REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ABC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wycena operacji wyrażonych w walutach obcych

Jakie kursy walut stosujemy przy wycenie bilansowej? Jakie są różnice przy przeliczaniu walut obcych dla celów bilansowych i podatkowych?

Zmiany w przepisach o zawieszaniu działalności gospodarczej

Od 31 marca 2009 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zmieniają się przepisy o zawieszaniu działalności gospodarczej. Po zmianach termin zawieszenia działalności gospodarczej określa przedsiębiorca w składanym wniosku (nie może to być dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku). Od tej daty powstają skutki prawne zawieszenia działalności gospodarczej w zakresie zobowiązań publicznoprawnych. Skutki prawne zawieszenia działalności będą obowiązywały do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

W jaki sposób rozliczyć podatkowo podróż służbową

Podróże służbowe i ich koszty stanowią nieodłączną część prowadzenia działalności gospodarczej. Dwie najistotniejsze kwestie związane z takimi podróżami to obowiązek opodatkowywania PIT wypłacanych pracownikom kwot stanowiących wydatki związane z takimi podróżami oraz możliwość zaliczania tych wydatków do kosztów. Jak ustalić przychód pracowników, odbywających podróż służbową?

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nadpłaty w VAT

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła kilka istotnych zmian w zakresie rozliczania nadpłat w podatkach. Zatem również w podatku od towarów i usług. Zmiany weszły z dniem 1 stycznia 2009 r. Dotyczą one m.in. momentu powstania nadpłaty w podatku, jak również zasad rozliczania nadpłaty przez podatników VAT rozliczających się kwartalnie.

Zasady sporządzania sprawozdania Rb-WS

Sprawozdania Rb-WS sporządzają jednostki sektora finansów publicznych, zarówno podsektora rządowego, jak i samorządowego. Sprawozdanie to mają obowiązek sporządzić:

Przychody według prawa bilansowego i prawa podatkowego

Przy ustalaniu wyniku finansowego należy odpowiednio uporządkować zarówno koszty, jak i przychody. O ile dla celów rachunkowych należy się kierować zasadą współmierności kosztów i przychodów, o tyle podstawę opodatkowania należy ustalać, uwzględniając koszty i przychody podatkowe, które niekoniecznie są równe kosztom i przychodom rachunkowym.

Jak dokonać korekty ksiąg rachunkowych

Po uzgodnieniu kont pomiędzy kontrahentami może okazać się, że saldo nie zgadza się o kwotę wynikającą z faktury korygującej, która nie dotarła do odbiorcy. Jak to poprawić w księgach rachunkowych i sprawozdaniu?

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych

Co się zmieniło w podatku od czynności cywilnoprawnych? Co na potrzeby tego podatku jest uznawane za zmianę umowy spółki? W jaki sposób ograniczony został katalog czynności podlegających temu podatkowi?

Jak prawidłowo sporządzić deklaracje PIT-4R i PIT-8AR za 2008 r.

Do 2 lutego br. pracodawcy, którzy pobierają zaliczki z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom, powinni złożyć deklarację PIT-4R.2 lutego br. mija termin złożenia deklaracji PIT-8AR. Składają ją płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów ściśle określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak rozliczać VAT metodą kasową

Stosowanie kasowej metody rozliczania VAT podlega szczególnym zasadom rozliczeń.

Koszty na przełomie roku

Właściwe przyporządkowanie kosztów do danego okresu nabiera szczególnego znaczenia wraz z końcem roku, kiedy to jednostki przygotowują się do sporządzenia sprawozdania finansowego. Wówczas ze szczególną uwagą i starannością należy przyjrzeć się kosztom oraz datom, w których zostały poniesione, lub okresom, których dotyczą.

Wycena środków trwałych po przejściu na MSR

Jednostki gospodarcze, przechodząc z przepisów uor na MSR, często borykają się z problemem wyceny środków trwałych. Jest to bardzo ważna część procesu dostosowywania ewidencji do potrzeb MSR. Wynika to z tego, że korekty wyceny środków trwałych mogą powodować istotną zmianę wartości majątku i kapitałów własnych, a także wyniku finansowego.

PIT 2009 - zmiany dla przedsiębiorców

Efektem tegorocznych prac nad zmianami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest ustawa z 6 listopada 2008 r. Nie wprowadza ona rewolucji w zakresie tego podatku, ale z pewnością wiele spraw porządkuje i wprowadza kilka korzystnych dla podatników rozwiązań. Należy również zwrócić uwagę na rozwiązania niekorzystne, ponieważ to one tak naprawdę decydują o dolegliwości podatku. Jedno nie ulega wątpliwości, zapoznanie się z tymi zmianami jest dla przedsiębiorców praktycznie obowiązkiem.

Wspólne ubieganie się o udzielenie zamówienia publicznego

Czy wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego mogą utworzyć konsorcjum, występować w formie spółki cywilnej oraz zawierać porozumienia? Jak ustanowić pełnomocnika?

Metoda FIFO przy wycenie rozchodu zapasów i walut

W jaki sposób metoda wyceny FIFO wpływa na wynik finansowy? Jakie zmiany przewidziane są przy wycenie walut od 1 stycznia 2009 r.?

