REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, VAT - obowiązek podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT

Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

VAT od przeniesienia własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie

Odpłatność za nieruchomość stanowi odszkodowanie, które pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, co czyni tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.

Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów

W którym dniu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy: czy w dniu wydania towaru z magazynu spedytorowi czy w dniu dostarczenia przez spedytora towaru do nabywcy?

Sprzedaż gruntów rolnych - zwolnienie z PIT

Dochody ze sprzedaży gruntów rolnych nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli w dniu sprzedaży sprzedający będzie wiedział, że nabywca chce przeznaczyć grunt na cele inne niż rolnicze.

REKLAMA

Obowiązek podatkowy w VAT dla stałych usług księgowych

Dla stałych usług księgowych obowiązek podatkowy powstanie z końcem każdego okresu rozliczeniowego. Jeśli jednak przed upływem tego okresu podatnik otrzyma od kontrahenta zapłatę (w całości bądź w części) z tytułu usługi księgowej – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do tej otrzymanej kwoty).

PIT od sprzedaży nieruchomości - urzędy skarbowe "hodują" odsetki

Raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2014 r. wskazuje na nieprawidłowości w działaniach urzędów skarbowych w związku z opodatkowaniem PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Dochodziło m.in. do nierównego traktowania podatników znajdujących się w takiej samej sytuacji faktyczno-prawnej, urzędy pobierały podatki od zobowiązań przedawnionych oraz niezasadnie kwestionowały prawo podatników do zwolnienia z podatku. Część urzędów skarbowych podejmowała weryfikację deklaracji podatkowych i aktów notarialnych w ostatniej chwili, czyli w roku przedawnienia zobowiązania. W konsekwencji podatnicy musieli nieraz płacić dwukrotnie wyższe odsetki, niż gdyby skarbówka podjęła działania we wcześniejszym terminie.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Dla usługi licencji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Za wykonaniu usługi uznaję się w tym przypadku przekazanie dokumentu umożliwiającego korzystanie z licencji. Natomiast gdy świadczący usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

Ceny ziemi rolnej 2014 - II kwartał

W II kwartale 2014 r. za przeciętny hektar ziemi rolnej płacono w Polsce 29,8 tys. zł. Tak wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion’s Bank. W ciągu kwartału stawka ta wzrosła o ponad 2 tys. zł. Najmocniej zyskuje na wartości ziemia o najniższej jakości. Za hektar dobrej ziemi trzeba już płacić 40 tys. zł

REKLAMA

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług turystycznych

Od 1 stycznia 2014 r. nie ma już szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług turystycznych. Tak jak w przypadku wielu innych usług obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą wykonania usługi.

Zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zgodne z konstytucją

Przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami, który nie dopuszcza na żądanie zwrotu właścicielowi nieruchomości, przejętej przez jednostkę samorządu terytorialnego na cele publiczne, jeśli ten cel nie został zrealizowany, jest zgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał we wtorek skargę osoby prywatnej dotyczącą ograniczenia korzystania z prawa własności w zakresie zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Sprzedaż składników majątku podatnika opodatkowanego kartą podatkową

Stawki karty podatkowej uwzględniają również podatek należny od przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie. Jednak nie dotyczy to przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie są objęte stawką karty podatkowej.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie samochodu

Jeżeli wystawienie faktury będzie dawało nabywcy możliwość zarejestrowania samochodu, to tym samym będzie mu dawało prawo do dysponowania tym towarem jak właściciel. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nie będzie powstawał z dniem odbioru samochodu przez nabywcę, ale z chwilą postawienia go do jego dyspozycji

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Właściwe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Czy wydanie karty podarunkowej podlega opodatkowaniu VAT

Czy wydanie karty podarunkowej powoduje powstanie obowiązku podatkowego, w szczególności czy sprzedaż kart podarunkowych jest dostawą towaru lub świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT? Czy wpłatę środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej należy traktować jak zaliczkę lub przedpłatę?

Sprzedaż licencji - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Obowiązek podatkowy dla usługi licencji powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeśli świadczący usługę przekazuje dokumenty umożliwiające korzystanie z licencji, bez posiadania których nie jest to możliwe, to w momencie ich przekazania usługa zostaje już wykonana. Dotyczy to usług nierozliczanych okresowo. Ale gdy świadczący te usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek rozliczenia VAT powstanie w dacie otrzymania tej zapłaty.

Amortyzacja różnych typów nieruchomości

Amortyzacja to celowe wyrażone wartościowo zużycie środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Środkami trwałymi są przede wszystkim nieruchomości: grunty, budynki i budowle, lokale stanowiące osobną nieruchomość oraz ich części lub udziały, spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych i lokali użytkowych. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą planowego rozłożenia wartości początkowych środków trwałych na ustalony okres amortyzacji.

