REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS i kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie składki ZUS musi płacić właściciel spółki z o.o., który równocześnie jest jednoosobowym zarządem spółki

Jestem właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Moje udziały w tej spółce wynoszą 100%. Jestem równocześnie jednoosobowym zarządem spółki (bez umowy o pracę). Nie jestem nigdzie zatrudniony ani też nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy jestem zobowiązany płacić składki ZUS? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i od jakiej podstawy?

Czy ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek przez kontrahenta

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Jedna z firm w okolicy sprzedaje ciągnik siodłowy, który zamierzam kupić. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się, że na wypadek, gdyby sprzedający miał zaległości z tytułu podatków, aby nie ponosić odpowiedzialności, muszę żądać wydania przez urząd skarbowy zaświadczenia o wysokości jego zaległości. Chciałem również uzyskać takie zaświadczenie z ZUS, ale odmówiono mi jego wystawienia. Czy ZUS miał rację?

Zwolnienie od pracy ze względu na dziecko

Czy powodem uprawniającym pracownika do zwolnienia od pracy może być wychowywanie dziecka? Czy przyczyną nieobecności w pracy może być także konieczność osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem?

Wniosek o urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim do 23 listopada 2007 r. Ma jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy, który chce wykorzystać po urlopie macierzyńskim, a następnie chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Czy urlop wychowawczy pomniejsza dni urlopu wypoczynkowego? W jaki sposób zmniejsza się urlop wypoczynkowy, jeśli urlop wychowawczy rozpocznie się w środku miesiąca?

REKLAMA

Czy zwrot kosztów poniesionych przez kandydata do pracy jest zwolniony z opodatkowania

Nasza spółka ma siedzibę w województwie warmińsko-mazurskim. Aby zachęcić wykwalifikowanych specjalistów do uczestniczenia w procesie rekrutacji do pracy w naszej firmie zwracamy kandydatom koszty przejazdu i opłacamy im nocleg w hotelu. Czy koszty te stanowią opodatkowany przychód kandydatów do pracy?

Kiedy i jak ZUS może kontrolować płatnika składek

ZUS ma prawo do kontroli płatników składek, jednak uprawnienia kontrolujących są szczegółowo określone. Inspektor kontroli ma szerokie uprawnienia, ale również obowiązek zachowania odpowiednich procedur.

Ewidencja i rozliczanie wynagrodzeń właścicieli spółek

Jakie są formy zatrudnienia właścicieli spółki wieloosobowej pełniących jednocześnie funkcję członków zarządu? Jak zaksięgować wypłacane im wynagrodzenia?

Przekazanie bonu towarowego pracownikom

Przekazanie bonu towarowego na rzecz pracowników powoduje konieczność opodatkowania jego wartości podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Jakie świadczenie z tytułu choroby przysługuje osobie wykonującej pracę nakładczą

Jesteśmy firmą, która zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę nakładczą. Zlecana praca wykonywana jest w domu pracownika. Czy osobie świadczącej pracę w ramach takiej umowy będą przysługiwać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego?

Czy można przejść do kolejnego pracodawcy z zaległym urlopem wypoczynkowym

Pracownikowi niedługo upływa okres, na jaki miał zawartą umowę o pracę. Pozostał mu niewykorzystany urlop (80 godzin). Po rozwiązaniu stosunku pracy podejmuje on zatrudnienie w spółce zależnej, która ma tego samego właściciela (obie firmy są osobami prawnymi). Czy zaległy urlop może zostać w tej sytuacji wykorzystany podczas zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy?

Czy można zaliczyć do kosztów nieodebrane przez pracownika wynagrodzenie

Pracownik naszej firmy nie stawił się w pracy. Należne mu wynagrodzenie zostało przekazane do kasy firmy, jednak nie zostało odebrane. Czy w takiej sytuacji można uznać, że wynagrodzenie zostało wypłacone, co pozwoliłoby je zaliczyć do kosztów? Czy musimy czekać z zaliczeniem wynagrodzenia do kosztów aż do chwili odbioru pensji przez pracownika? Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Czy egzaminator może być zatrudniany na podstawie umowy o dzieło

Czy firma prowadząca działalność szkoleniową, organizująca kursy spawania, może zawrzeć z egzaminatorem państwowym umowę o dzieło na przeprowadzenie egzaminu?

