REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podział kosztów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług hotelowych. Żona zawiesiła swoją działalność. Posiadamy też rozdzielność majątkową. Jednak przed rozdzieleniem majątku i w czasie, gdy również żona prowadziła działalność gospodarczą, kupiliśmy budynek hotelowy. Czy wydatki na remont lub ulepszenie ponoszone przez moją firmę można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy należy je dzielić w zależności od posiadanego udziału w budynku?

Akcyza bez zmian

Decyzja premiera o pozostawieniu akcyzy na paliwa na dotychczasowym poziomie mogłaby spowodować lukę w dochodach budżetu w wysokości ponad 1 mld zł i zwiększyć deficyt o tę kwotę, jeśli nie byłoby cięć w wydatkach lub dodatkowych dochodów. Ale i bez tego trudno będzie stworzyć budżet z dziurą nie większą niż 30 mld zł.

Nie przekażą 1 proc. podatku

Ze względu na problemy z budżetem na 2006 rok jest to mało prawdopodobne, aby przedsiębiorcom płacącym 19-proc. podatek liniowy dano możliwość przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Ewidencja - rejestry zakupu i sprzedaży

Zakładamy nową firmę i samodzielnie będziemy prowadzić księgowość. Chcielibyśmy wiedzieć, czy w przepisach prawnych istnieją szczegółowe regulacje co do tego, jak ma wyglądać ewidencja VAT, czy są obowiązujące wzory rejestrów zakupu i rejestrów sprzedaży? Znane nam programy informatyczne obsługujące księgowość firmy oferują niemal takie same wzory rejestrów.

REKLAMA

Wirtualne zyski i straty

Po zastosowaniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nagle okazało się, że niektóre spółki są znacznie bogatsze lub, odwrotnie, biedniejsze niż były. Analiza pierwszych półrocznych sprawozdań finansowych sporządzonych przez te firmy według nowych zasad ukazuje, jak wiele zamieszania narobiły standardy międzynarodowe.

Pamiętajmy o fakturach

Kto chce za kilka tygodni w PIT za 2005 r. odliczyć wydatki na internet, ten już teraz musi sprawdzić, czy gromadzi właściwe rachunki. Dla fiskusa liczy się tylko osoba figurująca na fakturze VAT, a nie użytkownik internetu.

Odsetki nie są kosztem

Odsetki od kredytu wykorzystanego na obniżenie kapitału zakładowego nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki związane z kapitałem zakładowym są obojętne dla kosztów.

Kłopoty z 1 proc.: Premierze, podaruj podatek

Organizacje pożytku publicznego wystąpiły do premiera z prośbą o szybką zmianę przepisów podatkowych. Chodzi o to, by osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną liniową stawką 19 proc. mogły przekazywać organizacjom 1 proc. rocznego podatku.

REKLAMA

Kiedy korygować informacje podsumowujące przy fakturach korygujących dostawę i nabycie wewnątrzwspólnotowe

Korekty dostaw wewnątrzwspólnotowych ujmuje się w deklaracji VAT i informacji podsumowującej w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Jak należy postąpić w przypadku korekty (noty kredytowej) nabycia wewnątrzwspólnotowego od kontrahenta unijnego? Czy rzeczywiście są różne terminy ujęcia korekt w przypadku dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowego?

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce

Czy dochody ze sprzedaży udziałów w spółce przez fundację, której celem statutowym jest m.in. prowadzenie domów pomocy społecznej, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b updop w części przeznaczonej na budowę domu spokojnej starości?

Księgowa bez winy

Księgowa nie może odpowiadać za wydatkowanie środków, jeśli do jej kompetencji nie należy rozporządzanie nimi - stwierdziła Główna Komisja Orzekająca.

Zyski dzięki lukom w przepisach

Resort finansów był ostrzegany przed konsekwencjami rozporządzenia, które umożliwiło nielegalny handel olejem opałowym korzystającym z preferencyjnej stawki. Aby skończyć z oszustwami, branża paliwowa chce zmienić ustawę o akcyzie.

Od prawa unijnego nie ma ucieczki

Interpretacje niejasnych przepisów podatkowych powinny uwzględniać dyrektywy unijne i orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Oznacza to konieczność stosowania nowych reguł interpretacyjnych uwzględniających zasadę pierwszeństwa dorobku prawa wspólnotowego.

