REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dotacje z budżetów bez podatku

Do 31 grudnia 2006 r. dotacje otrzymane z budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych są zwolnione od podatku dochodowego.

Czy używanie znaku towarowego otrzymanego z kraju UE obliguje do wystawienia faktury wewnętrznej

Uiszczamy opłatę za użytkowanie znaków towarowych dla kontrahenta z Niemiec w wysokości 1200 euro. Otrzymaliśmy rachunek wystawiony na tę kwotę. Znaki te wykorzystujemy przy wysyłce za granicę produktu, który wytwarzamy. Czy powinnam wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT? Rachunek jest wystawiony 5 stycznia 2005 r., a do działu księgowości dotarł dopiero teraz. Jak w takiej sytuacji należy postąpić?

Jest faktura, koszty poniesiono

Spółka prowadzi działalność na terenie katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Przedstawiciele spółki wystąpili z pytaniem do organu skarbowego, czy otrzymanie przez spółkę faktur dokumentujących zakupy inwestycyjne jest równoznaczne z poniesieniem kosztów inwestycji? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 5 stycznia 2006 r., nr PBB1/421-88/05

Jak wyceniać i aktualizować zapasy

Posiadamy w firmie niesprzedane zapasy. Wiemy, że już nie znajdą one nabywców po proponowanych przez nas cenach. W jaki sposób należy wyceniać takie znajdujące się na stanie magazynu materiały? W jaki sposób powinniśmy dokonać przeszacowania, jeżeli cena detaliczna jest zbyt wysoka, a jednak zależy nam na ich sprzedaży?

REKLAMA

Kto może korzystać z podatku liniowego

W 2006 r. wybrałam podatek liniowy. Czy skorzystanie z podatku liniowego wymaga wykazania zysku za 2005 r.? Firmę założyłam w 2005 r. i za ten rok mam stratę. Będę wykonywać zlecenia dla firmy byłego pracodawcy - umowę o pracę rozwiązałam w 2004 r. Zakres usług świadczonych przez moją firmę pokrywa się z zadaniami wykonywanymi w ramach umowy o pracę.

Duże odliczenia na nowe technologie

Wkrótce do Sejmu trafi nowelizacja przepisów dotyczących nowej ulgi innowacyjnej. Zmiana będzie korzystna. Dzięki niej duże firmy odliczą nie 30, ale 50 proc. wydatków na innowacje. Nowe technologie będzie można kupić od każdego.

Nie można winić księgowej

Jeśli pojawią się nieprawidłowości w księgach firmy lub sprawozdaniu finansowym, to w pierwszej kolejności odpowiedzialność powinien ponieść zarząd lub - w przypadku jednostki budżetowej - jej kierownik.

Jarosław Hruszowiec najlepszy we Wrocławiu

W kolejnym półfinale Konkursu Księgowy Roku, który odbył się we Wrocławiu, zwyciężył Jarosław Hruszowiec ze Świdnicy. Jarosław Hruszowiec wziął udział w konkursie po raz drugi. W ubiegłym roku we wrocławskim półfinale zajął drugie miejsce.

REKLAMA

W jaki sposób ewidencjonować przedawnione zobowiązania

Przedsiębiorstwo, w którym jestem księgową, jeszcze w 2000 r. zakupiło towar od kontrahenta. Krótko po tej transakcji tamta firma przestała istnieć. Obecnie nie ma nawet możliwości ustalenia pobytu jej właściciela. Zakupiony towar, którego duża część leży jeszcze w magazynach, nie został wtedy opłacony. Ponad sto tysięcy złotych nadal obciąża zobowiązania. Czy można przeksięgować tę kwotę na konto właściciela jako zobowiązanie przedawnione po 3 latach?

Przy reklamie trzeba pilnować limitu

Nie stanowią kosztów podatkowych wydatki na reprezentację i reklamę w części przekraczającej 0,25 proc. przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Po przekroczeniu limitu podatek naliczony wynikający z faktury za usługi nie będzie mógł być odliczony. - Decyzja Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 stycznia 2006 r. nr PP-B/406z-34/05/AKB

Czy trzeba wystawić fakturę zbiorczą

Jeden z naszych klientów wpłacał zaliczki na poczet dostawy towarów. Po każdej wpłacie wystawiane były faktury, jednak w opisie pierwszej z nich wpisane było: "zaliczka z tytułu zamówienia z dnia...". Suma wpłaconych zaliczek odpowiadała wartości wydanych towarów. Klient chce otrzymać fakturę zbiorczą, która obejmie cały sprzedany towar z faktur częściowych. Czy mam obowiązek sporządzić taką fakturę?