Zakres kontroli płatników składek

Jaki jest zakres kontroli ZUS? Czy ZUS ma prawo do kontroli wynagrodzenia za pracę w aspekcie świadczeń z ubezpieczeń społecznych? Czy i jak płatnik składek może złożyć zastrzeżenia co do ustaleń z przeprowadzonej kontroli?

Kto powinien zwrócić wypłacony bezpodstawnie składnik wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony na stanowisku st. specjalisty ds. rozliczeń finansowych, sporządzający listy płac, pomyłkowo wpisał w komputerowym programie kadrowym dwukrotnie jedno z miejsc zatrudnienia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. I tak, począwszy od 1 stycznia 2003 r. naliczany był błędnie dodatek stażowy. Błąd został zauważony dopiero niedawno. Kto powinien zwrócić nadpłaconą kwotę i za jaki okres? Czy ma to być pracownik, któremu naliczono nieprawidłowo dodatek stażowy, czy osoba, która popełniła błąd?

Jak ustalić staż pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat pracownika zatrudnionego na dwóch stanowiskach pracy

Zatrudniamy pracownika na umowie o pracę na stanowisku akustyka od 11 lat. Tego samego pracownika zatrudniamy jednocześnie na zastępstwo kierowcy. Jak powinniśmy naliczać wysługę lat - czy dla każdego stanowiska osobno? W regulaminie pracy mamy ustalone, że wysługę nalicza się odrębnie dla każdego stosunku pracy.

Jakie są skutki podatkowe i w zakresie składek ZUS zaszczepienia pracowników na grypę

Coraz więcej firm decyduje się na szczepienie pracowników przeciw grypie. Wydatki związane z przeprowadzeniem szczepień będą bowiem prawdopodobnie niższe od tych związanych z ewentualną chorobą pracowników. Przedstawiamy skutki podatkowe i w zakresie składek ubezpieczeniowych szczepień pracowników przeciw grypie.

Zasady przyznawania i wypłaty dodatku funkcyjnego

Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje dodatek funkcyjny pracownikom samorządowym, nauczycielom i pracownikom spoza sfery budżetowej? Przedstawiamy najważniejsze regulacje dotyczące każdej z tych grup zawodowych.

Jak urlop wypoczynkowy wpłynie na rozliczenie podatkowe

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest przychodem pracownika, który trzeba uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Inaczej będzie z dopłatami do wypoczynku. Te będą zwolnione z podatku do wysokości 760 zł rocznie.

Jakie składki ZUS powinien płacić przedsiębiorca za czas choroby

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca składki ZUS tylko za siebie (niezgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) może pomniejszyć w deklaracji składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za czas choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim?

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - przekroczenie rocznej podstawy

Pracownik, który jest jeszcze zatrudniony u innego pracodawcy, poinformował nas o przekroczeniu w sierpniu 2007 r. rocznej podstawy wymiaru składek. W związku z tym we wrześniu nie odprowadziliśmy już składek emerytalno-rentowych za tego pracownika. Okazało się jednak, że pracownik się pomylił i nadal powinniśmy składki naliczać. Przekroczenie prawdopodobnie nastąpi dopiero w październiku. Kto powinien pokryć zaległe składki wraz z odsetkami?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na sfinansowanie oddelegowanym pracownikom kosztów podróży do domu

Nasz firma oddelegowała do pracy w Finlandii pracowników. W umowie zapewniliśmy pracownikom przeloty co 2 miesiące do domu na koszt naszej firmy lub możliwość zamiany tych przelotów na przyloty ich rodzin do Finlandii. Czy wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu dla firmy? Czy stanowią przychód dla pracownika?

