REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS nie przekaże w czwartek środków do OFE

ZUS nie przekaże w czwartek środków do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - poinformowało biuro prasowe ZUS.

Zmiana homologacji - można jeździć bez kratek

Do niedawna kratki w samochodach montowane były po to, by odliczyć VAT w momencie zakupu samochodu. Drugą korzyścią była możliwość odliczania VAT-u od paliwa

Nowe przepisy. Zapłacimy podatek od zysku

Ustawa upoważniająca do ratyfikacji konwencji między rządami Polski i Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu została opublikowana w Dz.U. nr 132, poz. 1104.

RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynku i od czwartku podstawowa stopa NBP będzie na historycznie najniższym poziomie 4,75 proc.

Zmiana użytkowania wieczystego we własność

Komisje sejmowe poparły wczoraj senackie poprawki do ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Jeżeli Sejm przyjmie stanowisko komisji, użytkowanie wieczyste nie zniknie z porządku prawnego, a samo przekształcenie odbywać się będzie na wniosek, a nie z mocy prawa.

VAT na ubranka dziecięce

Stawka VAT na ubranka dziecięce najprawdopodobniej nie zmieni się. Projekt ustawy przywracającej niższą stawkę nie trafił na posiedzenie Sejmu.

Deklaracje podatkowe - trwa wojna o podpis

Upór organów podatkowych dotyczący konieczności osobistego podpisywania przez podatników deklaracji podatkowych może utrudnić inwestycje, a tym samym rozwój gospodarczy. Jest też sprzeczny z zasadą, w myśl której podatnik przy wypełnianiu swoich powinności wobec fiskusa może korzystać z fachowej pomocy. Dodatkowo uderza m.in. w doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych - uważają eksperci.

Jak opodatkować wykonany w Polsce montaż systemów antykradzieżowych

Jesteśmy firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT UE. Firma ze Szwecji będąca podatnikiem VAT UE zamówiła w naszej firmie montaż systemów antykradzieżowych (bramki antykradzieżowe, dezaktywatory). Usługa ta została wykonana na terytorium Polski, a jej nabywcą jest firma szwedzka. Proszę o informacje, w jaki sposób należy opodatkować wykonaną usługę?

Czy można odliczyć podatek od zakupów sfinansowanych z dotacji z urzędu pracy

Otrzymałam dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Sfinansowane z niej zostały towary handlowe. Czy VAT naliczony z faktur zakupu podlega odliczeniu?

Jak dokumentować wywóz towarów po zakończeniu usługi uszlachetniania

Jak udokumentować, że towar, na którym świadczyliśmy usługę uszlachetnienia, został wywieziony w ciągu 30 dni od momentu zakończenia usługi? Czy potrzebne jest potwierdzenie przez odbiorcę (zasady ogólne), czy wystarczy dokumentacja wewnętrzna naszej firmy (wykaz produkcji zakończonej oraz dokument CMR bez potwierdzenia odbioru)?

Jest już znany termin egzaminu na doradcę podatkowego

Przewodniczący Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego wyznaczył terminy egzaminów ustnych na doradcę podatkowego. Odbędą się one 11 i 12 sierpnia br. Osobom przygotowującym się do tego egzaminu warto przypomnieć, że uchwałą z 7 lipca br. zmieniono wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego. Wykaz dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów

Finansami zajmie się Trybunał

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy wydatki państwa będą podlegać innym niż dotychczas rygorom. Prezydent nie podpisał wczoraj nowej ustawy o finansach publicznych i skierował ją do TK. Wątpliwości prezydenta budzi przekazanie ministrowi finansów poprzez instytucje audytu nadzoru nad finansami sądów.

VAT. Jak prawidłowo wystawiać e-faktury

Problemem w stosowaniu e-faktur jest zakup i wdrożenie technologii zapewniającej autentyczność pochodzenia przesyłanego dokumentu i integralność jego treści. Przepisy przewidują dwie możliwości - zastosowanie kwalifikowanego bezpiecznego podpisu elektronicznego lub korzystanie z odpowiedniego systemu wymiany danych elektronicznych (tzw. systemu EDI).

