzęd skarbowego. To jeszcze nie wszystko.

Tylko oryginał SAD z zerową stawką VAT

W przypadku eksportu bezpośredniego kserokopia dokumentu SAD nie uprawnia do zastosowania stawki zerowej VAT.

Podatkowy zamęt w szkoleniach

Szefowie firm szkoleniowych i pracodawcy łapią się ze zdziwienia za głowę. Takiego zamieszania związanego z podatkami nigdy wcześniej nie doświadczyli. Czekają na wyjaśnienie resortu finansów - pisze "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Zawieszone cło na monitory do 19 cali

Komisja Europejska zawiesiła pobieranie należności celnych od podzespołów elektronicznych. Zmienione zostały stawki celne na wyroby mięsne oraz tytoń. Szczególną kontrolą objęta została odzież z Chin.

Pożyczki mieszkaniowe z ZFŚS bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy pożyczki mieszkaniowe udzielane pracownikom w ramach ZFŚS podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Odszkodowania z ugód sądowych będą wolne od PIT

Senat pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o PIT rozszerzającej katalog wyłączeń z opodatkowania. Odszkodowania przyznane na podstawie ugód sądowych nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zwolnienie nie obejmie natomiast odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód wynikających z zawartych umów.

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.

REKLAMA

Nowy szef celników realizuje postulaty rządu

Jacek Kapica, nowy szef służby celnej, wydał dyspozycję szybkiej wypłaty trzynastek dla celników. Chce też, aby podwyżki dla nich o 500 zł na etat były realizowane od 1 stycznia 2008 r.

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek na podatek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.

Podatnicy domagają się uproszczenia przepisów

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła wnioski obywateli w sprawie zmian przepisów podatkowych.

Opłaty za studia może refundować pracodawca

Jeśli pracodawca zwraca pracownikowi opłaty za studia lub inne szkolenia wymienione w przepisach, dopłata taka będzie zwolniona z podatku.

Jak ewidencjonować kredyt na zakup środka trwałego

Spółka zaciągnęła w banku kredyt na zakup środka transportu (naczepy). Bank przyznał kredyt i na podstawie otrzymanej faktury przelał wymaganą kwotę na konto sprzedawcy naczepy, ustanawiając jednocześnie zastaw rejestrowy (sądowy). Co miesiąc bank potrąca z rachunku bieżącego spółki ratę i naliczone odsetki. W jaki sposób należy ująć w księgach rachunkowych takie zdarzenia?

Jak rozliczyć umowę o zakazie konkurencji

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji na okres 2 lat po ustaniu zatrudnienia. Z tego tytułu jesteśmy zobowiązani do wypłaty pracownikowi odszkodowania w wysokości określonej w umowie. Czy od wypłaconego w ratach odszkodowania należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne? W jaki sposób należy udokumentować wypłatę odszkodowania? Jak należy ująć wypłatę takiego odszkodowania w pkpir?

Wydatki na materiały budowlane: Brak podpisu małżonka pozbawi prawa do zwrotu

Wniosek o zwrot VAT musi być podpisany przez oboje małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy osobno. Osoby, które nie mogą uzyskać podpisu małżonka, tracą prawo do odzyskania części wydatków na materiały budowlane. Ze wspólnego podpisywania wniosku zwolnieni są jedynie małżonkowie pozostający w sądownie orzeczonej separacji.

Faktura korygująca musi dotyczyć tego samego okresu co sprzedaż

Korektę omyłkowo wystawionej faktury sprzedaży należy uwzględnić w tym samym okresie, w którym ujęto sprzedaż. Dotyczy to sytuacji, gdy nie zamknięto ksiąg rachunkowych tego okresu.

Moment powstania przychodu przy usługach budowlanych

Jak prawidłowo ustalić termin, w którym powstaje przychód z tytułu usług budowlanych? Czy każda wpłata środków pieniężnych na konto wykonawcy rodzi konieczność zaliczenia jej do przychodów?

Rozliczenie dofinansowania zimowego wypoczynku młodzieży

Niektóre dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Muszą być jednak przy tym spełnione warunki. Jakie?

Kiedy wliczać w koszty odsetki od kredytu

Jeśli na kupno wynajmowanego mieszkania lub innego lokalu został wzięty kredyt, a wynajmujący rozlicza podatek od dochodu z najmu na zasadach ogólnych, za jeden z kosztów uzyskania przychód może uznać odsetki spłacane od kredytu zaciągniętego uprzednio na zakup lokalu.

