REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT, Bitcoin (BTC)

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które transakcje są zwolnione z VAT?

Zwolnienie z VAT ma szczególne znaczenie dla społeczeństwa oraz systemu poboru podatków. Co do zasady zakres czynności zwolnionych z VAT znajdujący się w Dyrektywie 2006/112/WE znajduje swoje odzwierciedlenie w ustawie o VAT (art. 43 ustawy o VAT). Część zwolnień z opodatkowania realizowana jest poprzez zastosowanie 0% podatku, ale finalny efekt jest taki sam, tj. dana czynność nie będzie objęta podatkiem.

Opodatkowanie VAT wynajmu nieruchomości

Ustalenie zasad opodatkowania wynajmu nieruchomości podatkiem VAT oraz sposób przeniesienia na najemców określonych kosztów (np. mediów, podatku od nieruchomości) budzi w praktyce wątpliwości ze względu na zmienne stanowisko organów podatkowych. Kiedy wynajem nieruchomości jest opodatkowany VAT? Czy można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z VAT? Jaką stawką VAT jest opodatkowany wynajem? Kiedy wystawiać faktury za wynajem i jak dokumentować koszty obciążające najemcę?

Zwolnienia z VAT oraz warunki ich stosowania

Ukazał się tekst jednolity rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT oraz warunków stosowania tych zwolnień. W artykule prezentujemy najważniejsze elementy tego rozporządzenia. Jakie zwolnienia z VAT określa rozporządzenie? Jakie są warunki stosowania tych zwolnień?

Zwolnienie z VAT dla usług świadczonych przez nianie

Usługi opieki nad dzieckiem świadczone przez nianie są istotne z punktu widzenia możliwości godzenia kariery zawodowej wielu rodziców z ich obowiązkami rodzicielskimi. Z uwagi na duże zapotrzebowanie oraz kluczowe znaczenie tych usług, ustawodawca zdecydował się zwolnić usługi niani z podatku VAT. Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby zwolnienie mogło zostać zastosowane?

REKLAMA

Nowe przepisy dot. wirtualnych walut mają obowiązywać globalnie

Banki centralne państw G20 we współpracy z regulatorami finansowymi tych krajów stworzyły wspólne regulacje dla wirtualnych walut, takich jak opracowywana przez Facebooka Libra. Przepisy te mają obowiązywać globalnie i gwarantować bezpieczeństwo cyfrowych środków płatniczych.

Czy usługa kompleksowej naprawy pojazdu z dostawą części może być zwolniona z VAT?

Z dniem 1 września 2019 r. w ramach dużej nowelizacji ustawy o VAT ograniczono możliwość korzystania ze zwolnienia kwotowego dla podmiotów, które prowadzą sprzedaż części do pojazdów samochodowych jak również motocykli. Zatem, jeśli podatnik sprzedaje ww. części – musi opodatkować VAT swoją sprzedaż już od pierwszej złotówki.

Kiedy dostawa budynku jest zwolniona z VAT?

Sprzedaż nieruchomości jako dostawa towarów jest opodatkowana podatkiem VAT. Są jednak pewne przypadki, w których zwolniona z podatku jest dostawa nieruchomości budynkowej. Kiedy zwolnienie z VAT znajdzie zastosowanie? Czy jeśli dostawę realizuje nierezydent, transakcja może skorzystać ze zwolnienia?

Pośrednictwo w zawieraniu umów o zarządzanie PPK zwolnione z VAT

Usługi pośrednictwa w zakresie zawierania umów o zarządzanie PPK korzystają ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 30 czerwca 2020 r.

REKLAMA

Zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego przywożonego do Polski do 31 października 2020 r.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poparła inicjatywę Komisji Europejskiej (KE) przedłużenia okresu obowiązywania decyzji umożliwiającej stosowanie zwolnienia z należności celnych i VAT. Ma to związek z utrzymującym się zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny i medyczny potrzebny do zwalczanie epidemii COVID-19. KE zmieniła swoją wcześniejszą decyzję i wydłużyła okres obowiązywania zwolnienia do 31 października 2020 r.

Podstawa prawna zwolnienia z VAT na fakturze - problemy

Kiedy na fakturze trzeba podać podstawę prawną zwolnienia z VAT? Przy jakich zwolnieniach z VAT nie trzeba tej podstawy prawnej zapisywać na fakturze? Wyjaśnia Michał Samborski, doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich w ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Kiedy nastąpi likwidacja zwolnienia z VAT dla przesyłek o małej wartości?

