REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PROJEKT/PRZESTĘPSTWA SKARBOWE

W Ministerstwie Finansów opracowano projekt zmian do ustawy o kontroli skarbowej oraz kodeksu karnego skarbowego.

Fiskus ujawnił, co skontroluje

Resort finansów po raz pierwszy zdecydował się ujawnić, jakimi obszarami działalności podatników będzie interesował się w 2006 roku fiskus. W opublikowanej na stronach internetowych broszurze ministerstwo wskazało dziewięć obszarów, które mogą zostać skontrolowane.

Na kosztowną reformę są już pieniądze

W przyszłym roku do budżetu państwa wpłacimy nawet o 2,5 mld zł więcej. Wszystko dzięki likwidacji ulgi remontowej.

Od zasiłku trzeba zapłacić podatek

Podatnicy, którzy otrzymywali zasiłek dla bezrobotnych, muszą wykazać go w zeznaniu rocznym i zapłacić podatek. Takiego obowiązku nie mają ci, którzy otrzymali środki z pomocy społecznej.

REKLAMA

Będzie niższa stawka na remonty

Ministerstwo Finansów wystąpi dziś do Komisji Europejskiej z wnioskiem o umożliwienie Polsce stosowania do 2010 roku obniżonej stawki VAT na usługi wymagające dużego nakładu pracy.

Czy wyjazd za granicę wyklucza zastępcze doręczenie pisma z urzędu skarbowego

Podatnik wyjechał za granicę na około 1,5 miesiąca i nie ustanowił pełnomocnika do doręczeń. Urząd kontroli skarbowej wysłał w tym czasie pocztą decyzję, którą traktuje jako doręczoną w sposób zastępczy, tj. na podstawie art. 150 § 2 Ordynacji podatkowej. Czy w opisanej sytuacji doszło do skutecznego doręczenia decyzji? W miarę możliwości proszę o poparcie odpowiedzi orzecznictwem.

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian i główna stopa NBP nadal będzie na poziomie 4,00 proc.

PIT/Projekt

Na konferencji w Warszawie Krajowa Izba Gospodarcza przedstawiła projekt zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, który niebawem zaprezentuje Ministerstwu Finansów. Nowy system ma opierać się na stawkach 18 i 32 proc.

REKLAMA

Przestępstwa skarbowe/Projekt

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian do prawa dewizowego oraz kodeksu karnego skarbowego. Rządowy projekt zakłada likwidację karalności niektórych przestępstw i wykroczeń skarbowych.

Kiedy płacisz podatek od biletów

Jeśli pracownik korzysta z biletów miesięcznych w celach prywatnych, będzie musiał zapłacić podatek. Skutki podatkowe związane z zakupionymi lub dofinansowanymi przez pracodawcę biletami miesięcznymi komunikacji miejskiej będą zależały przede wszystkim od tego, czy pracownicy będą z nich korzystać wyłącznie do celów służbowych, czy też będą korzystać z nich również na użytek prywatny.

Czy w 2006 r. można odliczyć nieodliczoną w 2005 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2005 r. zapłaciłam w 2005 r. Ze względu na niski podatek składek tych w całości nie odliczyłam w zeznaniu za 2005 r. Czy nieodliczone składki zdrowotne mogą być odliczone od podatku należnego za 2006 rok?

Reforma podatkowa

Przygotowywana przez rząd reforma podatkowa zostanie przedstawiona zgodnie z planem, czyli do końca marca, ale jej publiczna prezentacja może przesunąć się na przyszły tydzień - zapowiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Opłaty nie dla każdej gminy

Mieszkańcy gminy Trzcianka koło Piły, którzy chcą otrzymać zaświadczenie, że nie muszą płacić VAT za sprowadzony z innego kraju UE samochód, muszą złożyć wizytę w urzędzie skarbowym w pobliskim Czarnkowie. Za wydanie zaświadczenia trzeba zapłacić 150 zł opłaty skarbowej.

Urzędy pomagają podatnikom

Osoby, które muszą rozliczyć dochody zagraniczne, mogą uzyskać pomoc w urzędzie skarbowym. Można tam znaleźć broszury informacyjne, a także poprosić o wyjaśnienia specjalistę.

Ugoda sądowa jak wyrok

Zwolnienie z PIT stosuje się do odszkodowań przyznanych pracownikom zarówno na podstawie wyroku, jak i ugody sądowej - orzekł WSA w Białymstoku.

Kiedy sprzedaż gruntu bez podatku

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki, od nabycia którego minęło ponad 5 lat, oraz budynku mieszkalnego będącego w trakcie budowy będzie wolna od zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-51/USZ/2006/MK).

Czy do wyceny różnych operacji gospodarczych można stosować tylko jeden kurs walutowy

Z wyciągu bankowego wynika, że przy każdej operacji dokonanej tego samego dnia bank stosuje inny kurs walutowy. Czy istnieje możliwość zastosowania tylko jednego kursu, tj. kursu średniego NBP? Proszę o wyjaśnienie, według jakiego kursu dokonywać wyceny na dzień bilansowy?