Odliczenie VAT z faktury otrzymanej faksem

Nasza firma otrzymała fakturę VAT faksem w sierpniu. Oryginał tej faktury dotarł do naszej firmy dopiero we wrześniu. Główna księgowa podjęła decyzję o nieodliczaniu VAT z faksu faktury (czyli w sierpniu), chociaż kwota podatku naliczonego była dla naszej firmy znacząca. Odliczenia podatku naliczonego dokonano dopiero we wrześniu, czyli w miesiącu faktycznego otrzymania faktury oryginalnej. Czy główna księgowa postąpiła słusznie? Czy mogliśmy odliczyć VAT już w rozliczeniu za sierpień?

Czy można odliczać nabytą w 1999 r. ulgę

Czy ulga z tytułu wydatków na zakup nowego mieszkania, do której podatnik nabył prawo w 1999 r., będzie podlegała odliczeniu od podatku za rok 2005 i lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia?

Jeden czyn to jedno przestępstwo

Jeżeli ten sam czyn wyczerpuje znamiona przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych, sąd skazuje tylko za jedno przestępstwo skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów, z wyjątkiem przypadku kiedy zbieg tych przepisów ma charakter pozorny (pomijalny).

Przychody z działalności gospodarczej a zwolnienie od podatku dochodowego

Celem statutowym naszego stowarzyszenia jest działalność kulturalna, oświatowa, wspieranie inicjatyw społecznych i dobroczynności. Stowarzyszenie zamierza podjąć działalność gospodarczą. Czy stowarzyszenie będzie mogło nadal stosować zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4 updop? Czy stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług na rzecz swoich członków korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych?

Przede wszystkim potrzebny jest dobry harmonogram

Proces inwentaryzacji można podzielić na trzy główne etapy: przygotowawczy, spisowy i rozliczeniowy. Każdy z tych etapów składa się z elementarnych czynności uwzględniających procedurę prawną i zwyczajową. Najważniejsza jest dobra organizacja prac.

Czy podmiot zwolniony z VAT przy likwidacji działalności musi składać zgłoszenie VAT-Z i remanent likwidacyjny

Jeśli podatnik (niebędący podatnikiem VAT, bo nie złożył deklaracji VAT-R) zawiesza działalność gospodarczą i po 10 miesiącach nieuzyskiwania żadnego przychodu zdecydował, że chce zamknąć działalność, powinien złożyć deklaracje VAT-Z (wykreślenie z rejestru), pomimo że nie jest VAT-owcem? Jaką deklarację powinien złożyć i co z remanentem likwidacyjnym?

Wydatek na wniosek o dotację jako koszt

Czy wydatek poniesiony na opracowanie wniosku o uzyskanie dotacji będzie stanowić koszt uzyskania przychodów. Pismo Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 września 2005 r. (nr PB2/005-SIP-148/05)

Jak badać sprawozdania finansowe

Czy sprawozdania finansowe sporządzane zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości (MSR) powinny być badane według kryteriów zawartych w ustawie o rachunkowości czy też według innych kryteriów - dowiedzą się uczestnicy V Ogólnopolskiego Kongresu "Gazety Prawnej" - Rachunkowość i Podatki 2006.

Jak dokumentować dostawy towarów

Nowelizacja ustawy o VAT doprecyzowała kwestie związane z dokumentowaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów.

Podwyżki nie będzie?

Rząd rozważa utrzymanie stawek akcyzy na paliwa płynne na obecnym poziomie - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Cezary Mech. Z kolei minister finansów Teresa Lubińska poinformowała, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w piątek lub poniedziałek.

Czy wydatki na używanie samochodu na podstawie umowy najmu i użyczenia są kosztem podatkowym

Nasza spółka zalicza bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty (tj. koszty benzyny, wynajmu) związane z wynajęciem samochodów przez pracowników w trakcie zagranicznej podróży służbowej. Tak samo postępujemy z samochodami będącymi w użyczeniu, gdy leasingowane samochody są w serwisie. Czy organy skarbowe mogą zakwestionować postępowanie spółki?