Jak zgłosić do ubezpieczeń cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL

Chcę zatrudnić w swojej firmie kobietę, która posiada obywatelstwo hiszpańskie (nie ma obywatelstwa polskiego ani numeru PESEL). Do tej pory mieszkała w Barcelonie. Jak mogę zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych, jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych trzeba podać numer PESEL? Moja przyszła pracownica ma dziecko, które chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy można to zrobić tak jak w przypadku członków rodzin obywateli polskich? Jak można uzyskać PESEL potrzebny do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego?

Praca menedżera a składki ZUS

Podstawę zatrudnienia menedżera stanowi na ogół kontrakt menedżerski. W zależności od warunków wykonywania kontraktu sytuacja prawna menedżera może przedstawiać się różnie w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych.

Kiedy opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie będą przychodem pracownika

Jesteśmy spółką jawną prowadzącą działalność produkcyjno-usługową. Zawarliśmy polisę na ubezpieczenie z kilkoma naszymi pracownikami. Czy kwota miesięcznej składki stanowi przychód dla pracownika i podlega składkom ZUS? Czy składki te stanowią koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy?

Czy pracownik oddelegowany do Belgii może podlegać ubezpieczeniom w Polsce

Nasza spółka zatrudniła od 1 października 2007 r. pracownika, który został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Zawarliśmy kontrakt na wykonanie robót budowlanych w Belgii i od 1 grudnia 2007 r. oddelegujemy m.in. tego pracownika na okres co najmniej 8 miesięcy.

Refundacja z urzędu pracy nie powoduje korekty kosztów wynagrodzeń

W ramach prac interwencyjnych spółka zatrudniła osoby bezrobotne. Wynagrodzenia wypłacane tym osobom są częściowo refundowane przez urząd pracy. Jak wykazać w księgach wypłatę wynagrodzenia i otrzymaną refundację?

Jak wyliczyć uzupełnienie wynagrodzenia chorobowego w przypadku usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności

Pracownik zachorował 24 września 2007 r. Osoba ta jest zatrudniona w naszym zakładzie pracy od początku 2007 r. i otrzymuje wynagrodzenie zmienne, uzależnione od ilości zawartych umów.

Czy kwota ubezpieczenia stanowi przychód

Opłacamy za pracowników składkę na ubezpieczenie na życie w wysokości 15 zł od osoby. Czy obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty ubezpieczenia za miesiąc, w którym podatnik nie pobiera wynagrodzenia (jest chory i pobiera zasiłek chorobowy)?

Jak rozliczyć podatkowo i składkowo zwrot pracownikowi nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Nadpłaciliśmy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za pracownika. We wrześniu 2007 r. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek, ale zorientowaliśmy się o tym już po przesłaniu dokumentów do ZUS, po zapłaceniu składek i podatku. Jak należy dokonać zwrotu nadpłaconych składek i obliczyć niedopłatę podatku za pracownika? Proszę o przykładowe wyliczenie.

Czy odwołany prezes spółki z o.o. jest objęty zakazem wypowiadania umowy o pracę w wieku przedemerytalnym

Prezes spółki z o.o. został odwołany ze stanowiska - nie została jednak rozwiązana z nim umowa o pracę. Następnego dnia po odwołaniu zaczął chorować. Chorował do 15 sierpnia, a 1 sierpnia skończył 61 lat. 16 sierpnia stawił się do pracy. Czy spółka może rozwiązać z nim umowę o pracę? Jeśli nie, to czy może go przenieść na inne stanowisko i za jakie wynagrodzenie? Czy w przypadku zmiany stanowiska będzie mu przysługiwał dodatek wyrównawczy i za jaki okres?

W jaki sposób należy ustalić kwotę wolną od potrąceń przy pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy

W jaki sposób ustalić kwotę wolną od potrąceń, jeżeli pracownik zatrudniony w dozorze mienia jest zatrudniony na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 0,75 etatu, natomiast przepracował więcej godzin, niż wynika to z normy czasu pracy dla 0,75 etatu w danym miesiącu (nie są to nadgodziny)? Czy kwota wolna od potrąceń odnosi się do wymiaru czasu pracy znajdującego się w umowie o pracę, tj. 0,75 etatu, czy też do ilości przepracowanych godzin w danym miesiącu?