Ulgi podatkowe obowiązujące w 2006 roku

Zlikwidowano większość intratnych ulg i odliczeń. Z części z nich można jednak nadal korzystać. Pojawiły się też nowe ulgi: sportowa, na nianie i innowacyjna. Ostatnia przeznaczona jest tylko dla przedsiębiorców.

VAT/UNIA

Podatnicy, którzy chcą potwierdzić numery identyfikacyjne VAT swoich kontrahentów z innych państw członkowskich UE, a także uzyskać informacje o podatku od towarów i usług w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, mają do dyspozycji contact-center.

Ponad 30 diet do odliczenia

Ministerstwo Finansów zaproponuje zmianę przepisów ustawy o PIT. Polacy uzyskujący dochody zagraniczne będą mogli pomniejszyć swój dochód o diety za każdy dzień przepracowany poza krajem od 2007 roku.

Opodatkowanie dochodów brytyjskich - grzechem przeszłości

W ostatnich dniach nabiera rozgłosu sprawa zasad opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych w Wielkiej Brytanii przez dziesiątki tysięcy zatrudnionych tam polskich pracowników. Powstaje pytanie, co w tej sprawie można zrobić? Poza renegocjacją polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która jest już w toku, z prawnego punktu widzenia możliwe są też jeszcze dwa inne, dość szybkie rozwiązania tego problemu.

ULGI/POMOC REGIONALNA

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

Czy zwrot wydatków na przejazdy prezesa zarządu jest kosztem

Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu zwrotu kosztów przejazdów prywatnym samochodem w celu odbycia podróży służbowej lub jazd lokalnych? Nasze pytanie dotyczy prezesa zarządu, jedynego udziałowca spółki, niebędącego jej pracownikiem. Zwrot wydatków przewiduje zawarta umowa cywilnoprawna.

Informacje o darowiznach trafią do naczelnika

Osoby prawne, w tym kościelne, niemające obowiązku składania zeznania rocznego CIT-8, muszą do końca marca złożyć w urzędzie skarbowym informacje o otrzymanych w roku podatkowym darowiznach.

Świadczenia pieniężne są zwolnione

Nie tylko kursy, szkolenia i staże, ale także stypendia i dodatki do praktyk współfinansowane z europejskich funduszy strukturalnych otrzymywane przez osoby fizyczne mogą być zwolnione z PIT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Przyznaje, że jego poprzednie stanowisko jest już nieaktualne.

Jak uniknąć dopłaty składając kilka PIT-ów

Wielu podatników składa dwa lub nawet trzy zeznania roczne. Często z jednego z nich wynika nadpłata podatku, natomiast w drugim wykazany jest podatek do zapłaty. Nie musi to jednak oznaczać konieczności wpłacenia podatku z jednego zeznania i oczekiwania przez trzy miesiące na zwrot nadpłaty z drugiego.

Jak skorygować zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej sprzedaż z niewłaściwą stawką VAT

Zdarza się, że sprzedawca zarejestruje w kasie fiskalnej sprzedaż z pomyłkową stawką VAT, np. zamiast 7% wprowadzi 0%. W związku z powyższym należy dokonać sprostowania w VAT, a ponieważ sprzedaż jest dokonywana na podstawie anonimowego paragonu z kasy fiskalnej, wówczas nie zachodzi obowiązek wystawienia korekty faktury. Prosimy o wyjaśnienie, jak skorygować paragon.

Posłowie zajmą się kontrolą nadzoru bankowego

Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień, aby stwierdzić, czy uchwała o powołaniu bankowej komisji śledczej jest zgodna z konstytucją - twierdzi Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW.

Ewidencja środków trwałych

Istotnym elementem wprowadzenia do ksiąg i ewidencji operacji związanych ze środkami trwałymi są odpowiednie dowody księgowe.

W jaki sposób należy rozliczać i ewidencjonować koszty związane z delegacjami służbowymi

Prowadzę rachunkowość w firmie handlowej. Firma zatrudnia kilku handlowców, którzy bardzo często odbywają podróże służbowe. W jaki sposób i jakie koszty należy rozliczać w związku z delegacjami służbowymi?

Egzaminy dla księgowych

W dniach 1, 3, 4 i 5 kwietnia kolejne osoby będą ubiegać się o certyfikat księgowy. W każdym z tych dni podejdzie do niego od 60 do 90 kandydatów.

Zaniechanie poboru może być niepotrzebne

Platforma Obywatelska proponuje zmianę w Ordynacji podatkowej, która umożliwi zaniechanie poboru podatków od Polaków pracujących w Anglii. Tymczasem eksperci uważają, że taką możliwość minister finansów ma już dziś i zmiana nie jest konieczna.

Nowoczesność na razie zbyt droga

Przedsiębiorcy mają trudności ze stosowaniem w praktyce przepisów dotyczących faktur elektronicznych.
- Problem polega na tym, że są to rozwiązania zaawansowane technicznie, ale trudne do zastosowania dla wielu firm. Ponadto na rynku nie ma systemów technologicznych przeznaczonych specjalnie dla małych firm. Chodzi o to, że istniejące rozwiązania są zbyt drogie - powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Kassel, starszy menedżer z zespołu VAT w PricewaterhouseCoopers.