Od niepobranych odsetek jest podatek dochodowy

Osoby niespokrewnione mogą udzielać sobie pożyczek w granicach limitu bez podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli od spłaty rat nie będą pobierane odsetki, u pożyczkobiorcy powstanie przychód. Wartość niepobranych odsetek to nieodpłatne świadczenie, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Wycena majątku nie zależy od jego położenia

Stosowanie różnych wycen majątku w celu nałożenia podatku od spadków i darowizn, zależnych od tego, czy mienie leży w państwie podatnika czy innym kraju UE, narusza prawo wspólnotowe.

Zamieszkiwanie z dzieckiem jest warunkiem skorzystania z ulgi

Rodzic płacący alimenty może skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli w trakcie roku zamieszkuje z dzieckiem.

Zero VAT od SMS?

To trochę nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności - uważają organizacje charytatywne. Zaapelowały do Ministerstwa Finansów o zerowy VAT dla SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Nie będzie podatku od zarobków z Austrii

Został podpisany protokół do polsko-autriackiej umowy podatkowej. Przewiduje on korzystniejszą metodę rozliczenia dochodów zagranicznych.

Kiedy można uznać, że podatnik otrzymał fakturę VAT

Zakupiliśmy towar, który otrzymaliśmy w grudniu, fakturę dostaliśmy e-mailem i na jej podstawie zapłaciliśmy za towar. Jednak oryginał faktury został przesłany pocztą i otrzymaliśmy go w styczniu. Czy prawidło odliczyliśmy VAT z tej faktury w deklaracji za grudzień?

Likwidacja środka trwałego - jak zaewidencjonować

Do spółki z o.o., na pokrycie udziałów, wniesiono aportem (wkładem rzeczowym) sprzęt komputerowy. Uległ on uszkodzeniu i trzeba go spisać ze stanu. Jakich księgowań należy dokonać w związku z zaistniałą sytuacją, gdy likwidowany sprzęt jest umorzony w 100%, i jakich, jeśli nie został on jeszcze całkowicie umorzony?

Koszty uzyskania przychodów przy wypłacie ekwiwalentu za urlop i odprawy

Niekiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zachodzi konieczność wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy odprawy. W takiej sytuacji wielu pracodawców ma wątpliwości, czy do tego typu świadczeń należy stosować koszty uzyskania przychodów.

Czy wydatki na pakiet medyczny są kosztem

Moja firma opłaca pracownikom pakiet medyczny. Zgłosiłem do pakietu żonę. Miesięcznie z pensji pracodawca odlicza mi 40 zł. Czy koszty poniesione na wykup pakietu medycznego dla żony można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2007 rok?

Zmiana do rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji budżetowej

Już obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2007 r., które wprowadza zmiany do rozporządzenia Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Przekazanie zamówienia innej firmie podważa sens ustawy

Powierzenie całości zamówienia publicznego innej firmie stanowi wypaczenie sensu procedury przetargowej, podczas której wykonawca jest dokładnie weryfikowany, a podwykonawca już nie.

Jak prawidłowo sporządzić PIT-40

PIT-40 jest rocznym obliczeniem podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Sporządzają go jednak i składają płatnicy do 29 lutego 2008 r.

Wraz z umową potrzebne dokumenty

W przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi podatnik ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej w momencie zawarcia transakcji.

Jak ująć aktywa biologiczne w sprawozdaniu finansowym

MSR 41 Rolnictwo reguluje zasady wyceny, formy prezentacji oraz zakres ujawnień w sprawozdaniu finansowym związanych z działalnością rolniczą aktywów i produktów biologicznych. Jak aktywa biologiczne ujmuje się w sprawozdaniu?

Sprzedaż budynków na cele komercyjne bez podatku

Polska narusza prawo wspólnotowe, pobierając 22-proc. podatek od sprzedaży nieruchomości na cele komercyjne - pisze "Rzeczpospolita".

Będą obowiązywały nowe, bardziej szczegółowe formularze

Sprawozdania budżetowe w 2008 roku będą sporządzane według nowych wzorów - wynika z obowiązującego już rozporządzenia ministra finansów.

Racjonalna rachunkowość dla niewielkich firm

Władze unijne analizują rozwiązania dotyczące rachunkowości, które mają ułatwić działalność niewielkich firm.

Skarbowcy: może dojść do kolejnego protestu

Przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych żądają spotkania z premierem w celu omówienia sytuacji w administracji skarbowej. Gdy do rozmów nie dojdzie, może rozpocząć się kolejny protest.

Nowy szef służby celnej

Jacek Kapica został w piątek szefem Służby Celnej. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Dominika, który sam złożył dymisję.