Jak udokumentować przekazanie środka trwałego na potrzeby własne podatnika

Prowadzę działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych. Jedną z chłodziarek, stanowiącą środek trwały, chciałbym przekazać na swoje prywatne potrzeby. Jak udokumentować taką operację?

Na fakturze nazwiska obojga małżonków

Małżeństwu korzystającemu wspólnie z internetu przysługuje oddzielny limit z tytułu ulgi internetowej. Żeby jednak skorzystać z odliczenia, małżonkowie muszą mieć fakturę VAT wystawioną na imię obojga małżonków lub na każdego z nich oddzielnie.

Dwa dni na decyzję

Tylko do jutra przedsiębiorcy mają czas na decyzję, w jaki sposób chcą płacić podatek w 2006 roku. 20 stycznia mija termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Od zadeklarowanej na początku roku chęci płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych będzie zależało, w jaki sposób podatnik będzie rozliczał się przez cały rok podatkowy.

Jaki VAT przy płaceniu kartą

Obowiązują już unijne przepisy dotyczące podstawy opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usługi przy płatnościach kartą kredytową lub debetową.

Rolnicy dostaną zwrot akcyzy

Rząd przyjął na wczorajszym posiedzeniu projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej. Jak powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz, przeznaczono na ten cel 650 milionów złotych, które są zapisane w budżecie na rok 2006. Podatek zwracany będzie rolnikom po sześciu miesiącach.

Jak ewidencjonować faktury na przełomie roku

Faktury za telefony komórkowe wystawione w grudniu zawierają abonamenty za okres od 20 grudnia do 19 stycznia. Z kolei rozmowy w okresie od 20 grudnia do 19 stycznia zafakturowane są dopiero w styczniu. Jak zaksięgować te koszty na przełomie roku? Czy będą to koszty podatkowe?

Jak płacić składki na ZUS

To, jakie składki na ubezpieczenie społeczne muszą płacić poszczególne osoby, zależy od ich statusu, a więc od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą czy też są pracownikami najemnymi. Niniejszy poradnik ma na celu przybliżenie zarówno płatnikom składek jak i samym ubezpieczonym jak opłacać składki na ZUS, w jakim wymiarze i na jakiej podstawie.

Rząd m.in. o zwrocie podatku akcyzowego

Na środowym posiedzeniu rząd rozpatrzy m.in. projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego w produkcji rolnej. Projekt zakłada, że zwrot części tego podatku będzie dokonywany w okresach półrocznych przez urzędy gmin, na podstawie przedkładanych przez rolników faktur.

Likwidacja jednostki a amortyzacja środków trwałych

Jesteśmy spółką, która została postawiona w stan likwidacji. Dotychczas użytkowaliśmy kilka budynków i maszyn. Jednakże w związku z likwidacją działalności część z nich nie będzie już używana. Będziemy chcieli je w przyszłości sprzedać. Czy musimy dalej amortyzować te środki trwałe aż do zupełnej likwidacji?

Przed odliczeniem wylicz procent

Podatnik może odliczyć odsetki od kredytu, którego kwota nie przekracza 189 000 zł. Jeśli pożyczył w banku więcej, będzie musiał przed odliczeniem odsetek wyliczyć limit procentowy. Do tego niezbędna będzie prosta kalkulacja.

Jak dokonać korekty częściowo odliczonego podatku naliczonego w 2005 r.

Miejski ośrodek kultury prowadzi zarówno działalność pozwalającą na odliczanie VAT (wynajem pomieszczeń i sprzętu - VAT 22%), jak i działalność niepozwalającą na odliczenie (statutowa praca z dziećmi i młodzieżą). Jak powinniśmy dokonać korekty podatku naliczonego za 2005 r., jeżeli udział sprzedaży opodatkowanej VAT w stosunku do sprzedaży ogółem wyniósł 54%. Nie prowadzimy całościowej ewidencji zakupu VAT.

Obywatelski projekt ponownie w Sejmie

Do Sejmu ponownie trafił obywatelski projekt ustawy przywracający niższą stawkę VAT na ubranka dziecięce. Kłopot w tym, że projekt jest niezgodny z unijną dyrektywą. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. wysokość podatku na te towary wynosi 22 proc.

Łatwiej będzie obliczyć podatek

Komisja Europejska chce ułatwić życie drobnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność w kilku krajach UE. Mogliby oni wyliczać podstawę opodatkowania według zasad obowiązujących w państwie, w którym zarejestrowana jest firma-matka. W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan) przedstawione przez władze unijne rozwiązanie powinno zachęcić polskie małe i średnie przedsiębiorstwa do podejmowania działalności na terenie innych krajów.