Księgi rachunkowe przy działach specjalnych produkcji rolnej

Czy dla osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowanych na podstawie norm szacunkowych dochodu, istnieje obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości, w przypadku przekroczenia przychodu ze sprzedaży ponad kwotę 800 000 euro? -Postanowienie Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim z 24 października 2005 r. (nr PD-G/415/19/2005)

Kiedy możemy wystąpić o przyśpieszony zwrot VAT

Firma budowlana do listopada miała wysokie obroty opodatkowane stawkami 7 i 22%. W grudniu 2005 r., ze względu na niskie temperatury, była zmuszona do wstrzymania prac. W deklaracji VAT-7 za grudzień wykazała zwrot w wysokości 27 269 zł przy dostawie za 15 500 zł. Zwrot wynikał z przeniesienia 16 072 zł oraz zakupów pozostałych za grudzień 12 282 zł.

RPO. Dochody zagraniczne

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do minister finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z PIT osób pracujących w Wielkiej Brytanii do wysokości uwzględniającej koszty utrzymania za granicą.

Jak rozliczyć sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu

W 2002 r. przejęliśmy od Skarbu Państwa grunty w wieczyste użytkowanie. Transakcja została zaewidencjonowana na koncie "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". W 2005 r. sprzedaliśmy część prawa wieczystego użytkowania gruntu. Wartość księgowa prawa wieczystego użytkowania gruntu wynosi 20 000 zł, dotychczasowe umorzenie - 2833,30 zł. Jak należy zaewidencjonować operację sprzedaży?

PIT/STYPENDIA

Od 5 kwietnia będzie obowiązywać ustawa z dnia 26 stycznia 2006 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 46, poz. 328). Przywraca ona zwolnienie z podatku dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce.

Rabaty zmniejszają przychody lub koszty

Rabaty powinny być odpowiednio uwzględnione zarówno w księgach sprzedawcy, jak i kupującego. Podstawą księgowania musi być faktura korygująca.

VAT. Jakie załączniki trzeba złożyć

Wzór wniosku o zwrot VAT dostępny jest w urzędach skarbowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Składając taki wniosek, należy pamiętać, aby został uzupełniony o odpowiednie załączniki.

Kosztowny falstart urzędów skarbowych

To zła wiadomość dla Zyty Gilowskiej, wicepremiera i ministra finansów. Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwszy wyrok w sprawie kompetencji dużych urzędów skarbowych (obsługują wielkich podatników, np. banki i towarzystwa ubezpieczeniowe).

Czym grozi niesporządzenie informacji PIT-11/8B

W trakcie 2005 r. został rozwiązany stosunek pracy z kilkoma pracownikami w naszej firmie. Po kilku miesiącach od ich zwolnienia okazało się, że osoba odpowiedzialna za rozliczenia z pracownikami nie wystawiła im w ogóle PIT-11. Jakie sankcje grożą za nieprzekazanie informacji PIT-11? Czy możemy zostać pociągnięci za to do odpowiedzialności?

Jak długo niższy VAT

Jeśli podatnicy wykonują usługi w zakresie robót budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, mogą do końca 2007 roku stosować 7-proc. stawkę VAT. - Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Izby Skarbowej w Lublinie z 13 marca 2006 r. (nr PP1/448-294/04/I).

MF szuka możliwości wprowadzenia ulg prorodzinnych

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozmawiają na temat zmian w podatkach rodzinnych, ale nie chcą, aby zmiany były nadmiernym obciążeniem dla budżetu.

PIT/PROJEKT ZMIAN

PiS analizuje przygotowany przez PO projekt nowelizacji ustawy o PIT zakładający m.in. wprowadzenie dwóch stawek podatku na poziomie 18 proc. i 32 proc. oraz ulg prorodzinnych.

Budżet zadaniowy daje szansę na oszczędności

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie budżetu zadaniowego. Dzięki temu nastąpią rewolucyjne zmiany. Pieniądze będą przeznaczane na realizację konkretnych zadań, które są ustalone w budżecie. Nie jest to jednak proste zadanie.

Kiedy należy wystawiać faktury wewnętrzne

Jesteśmy firmą produkującą słodycze. Zbliżają się święta i chcielibyśmy przekazać naszym pracownikom prezenty, które w całości będą się składały z naszych produktów. Czy w związku z tą czynnością musimy wystawić wewnętrzną fakturę VAT, a jeśli tak, to jak powinna być wystawiona taka faktura?

Strefy ekonomiczne

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie udzielania wsparcia nowej inwestycji z Funduszu Strefowego.

Jak prawidłowo obliczyć kwotę zwrotu podatku

Najczęściej o zwrot VAT od materiałów budowlanych występują osoby, które odnawiały mieszkanie i korzystały z ulgi remontowej. Mogą odzyskać do 7135 zł.

Nieściągalność musi być udowodniona

Wierzytelność nieściągalna może być zaliczona do kosztów, tylko jeśli wcześniej była zarachowana jako przychód i nie ma szans na jej odzyskanie.

REKLAMA