REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stawki podatkowe, CIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy prawidłowo wystawiona faktura VAT powinna zawierać podpis wystawcy i jej odbiorcy

Faktury VAT z formą płatności terminową (abonament) lub inną formą płatności mogą być wystawiane zarówno dla osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych bez podpisu wystawcy i odbiorcy faktury.

Wyższy VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza prawo unijne stosując obniżoną 7% stawkę VAT w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego.

Który miesiąc jest w końcu właściwy dla zastosowania 0% stawki VAT przy WDT

Mimo, że zmiana przepisów regulujących kwestię związaną ze zbieraniem dokumentacji uprawniającej do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT została dokonana przez ustawodawcę na początku 2010 r. nadal kwestia ta wywołuje wiele wątpliwości wśród stosujących ją w praktyce podatników. Dlaczego? Otóż, z powodu niesamowicie trudnego języka jakim te przepisy się po sługują.

Jaką stawkę VAT stosować przy usługach rekreacyjnych dla dzieci

Prowadzę sezonową działalność polegającą na odpłatnym udostępnianiu dmuchanych zjeżdżalni i trampolin. Na ogół odbywa się to na imprezach plenerowych organizowanych przez gminy, większe firmy, szkoły i przedszkola. Jaką stawkę VAT powinienem stosować przy świadczeniu tego typu usług?

REKLAMA

Spółdzielnia mieszkaniowa jako podatnik CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi osoby prawne. Z ustawy Prawo spółdzielcze wynika, że spółdzielnie podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Z chwilą wpisu do rejestru spółdzielnia nabywa osobowość prawną. Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe są więc podatnikami CIT.

Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu CIT

Spółka podpisała umowę użyczenia środków trwałych. Na jej podstawie korzysta nieodpłatnie z maszyn i środków transportu. Spółka ponosi jednak koszty ich użytkowania, ubezpieczenia, napraw, a od używanych samochodów płaci również podatek od środków transportu. Czy podpisanie umowy użyczenia, której cechą jest nieodpłatność, rodzi zobowiązanie podatkowe z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szereg przypadków, w których podatku CIT w ogóle nie należy płacić albo wpływających na obniżenie podatku do zapłaty. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął się kwestią dotyczącą skutków podatkowych darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymanej przez zakład opieki zdrowotnej. Powstała bowiem wątpliwość, czy obdarowany zakład może korzystać ze zwolnienia podatkowego także wtedy, gdy daruje ten sprzęt innej placówce medycznej.

REKLAMA

Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorcę powinny być, co do zasady zaliczane do przychodów podwyższających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ale wyjątkowo odszkodowania związane z działalnością, która jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, również są objęte tym zwolnieniem.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Podatek dochodowy od osób prawnych jest płacony za rok podatkowy. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Metoda uproszczonego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych polega na wpłacaniu zaliczek miesięcznych w oparciu o wysokość podatku CIT wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku podatkowym albo podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym dwa lata wstecz.

Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się z zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych kwartalnie, a więc po upływie każdego kwartału roku podatkowego.Taki sposób obliczania zaliczek na CIT mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność (w pierwszym roku podatkowym) i tzw. mali podatnicy.

Rozliczenie roczne podatku CIT

Podatnicy rozliczają się z podatku dochodowego od osób prawnych CIT po zakończeniu roku podatkowego. W trakcie trwania roku podatkowego są natomiast zobowiązani do obliczania i zapłaty zaliczek na podatek. Zaliczki są płacone miesięcznie albo kwartalnie.

Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem podatkowym, które umożliwia nowym firmom rozłożenie płatności podatku dochodowego z pierwszego roku na pięć kolejnych lat.

Czego nie możemy amortyzować

Niektóre składniki majątkowe nie podlegają amortyzacji. Zostały one wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród składników majątkowych od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych znajdują się zarówno środki trwałe jak i wartości niematerialne i prawne.

Amortyzacja z zastosowaniem indywidualnych stawek amortyzacyjnych

Podatnicy mogą określoną grupę środków trwałych amortyzować przy zastosowaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Często jest możliwe stosowanie stawek wyższych niż stawki podstawowe, dzięki czemu środki trwałe mogą zostać zamortyzowane szybciej niż przy stosowaniu stawek podstawowych.