Refakturowanie kosztów w najmie a VAT

Podatnik, który refakturuje koszty wynajmu lokalu użytkowego na podnajemcę, musi naliczyć na fakturach VAT w wysokości 23%. Nie ma przy tym znaczenia, że sam otrzymuje od właściciela lokalu (osoby fizycznej) rachunki za czynsz i media bez naliczonego VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-149/14/MN), której fragment prezentujemy poniżej.

VAT 2014 - moment dokonania dostawy

W przypadku dostawy towarów termin powstania obowiązku podatkowego wyznacza moment dokonania dostawy. Zasada ta obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. Jednak jak się okazuje, obecnie wiele obaw związanych jest z dostawą towarów, która realizowana jest z udziałem przewoźnika. Nasuwa się pytanie: kiedy wówczas następuje dostawa? Zdaniem organów podatkowych jest to zasadniczo data wydania towaru przewoźnikowi.

Opodatkowanie handlu - zakupy a interes publiczny

Czy zakupy w podmiotach uchylających się od opodatkowania są działaniem na szkodę interesu publicznego? Czy „szara strefa” w handlu różni się zauważalnie od „białej”, działającej legalnie? Wyjaśnia profesor Witold Modzelewski.

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów na warunkach Incoterms FCA

Moment powstania obowiązku podatkowego reguluje art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług. Za podstawowy termin powstania obowiązku podatkowego uznaje się chwilę dokonania dostawy towarów.

Opodatkowanie służebności przesyłu podatkiem dochodowym - zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów

Wynagrodzenie (odszkodowanie) wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej w wyniku prowadzenia na tych gruntach (przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów) inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, jest zwolnione z PIT.

Przekazanie dywidendy w formie udziałów w spółce a VAT

Zagadnienie skutków podatkowych przekazania w formie dywidendy udziałów w spółce wiąże się z pojęciem działalności gospodarczej na gruncie podatku od towarów i usług.

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Otrzymanie części lub całości zapłaty za przyszłe wykonanie usługi lub dostarczenie towarów co do zasady generuje obowiązek podatkowy. Otrzymane należności w formie zaliczki, przedpłaty, raty czy też zadatku powinny być objęte podatkiem VAT i udokumentowane fakturą. W jaki sposób klasyfikować i według jakiej stawki opodatkować wpłacone należności na poczet przyszłych usług jeszcze nieokreślonych? Czy są to zaliczki?

Fakturowanie kosztów transportu

Odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT . Na podatniku spoczywa nie tylko obowiązek odprowadzenia należnego podatku we właściwym czasie, ale i wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż i dostawę. Od stycznia 2014 roku obowiązują w tej kwestii istotne zmiany - tak w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego, jak i wysokości podstawy opodatkowania.

Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT.

Faktura VAT - kwestie przeliczania waluty

W przypadku gdy kwoty stosowane na fakturze do określenia podstawy opodatkowania są w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami

Ministerstwo Finansów rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 2015 r. będzie on stosowany również wobec telefonów (w tym też smartfonów), blach określonego rodzaju oraz złota w postaci surowca, półproduktu, jak również dostaw złota inwestycyjnego.

Czy udostępnienie służbowego sprzętu podlega VAT

Udostępnienie sprzętu takiego jak laptopy czy telefony osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. Warto jednak w takim przypadku zawrzeć umowę zwaną toolingową, w której wyłączona zostanie możliwość wykorzystania udostępnionego sprzętu w celach prywatnych.

Sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu a VAT

Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Kiedy sprzedaż składników majątku stanowi przychód z działalności gospodarczej

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanej przez podatnika na potrzeby działalności gospodarczej, ale nieujętej w ewidencji środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Faktura otrzymana przed dostawą towarów - odliczenie VAT

Odliczenie podatku naliczonego jest możliwe po łącznym spełnieniu dwóch warunków: otrzymaniu faktury oraz zaistnieniu obowiązku podatkowego u wystawcy faktury w związku z dokonaną dostawą towaru.

Użyczenie towarów a VAT

Przekazanie towarów na podstawie umowy użyczenia jest uznawane za nieodpłatne świadczenie usług. Jeżeli użyczone towary będą służyły działalności gospodarczej podatnika - usługi te nie podlegają opodatkowaniu VAT. Podatnik ma jednak, co do zasady, prawo odliczenia VAT od nabytych i następnie użyczonych towarów - o ile nie wystąpią konkretne przesłanki negatywne (np. związek ze sprzedażą zwolnioną).

Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy

Wpłacanie przez klientów zaliczek na poczet ceny lokalu jest powszechne w branży deweloperskiej. Kiedy zatem powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na rachunek powierniczy?

