REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, Unikanie podwójnego opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doradcy podatkowi skarżą do Komisji Europejskiej exit tax

Krajowa Rada Doradców Podatkowych skierowała do Komisji Europejskiej skargę w której wskazała, że polska ustawa implementująca narusza: art. 1 w związku z art. 3 i art. 5 Dyrektywy ATAD przez objęcie exit tax także osób fizycznych.

Unikanie podwójnego opodatkowania - nowe procedury

Wprowadzenie nowych procedur rozstrzygania sporów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania - takie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych.

Podział spółki przez wydzielenie – skutki w CIT

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie (tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną) nie będzie skutkował opodatkowaniem w CIT jeżeli majątek wydzielany, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Inwestycja w obcym środku trwałym – koszty uzyskania przychodów

W praktyce gospodarczej niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której podatnik dokonuje pewnych nakładów w celu zmodyfikowania używanego środka trwałego, który nie jest składnikiem jego majątku. Ma to miejsce np. w przypadku konieczności dostosowania najmowanego lokalu do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Na gruncie ustawy o CIT dochodzi w takiej sytuacji do tzw. inwestycji w obcym środku trwałym.

REKLAMA

Jakie są zasady opodatkowania kryptowalut?

Od początku 2019 r. przychody uzyskane z tytułu sprzedaży kryptowalut (w kantorze, na giełdzie albo na wolnym rynku) oraz wartość produktów lub usług zakupionych za kryptowaluty podlegają opodatkowaniu stawką 19%. Natomiast sama wymiana kryptowalut nie jest objęta podatkiem.

Konferencja Podatkowa Silesia 2019 - aktualne regulacje oraz planowane zmiany w VAT i podatkach dochodowych

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu "Konferencja Podatkowa Silesia 2019 - aktualne regulacje na 2019 rok oraz planowane zmiany w zakresie VAT i podatków dochodowych", w dniach 9-10 maja 2019 r. Patronat medialny na Konferencją objął Infor.

Rozstrzyganie sporów dot. podwójnego opodatkowania i zawieranie uprzednich porozumień cenowych

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Projekt ten znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jeszcze w II kwartale 2019 r. projekt ma zostać przyjęty przez rząd.

Jakie będą skutki podatkowe twardego Brexitu?

Anglia nie zawarła umowy kształtującej relacje z Unią Europejską. Oznacza to tzw. twardy Brexit z dniem 30 marca 2019 r. Wielka Brytania przestanie być członkiem Wspólnoty i uzyska status państwa trzeciego. Jakie skutki podatkowe pociąga za sobą taki rozwój wydarzeń?

REKLAMA

CIT-8 za 2018 rok trzeba złożyć wyłącznie elektronicznie

Na podstawie art. 27 ust. 1c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy tego podatku mają obowiązek składania zeznań podatkowych o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym (CIT-8, CIT-8AB) za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązek ten dotyczy wszystkich podatników niezależnie od tego, dla jakiej liczby osób fizycznych pełnią funkcję płatnika.

Dochód ze sprzedaży domu w Irlandii zwolniony z PIT w Polsce

Dochód uzyskany przez polskiego rezydenta podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości (domu) położonej na terenie Irlandii jest w Polsce zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). W Polsce dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. Dlatego też dochód uzyskany ze zbycia domu w Irlandii nie będzie miał wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego w Polsce i nie będzie musiał być wykazany w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) - coraz częściej stosowane przez polskich podatników

Advanced Pricing Agreements (APA), czyli uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w Polsce już od kilkunastu lat. Dotychczas jednak, jak podkreśla ekspert Grant Thornton były postrzegane przez podatników jako pewien luksus, dostępny dla największych podatników. Obecnie, dzięki zmianom przepisów, narzędzie jest coraz powszechniej wykorzystywane jest przez polskich podatników.

CIT-8 za 2018 r. Koła Gospodyń Wiejskich złożą w 2020 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Koła Gospodyń Wiejskich (KGW), które rozpoczęły działalność po 28 listopada 2018 r. mają obowiązek złożyć pierwsze zeznania podatkowe na druku CIT-8 i CIT-8/O i zapłacić należny podatek dochodowy w terminie do 31 marca 2020 r.

System opodatkowania firm w Polsce hamuje rozwój przedsiębiorczości

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił raport dotyczący systemu opodatkowania firm w Polsce. Wynika z niego, że najmniejsze firmy płacą w Polsce proporcjonalnie w stosunku do przychodu dużo większe podatki, niż firmy duże.

Wpływy z VAT i CIT na sfinansowanie programów społecznych

Premier i członkowie rządu przedstawili źródła finansowania oraz plan wejścia w życie propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sfinansowanie "piątki PiS" będzie możliwe m.in. dzięki dodatkowym dochodom budżetu z VAT i CIT.