Jak prawidłowo podatkowo potraktować przychody i koszty z tytułu umowy o roboty budowlane

Jesteśmy firmą budowlaną. W grudniu wygraliśmy przetarg o wartości 2 200 000 zł. W umowie z inwestorem mamy zapis o fakturowaniu częściowym, z czego na zakup materiałów w 2007 r. jesteśmy zobowiązani do wystawienia faktury VAT dla inwestora na kwotę 1 200 000 zł. W związku z tym dokonaliśmy zakupu materiałów (faktura kosztowa) na kwotę 700 000 zł. Ze względu na duży zakres przedmiotu umowy roboty budowlane potrwają ok. 6 miesięcy. W bieżącym roku nie ma więc fizycznej możliwości, aby całość zakupionego materiału wbudować w inwestycje. Jak prawidłowo podatkowo potraktować nasze przychody i koszty na koniec 2007 r. i na początek 2008 r.?

Jak prawidłowo zaksięgować samochód przeznaczony do odsprzedaży

Zakupiliśmy cysternę z przeznaczeniem do odsprzedaży. Ponieważ przed sprzedażą postanowiliśmy wyremontować samochód, zaksięgowaliśmy cały samochód na inwestycje. Firma jest stacją paliw i nie zajmujemy się sprzedażą samochodów, więc jest to przypadek jednorazowy. Czy możemy to zaksięgować na towary do odsprzedaży zamiast w inwestycje. Ujęcie tego samochodu w towarach zamiast w inwestycjach poprawiłoby wygląd rocznego sprawozdania finansowego.

W jaki sposób zmienią się rozliczenia spółki po ślubie wspólników

Czy zmieni się coś w rozliczeniach podatkowych, w sytuacji gdy dwoje wspólników spółki jawnej weźmie ślub?

Jak rozliczyć dochody z pracy i ze sprzedaży książki

Podatnik na co dzień pracuje w biurze na podstawie umowy o pracę. Pracodawca opłaca podatki i składki ZUS. Podatnik postanowił wydać swoje wspomnienia w formie książki, zawierające również informacje historyczne dotyczące miejscowości, w której mieszka. Książkę chce wydać jako osoba prywatna. Z własnej kieszeni opłaci druk i skład.

Jak rozliczać faktury za usługi telekomunikacyjne

Spółka otrzymuje faktury za usługi telekomunikacyjne. Z faktur wynika, że opłaty za połączenia dotyczą innego miesiąca niż opłata za abonament. Jak rozliczać tego rodzaju faktury i kiedy spółka uzyskuje prawo do odliczenia VAT?

Jak obniżenie składki rentowej i podwyższenie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2008 r. wpływa na podstawę wymiaru świadczeń

Od 1 stycznia 2008 r. nastąpiło dalsze obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe z 3,5% do 1,5% podstawy wymiaru składki, w części finansowanej ze środków ubezpieczonego. Zmiana składki rentowej ma również wpływ na ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w związku z chorobą, opieką i macierzyństwem z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Wysokość składki rentowej od 1 stycznia 2008 r. została obniżona również po stronie pracodawców z 6,5% do 4,5%. Kolejna zmiana, która obowiązuje od 1 styczna 2008 r. i ma wpływ na wysokość podstawy wymiaru świadczeń dla pracowników, to podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z 936 zł do 1126 zł.

Sprawozdanie Rb-N

Jak wykazywać w sprawozdaniu Rb-N stan gotówki w kasie, depozyty na żądanie oraz depozyty terminowe?

Jakie dokumenty jednostka powinna przygotować w związku z prowadzeniem pełnej księgowości

Zasady prowadzenia pełnej księgowości regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Jednak dla efektywniejszego zarządzania jednostki powinny stworzyć także tzw. wewnętrzne prawo, w postaci opracowanych regulaminów, instrukcji, procedur itp.

Jak opodatkować dochody Polaka pracującego w Irlandii - PITy 2007

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez Polaka pracującego w Irlandii zależy od tego gdzie znajduje się jego miejsce zamieszkania rozumiane jako centrum interesów życiowych

W Portugalii wychowujący dziecko zmniejszają swój podatek

Podatnicy wychowujący dzieci w Portugalii mogą odliczać od podatku określone prawem kwoty. Wysokość ulgi zależy od statusu podatnika i liczby dzieci.

Jak powinny się rozliczyć osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie

Z podatku dochodowego zwolnione są diety i kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.

Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek

Obowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony. Jednak osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą chciały uniknąć PIT, korzystając z ulgi meldunkowej, nadal będą musiały się meldować.

REKLAMA