Czy wpływa na VAT obrót papierami wartościowymi

Firma dokonuje zakupu i sprzedaży papierów wartościowych. Prowadzę działalność niefinansową, a transakcje te wynikają z chęci efektywnego wykorzystania wolnych środków obrotowych. Czy taki obrót zaliczony jest do usług pośrednictwa finansowego i podlega zwolnieniu od VAT? Czy ma to wpływ na rozliczenie podatku naliczonego?

Czy samochód musi być własnością pracownika

W prowadzonej działalności pokrywam wydatki związane z wykorzystywaniem samochodów przez moich pracowników. Czy wydatki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w sytuacji, gdy niektórzy z pracowników nie są właścicielami wykorzystywanych samochodów?

Systemy dla biur rachunkowych

Systemy informatyczne wspomagające pracę biur rachunkowych i doradców podatkowych zostaną zaprezentowne podczas cyklu konferencji zorganizowanych przez firmę Comarch i "Gazetę Prawną". Eksperci przedstawią praktyczne zagadnienia związane z przepisami prawa podatkowego.

PiS nie chce zmieniać PIT

Nie będzie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych w trakcie 2006 r., choć gdyby politycy PiS chcieli spełnić obietnice wyborcze, to mogliby w ten sposób wprowadzić zmiany korzystne dla podatników.

Czy odsetki za zwłokę podlegają opodatkowaniu

Jak w świetle obowiązujących przepisów traktować uzyskane odsetki za zwłokę w zapłacie? Spółka - osoba prawna - zawiera umowy z klientami, przewidując znaczne odroczenie terminu płatności, za które zostaną pobrane odsetki w określonej procentowo kwocie. Ponadto zdarza się, że nawet te odroczone terminy bywają niedotrzymane, stąd pojawiają się kolejne odsetki. Czy oba rodzaje odsetek podlegają ustawie o VAT, jeśli zostaną zapłacone?

Termin zbyt krótki

Rzecznik praw obywatelskich opowiedział się za zmianą regulacji dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej za niezgodne z prawem działania administracji w sprawach podatkowych.

Co grozi podatnikowi, który nie instaluje kasy

Instalacja kasy rejestrującej to spory wydatek. Czy podatnicy mają możliwość odliczenia wydatków poniesionych na jej zakup? Na jakie konsekwencje naraża się podatnik, który mimo takiego obowiązku nie zainstaluje kasy?

Jak przeprowadzać kalkulację kosztów procesów

Jestem początkującym księgowym, pracuję w dużym przedsiębiorstwie działającym w branży spożywczej. Produkujemy na zapas kilka jednorodnych produktów, które następnie są sprzedawane do kilkudziesięciu klientów hurtowych. Jak w przypadku jednorodnego produktu należy przeprowadzać procesową kalkulację kosztów?

Jaki VAT od wynajmu mieszkań

Spółka jawna świadczy usługi najmu lokali na cele mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych oraz najmu lokali użytkowych na rzecz podmiotów gospodarczych. Spółka dokumentuje świadczenie usług na rzecz podmiotów gospodarczych, wystawiając faktury VAT ze stawką 22-proc. Jak rozliczyć faktury za remont budynku? Czy świadczenie usług związanych z najmem lokali na cele mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych (zwolnionych z VAT) również powinno być dokumentowane fakturami VAT?

Ostatnie słowo należy do pani minister

Twierdzenia, że obniżona we wrześniu akcyza wzrośnie automatycznie po 1 stycznia, są nieprawdziwe. Akcyza na paliwo wzrośnie, ale dopiero wtedy, gdy minister finansów zmieni rozporządzenie. Losy samochodowej akcyzy leżą zatem w rękach minister Teresy Lubińskiej.

Czy opodatkować zawieszenie

Jakie konsekwencje rodzi zawieszenie działalności składu podatkowego? Czy będzie ono skutkować traktowaniem znajdujących się w składzie towarów jako wyprowadzonych ze składu i obowiązkiem uiszczenia od nich podatku akcyzowego?

Materiały kup teraz, prace wykonasz później

W ramach ulgi remontowej odliczamy wydatki na zakup materiałów remontowych oraz na zakup usług związanych z pracami.

Co trzeba wiedzieć o badaniu sprawozdań

VIII dyrektywa UE w sprawie badania ustawowego rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych wprowadza m.in. obligatoryjność stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. Standardy te będą musiały być stosowane przez wszystkich biegłych rewidentów i firmy audytorskie państw członkowskich UE przy przeprowadzaniu badań ustawowych.