Kursy walut w rachunkowości, podatkach i cłach

Polscy przedsiębiorcy utrzymujący kontakty gospodarcze z zagranicą otrzymują od swoich kontrahentów faktury wystawione w walutach obcych. Sami również wystawiają nierzadko faktury z kwotami wyrażonymi w obcych walutach. Ale dla celów księgowych (bilansowych), podatkowych, czy celnych należności i zobowiązania wyrażone w obcych walutach trzeba przeliczać na złotówki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Finansów udzieliły wyjaśnień jakie kursy walut trzeba stosować przy tych przeliczeniach.

Wydłużenie terminu złożenia zeznania CIT-8 do 31 października 2019 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza wydłużony termin do złożenia zeznania CIT-8 do dnia 31 października 2019 r. Zmiana dotyczy m.in. podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed dniem 1 lipca 2019 r., osiągających wyłącznie dochody zwolnione od podatku.

Preferencje podatkowe dla emitentów i inwestorów na rynku kapitałowym

28 lutego 2019 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Projekt ten zawiera m.in. zachęty podatkowe dla emitentów instrumentów finansowych (np. akcji i obligacji) oraz inwestorów. Proponuje się m.in. zwolnienie zysków ze sprzedaży akcji pracowniczych (w tym programów motywacyjnych dla kadry kierowniczej) z podatku od zysków kapitałowych do określonej wysokości, obniżenie opodatkowania niektórych dywidend, czy korzystniejsze rozliczanie podatkowe kosztów emitentów i strat inwestorów.

Poprawa płynności firm - ulga na złe długi w podatkach dochodowych od 2020 r.

Od roku 2019 w ustawie o VAT w art. 89a ust. 1a przewidziano skrócenie terminu do zastosowania ulgi na złe długi ze 150 dni do 90. Ulga ta jednak była już znana przedsiębiorcom – w Polsce korzystało z niej średniorocznie kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy podatników. Natomiast zupełnie nową regulacją w polskim porządku prawnym będzie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Jakie są zasady poboru podatku u źródła

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące poboru podatku u źródła. W efekcie zwolnienie od podatku oraz stosowanie obniżonych stawek w momencie wypłaty należności w wielu przypadkach będzie niemożliwe, co doprowadzi do realnego wzrostu opodatkowania. Problemem jest także możliwość późniejszego odzyskania nadwyżki.

Finansowanie działalności z własnych środków - koszty w CIT

Na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółki zyskają od 2020 roku możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od zatrzymanych kapitałów (dopłat i zysków) – tak jak w przypadku korzystania z finansowania udzielonego przez inne podmioty.

Więcej inwestycji dzięki obniżce stawki CIT

Od początku 2019 roku obowiązuje obniżona do 9 proc. stawka CIT dla małych firm. Dzięki tej obniżce firmy zatrzymują część podatku i część wypracowanych zysków mogą inwestować.

Podatek u źródła - rozszerzona definicja rzeczywistego właściciela

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące poboru podatku u źródła oraz powiązana z tą tematyką uszczegółowiona definicja rzeczywistego właściciela (tzw. beneficial owner). Nowa definicja w istotny sposób może wpływać na rozliczenie podatku.

Limit kosztów usług niematerialnych a odpisy amortyzacyjne

W przypadku gdy do wartości początkowej środka trwałego wchodzą wydatki na usługi niematerialne od podmiotów powiązanych objęte ograniczeniem w zaliczaniu do kosztów podatkowych, to ograniczenie to będzie miało zastosowanie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego środka trwałego.

Od 2019 r. można odliczyć darowizny na szkoły prowadzące kształcenie zawodowe

Z początkiem roku 2019 wprowadzona została nowa preferencja podatkowa, tj. możliwość odliczenia darowizny na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Nowa ulga podatkowa, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, choć skorzystać z niej może każdy podatnik, najkorzystniejsza jest dla producentów.

Ceny transferowe - uproszczona procedura uprzedniego porozumienia cenowego

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zamierza wprowadzić tzw. „uproszczoną procedurę uprzedniego porozumienia cenowego”. Prace nad tą procedurą są w toku. Przy czym wydłużony czas prac nad procedurą wynika z konieczności przeprowadzenia dodatkowych analiz, których celem jest opracowanie procedury, która będzie odpowiadała potrzebie jej wprowadzenia.

Konwencja MLI – zmiany w opodatkowaniu polskich firm za granicą i zagranicznych firm w Polsce

Wielostronna konwencja podatkowa MLI (z ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie 1 lipca 2018 r. Wprowadziła ona reguły pozwalające na ujednolicenie systemu podatkowego i ograniczenie unikania opodatkowania na poziomie międzynarodowym. Konsekwencją tej konwencji jest rozpoczęcie procesu zmiany umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych pomiędzy Polską, a niektórymi innymi krajami i terytoriami.