Na czym polega kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem, które przysługuje tzw. „małym przedsiębiorcom”. Zwolnienie to dotyczy zaliczek na podatek, których mali podatnicy nie muszą płacić przez pewien okres oraz odroczenia płatności podatku należnego za rok podatkowy objęty zwolnieniem.

Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych

Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy obejmujący 12 miesięcy od stycznia do grudnia. Od tej zasady odstąpić może podatnik przyjmując pod określonymi warunkami, że rok podatkowy będzie obejmował okres kolejnych dwunastych miesięcy kalendarzowych.

Ewidencja rachunkowa według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Prawidłowe obliczenie podatku CIT oraz jego elementów konstrukcyjnych, a więc przychodów, kosztów uzyskania przychodów, zwolnień podatkowych, ulg podatkowych, podstawy opodatkowania ma zapewnić prawidłowo prowadzona ewidencja rachunkowa.

Czy podatkowa grupa kapitałowa musi składać sprawozdanie finansowe

Otóż nie ma takiego obowiązku. Brak obowiązku składania sprawozdania finansowego przez podatkową grupę kapitałową dotyczy również przypadków, gdy jej skład pokrywa się ze składem grupy utworzonej dla celów rachunkowych i dominująca spółka tej ostatniej grupy sporządza sprawozdanie skonsolidowane.

Co to jest rok podatkowy

W ustawie o podatku dochodowym nie znajdziemy definicji pojęcia „rok podatkowy”. Możemy jednak przyjąć, że jest to okres, za który należy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych. Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, czyli dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia.

Co to jest strata podatkowa i jak ją obliczyć

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągnięcie dochodu. Aby go uzyskać ponosimy więc koszty. Zdarza się i tak, że ponoszone wydatki nie prowadzą do osiągnięcia przychodu, albo uzyskany przychód jest mniejszy od poniesionych kosztów. Wtedy powstaje strata podatkowa.

Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Co do zasady podatek dochodowy od osób prawnych należy płacić od wszystkich uzyskiwanych dochodów przez podatników tego podatku. Podatku nie zapłacimy jednak od przychodów uzyskiwanych z działalności rolniczej, przychodów z gospodarki leśnej oraz przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Czy strata podatkowa ma wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych?

Podatek dochodowy od osób prawnych płacimy od uzyskanego dochodu (przedmiot opodatkowania podatku CIT). Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Strata podatkowa powstanie w przypadku gdy poniesione w roku podatkowym koszty uzyskania przychodu będą wyższe niż osiągnięte przez podatnika przychody.

Jak opodatkować dochody uzyskane za granicą

Podatnicy mający na terytorium Polski siedzibę lub zarząd podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Oznacza to, że tacy podatnicy powinni zadeklarować całość uzyskanych dochodów i zapłacić stosowny podatek w Polsce, niezależnie od miejsca położenia źródła dochodu, a więc niezależnie gdzie dochód uzyskają (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zaliczki na podatek dochodowy od firm uważnie sprawdzane przez fiskusa

Podatnicy nie muszą od 2007 roku składać comiesięcznych deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jednak nadal trzeba płacić zaliczki na te podatki. Organy podatkowe sprawdzają uważnie, czy podatnicy dobrze obliczają te zaliczki. Jest to jeden z priorytetowych obszarów kontroli podatkowej.

Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi

Podatnicy, dokonując transakcji jako podmioty powiązane, muszą ocenić, czy nie przekroczą limitów ustawowych. Jeżeli tak się stanie, muszą prowadzić tzw. dokumentację cen transferowych. Ma ona ułatwić organom podatkowym ocenę racjonalności np. zakupu usług między podmiotami powiązanymi oraz sprawdzenie, czy zapłacona cena odbiegała od ceny rynkowej.

Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w częściach wspólnych budynku, które nie stanowią odrębnej nieruchomości lokalowej, stanowi jedną czynność prawną i podlega tej samej stawce (7%) VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego.