Obowiązek podatkowy w VAT 2014 – dostawa energii elektrycznej

Otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności (np. zaliczki) skutkuje, co do zasady, powstaniem obowiązku podatkowego VAT z chwilą otrzymania tej części należności i wyłącznie w stosunku do tej kwoty. Zasada te nie dotyczy jednak dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Kiedy zapłacisz VAT sprzedając działki z majątku prywatnego

Nawet jeżeli nie prowadzisz żadnej działalności gospodarczej możesz stać się podatnikiem VAT sprzedając np. działki ze swojego majątku prywatnego. Zdaniem organów podatkowych podatnikiem VAT może stać się już ta osoba, która dzieli swój grunt na działki i ogłasza zamiar ich sprzedaży w mediach. Na szczęście sądy administracyjne uważają inaczej.

Podatek od nieruchomości w 2015 r. - co się zmieni?

W 2015 r. podatek od nieruchomości, który nie przekracza 100 zł, będzie płatny jednorazowo, a nie w ratach, jak ma to miejsce obecnie. Natomiast, jeżeli wysokość podatku od nieruchomości będzie niższa niż koszty doręczenia decyzji o wymiarze tego podatku, nie będzie on w ogóle pobierany.

Rozliczenia VAT we wspólnotach mieszkaniowych

Zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o VAT. Wspólnota mieszkaniowa powinna refakturować zakup mediów na poszczególnych jej członków.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu otrzymania zaliczki na usługi turystyczne

W przypadku usług turystyki ustawa o VAT nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek na poczet usług turystyki, nie powstaje z momentem ustalenia marży, ale z chwilą otrzymania zaliczki. Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie kwota marży zawarta w otrzymanej zaliczce pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Opodatkowanie sprzedaży firmowej nieruchomości

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, sprzedaż firmowego lokalu czy garażu opodatkowana jest 10-proc. podatkiem dochodowym. Natomiast przy sprzedaży nieruchomości wycofanych z działalności gospodarczej obowiązuje zwolnienie – o ile sprzedaż ma miejsce po 6 latach od wycofania. Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych z kolei opodatkowana jest 19-proc. stawką PIT.

Korekta VAT - zatrzymanie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy

Fakt pobrania kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy nie stanowi nieuregulowanej należności, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT. Skoro zaś nie mamy do czynienia z częściowym nieuregulowaniem kwoty wynikającej z faktury, to konsekwentnie podatnik nie ma obowiązku dokonywać korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną cześć należności dotyczącej kaucji gwarancyjnej, dla której termin płatności zgodnie z umową przekracza 150 dni.

Odliczenie VAT z faktury szacunkowej za energię

Kiedy podatnik VAT może odliczyć podatek naliczony w fakturze szacunkowej za prognozowane zużycie energii elektrycznej? Na pytanie to odpowiedział Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 r.

Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.

Istota transakcji barterowej sprowadza się do wymiany dóbr między podmiotami, bez udziału pieniędzy, przy czym dobra będące przedmiotem tej wymiany mają dla stron porównywalną wartość. Dla tych transakcji od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady ustalania obowiązku podatkowego w VAT i dokumentowania.

Kaucja gwarancyjna a VAT

W obrocie gospodarczym zdarza się, że przedsiębiorcy pobierają od kontrahentów kaucje gwarancyjne zabezpieczająca prawidłowe wykonanie umowy. Czy z tytułu otrzymania takiej kaucji powstaje obowiązek zapłaty VAT?

Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

Dostawa lokali i budynków – obowiązek podatkowy w VAT

Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru, rozumianej jako moment rzeczywistego wydania jej przedmiotu, a nie jako przeniesienia własności za pomocą czynności prawnej. Dla prawa podatkowego - jako autonomicznej gałęzi prawa - najważniejszy jest ekonomiczny efekt wykonania usługi lub przejścia faktycznego władztwa nad rzeczą.

Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, które nie ominęły również sprzedaży komisowej. Znaczącej zmianie uległ także sposób dokumentowania wydania towarów w ramach umowy komisu.

Darowizna bez VAT

Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa.

Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu zaciągniętego przez inną osobę – nawet przez małżonka przed ślubem – nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Niemożliwe jest zatem z tego tytułu skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Prawo do niego ma jedynie ten, kto zawarł umowę kredytu.

Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Wniesienie do spółki działek, które spełniają definicję towaru, dokonane przez podatnika VAT, jest odpłatną dostawą towarów, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania jest tu wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę podatku.

Nieruchomość spółki cywilnej przekazana do majątku prywatnego wspólników bez PIT

Wycofanie nieruchomości (traktowanej jako towar handlowy) z majątku spółki cywilnej i jej nieodpłatne przekazanie na cele prywatne wspólników nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.

REKLAMA