Jakie koszty przy aporcie

Rozliczanie wnoszonego do spółki aportu w postaci własnej wierzytelności podatnika budzi wątpliwości. Dotychczas na ogół organy podatkowe aprobowały potrącanie kosztu odpowiadającego wartości wierzytelności.

Ubodzy bez opłaty skarbowej

Zaświadczenia wydawane przez wójta czy burmistrza, niezbędne rolnikom do uzasadniania wniosków o pomoc finansową z Unii, podlegają opłacie skarbowej. Zwolnienie z opłaty mogą uzyskać tylko osoby ubogie.

Czy po zaprzestaniu działalności należy sporządzić remanent

Czy w przypadku zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności (pismo do US) trwającej dłużej niż 10 miesięcy podatnik ma obowiązek odprowadzić należny VAT od remanentu, m.in. od środków trwałych, które ma w zakładzie?

Jak dokonać korekty odpisów amortyzacyjnych

W firmie w 1995 r. przeprowadzono aktualizację wyceny wartości środków trwałych, co spowodowało podwyższenie wartości początkowej posiadanych przez firmę środków trwałych. W latach 1995-1997 obowiązywał okres "przejściowy" w wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Po 1997 r. odpisy te były ustalone na wyższym poziomie niż dokonywane wcześniej. Natomiast firma do końca czerwca 2005 r. pozostawiła je na poziomie tych ustalonych z 1997 r. (czyli w niższej wysokości). W związku z zaistniałą sytuacją faktyczną proszę o odpowiedź, czy pełnych odpisów amortyzacyjnych mogę dokonywać np. od lipca 2005 r., korygując jednocześnie okres od początku roku, czy muszę poczekać do początku 2006 r.

Jak zaksięgować zakup usług podwykonawców związanych z wykonaniem usługi głównej

Nasza firma zajmuje się naprawą rozbitych samochodów. Wykonuje w ramach swej działalności odbudowę tych samochodów (usługa blacharsko-lakiernicza). Zlecamy innej firmie wykonanie geometrii kół, napełnienie lub naprawę klimatyzacji, naprawę np. chłodnicy - firma nie zatrudnia mechaników i nie posiada odpowiednich urządzeń do tego typu napraw. Za wymienione usługi faktury wystawiane są na naszą firmę. Czy ponoszone koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w kolumnie 14 księgi - pozostałe wydatki? Czy raczej księgować je w kolumnie 10 księgi? Faktura sprzedaży wystawiana jest ogólnie na usługę blacharsko-lakierniczą, materiały (bez wyszczególniania wymienionych usług). Jak postępować z tego typu wydatkami? Czy powinny one być ujmowane również na fakturze sprzedaży?

Zmainy w KKS. Sąd orzeknie przepadek automatów

Przepadek urządzeń do gier losowych, wygranych oraz dochodów z zakładów w przypadku prowadzenia działalności niezgodnej z prawem przewidują przyjęte przez Senat poprawki do nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. Senat w piątek zaakceptował poprawki do zmienionego kodeksu karnego skarbowego. Do przyjętej przez Sejm ustawy dodał własne poprawki.

Nowe opłaty w lecznictwie uzdrowiskowym

Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach oraz o gminach uzdrowiskowych wprowadzi nowe opłaty: miejscową, w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej, oraz uzdrowiskową. Ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach oraz o gminach uzdrowiskowych zajmował się Senat.

Kto powinien mieć kasę fiskalną

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie przyjęła odpowiedzi ministra finansów na dezyderat w sprawie wprowadzenia obowiązku ewidencjonowania obrotu i VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących - poinformował Mieczysław Czerniawski, przewodniczący komisji.

Z prac Sejmu. Czy VAT na odzież dziecięcą będzie niższy

Ulga na innowacje

Preferencje podatkowe dla jednostek badawczo-rozwojowych i przedsiębiorców korzystających z ich usług przewiduje rozpatrzona w piątek przez Senat ustawa o wspieraniu niektórych form działalności innowacyjnej.

