W jaki sposób ustalić kwotę wolną od potrąceń, jeżeli pracownik zatrudniony w dozorze mienia jest zatrudniony na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 0,75 etatu, natomiast przepracował więcej godzin, niż wynika to z normy czasu pracy dla 0,75 etatu w danym miesiącu (nie są to nadgodziny)? Czy kwota wolna od potrąceń odnosi się do wymiaru czasu pracy znajdującego się w umowie o pracę, tj. 0,75 etatu, czy też do ilości przepracowanych godzin w danym miesiącu?
Dokonaliśmy zakupu towarów ze Szwecji od firmy ubezpieczeniowej, która nie jest podatnikiem VAT. W związku z tym, że nasza firma jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, mamy wątpliwość, czy w tym przypadku dokonany zakup stanowi dla nas wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Jeżeli nie, to czy naliczyć i odliczyć VAT oraz gdzie go ująć w deklaracji VAT-7?
Magazynier, będący pracownikiem spółki, został obciążony częścią ustalonych niedoborów materiałów znajdujących się w magazynie. Powodem powstania niedoborów były rażące zaniedbania magazyniera, które doprowadziły do zniszczenia części zapasów. Magazynier uznał swoją winę, wskutek czego został obciążony kosztem niedoborów magazynowych. Czy powstały niedobór można zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, a kwoty, które zwróci pracownik - do pozostałych przychodów operacyjnych? Jak rozliczyć ten niedobór w księgach oraz jakie są zasady jego rozliczania w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od towarów i usług?
Lekarz, który ma swój Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jest powołany do wojska na dwa tygodnie. Czy należy mu się zapłata od jednostki wojskowej, ponieważ na te dwa tygodnie zatrudnia lekarza na zastępstwo? W związku z tym ponosi koszty. Jeżeli tak, jak należy obliczyć kwotę, którą należy obciążyć jednostkę wojskową?
Ustawa o rachunkowości przewiduje różne metody wyceny aktywów i pasywów, m.in. wycenę w koszcie wytworzenia, w cenie nabycia, w cenie zakupu, w kwocie wymagającej zapłaty, w wartości godziwej. Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości wprowadza nową metodę, która dotychczas była znana tylko z rozporządzenia MF z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych - metodę wyceny według skorygowanej ceny nabycia.