W niedalekiej przyszłości (najdalej od 1 stycznia 2021 r.) należy spodziewać się kolejnych zmian ustawy VAT. Będą one polegały na zlikwidowaniu zwolnienia z VAT dla przesyłek o małej wartości oraz wprowadzeniu nowych rozwiązań, które przewiduje Dyrektywa Rady (UE) 2017/2455 z 5 grudnia 2017 r. - piszą Michał Wiącek i Jarosław Włoch, eksperci z Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych. Wdrożenie tych nowości będzie powodować dodatkowe obciążenia fiskalne. Dlatego też, już na tym etapie warto przyjrzeć się temu, dokąd zmierzają zmiany.

Kiedy organ podatkowy oszacuje sprzedaż dla celów VAT

Zdarza się, że przedsiębiorca nie ewidencjonuje sprzedaży lub czyni to nierzetelnie, tj. dokonane w ewidencji zapisy nie odpowiadają stanowi rzeczywistemu, a na podstawie posiadanej przez podatnika dokumentacji nie jest możliwe określenie wysokości sprzedaży. W takim przypadku organ podatkowy ma prawo oszacować wartość sprzedaży i określić należną z tego tytułu kwotę VAT.

Sprzedaż mieszkania przez przedsiębiorcę osobie fizycznej - skutki podatkowe w VAT i PCC

Transakcji sprzedaży mieszkania przez przedsiębiorcę niewątpliwie towarzyszyć będą różne warianty rozliczenia sprzedaży na tle prawa podatkowego, a w szczególności na tle ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), a także ustawy od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC). Zagadnienie to warto omówić na przykładzie.

Zwolnienie z VAT i cła sprzętu medycznego i ochronnego przywożonego do Polski

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uzyskała zgodę Komisji Europejskiej (KE) na stosowanie zwolnienia z cła i VAT produktów potrzebnych w zwalczaniu skutków epidemii COVID-19. Ma to związek z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny i medyczny. Zwolnienia te obowiązują od 30 stycznia do 31 lipca 2020 r. i dotyczą towarów przywożonych z krajów spoza Unii Europejskiej.

VAT od wynajmu na cele mieszkaniowe - zwolnienie, czy stawka 8%?

Wynajem nieruchomości firmie na potrzeby noclegowe jej pracowników jest opodatkowany VAT wg stawki 8%. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 16 stycznia 2020 r. Co ciekawe organy Krajowej Administracji Skarbowej uważają, że jest to usługa zwolniona z VAT.

Zwolnienie z VAT badań psychologicznych zawodowych kierowców

Badania psychologiczne kierowców wykonujących zawodowo transport drogowy podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy przepisów art. 43 ust. 1 pkt 18-19 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż mieszczą się w pojęciu usług z zakresu opieki medycznej.

Udzielenie pożyczki pieniężnej za wynagrodzeniem to odpłatne świadczenie usług zwolnione z VAT

Czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych, podlegających oprocentowaniu, stanowią odpłatne świadczenie usług i powinny podlegać opodatkowaniu VAT. Jednakże, z uwagi na fakt, że – zgodnie z ustawą o VAT – zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, to tym samym udzielenie pożyczki na rzecz pożyczkobiorcy jako odpłatne świadczenie usług korzysta ze zwolnienia z VAT.

Wynajem mieszkań dla pracowników a VAT

Usługi wynajmu lokali mieszkalnych przeznaczonych na zapewnienie miejsca zamieszkania dla pracowników podatnika, stanowią świadczenie korzystające ze zwolnienia z VAT. W takim przypadku wynajmujący powinni wystawiać faktury bez VAT, a pracodawcom, którzy wynajmują mieszkania dla swoich pracowników, nie przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Obsługa techniczna, informatyczna i administracyjna bankomatów bez zwolnienia z VAT

3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w zakresie zwolnionej z VAT "transakcji dotyczącej płatności" nie mieści się wchodzi świadczenie na rzecz banku obsługującego bankomaty usług polegających na uruchamianiu i utrzymywaniu tych bankomatów w sprawności, zaopatrywaniu ich w gotówkę, instalowaniu w nich sprzętu informatycznego i oprogramowania do odczytu danych z kart bankowych, przekazywaniu wniosku o uznanie wypłaty gotówki do banku, który wydał użytą kartę bankową, wypłacie żądanej gotówki i rejestracji operacji wypłaty.

