REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Księgowi zwierają szeregi

Polska jest pierwszym krajem z nowo przyjętych krajów Unii, w którym odbył się zjazd prezesów Europejskiej Federacji Ekspertów Księgowych, organizacji skupiającej ponad 500 tys. księgowych i biegłych rewidentów.

Będą wyższe kary dla podatników

Zaostrzenie kar za niektóre przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a także wydłużenie okresów przedawnienia przewiduje znowelizowany kodeks karny skarbowy. Nowe przepisy opublikowane zostały w Dzienniku Ustaw z 16 września 2005 r. nr 178, poz. 1479.

Lepiej sprawdź cudze długi

Od 1 września 2005 r. zmienił się na niekorzyść podatników limit, od którego nabywcę np. firmowego samochodu obciążają cudze długi podatkowe.

Zwrot VAT znów w Polsce

Ministerstwo Finansów wydało Global Refund Polska zgodę na zwrot VAT zagranicznym podróżnym. W marcu MF cofnęło pozwolenie firmie Global Refund Poland, jedynemu w kraju pośrednikowi w zwrocie VAT podróżnym. Firma zaskarżyła decyzję do sądu administracyjnego i wygrała, ale MF zastanawia się nad złożeniem kasacji od tego wyroku.

REKLAMA

Ewidencja opłaty za przejazd autostradą

Nasz dział księgowości dostał do zaksięgowania dowód zapłaty za przejazd autostradą. Jak należy powyższe zaksięgować, jeśli jesteśmy podatnikiem podatku od towarów i usług dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej? Chciałabym nadmienić, że kwotę za przejazd uregulował wcześniej pracownik naszej spółki z pobranej zaliczki.

Jak opodatkować najem lokalu mieszkalnego przeznaczonego na cele gospodarcze, stanowiącego współwłasność małżonków

Jak opodatkować VAT obrót uzyskany z wynajmu lokalu mieszkalnego na cele działalności gospodarczej, stanowiącego współwłasność małżonków, z których tylko jeden jest podatnikiem VAT, a stroną umowy jest małżonek niebędący podatnikiem tego podatku?

Jakie warunki należy spełnić przy zwolnieniu sprzedaży wysyłkowej z ewidencjonowania

Jakie kryteria muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienie z ewidencji VAT za pomocą kasy fiskalnej? Chodzi o sprzedaż wysyłkową na rzecz osób fizycznych lub własnych pracowników.

Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

W sierpniu 2005 r. uzyskałam odpowiednie uprawnienia i od września 2005 r. rozpoczynam usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na rzecz pierwszych klientów (jednocześnie będę działać jako tłumacz). I ja, i mój obecny pracodawca, dla którego pracowałam jako główna księgowa, chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę i zacząć współpracować w ramach prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego. Czy istnieje możliwość uniknięcia utraty prawa do skorzystania z podatku liniowego?

REKLAMA

Kiedy wznowić postępowanie

Od początku września w sprawie podatkowej zakończonej ostateczną decyzją można wznowić postępowanie. Warunkiem jest, by orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości miało wpływ na treść wydanej decyzji. Nie ma jednak pewności, czy wyroki Trybunału mają dotyczyć decyzji wydanych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, czy również w okresie wcześniejszym.

Więcej porażek niż sukcesów

Żaden z czterech ostatnich ministrów finansów nie miał pomysłu na tak potrzebną reformę podatków. Z szumnych zapowiedzi upraszczania systemu podatkowego udało się wcielić w życie naprawdę niewiele. Systematycznie topniały za to ulgi podatkowe.

Jakie usługi nie uprawniają do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego

Wykonywanie jakich usług nie uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT?

Jak przekazać na własne potrzeby samochód ciężarowy wykorzystywany do prowadzonej działalności

Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Czy mogę przekazać na potrzeby własne samochód ciężarowy, od którego został odliczony VAT? Jeśli tak, to od jakiej wartości należy naliczyć VAT, gdy samochód nie został jeszcze zamortyzowany? Jak powinnam taką operację udokumentować?

Czy kradzież pieniędzy za pomocą karty płatniczej jest kosztem podatkowym

Pracownik został w delegacji okradziony z portfela oraz firmowych kart płatniczych. Pomimo że karty zostały zablokowane po kradzieży, wyprowadzono pieniądze z konta firmowego. Czy można zaliczyć skradzione pieniądze do kosztów uzyskania przychodu?

Dodatkowych zachęt raczej nie będzie

W najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć na wprowadzenie większych zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Przedstawiciele przodujących w rankingach partii oraz niezależni eksperci sceptycznie odnoszą się do tego rodzaju zachęt.

Ekwiwalent za urlop jest opodatkowany

Czy płatnik postąpił prawidłowo, potrącając zaliczkę na podatek od części zasądzonego prawomocnym wyrokiem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Kosztowny, ale jednak potrzebny

Koszty funkcjonowania Komitetu Standardów Rachunkowości w 2004 r. wyniosły ponad 220 tysięcy złotych, czyli około 70 proc. środków przyznanych przez ministra finansów z budżetu. Dotychczas komitet przyjął tylko dwa krajowe standardy rachunkowości.