Czy odsetki od lokat bankowych są przychodem spółdzielni

Gdy spółdzielnia mieszkaniowa wypracuje nadwyżki finansowe, to odsetki od rachunków i lokat bankowych, pochodzące z takich właśnie nadwyżek, są wolne od podatku dochodowego. Warunkiem zwolnienia jest jednak to, by te odsetki były przeznaczone na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi remontowo-budowlane wykonuję głównie czynności polegające na układaniu kostki brukowej, które wg PKD są sklasyfikowane jako 43.99 Z Pozostałe roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Usługę tą wykonuję zarówno z materiału powierzonego, jak i z materiałów własnych, zakupionych u producenta. Kostkę układam głównie dla firm i sporadycznie dla osób prywatnych. Usługa przeze mnie wykonywana polega nie tylko na wyłożeniu kostką parkingów, placów, chodników czy też wjazdów, ale też na wykonaniu wszystkich prac związanych z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki).

Dotychczas rozliczałem się ryczałtem z zastosowaniem 8,5% stawki podatku. Mam jednak wątpliwości, czy moje postępowanie było prawidłowe. Czy nie powinienem stosować stawki 5,5% właściwej dla robót budowlanych?

Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przejmowanych. Przepis ten dotyczy również sytuacji, w której spółka kapitałowa przejmuje inną spółkę kapitałową w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych.

Ile wynoszą stawki CIT w Europie

Najwyższe stawki podatku dochodowego od firm (CIT) są obecnie na Malcie (35%), we Francji (33.33%) i Belgii (34%).

Gdzie są najwyższe stawki PIT w Europie

Najwyższe górne stawki podatkowe od dochodów osobistych (PIT) mają w 2010 Szwedzi (56.4%), Belgowie (53.7%) i Holendrzy (52%) – oczywiście tylko ci, którzy płacą podatki w swojej ojczyźnie. Najmniej podatku od dochodów osobistych zabiera swoim podatnikom Bułgaria (10%), Czechy i Litwa (oba kraje po 15%).

Podstawowe stawki VAT w UE

Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT.

Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego

Dostawa sprzętu przeciwpożarowego, przeznaczonego dla jednostek ochrony przeciwpożarowej (np. ochotniczej straży pożarnej) objęta jest preferencyjna stawką VAT 7% (art. 41 ust. 10 ustawy o VAT).
Do zastosowania tej stawki nie jest konieczne, by jednostka ochrony przeciwpożarowej była bezpośrednim kontrahentem dostawcy. Wystarczy, że bezpośredni kontrahent (np. jednostka samorządu) przekazuje sprzęt jednostce ochrony przeciwpożarowej.

Jaka stawka VAT dla usług zabudowy szaf wnękowych w mieszkaniach

Jaka stawka VAT przy dotacji przedmiotowej

Firma otrzymująca wszelkiego rodzaju dotacje, subwencje czy inne podobne dopłaty musi pamiętać, że w niektórych przypadkach będzie musiała zapłacić podatek VAT z tego tytułu. Wskazać bowiem należy, iż pomimo tego, że w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli artykule mówiącym co w ogóle podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem) ustawodawca nie wspomniał o dotacjach, to jednak nie oznacza, że dotacje w sposób zupełny nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Jaką stawką opodatkować usługi montażu okien u klienta

Montujemy i sprzedajemy okna (stolarka okienna) w budownictwie mieszkaniowym. Klient otrzymuje usługę montażu stolarki, na którą składają się zarówno dostawa okna jak i jego montaż. W stosunku do części okien jesteśmy producentem. Jednakże w sytuacji, gdy nie nadążamy z produkcją, wówczas nabywamy okna z innych firm. Zdarza się również, że korzystamy z innych niż nasze ekip montażowych (na zasadzie podwykonawstwa). Jaką stawką VAT powinniśmy opodatkować naszą sprzedaż?

Jak opodatkować VAT czasopismo sprzedawane z płytą, czy innym gadżetem

Od dawna sporną kwestią jest, czy czasopismo z załącznikiem stanowi jeden towar złożony, czy też dwa odrębne. Od odpowiedzi na to pytanie zależy opodatkowanie VAT sprzedaży tego zestawu. Odpowiedzi udzielił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Kiedy powstaje przychód przy realizacji "nierzeczywistego" kontraktu terminowego

W przypadku tzw. nierzeczywistych instrumentów pochodnych (tj. kontraktów forward oraz opcji walutowych bez faktycznej dostawy waluty), przychód z tytułu tych instrumentów powstaje zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT, tj. z chwilą otrzymania zapłaty.