Kiedy darowizna żywności jest zwolniona z VAT

Zwolnienie z VAT darowizny produktów spożywczych ma zastosowanie pod warunkiem posiadania przez dokonującego darowizny (nieodpłatnej dostawy towarów) dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowana żywność musi zostać przeznaczona wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez organizację.

Zwolnienia z VAT – kto i kiedy może z nich korzystać?

Każdy przedsiębiorca bez względu na wybraną formę opodatkowania (ryczałt, KPiR, itp.) musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy poza rozliczeniem PIT bądź CIT będzie również musiał rozliczać się z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT.

Dla kogo po 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 roku zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od towarów i usług podmioty dokonujące sprzedaży na odległość powinny zwrócić uwagę na to co oferują swoim klientom. Zmiana jest o tyle istotna, że nowelizacja z 4 lipca 2019 roku została opublikowana 13 sierpnia br, przy czym część przepisów wchodzi w życie od 1 września 2019 roku. Okres urlopowy może spowodować, że podatnicy nie zwrócili uwagi na fakt pojawienia się nowych obowiązków dotyczących VAT.

Straty z transakcji kryptowalutowych - problem z rozliczeniem PIT

Rozliczając podatek PIT za 2019 r., trudno będzie potrącić ujemny wynik z transakcji kryptowalutowych sprzed 1 stycznia br. Stratę sprzed 2018 r. będzie można rozliczyć, ale tylko gdy podatnik uzyska w 2019 r. lub w kolejnych czterech latach dochody z praw majątkowych lub z działalności gospodarczej - w zależności od tego, do jakiego źródła były kwalifikowane przychody z transakcji na kryptowalutach.

Czy wydatki na koparkę kryptowalut są kosztem

Wydatek poniesiony na zakup sprzętu komputerowego (tzw. koparki) oraz na zużycie prądu nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia wirtualnej waluty. Brak jest bowiem bezpośredniego związku pomiędzy nabyciem bitcoinowej koparki a wydobywaniem kryptowaluty.

Obowiązek rejestracji do VAT - zmiany od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. zostanie ograniczona możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Z tego zwolnienia nie będą mogli korzystać podatnicy, bez względu na wysokość sprzedaży, gdy prowadzą sklepy internetowe m.in. z preparatami kosmetycznymi, komputerami, sprzętem gospodarstwa domowego. Zakaz korzystania ze zwolnienia będzie dotyczył również sklepów stacjonarnych sprzedających części samochodowe i do motocykli. Ze zwolnienia nie skorzystają także podatnicy świadczący usługi ściągania długów, w tym faktoringu. Oznacza to obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R lub jego aktualizacji zasadniczo do 31 sierpnia 2019 r.

Sprzedaż gruntu niezabudowanego – skutki w VAT

Sprzedaż gruntu niezabudowanego, innego niż budowlany, co do zasady podlega zwolnieniu z VAT. A zatem, jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego oraz przeznaczenia go w decyzji o warunkach zabudowy lub nieprzeznaczenia terenów pod zabudowę, zastosować należy zwolnienie z VAT. Zwolnienie to jest obligatoryjne, a nabywca takiego gruntu musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Sprzedaż wirtualnej waluty przez zagraniczny zakład podatkowy i nierezydenta

Jeżeli sprzedaż wirtualnej waluty odbędzie się za pośrednictwem zakładu podatkowego np. zorganizowanej filii/biura zlokalizowanego za granicą, to środki z tytułu tej sprzedaży będą opodatkowane w kraju, w którym to biuro/filia ma swoją siedzibę. A jak jest w przypadku sprzedaży dokonywanej przez nierezydenta?

Kto straci zwolnienie podmiotowe z VAT od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. ze zwolnienia z VAT dla najmniejszych przedsiębiorców (z obrotami do 200 tys. zł wartości sprzedaży) nie będą mogli już korzystać podatnicy, którzy handlują m.in. elektroniką, sprzętem elektrycznym, RTV i AGD w sieci albo ci, którzy prowadzą sprzedaż telefoniczną takich towarów. Nowe przepisy dotyczyć będą też przedsiębiorców, którzy sprzedają kosmetyki, a także części do samochodów i motocykli (niezależnie od sposobu realizacji dostawy), oraz świadczących usługi ściągania długu, w tym faktoringu.