Nowa interpretacja do MSR 32

Zakres obowiązujących również polskie spółki międzynarodowych standardów rachunkowości został powiększony o nową interpretacje do MSR nr 32. Przynosi ona rozwiązania w zakresie rozliczania udziałów członkowskich w spółdzielniach i podobnych instrumentów.

Przekwalifikowanie aktywów i zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe i ich prezentacja w bilansie

Kiedy i w jaki sposób należy dokonać zamiany aktywów finansowych lub zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe?

Zwrot podatku dla podatników rozpoczynających działalność

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy pomimo niewpłacenia kaucji gwarancyjnej może otrzymać za maj 2004 r. zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podstawowym terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Podatnik podkreśla, iż 12-miesięczny termin prowadzenia działalności gospodarczej upłynie 31 maja 2004 r. i zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług będzie mógł otrzymać zwrot różnicy podatku VAT w podstawowym terminie 60 dni, począwszy od rozliczenia za 06/2004?

Dopłaty do spółki z o.o.

Spółka z o.o., której jestem wspólnikiem, ma przejściowe trudności finansowe. Zgłoszona została propozycja, aby wspólnicy wnieśli dopłaty do spółki. Czy głosując przeciw podjęciu takiej uchwały uchylę się od obowiązku wniesienia dopłaty? Czy wniesienie dopłaty spowoduje dla mnie powstanie przychodu?

Czy świadcząc usługi hotelarskie dla podmiotów z UE należy zarejestrować się jako podatnik VAT UE

Jesteśmy jednostką ochrony zdrowia (sanatorium). Prowadzona przez nas działalność jest w 90% zwolniona z opodatkowania VAT. Jednak czasami - w miarę wolnych miejsc - prowadzimy działalność opodatkowaną, polegającą na sprzedaży noclegów oraz wyżywienia (działalność hotelarska, wypoczynkowa). Jeżeli chcielibyśmy wykonywać takie usługi również dla osób fizycznych spoza kraju, np. z Niemiec, to czy musimy się rejestrować jako podatnik VAT dla potrzeb dostaw i/lub nabyć wewnątrzwspólnotowych?

Czy podanie numeru VAT UE przez nabywcę towaru wystarcza, aby wystawić fakturę ze stawką 0%

Posiadamy sklep. Zakupu dokonują klienci z Unii Europejskiej i proszą o fakturę. Podaje VAT UE. Czy mogę wystawić fakturę ze stawką 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru? Czy to wystarczy? Czy powinniśmy wymagać jeszcze jakichś innych dokumentów? Transport jest dokonywany przez klienta.

Polskie przepisy niezgodne z unijnymi

Pobieranie akcyzy od używanych samochodów jest niezgodne z prawem wspólnotowym i Konstytucją RP - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. W tej sprawie rzecznik zwrócił się do ministra finansów, aby przedstawił swoje stanowisko.

Handlujący w sieci nie płacą podatku

Prawie 190 tys. zł niezapłaconych podatków - to wynik pół roku kontroli transakcji zawieranych za pośrednictwem internetu prowadzonych przez łódzkie urzędy skarbowe. Najczęściej handluje się elektroniką i kosmetykami.

Powodów do radości wciąż brak

Przepisów utrudniających działanie urzędów jest dużo więcej, niż tych, które pracę ułatwiają. Sejm, który właśnie kończy kadencję, nie ułatwił życia ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom.

Zasady obrotu znakami akcyzy

Jakie prawa i obowiązki wynikają ze stosowania znaków akcyzy?

Gazeta Księgowego

Jak zaewidencjonować odszkodowanie za naprawę samochodu

Jak zaksięgować odszkodowanie z PZU za naprawę samochodu, gdy zakład płaci tylko VAT? Jak ująć w rejestrze VAT naliczony, jeżeli nie mamy podstawy naliczenia?

Skutki podatkowe przedawnienia zobowiązania i zwolnienia z długu

Dwie spółki z o.o. mają tego samego głównego udziałowca, posiadającego 90% udziałów. Na skutek niedopatrzenia uległy przedawnieniu zobowiązania jednej spółki wobec drugiej. Zadłużenie to miało charakter jednostronny, w związku z czym nie było możliwe potrącenie. Czy z tytułu przedawnienia powstanie przychód? Czy przychód ten powinien być ustalony według wartości netto czy brutto (z podatkiem VAT)? Czy w drugiej spółce przedawnione zobowiązania będą mogły być uznane za koszt uzyskania przychodu?

Słuszne kary za podanie nieprawdziwych danych

Podatnik musi podać w deklaracji lub zeznaniu podatkowym dane zgodne zarówno ze stanem faktycznym, jak i z przepisami prawa podatkowego. Gdy wywiąże się tylko z jednego obowiązku, to nie może być zwolniony z odpowiedzialności karnej skarbowej - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Nowe przepisy, stare sankcje

Na podstawie aktualnej ustawy o VAT można karać za zaległości powstałe przed 1 maja ubiegłego roku, czyli gdy obowiązywała jeszcze poprzednia ustawa - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Ulgę podatkową możesz zachować

Jeśli podarowano ci mieszkanie, możesz skorzystać z ulgi podatkowej. Powinieneś jednak m.in. mieszkać w nim przez pięć lat. Jeżeli jednak w pewnych sytuacjach warunek ten nie jest spełniony, to nie powoduje utraty ulgi - poinformowali przedstawiciele administracji skarbowej.