Jaka stawka na usługi przewozu osób w ramach usług turystyki

PYTANIE DO USJaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować przewóz osób własnym taborem autokarowym wykonywany w ramach usług turystycznych nabywanych od innych kontrahentów?

Jak ująć w księdze obciążenie za wady w związku z reklamacją wykonanej usługi

Nasza firma świadczy usługi porządkowe. Prowadzimy księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli w przypadku zniszczenia dywanu podczas jego prania zakupimy dla klienta nowy dywan, to wydatek ten może stanowić dla nas koszt uzyskania przychodu? Jeśli tak, jak to zaksięgować?

Kiedy rozliczyć koszty związane z usunięciem szkody powstałej w roku ubiegłym

Do którego roku należy zaliczyć koszty poniesione w 2005 r. dotyczące usunięcia szkody powstałej w 2004 r.? Odszkodowanie otrzymano w 2004 r.

Czy abonament za usługi medyczne dla pracowników jest kosztem pracodawcy

Wykupiłem dla pracowników abonament medyczny. Czy abonament ten będzie moim kosztem uzyskania przychodów?

Jaka stawka na usługi pośrednictwa w znalezieniu pracy

PYTANIE DO USJaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług dla czynności polegających na wyszukiwaniu dla kontrahenta mającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej obywateli polskich, którzy są zatrudniani do pracy na terytorium państwa trzeciego?

Sporny zakaz reklamy

Księgowych z certyfikatem, w przeciwieństwie do doradców podatkowych, nie obejmuje zakaz reklamy swoich usług i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Korporacja doradców podatkowych rozważa możliwość wprowadzenia egzaminu różnicowego dla księgowych, co pozwoliłoby na przyjęcie ich do korporacji doradców i wyeliminowałoby istniejące między nimi różnice i konflikty.

Mniej urzędów celnych załatwi sprawy akcyzowe

Od 1 sierpnia zacznie obowiązywać nowy podział terytorialny zasięgu działania urzędów celnych załatwiających sprawy związane z akcyzą.

Opodatkowanie usług w miejscu ich konsumpcji

Komisja Europejska zaprezentowała propozycje zmian opodatkowania VAT przy usługach dostarczanych prywatnym odbiorcom. Zmiany mają na celu opodatkowanie niektórych usług w miejscu ich konsumpcji.

Kłopotliwy okres przejściowy

Wiele problemów sprawiają podatnikom nowe przepisy o VAT dotyczące samochodów będących przedmiotem m.in. umów leasingu, zawartych po 1 czerwca, ale przed wejściem w życie przepisów o autach - wynika z informacji otrzymywanych przez "GP".

Koszty zorganizowania konferencji

Spółka, w której jestem zatrudniona, zorganizowała konferencję prasową, podczas której zaprezentowany został nowy produkt lansowany przez firmę. Czy koszty takiej konferencji, jako zorganizowanej dla ograniczonego kręgu odbiorców, stanowi reklamę niepubliczną podlegającą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości 0,25% przychodów?

Druk ulotek jako koszt

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. W ramach reklamowania usług drukuję bardzo dużo ulotek. Są one rozdawane w sklepach oraz na ulicy. Czy wydatki poniesione na wykonanie ulotek reklamowych stanowią w całości koszt uzyskania przychodów czy też powinienem je zaliczyć do kosztów reprezentacji i reklamy objętych limitem?

Nieważność decyzji fiskusa

20 maja 2005 r. otrzymałam decyzję naczelnika urzędu skarbowego, w której zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych określone zostało w wysokości wyższej niż wynikająca ze złożonej deklaracji PIT-36. Od decyzji tej nie złożyłam odwołania i wpłaciłam wynikającą z niej kwotę zaległości. Decyzja ta jednak okazała się decyzją wadliwą - przy określaniu wysokości podstawy opodatkowania naczelnik urzędu skarbowego nie uwzględnił zapłaconych przeze mnie składek na ubezpieczenie społeczne, przez co wysokość zobowiązania podatkowego została niesłusznie zawyżona. Niestety, termin do złożenia odwołania już minął. Czy istnieje możliwość wzruszenia decyzji i odzyskania nadpłaconego przeze mnie podatku?