W jakiej wysokości odszkodowanie należy się osobie powołanej do odbycia ćwiczeń wojskowych

Lekarz, który ma swój Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jest powołany do wojska na dwa tygodnie. Czy należy mu się zapłata od jednostki wojskowej, ponieważ na te dwa tygodnie zatrudnia lekarza na zastępstwo? W związku z tym ponosi koszty. Jeżeli tak, jak należy obliczyć kwotę, którą należy obciążyć jednostkę wojskową?

Czy ZUS może odroczyć termin płatności składek

Nasza firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Mamy duże problemy finansowe i być może nie będziemy w stanie terminowo zapłacić składek do ZUS za wrzesień 2007 r. Nie chcemy, aby w związku z brakiem wpłat za ten miesiąc ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne. Czy możemy zwrócić się do ZUS z prośbą o odroczenie terminu zapłaty składek za wrzesień 2007 r.?

Czy składki na indywidualne ubezpieczenie na życie pracownika są kosztem

Czy kosztem podatkowym są składki ubezpieczenia na życie opłacone przez pracodawcę w sytuacji, gdy nie są to ubezpieczenia grupowe?

Badania kontrolne po urlopie macierzyńskim

Pracownica przez 7 tygodni przed porodem przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później była na urlopie macierzyńskim. Na kilka dni przed końcem urlopu zwróciła się do działu kadr z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. Czy przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego muszę skierować pracownicę na kontrolne badania lekarskie?

Przekroczenie podstawy wymiaru składek ZUS - ujęcie rachunkowe

Kilku pracowników spółki przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Mimo to składki za kolejne miesiące zostały odprowadzone. W jaki sposób rozliczyć w księgach powstałą nadpłatę?

Czy podlegają zwolnieniu odsetki od wynagrodzenia wypłaconego pracownikom po terminie

Nasza firma miała przejściowe problemy finansowe, z tego powodu nie zapłaciliśmy w terminie wynagrodzenia naszym pracownikom. Wypłata nastąpiła z miesięcznym opóźnieniem. Czy jesteśmy zobowiązani zapłacić pracownikom z tego tytułu odsetki? Czy podlegają one opodatkowaniu?

Czy odszkodowanie wypłacone za szkody wyrządzone przez pracownika jest kosztem

Nasz pracownik podczas prac zleconych nam przez kontrahenta przypadkowo uszkodził jego maszynę. Kto w takim przypadku ma pokryć koszty naprawy urządzenia? Czy wypłacone ewentualnie kontrahentowi odszkodowanie możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?

W jakiej wysokości pracodawca zapłaci odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Zatrudniłem absolwenta studiów, dla którego jest to pierwsza praca. Zgodnie z możliwością, jaką dają mi przepisy, otrzymał obniżone wynagrodzenie minimalne. Osoba ta zarzuca mi dyskryminację w zatrudnieniu (niedopuszczanie go do szkoleń). W razie gdybym musiał wypłacić z tego tytułu odszkodowanie - czy do tej osoby odnosimy dolną granicę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, czy też najniższym odszkodowaniem jest kwota obniżonego wynagrodzenia minimalnego?

Kiedy można zawiesić stosowanie przepisów pracowniczych

Prowadzę firmę handlowo-usługową. W ostatnim roku obroty znacznie spadły. Mam poważne problemy z bieżącymi zobowiązaniami finansowymi wobec pracowników, kontrahentów czy banku, w którym wziąłem kredyt. W firmie zatrudniam siedem osób. Czy przepisy prawa pracy dają pracodawcy szczególne uprawnienia w przypadku przejściowych trudności finansowych?