Faktura w księdze

Zaewidencjonowałem fakturę VAT w ewidencji zakupu VAT w czerwcu 2005 r. Przez omyłkę nie ująłem tej faktury w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy mogę zaksięgować tę fakturę przy rozliczeniu rocznym za 2005 r.?

Podatek od skrętów jak od papierosów

Wyroby tytoniowe, sprzedawane w opakowaniu z aluminium, służące do robienia gotowych skrętów w drodze prostej nieprzemysłowej obróbki, są papierosami. A to oznacza, że akcyza od takich wyrobów pobierana jest według wyższych stawek podatku - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Nie będzie rewolucji

Księgowi i biegli rewidenci mówią, że zmiany w prawie, które regulują ich pracę, są potrzebne. Wynikają one przede wszystkim ze zmian w prawie międzynarodowym i unijnym. Nie ma jednak mowy o rewolucji.

VAT od umów zlecenia i o dzieło

Kiedy trzeba płacić VAT od umów zlecenia i o dzieło? Czy każda umowa powinna zawierać postanowienia dotyczące odpowiedzialności zleceniobiorcy? Którzy zleceniobiorcy są zwolnieni od VAT bez względu na postanowienia umów?

Jak dokonywać wyceny wyrobów gotowych

Spółka wycenia wyroby gotowe według planowanego technicznego kosztu wytworzenia, skorygowanego o wskaźnik odchyleń ustalany jako różnica między rzeczywistymi a planowanymi kosztami produkcji. W trakcie badania biegły zakwestionował taki sposób wyceny na dzień bilansowy. Czy biegły rewident miał rację, a jeżeli tak, to jak poprawnie należy wycenić zapasy wyrobów gotowych na koniec roku?

Remont środka trwałego

W budynku firmy (będącym środkiem trwałym firmy), który jest amortyzowany, zostały wymienione okna i przeprowadzono remont, nastąpiła też wymiana centralnego ogrzewania. Koszt inwestycji wyniósł około 18 000 zł netto. Czy te wydatki mogą być ujęte jako koszt w momencie ich poniesienia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Kto może korygować wartość darowizny

Prawo do korygowania wartości darowizny przysługuje zarówno organom podatkowym, jak i podatnikowi domagającemu się obniżenia wartości darowizny.

Trzeba gruntownie zmienić ustawę

To, że nie unikniemy kolejnych zmian w VAT, jest już pewne. Nie ma jednak zgodności co do tego, czy nowelizować ustawę o VAT, jak chce tego większość ekspertów, czy też napisać ją od nowa, jak życzyliby sobie tego przedsiębiorcy. Wszystko wskazuje na to, że większe szanse ma nowelizacja.

Poprzednia stawka, czyli podwyżka

Minister Finansów koryguje wyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości dotyczące podatków. Niewykluczona jest podwyżka akcyzy na paliwa. Na likwidację podatku Belki mamy jeszcze poczekać.

Jak ewidencjonować koszty w przedsiębiorstwie budowlanym

Pracuję w dziale księgowości w przedsiębiorstwie budowlano-montażowym. Od nowego roku chcemy zmienić zakładowy plan kont tak, aby uzyskać większą przejrzystość dotyczącą kosztów działalności przedsiębiorstwa. Na co w szczególności zwrócić uwagę opracowując plan kont?

Mogą powstać nowe problemy

Projekty zmian ustawy o podatku od towarów i usług przedstawione zarówno przez PiS, jak i PO znacznie liberalizują obecne przepisy. Niektóre jednak rozwiązania, np. umożliwiające praktyczne, nieograniczone tworzenie grup podatkowych, mogłyby mieć negatywne skutki.

Odliczenie od wykończenia mieszkania

Od kupna nowego mieszkania do przekazania jego własności przez dewelopera w formie aktu notarialnego zazwyczaj upływają długie miesiące. Jeśli jednak przyszły właściciel ma udokumentowane prawo do dysponowania takim lokalem, może skorzystać z ulgi remontowej.

MFW za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego wiele argumentów przemawia za tym, by stopy procentowe w Polsce pozostały na obecnym poziomie. MFW szacuje inflację 2006-2007 na niskim poziomie, nieco poniżej założeń rządu.

REKLAMA