Zwolnienie tylko dla zarządzania

Umowa w zakresie obsługi księgowej nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej przez członka wspólnoty, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w tym zakresie, nie jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Zwolnieniem objęta jest jedynie umowa zarządzania taką nieruchomością - i to tylko wykonywana na zlecenie.

Sprawozdanie dla korzystających z porozumień cenowych

Proszę o przybliżenie zmian, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z instytucją uprzednich porozumień cenowych?

Stawka kosztów przy wynagrodzeniu prezesa zarządu

Prezes zarządu spółki, z tytułu udziału w zarządzie spółki i wykonywania obowiązków z tym związanych, otrzymuje wynagrodzenie, które wypłacane jest kwartalnie. Czy koszty uzyskania przychodu należy w tym przypadku naliczyć w wysokości 102,25 PLN, czy w wysokości trzykrotności tej kwoty, a więc 306,75 PLN za kwartał?

VAT przy zakupie paliw do samochodów

22 sierpnia 2005 r. weszły w życie zmiany w zakresie przepisów VAT, które dotyczą między innymi zasad odliczania podatku naliczonego, związanego z nabywaniem paliw do samochodów.

W którym momencie zaliczyć gwarancję do kosztów uzyskania przychodu

Nasza firma wystawiła fakturę za wykonaną usługę. Do usługi tej została wykupiona gwarancja ubezpieczeniowa na okres 5 lat (gwarancja dobrego wykonania). Czy koszt gwarancji jest kosztem roku, w którym powstał przychód? Czy podlega rozliczeniu w czasie trwania gwarancji?

Ceny fikcyjne, akcyza marna

Importerzy używanych aut bezlitośnie wykorzystują luki w ustawie o akcyzie i od ponad roku kpią z fiskusa.

Czy można odliczać VAT od paliwa

Czy w przypadku przerobienia samochodu używanego do prowadzenia działalności gospodarczej można odliczać VAT od kupowanego do niego paliwa?

Seriale na antypodach z ulgą

Australia wprowadza tzw. offset podatkowy dla zagranicznych wysokobudżetowych producentów seriali telewizyjnych.

Czy rabat naturalny obniża obrót

Jesteśmy firmą deweloperską, spółką cywilną. Budujemy i sprzedajemy mieszkania w budynku wielorodzinnym oraz garaże - w tym budynku i wolnostojące. Cena określona jest za m2 za mieszkanie i od sztuki za garaż. W ofercie mamy upust, polegający na przekazaniu garażu gratis przy jednorazowej wpłacie wartości mieszkania. Czy takie przekazanie obniża podstawę opodatkowania?

Kiedy podatnik podaje nieprawdę

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy przepisy kodeksu karnego skarbowego nakładające kary na podatników za podanie nieprawdziwych danych są zgodne z Konstytucją RP.

Obniżka podatków nie musi uszczuplić dochodów

Wpływy budżetowe z PIT za 2004 r. były wyższe o ponad 5 mld zł od ubiegłorocznych. Zdaniem ekspertów jest to efektem obniżania podatków.

Barierą niejasne przepisy

Obciążenia podatkowe niemieckich przedsiębiorców skłaniają ich do inwestycji w Polsce. Niestety, poważną barierą jest interpretacja polskich przepisów prawnych i obsługa prawna.

Nie harmonizacja, lecz współpraca

Za dwa lata może być gotowy projekt przewidujący ścisłą współpracę państw unijnych w sferze opodatkowania przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że dojdzie do harmonizacji podatku dochodowego od firm.

Nowy adres mailowy komisji

Od 1 września został zmieniony adres e-mailowy Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Teraz wnioski należy przesyłać na adres: komisja.doradzto@mofnet.gov.pl.

Wydatki na zgromadzenie obowiązkowych zapasów paliwa jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zalicza się koszty zakupu paliwa przez importera w celu utworzenia zapasów obowiązkowych paliw, o których mowa w art. 16 i art. 19d ustawy z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach paliw (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 24, poz. 197 ze zm.)?

Koszt wytworzenia aktywów trwałych

Jak ustalić koszty bezpośrednie produkcji? Jaki jest normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych? Na jakim koncie zaewidencjonować prowizję od zaciągniętego kredytu na budowę środków trwałych?

Jak zaksięgować zakup okularów w księgach rachunkowych

Nasi pracownicy zwracają się o refundację kosztów związanych z zakupem okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze. Jak należy ująć w księgach taką sytuację?

Decyzja o odsetkach od zaliczek

Czy to prawda, że jeżeli wpłaciłem za małą zaliczkę, to odsetki od zaniżenia będą naliczane tylko przez dwa lata?

REKLAMA