Nowe przepisy korzystniejsze

W związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych i o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych Główna Komisja Orzekająca nie mogła rozpatrzyć sprawy przyznania nienależnej bonifikaty.

Akcyza musiała wzrosnąć

16-procentowa podwyżka akcyzy na papierosy i tytoń do palenia, która obowiązuje od poniedziałku 16 stycznia, wynika z konieczności dostosowania się Polski do minimum obowiązującego w UE - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Księgowy podejrzany

Gdy pojawią się nieprawidłowości w firmie, urzędnicy skarbowi nie szukają rzeczywistych sprawców, tylko winią księgowego lub dyrektora finansowego. Ci, nie mając innego wyjścia, dobrowolnie poddają się odpowiedzialności. Księgowi nie chcą być jednak kozłami ofiarnymi.

Można odliczyć VAT od cudzych usług

Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur zakupu usług obcych przekazywanych nieodpłatnie w ramach reklamy niepublicznej? - decyzja Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 stycznia 2006 r., nr PP-B/406z-34/05/AKB.

Zapłata kartą płatniczą za zakup paliwa za granicą - ujęcie księgowe

Podczas delegacji zagranicznej nasz pracownik opłacił zakup paliwa kartą płatniczą. Po otrzymaniu wyciągu bankowego dotyczącego konta złotówkowego stwierdzono, że kwota z niego wynikająca jest wyższa niż ta z dokonanej wyceny zakupu. Jak należy zaksięgować taką sytuację?

Kiedy montaż alarmu w siedzibie firmy zwiększy wartość początkową budynku

Rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem podatnikiem VAT. Czy wydatki na zakup systemu alarmowego wraz z jego montażem w siedzibie firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Bez uchwały

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął wczoraj uchwały dotyczącej VAT. Chodziło o to, czy zapłata zaległości w VAT, określonej w decyzji wymiarowej I instancji przed rozpatrzeniem odwołania, jest zapłatą podatku powodującą wygaśnięcie zobowiązania podatkowego.

Przekazana zaliczka na poczet dostaw w księgach rachunkowych

Jesteśmy spółką z o.o i przekazaliśmy naszemu kontrahentowi zaliczkę na poczet dostawy towaru. Dostawca wystawił nam z tego tytułu fakturę VAT dokumentującą otrzymaną zaliczkę. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych przekazaną zaliczkę na dostawę i otrzymaną fakturę? Czy ustawa o rachunkowości przewiduje swobodę co do wyboru przez jednostkę ewidencji na koncie "Rozliczenie zakupu"?

Półfinały na półmetku

Ubiegłoroczny zwycięzca półfinałów w Krakowie Andrzej Stempak ponownie zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji Konkursu Księgowy Roku.

Nie przekroczono uprawnień

Otrzymanie dotacji większej niż potrzebna do realizacji zadania nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Informator dla podatników

Na stronach internetowych urzędów skarbowych województwa śląskiego został uruchomiony informator o systemie obsługi klienta. Można znaleźć tam nie tylko informacje, gdzie i u kogo można załatwiać sprawy w poszczególnych urzędach skarbowych, ale także opis procedur załatwiania spraw, wniosków i skarg, wykaz dokumentów wymaganych dla załatwienia sprawy oraz wzory pism i wniosków.

PIT 2005. Łatwo wpaść w pułapkę

Kto zyskuje na wspólnym rozliczeniu podatku? Jedynie małżonkowie, których dochody bardzo się od siebie różnią. Jednak i na nich czyha kilka pułapek.

Dobra wiara usprawiedliwia

Podatnik uczestniczący nieświadomie w łańcuchu dostaw towarów, który ma charakter oszukańczy, nie może zostać pozbawiony możliwości odliczenia VAT - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W połączonych sprawach C-354/03, C-355/03 i C-484/03 Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł o możliwości odliczenia VAT przez podatników, którzy dokonując dostawy towarów nie byli świadomi, że uczestniczą w oszustwie, tzw. karuzeli podatkowej.

Czy faktura za poradę prawną powinna zawierać VAT

Porada prawna została udzielona przez adwokata w Polsce dla przedstawiciela firmy francuskiej. Nabywcą faktury jest firma z siedzibą we Francji, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Czy faktura za poradę prawną powinna zawierać VAT?

Jak rozliczyć zakup nieruchomości

Gospodarstwo Rolne spółka z o.o. zakupi grunty rolne oraz budynki gospodarskie od ANRol. Czy koszty wyceny tej nieruchomości, koszty poniesione na załatwienie kredytów bankowych, opinie prawne oraz opłaty notarialne z tym związane stanowią koszt uzyskania przychodu? Co w tym wypadku z VAT?