Jaka stawka VAT dla komputerów stanowiących część aparatury medycznej

Spółki sprzedające aparaturę medyczną, opodatkowane co do zasady stawką 7% VAT, mają wątpliwości, czy do wyposażenia dodatkowego tej aparatury (np. komputerów, monitorów i zasilaczy) mogą stosować tą samą stawkę VAT.

Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach  wydał 25 marca 2010 r. wyrok dotyczących CIT-owskich implikacji wypłaty dywidendy w formie rzeczowej. W tym precedensowym wyroku – wbrew stanowisku organów podatkowych – uznano, że wypłata takiej dywidendy nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki.

Jaka jest stawka VAT dla sprzedaży prawa użytkowania miejsca parkingowego

Postęp cywilizacyjny skutkuje tym, że ludzie wymyślają towary i usługi, które kiedyś były im całkowicie zbędne do życia, ale na skutek tego postępu stają się niezbędne do „normalnego” funkcjonowania w tak stworzonym świecie. Dlatego też czasami pojawiają się problemy z zaklasyfikowaniem tych nowych potrzeb (tj. usług) i towarów, niezbędnym do ich prawidłowego opodatkowania np. VAT.

Stawki VAT w 2017 i 2018 roku

Od początku 2011 r. obowiązują stawki VAT w wysokości 23 %, 8 % i 5 %. Stawka 0 % nadal będzie stosowana co do zasady do obrotu międzynarodowego. Stawki VAT podwyższone 1 pkt procentowy (z 22 % na 23 % i z 7 % na 8 %) wprowadzone były początkowo na okres tymczasowy (na 3 lata, tj. do 31 grudnia 2013 r.). Mimo poprawy sytuacji finansów publicznych stawki te obowiązują cały czas. W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. przyjętym przez Radę Ministrów 26 września 2017 r. założono pozostawienie stawek VAT w 2018 roku na poziomach obowiązujących w 2017 roku.

Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Zeznania CIT-8 składają również podatnicy uzyskujący dochody zwolnione przedmiotowo od podatku. Podatnicy tacy dość często mają problem z właściwym wypełnieniem tych zeznań. Jak ujmować w zeznaniu CIT-8 dochody zwolnione od podatku?

Stawki karty podatkowej na 2010 rok

Jak co roku w listopadzie Minister Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na następny rok. I jak co roku stawki wzrosły.

Ustawa o VAT 2022 Dział VIII Wysokość opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział VIII Wysokość opodatkowania (art. 41- 85)

Skala podatkowa PIT 2011 / 2012

Jeżeli nie rozliczasz się podatkiem liniowym (19% bez względu na rozmiar dochodów – dotyczy tylko działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej), kartą podatkową ani ryczałtem ewidencjonowanym -  to co do zasady musisz obliczyć podatek od swoich dochodów wg skali podatkowej. Tu już procent podatku zależy od wysokości Twoich dochodów. To tzw. progresja podatkowa - czyli im więcej zarabiasz, tym większa stopa podatku obciąża Twoje dochody. Przy progresji stawki podatkowe są przypisane określonym w skali przedziałom dochodów. Od 2009 roku mamy tylko dwie stawki 18% i 32%.

Skala podatkowa PIT 2015 / 2016

Jeżeli nie rozliczasz się podatkiem liniowym (19% bez względu na rozmiar dochodów – dotyczy tylko działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej), kartą podatkową ani ryczałtem ewidencjonowanym -  to co do zasady musisz obliczyć podatek od swoich dochodów wg skali podatkowej. Tu już procent podatku zależy od wysokości Twoich dochodów. To tzw. progresja podatkowa - czyli im więcej zarabiasz, tym większa stopa podatku obciąża Twoje dochody. Przy progresji stawki podatkowe są przypisane określonym w skali przedziałom dochodów. Od 2009 roku mamy tylko dwie stawki 18% i 32%.

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma płacić zaliczkę na PIT lub CIT

Inwestycja w akcje ma charakter kapitałowy. Inwestor kupuje akcje i jeżeli taka jest jego wola może o nich zapomnieć ograniczając się np. do pobierania dywidendy. Z posiadaniem akcji nie wiążą się żadne obowiązki podatkowe. Tak jest jednak tylko w przypadku bycia akcjonariuszem spółki akcyjnej. Zupełnie inna sytuacja jest akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej.

REKLAMA