Kiedy udostępnienie dokumentacji medycznej jest zwolnione z VAT

Zdaniem Ministra Finansów udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi (przedstawicielowi ustawowemu pacjenta lub innej upoważnionej przez pacjenta osobie) jest zwolnione z VAT. Zwolnieniu z VAT podlega także udostępnienie dokumentacji medycznej innemu podmiotowi leczniczemu udzielającemu danemu pacjentowi świadczeń zdrowotnych - jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych.

Umowy sprzedaży lub zamiany kryptowalut bez PCC do końca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przedłużyło zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej do 31 grudnia 2019 r. Podatnicy, wobec których znajduje zastosowanie zaniechanie, nie będą obowiązani składać w tym okresie deklaracji PCC.

Blockchain może pomóc uszczelnić VAT. Opodatkowanie kryptowalut - zmiany od 2019 r.

Zdaniem prof. Dominika Gajewskiego, dyrektora Centrum Analiz i Studiów Podatkowych z SGH, technologię blockchain można wykorzystać do większego uszczelnienia luki w VAT. Profesor Gajewski zauważył też, że od 1 stycznia 2019 r. roku uregulowano kompleksowo opodatkowanie (na gruncie podatków dochodowych i PCC) obrotu kryptowalutami.

Kiedy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej może korzystać ze zwolnienia z VAT. Przepisy regulujące zwolnienie wielokrotnie były przedmiotem interpretacji organów podatkowych, sądów administracyjnych i komentarzy ekspertów, mimo to wciąż budzą sporo wątpliwości. Sprawę dodatkowo komplikuje orzecznictwo TSUE.

Zwolnienie z VAT usług zarządzania alternatywną spółką inwestycyjną (ASI)

Jeżeli analiza czynności wykonywanych przez zarządzającego ASI w oparciu o przepisy Dyrektywy ZAFI oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych i ZAFI pozwoli uznać, że są to czynności z zakresu zarządzania funduszami inwestycyjnymi, to usługi te są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a i b ustawy o VAT.

Jakie są zasady opodatkowania kryptowalut?

Od początku 2019 r. przychody uzyskane z tytułu sprzedaży kryptowalut (w kantorze, na giełdzie albo na wolnym rynku) oraz wartość produktów lub usług zakupionych za kryptowaluty podlegają opodatkowaniu stawką 19%. Natomiast sama wymiana kryptowalut nie jest objęta podatkiem.

Czy kursy na prawo jazdy są zwolnione z VAT?

Szkolenia kandydatów na kierowców nie są zwolnione z VAT, ponieważ nie można ich uznać za usługę edukacyjną – orzekł 14 marca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE. Dotąd przyjmowano (przynajmniej w Polsce), że nauka jazdy jest zwolniona z VAT. Ministerstwo Finansów, zapytane przez DGP o skutki wyroku TSUE, odpowiedziało, że za wcześnie jeszcze, żeby wiążąco go komentować.

Kupno samochodu od przedsiębiorcy zwolnionego z VAT bez PCC

Jeżeli kupujemy (nie będąc podatnikiem VAT) jakąś rzecz (np. samochód) o wartości powyżej 1 tys. zł bez naliczonego podatku VAT, to powinniśmy (jako kupujący) zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wg stawki 2%. Obowiązek zapłaty PCC nie wystąpi m.in. przy kupnie rzeczy od podmiotu zwolnionego z VAT (podmiotowo lub przynajmniej w odniesieniu do tej transakcji).

Jak rozliczyć podatek dochodowy od obrotu kryptowalutami w 2019 r.

Od 2019 r. w polskim ustawodawstwie podatkowym zaczęły obowiązywać zaktualizowane przepisy dotyczące podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami dla osób fizycznych. Jak wyglądają zasady rozliczania podatku od kryptowalut oraz legalne możliwości jego obniżenia?

Jak rozliczać transakcje z użyciem kryptowalut

Od początku 2019 roku obowiązują przepisy podatkowe, które regulują transakcje związane z kryptowalutami. Nowe regulacje są korzystne dla osób, które zakupiły bitcoiny w 2019 r., natomiast ci, którzy kupili je przed 2019 i nie sprzedali, teraz muszą opodatkować cały przychód z ich obrotu stawką 19%.