Spotkanie integracyjne ze współpracownikami prowadzącymi własną działalność gospodarczą a koszty podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie potwierdził w wyroku z 23 października 2018 r., że wydatki spółki z o.o. na organizację spotkania integracyjnego, w którym uczestniczą współpracownicy prowadzący własną działalność gospodarczą, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Wymiana udziałów w spółkach z o.o. neutralna podatkowo

Jeżeli spółka dokonuje wymiany własnych udziałów na udziały wspólników innej spółki i równocześnie, uzyskując w tej innej spółce większość praw głosu albo posiadając już taką większość, zwiększa ilość udziałów w tej innej spółce, wtedy do przychodów nie zalicza się wartości udziałów przekazanych udziałowcom tej innej spółki oraz wartości udziałów nabytych przez spółkę.

Rozliczenia PIT i CIT po zmianach od 2019 r.

Od początku 2019 r. obowiązuje szereg zmian w podatkach dochodowych. Są to zarówno zmiany korzystne, jak i niekorzystne z punktu widzenia podatników. Błyskawiczny tryb procedowania, w odniesieniu do tak wielu znaczących kwestii, niewątpliwie budzi uzasadnione obawy o jakość stanowionego prawa. Z tego względu warto jak najszybciej podjąć kroki w celu weryfikacji wpływu zmian na rozliczenia podatkowe.

Konwencja MLI - wpływ na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów przygotowało opracowanie zawierające podstawowe informacje o Konwencji MLI, zasadach jej działania i wpływie na polskie umowy podatkowe. Konwencja MLI - Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r., podpisana w Paryżu dnia 7 czerwca 2017 r. (dalej: „Konwencja MLI” lub „MLI”), ang. Multilateral convention to implement tax treaty-related measures to prevent base erosion and profit shifting.

Exit tax - deklaracje i wpłaty podatku do 7 lipca 2019 r.

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które zakłada przedłużenie terminów podatku CIT i PIT od dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax). Terminy do złożenia deklaracji i wpłaty z tytułu tego podatku zostały przedłużone do 7 lipca 2019 r.

Autorski ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki XV edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY podatkowe roku 2018".

Odliczenie darowizny na cele kształcenia zawodowego

Podatnicy mają możliwość odliczania niektórych darowizn przekazywanych w ciągu roku podatkowego, m.in. na cele krwiodawstwa, kultu religijnego. Od tego roku ustawodawca wprowadził nowy rodzaj darowizny, która korzysta z tej preferencji podatkowej, mianowicie darowiznę na kształcenie zawodowe dla publicznych placówek prowadzących kształcenie zawodowe. Odliczenie darowizny ma zastosowanie od 1 stycznia 2019 r.

Kolejne postępowanie KAS z użyciem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała o kolejnemu postępowaniu z wykorzystaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Postępowanie klauzulowe zostało zakończone, a kwota żądanej nadpłaty w wysokości prawie 4 mln zł zostanie w budżecie państwa.

Zasady korzystania z ulgi Innovation Box (IP Box)

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych na gruncie ustawy CIT z początkiem 2019 r. jest narzędzie podatkowe określane jako Innovaton Box (lub IP Box). Uzasadnieniem dla wdrożenia projektowanej ulgi jest chęć zwiększenia atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej przez polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa, zmiana modelu ekonomicznego na gospodarkę opartą na wiedzy, a także zwiększenie świadomości w zakresie praw własności intelektualnej jako potencjalnych źródeł przychodów.

Zwrot nadpłaty podatku u źródła

Jeżeli spółka nienależnie potrąci podatek u źródła, to nie otrzyma jego zwrotu nadpłaty, chyba że daninę pokryła z własnej kieszeni.

Korzyści z założenia spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii

Spółka partnerska to podmiot, który pozwala w prosty sposób na założenie działalności przez co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne. Przeanalizujmy korzyści wynikające z tytułu powołania spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii. A te są znaczące - od uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów, po bezpieczeństwo i ułatwienia dla inwestorów.

Opodatkowanie PIT dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii

Polak mieszkający w Polsce (posiadający polską rezydencję podatkową), a uzyskujący jedynie dochody z pracy wykonywanej w Wielkiej Brytanii jest opodatkowany PIT wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Dochody takiej osoby są zwolnione z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 22 ust. 2 pkt a) ww. Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Taka osoba nie musi także składać w Polsce rocznego zeznania podatkowego, jeżeli w rozliczanym roku podatkowym nie osiągnęła innych dochodów, które są opodatkowane w Polsce wg skali podatkowej PIT.

Wzrasta ściągalność podatku CIT

Wzrasta ściągalność podatku CIT, przede wszystkim od korporacji międzynarodowych. Szacuje się, że w ciągu czterech lat obecnych rządów wpływy z CIT wzrosną o około 10 mld zł.