Czy używanie przez kierownika działu samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi przychód ze stosunku pracy, który jest oskładkowany

Prowadzimy sieć salonów samochodowych w całej Polsce. Kierownicy salonów mają w regulaminie wynagradzania zagwarantowane prawo do samochodów służbowych. Samochodów mogą używać przez cały okres trwania umowy o pracę. Wykorzystują je do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych. W październiku br. kierownik jednego z salonów wybiera się na urlop wypoczynkowy z rodziną. Jedzie samochodem służbowym, który otrzymał do dyspozycji. Czy koszty związane z używaniem tego samochodu w związku z wyjazdem na wakacje należy uznać za przychód pracownika i odprowadzić od niego składki na ubezpieczenia?

Pobór zaliczek od zasądzonych zaległych wynagrodzeń

W jaki sposób obliczać zaliczkę na podatek od zaległych wynagrodzeń, które zostały zasądzone prawomocnymi wyrokami wraz z odsetkami ustawowymi? Czy zaliczki należy naliczać tylko od należności głównych czy również od odsetek ustawowych od tych należności?

Czy zwrot pracownikowi kosztów badania technicznego jego samochodu podlega składkom ZUS

Prowadzona przez naszą firmę działalność handlowa wymaga od niektórych pracowników używania własnego samochodu do celów służbowych. Poniesione z tego tytułu koszty są pracownikom zwracane. W najbliższym czasie zobowiązaliśmy się również do pokrycia kosztów poniesionych z tytułu przeglądu technicznego samochodu. Czy w takiej sytuacji od zwróconych pracownikowi kosztów przeglądu będziemy zobowiązani naliczyć składki ZUS?

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania do studiów jest oskładkowany

Pracownicy naszej firmy, podnoszący swoje kwalifikacje, mają prawo do ubiegania się o dofinansowanie do czesnego w wysokości 30%. Obecnie w naszej firmie trzech pracowników otrzymuje dofinansowanie do studiów zaocznych, oraz jeden pracownik do studiów podyplomowych. Z tego względu, że kierunki studiów nie mają bezpośredniego związku z działalnością firmy, pracownicy podjęli naukę bez skierowania ze strony pracodawcy. Mamy wątpliwości, czy kwota otrzymywanego dofinansowania do studiów będzie stanowiła dla pracowników przychód stanowiący podstawę składek i podatku?

Czy student przebywający na urlopie dziekańskim i wykonujący w tym czasie umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Zatrudniliśmy na umowę zlecenia studenta. Problem w tym, że przebywa on obecnie na urlopie dziekańskim. Czy w tej sytuacji będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Jak należy dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę na podstawie tytułu wykonawczego na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych

Otrzymaliśmy pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia za zobowiązania alimentacyjne. Wynagrodzenie brutto pracownika w sierpniu wynosi 1000 zł. Jak potrącić mu alimenty, koszta egzekucyjne i opłatę za przekaz według taryfy pocztowej oraz ująć te operacje w księgach rachunkowych?

Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

W naszej spółce zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 23-letniego studenta. Od 1 października 2007 r. zamierzamy podpisać z nim również umowę zlecenia. Czy wynagrodzenie, które otrzyma z umowy zlecenia, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne w związku z tym, że jest studentem i nie ukończył 26 lat?

Niższe świadczenia i zasiłki przedemerytalne dla osób aktywnych zawodowo

Czy wczasy wykupione pracownikowi ze środków obrotowych są opodatkowane i oskładkowane

Nasz pracodawca zasponsorował pracownikowi wczasy. Wykupił wycieczkę w biurze podróży (nie mamy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych). Jest to nagroda za dobrze wykonywaną pracę. Czy wczasy wykupione przez pracodawcę należy uznać jako świadczenie w naturze i wykazać w PIT-11? Co ze składkami na ZUS?

Czy pożyczka otrzymana przez pracownika na preferencyjnych warunkach jest przychodem ze stosunku pracy

Naszym pracownikom udzielamy pożyczek z ZFŚS. Oprocentowanie pożyczek jest ustalane na preferencyjnych zasadach. Czy u pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy, gdy kwota odsetek należnych od pożyczki jest niższa od odsetek kredytu udzielanego przez instytucję komercyjną?

REKLAMA