Kiedy wywłaszczenie gruntów jest opodatkowane VAT

Zdaniem Ministra Finansów wywłaszczenie gruntów, podlega opodatkowaniu VAT, gdy wywłaszczana osoba działa w charakterze podatnika VAT. Odszkodowanie (w kwocie brutto) z tytułu stanowi wynagrodzenie z tytułu podlegającej opodatkowaniu VAT dostawy gruntu. Jednak zwolnieniem z VAT jest objęta dostawa (tj. w tym przypadku wywłaszczenie), której przedmiotem jest grunt niezabudowany o przeznaczeniu innym niż budowlane (np. grunt rolny, czy leśny).

Spółka na Malcie do obrotu kryptowalutami – korzyści podatkowe

Stawka opodatkowania dla spółek na Malcie oficjalnie wynosi 35-proc., jednak w przypadku firm zagranicznych, oferowany jest zwrot w wysokości 6/7, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi 5-proc. To zdecydowanie mniej niż w Unii Europejskiej. Założenie spółki na Malcie jest więc korzystne podatkowo, zwłaszcza dla firm zajmujących się obrotem kryprowalutami.

Kiedy usługi najmu są zwolnione z VAT

Podatnik świadczący usługi najmu musi spełniać określone przez ustawodawcę warunki, żeby jego działalność mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Zgodnie bowiem z przepisami prawo zastosowanie zwolnienia przedmiotowego z VAT występuje w przypadku, gdy podatnik świadczy usługę najmu mieszkań na własny rachunek i wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Zwolnienie z VAT dostawy nieruchomości

Ze zwolnienia z VAT może korzystać dostawa nieruchomości, pod warunkiem, że została dokonana po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia. W dotychczasowej praktyce organy skarbowe wymagały jednak dodatkowo, aby dostawa nieruchomości następowała w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W przeciwnym razie fiskus odmawiał podatnikom prawa do zwolnienia.

Zmiany w rozliczaniu przychodów z obrotu kryptowalutami od 2019 r.

Rząd planuje nowelizację przepisów ustawy o podatkach dochodowych. Jedną z proponowanych zmian jest inny sposób rozliczania przychodów z obrotu kryptowalutami. Zgodnie z projektem w tej sprawie, nowe przepisy będą mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Jak rozliczyć wymianę jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę

Problematyka rozliczenia kryptowalut rodzi wiele wątpliwości wśród podatników. I odkąd w maju br. pojawił się pierwszy korzystny wyrok w sprawie rozliczenia kryptowalut, wszyscy czekali na odpowiedź resortu finansów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał bowiem, że transakcja zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Miesiąc sierpień przyniósł projekt nowelizacji w tej sprawie – czy zmiany będą korzystne dla podatników?

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2019 r.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajduje się w nim wiele rewolucyjnych zmian. Przedstawiamy kilka z nich, które mogą mieć największe znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych.

Obrót walutami wirtualnymi – odrębne zasady opodatkowania od 2019 r.

Ustawodawca zaproponował wprowadzenie odrębnych przepisów regulujących zasady opodatkowania zysków z obrotu walutami wirtualnymi. Od 2019 r. przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane będą na gruncie podatku PIT do przychodów z kapitałów pieniężnych, a w przypadku CIT do zysków kapitałowych.

Czy usługi inspektora ochrony danych osobowych są zwolnione z VAT

Od kilku miesięcy obowiązuje unijne rozporządzenie RODO dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych, z którego wynika m.in. obowiązek powoływania inspektora ochrony danych osobowych. W związku z tym powstaje pytanie, czy pełnienie takiej funkcji w ramach działalności gospodarczej może podlegać zwolnieniu z VAT.

Termin i forma rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy zbyciu nieruchomości

Jaki jest termin i forma rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy zbyciu nieruchomości? Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dopuszczalnym jest złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.

Opodatkowanie kryptowalut - planowane zmiany od 2019 r.

Resort finansów pracuje nad zmianami dotyczącymi opodatkowania obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami). Proponowane nowe regulacje to rozwiązania kierowane zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Celem zmian, które prawdopodobnie wejdą w życie od 2019 r., jest uproszczenie przepisów w tym zakresie.

Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy a transakcje kryptowalutami

Rynek transakcji kryptowalutami został poddany regulacji. Jest to efekt uchwalenia nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zmienione regulacje dotyczą przede wszystkim podmiotów uczestniczących w dokonywaniu transakcji związanych z przepływem środków pieniężnych.

REKLAMA