Czy odszkodowanie za uszkodzenie samochodu podlega wykazaniu w PIT-8C

Czy jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinniśmy osobom trzecim wystawić PIT-8C z tytułu wypłacania odszkodowania za uszkodzony samochód (zły stan nawierzchni ulicy), na podstawie ugody zawartej między stronami, w kwocie nieprzekraczającej przedstawionych rachunków?

Poziom wyższy niż w latach ubiegłych

Znamy już drugiego finalistę konkursu "Księgowy Roku 2005", który odbył się w Łodzi. Została nim Renata Rejmicz, księgowa zaledwie z trzyletnim stażem. Zwyciężczyni łódzkiego półfinału konkursu na wszystkie pytania odpowiadała bezbłędnie.

Rosną ceny papierosów

Od dziś obowiązuje wyższa akcyza na papierosy. Stawka kwotowa wzrosła do 75,12 zł, a procentowa do 31,30. Wzrost akcyzy odbije się na zasobności portfeli konsumentów. To oni zapłacą więcej.

Urząd jak drukarnia

Urzędnicy w obawie przed koniecznością poprawiania błędów we wnioskach o zwrot VAT na własną rękę drukują formularz zaproponowany przez Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie spieszą się jednak ze składaniem wniosków, a w już złożonych popełniają błędy.

Jak sporządzać rachunek przepływów środków pieniężnych przy zastosowaniu metody bezpośredniej

Reprezentuję małe przedsiębiorstwo z branży budowlanej. Mam kilka pytań dotyczących metodologii sporządzania rachunku przepływów pieniężnych. Jak należy sporządzać rachunek przepływów pieniężnych przy zastosowaniu metody bezpośredniej? Czy wspomniana metoda daje takie same wyniki jak pośrednia?

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać odpisy amortyzacyjne od praw autorskich wniesionych do spółki w formie aportu

Spółka z o.o. otrzymała tytułem aportu prawa autorskie do oprogramowania komputerowego. Wartość tych praw została w całości przekazana na kapitał zakładowy. Prawa te są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności, a przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok. Czy spółka z o.o. może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od praw autorskich wniesionych do spółki w formie aportu? - Pismo z 21 lipca 2005 r. nr BI/005-1257/04

Jak rozliczyć zysk z obligacji w PIT-38

W grudniu 2005 r. sprzedałam z zyskiem kupione na giełdzie obligacje (jako prywatny inwestor, osoba fizyczna). Jednocześnie w trakcie 2005 r. otrzymałam dwukrotnie odsetki z tytułu posiadania tych obligacji. Czy zysk z odsetek trzeba zsumować z zyskiem ze sprzedaży obligacji i wykazać w PIT-38?

Nowe regulacje, a już do wymiany

Nowa ustawa o finansach publicznych obowiązuje zaledwie od kilku dni, a już minister finansów zapowiada, że podzieli ona los swojej poprzedniczki, która zaraz po tym, jak zaczęła obowiązywać, musiała być zmieniana.

Czy zwrócone klientowi odsetki od zobowiązań podatkowych stanowią koszt podatkowy

Nasza spółka z o.o. świadczy dla spółki powiązanej usługi administracyjne, w tym księgowe. Podczas realizacji naszych usług księgowych nie dostrzegliśmy konieczności uiszczenia podatku przez spółkę powiązaną. Aby zadośćuczynić szkodom poniesionym na skutek naszego błędu, postanowiliśmy zwrócić zapłacony przez nią podatek wraz z odsetkami. Czy zwrócona kwota będzie stanowić w tym wypadku nasz koszt uzyskania przychodu?

Jak otrzymać zwrot VAT z Hiszpanii

Podmiot będący podatnikiem VAT w Polsce i dokonujący zakupu towarów lub usług w Hiszpanii ma prawo do otrzymania zwrotu tego podatku. Musi jednak wypełnić po hiszpańsku odpowiedni wniosek. Pieniądze powinien otrzymać nie później niż po 6 miesiącach. Ósma dyrektywa (79/1072/EEC) nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek zwrotu VAT zapłaconego przez podatnika, jeśli tylko spełnia on określone w dyrektywie wymogi.

Zgłoś projekt przez internet

Każdy, komu dały się we znaki absurdalne przepisy podatkowe, teraz może zgłosić propozycję ich zmiany. Wystarczy, że wejdzie na utworzoną właśnie stronę internetową www.podatki.gov.pl i zapisze swoje pomysły. Przedstawiciele biznesu i eksperci mają jednak mieszane odczucia dotyczące tej inicjatywy.

REKLAMA