Podatnik VAT może, przy spełnieniu określonych warunków, wybrać kraj opodatkowania dokonanej dostawy towarów - w przypadku, gdy sprzedaż realizowana jest na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, a nabywcą jest podmiot nierozpoznający transakcji wewnątrzwspólnotowych. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia ze sprzedażą wysyłkową. Ustawodawca w ustawie o VAT zdecydował się nie tylko na zdefiniowanie przywołanego pojęcia, ale określił również reguły jakie mają zastosowanie do takich czynności - w szczególności co do wyboru kraju opodatkowania.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia (a także innych okoliczności, jak np. mikołajki, Dzień Dziecka, Wielkanoc) pracodawca przekazuje prezenty dla dzieci pracowników. Prezentami są m.in. zabawki, książki lub słodycze. Czy wartość prezentów zwiększa przychody pracowników, od których należy zapłacić podatek?
Ulga na dziecko jest najkorzystniejszą i najpowszechniejszą ulgą w PIT w ostatnich latach. Niektórym osobom (podatnikom PIT) po prostu brakuje odpowiedniego dochodu (a więc i podatku), by móc w pełni skorzystać z odliczenia od podatku kwoty 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko. Jest również kilka kategorii podatników, którzy w ogóle nie mogą skorzystać z tej ulgi (np. rolnicy, przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym, w formie karty podatkowej i podatku liniowego, ... no i ci którzy nie mają dzieci).
Jeżeli osoba fizyczna otrzymuje nieodpłatnie określone świadczenie, to ustalając kwotę przychodu z tego tytułu należy wziąć pod uwagę cenę rynkową. Zatem, jeżeli cena zakupu, przy uwzględnieniu zastosowanych rabatów, jest ceną rynkową, to podstawę opodatkowania zryczałtowanym PIT stanowić będzie cena nagrody rzeczowej wynikająca z faktury zakupu, którą spółka zapłaci dostawcy, tj. cena ostateczna do zapłaty po uwzględnieniu wszystkich rabatów i upustów uzyskanych przy zakupie tej kwoty należy obliczyć i pobrać zryczałtowany 10% podatek od wygranych w konkursach zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.
Zwolnione z PIT są nagrody w konkursach o wartości do 760 zł. Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania tego zwolnienia (w przypadku konkursów z dziedzin innych niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo i sport), nie wystarcza, że informacja o konkursie została przekazana w środkach masowego przekazu. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wymaga bowiem, aby konkursy takie były zarówno ogłaszane (emitowane) przez mass media jak i środki masowego przekazu były ich organizatorem.
Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?
Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy 3% skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca zapłaci w terminie, wystawić korektę, a nie odwrotnie. Czy urząd ma rację?