Ustawa o rachunkowości po niemiecku

Polska w Unii Europejskiej oznacza m.in. szersze możliwości inwestowania czy pracy zarówno przez Polaków za granicą, jak i obcokrajowców w Polsce.

Nie mniej niż 225 euro na kwartał

Prawo do zwrotu VAT w Belgii mają poza przedsiębiorcami belgijskimi również przedsiębiorcy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w Belgii. Jednak przedsiębiorcy z UE, by móc ubiegać się o zwrot podatku, nie mogą posiadać w tym kraju miejsca prowadzenia działalności. Nie mogą też zajmować się wykonywaniem usług i dostawą towarów.

ZUS przekaże do OFE 258,9 mln zł

ZUS przekaże w czwartek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) 258,9 mln zł - poinformowało biuro prasowe ZUS.

Wniosek do połowy 2006 r.

Jutro Senat będzie głosował swoje poprawki do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Będą faktury elektroniczne

Opublikowano rozporządzenie ministra finansów umożliwiające wystawianie oraz przesyłanie faktur przez podatników VAT w formie elektronicznej. Taki sposób wysyłania faktur będzie możliwy po uzyskaniu uprzedniej akceptacji odbiorcy faktury - poinformowało MF.

Opodatkowanie dywidendy

Czy dywidenda wypłacona przez spółkę zależną spółce dominującej jest wolna od podatku, gdy okres 2-letniego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy? - Marian S. z Warszawy

Co zaliczamy do kosztów?

Czy można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej kładzionej przed budynkiem fabryki do kosztów uzyskania przychodu?

Czy podwyższone diety za podróże służbowe stanowią koszt

Spółka wprowadziła system rozliczania diet za czas zagranicznych podróży służbowych pracowników. Wyliczone zgodnie z nim diety są wyższe od przewidzianych rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wyższą wartość diet od kwoty obliczonej zgodnie z przepisami tego rozporządzenia?

Złoty traci do euro, rośnie rentowność obligacji

Na środowej sesji złoty traci w stosunku do euro. Pomimo dużego wzrostu rentowności obligacji w ciągu dnia udana aukcja papierów PS0310 wpłynęła na rynek długu pozytywnie.

ETS. Wykładnia szóstej dyrektywy

Kradzież towarów nie stanowi świadczonej odpłatnie dostawy towarów i w związku z tym nie stanowi czynności opodatkowanej VAT - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

WSA. Sąd nie może przywrócić terminu

Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania nie leży w kompetencji sądu, lecz dyrektora izby skarbowej. Jeżeli upłynął siedmiodniowy termin, nie ma możliwości wnioskowania o przywrócenie terminu do ponownego wniesienia odwołania - stwierdził białostocki WSA.

Okres przechowywania wyrobów akcyzowych

Firma magazynująca niektóre wyroby akcyzowe zharmonizowane wyprodukowane lub przetworzone przez inny podmiot, który zużywa je do produkcji wyrobów nieakcyzowych, nie musi ustalać minimalnego okresu ich magazynowania w składzie podatkowym.

Zawieszono pobór podatku

Minister finansów rozszerzył katalog zharmonizowanych wyrobów importowanych, które mogą być objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Akcyza - koniecznie trzeba złożyć wniosek

Wyroby akcyzowe zużywane m.in. do innych celów niż produkcja paliw silnikowych korzystają ze zwolnienia od akcyzy również w przypadku importu - wynika ze zmienionych przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Aby odzyskać akcyzę, trzeba złożyć wniosek.

Jakie skutki podatkowe i ewidencyjne wiążą się z przerejestrowaniem samochodu ciężarowego na osobowy

W grudniu 2003 r. zakupiłem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochód z homologacją ciężarową, który na gruncie obecnie obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług nie jest samochodem ciężarowym. Od stycznia 2004 r. samochód ten jest amortyzowany. VAT w całości został zwrócony przez urząd skarbowy. Czy mogę przerejestrować samochód na osobowy? Czy z tą operacją wiążą się jakieś skutki podatkowe i ewidencyjne?

REKLAMA