Zmiana ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Zmiany mają doprecyzować niektóre kwestie i wyeliminować istniejące wątpliwości odnośnie stosowania obecnie obowiązujących przepisów. Zmiany mają objąć również Ordynację podatkową i Kodeks karny skarbowy. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca marca 2019 r.

IP Box - preferencyjna stawka opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej

Z inicjatywy OECD, w celu przeciwdziałania BEPS (ang. „Base Erosion and Profit Shifting”) dopuszczono możliwość wprowadzania do przepisów krajowych rozwiązań, dzięki którym zyski zostaną opodatkowane w miejscu, gdzie są faktycznie generowane. Od 2019 roku funkcjonuje nowa, niższa stawka opodatkowania, dedykowana podmiotom prowadzącym w Polsce rzeczywistą działalność, mająca zastosowanie dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tzw. "innovation box" lub IP Box.

Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów kół gospodyń wiejskich

Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił zasady prowadzenia przez koła gospodyń wiejskich uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz warunki, jakim powinna odpowiadać ta ewidencja w celu prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych. Regulacje zawarte w rozporządzeniu obowiązują od 15 stycznia 2019 r.

Status małego podatnika - jak obliczać przychody?

Limit 1,2 mln euro przychodów decyduje o tym, czy podatnik może posiadać status małego podatnika. Taki sam pułap wpływa też na możliwość korzystania z preferencyjnej stawki 9 proc. CIT. Pojawia się jednak problem jak liczyć te przychody. Czy podatnik, który sprzeda udziały w spółce lub papiery wartościowe, może stracić status małego podatnika?

Organ podatkowy będzie mógł rekalkulować ceny transferowe

Poza istotnymi zmianami w cenach transferowych, które zostały wprowadzone do ustaw podatkowych Ministerstwo Finansów zaproponowało szereg przepisów wykonawczych, które mają doprecyzować pewne instytucje charakterystyczne dla przedmiotu cen transferowych wskazywane również w wytycznych OECD. Jedno z rozporządzeń zakłada, że organ podatkowy będzie mógł rekalkulować ceny transferowe w przypadku trudnych do wyceny wartości niematerialnych.

Kiedy zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne po zmianie formy działalności

W przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej z dniem 2 stycznia 2019 r. w jednoosobową spółkę z o.o. wynagrodzenia pracowników należne za miesiąc grudzień 2018 r. które zostaną wypłacone w terminie do 10 stycznia 2019 r. mogą stanowić koszt uzyskania przychodu miesiąca grudnia 2018 r., tj. za miesiąc, za który będą należne. Zatem nie mogą być one kosztem uzyskania przychodu spółki, która jeszcze nie powstała. Natomiast składki ZUS będą kosztem uzyskania przychodu nowopowstałej spółki w momencie ich faktycznej zapłaty.

Czy wydanie towarów w celu uregulowania zobowiązań jest kosztem?

Podatnicy mają prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku z wydaniem towarów w celu uregulowania swoich zobowiązań wobec kontrahenta, w tym z tytułu kar umownych. W takiej sytuacji koszty należy rozpoznawać podobnie jak w przypadku sprzedaży takich towarów.

Warunki zwolnienia z CIT wspólnika spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową

Spółka z o.o. będąca wspólnikiem innej spółki z o.o., przekształconej w spółkę komandytową, korzysta ze zwolnienia z CIT, o ile spełnione są przesłanki z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT oraz celem transakcji nie jest uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego, a podejmowane czynności mają charakter rzeczywisty.

Spółka z o.o. spółka komandytowa – kiedy warto wybrać tę formę prowadzenia działalności?

Niezależnie od wielkości zakładanej firmy, cel jest jeden: takie ukształtowanie biznesu, żeby był on bezpieczny i jak najkorzystniejszy podatkowo. Pod tym względem warto rozważyć prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. spółki komandytowej, która od lat jest popularną praktyką zarówno wśród największych, jaki i mniejszych podmiotów.

Obniżenie stawek amortyzacji za lata ubiegłe

Czy podatnik może korygować rozliczenia za lata ubiegłe obniżając stawki amortyzacji? Takie obniżenie stawki amortyzacji wstecz, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, mogłoby pomóc np. zapobiec utracie prawa do rozliczenia straty, warto zatem w tym zakresie zastanowić się nad złożeniem wniosku o interpretację indywidualną.

Ulga podatkowa dla producentów gier komputerowych powinna być szerzej dostępna

Zdaniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii wymóg korzystania z polskiego lub europejskiego dorobku kulturowego nie powinien być niezbędnym warunkiem dla skorzystania z projektowanej ulgi podatkowej dla producentów gier komputerowych.

REKLAMA