W jaki sposób należy zaokrąglać kwoty podatku od towarów i usług

Zasady zaokrąglania kwot VAT to szczegóły, które czasem przysparzają niemałych kłopotów. W jaki sposób poradzić sobie z tymi „końcówkami”?

Jak ewidencjonować należności

Należności są kategorią oznaczającą wymagane od odbiorców zapłaty. Są to więc aktywa jednostki, ponieważ zgodnie z definicją aktywów z ustawy o rachunkowości są one kontrolowane przez jednostkę, posiadają wiarygodnie określoną wartość i powstają w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Zawieszenie obowiązku składania deklaracji VAT-7

Na jaki czas przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej? Komu składa wniosek w tej sprawie? Czy w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może zostać poddany kontroli? Których podatników nie dotyczy zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K?

Utrata wartości aktywów w księgach rachunkowych

Wycena bilansowa aktywów i pasywów jest najważniejszą czynnością zamknięcia ksiąg rachunkowych. Oznacza to aktualizację ich wartości do realnej wysokości, tak aby sprawozdanie finansowe przedstawiało rzetelny obraz sytuacji finansowej i majątkowej jednostki. W jaki sposób dokonać tej wyceny prawidłowo?

eZUS., czyli co można załatwić przez Internet

Płatnicy składek już od kilku lat składają dokumenty ubezpieczeniowe za pośrednictwem Internetu, ale dopiero od roku zakres zastosowania globalnej sieci w kontaktach z urzędem znacznie się poszerza. Wszystko to jest zasługą bezpiecznych podpisów elektronicznych (certyfikatów kwalifikowanych), które stają się codziennością w większości polskich firm.

Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe

Spółkom kapitałowym, które odbyły doroczne zwyczajne zgromadzenia 30 czerwca, został tylko tydzień na złożenie w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi im dokumentami. W niejasnej sytuacji co do terminów składania sprawozdań są natomiast spółki osobowe.

Konsolidacja sprawozdań finansowych w świetle MSR/MSSF

Połączenie jednostek gospodarczych oraz sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego stanowi obszerny zakres regulacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. O istotności znaczenia tego tematu świadczy fakt, że regulacje te są zawarte aż w czterech standardach: MSSF nr 3 „Połączenia jednostek gospodarczych”, MSR nr 27 „Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe”, MSR nr 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych” oraz MSR nr 31 „Udziały we wspólnych przedsięwzięciach”.

Jakie są skutki podatkowe łączenia spółek

6 pytań do Pawła Kochanowskiego, starszego menedżera w ITA Doradztwo Podatkowe

Od 2009 roku zmienią się zasady dotyczące otwierania i zamykania ksiąg rachunkowych

Jeżeli po 1 stycznia 2009 r. spółka kapitałowa będzie się przekształcać w inną spółkę kapitałową, nie będzie musiała zamykać i otwierać nowych ksiąg rachunkowych.

Czym różni się świadczenie urlopowe od dofinansowania wypoczynku

Niejednokrotnie zdarza się, że do przyznania i wypłaty dofinansowań do wypoczynku pracodawcy stosują zasady właściwe dla świadczeń urlopowych. Bywa również odwrotnie, pracodawcy wypłacający świadczenia urlopowe uzależniają np. ich wysokość od kryteriów socjalnych. Rozróżnienie świadczeń urlopowych od dofinansowania wypoczynku pozwoli uniknąć tego rodzaju pomyłek.

Zmiana wartości księgowej środków trwałych i WNP

Właściwie każda jednostka posiada w swoim majątku środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. Wycenia je, dokonuje odpisów amortyzacyjnych, ulepsza. Jeśli jednak pojawi się duże prawdopodobieństwo, że te składniki aktywów nie przyniosą w znacznej części lub w całości przewidzianych korzyści ekonomicznych - uzasadnione jest dokonanie odpisu aktualizującego wynikającej z ksiąg rachunkowych wartości tych składników aktywów do ceny sprzedaży netto. A w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.

Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by obowiązek składania do KRS rocznego sprawozdania finansowego został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

Różnice kursowe według metody bilansowej

Czy każda jednostka może stosować bilansową metodę ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych? Które różnice bilansowe rozpoznajemy jako podatkowe?

Jak rozliczyć wspólnika występującego ze spółki

Występujący wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wypłaconej przez spółkę ponad wartość wkładu oraz wartość udziału w spółce, odpowiadającą dochodowi wcześniej opodatkowanemu.

Rozliczenie wpłat na PFRON

Jaka jest wysokość wpłat na PFRON? Na jakim koncie rozliczamy wpłaty na PFRON?

Czy handel na Allegro czyni podatnikiem VAT

Czy sprzedaż wysyłkowa za pośrednictwem portalu internetowego Allegro jest działalnością gospodarczą, a tym samym czy każda osoba prowadząca taką działalność jest podatnikiem VAT?

Szkolenie pracowników - sporny punkt przy zwolnieniu od podatku

Czy akredytacja firmy szkoleniowej może decydować o zwolnieniu od podatku świadczeń szkoleniowych dla pracowników?

Dla kogo opłacalny jest ryczałt i karta podatkowa

Podatnicy, którzy wybiorą zryczałtowane formy opodatkowania, nie będą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoby samotnie wychowujące dzieci.

Jak zmieni się system wydawania certyfikatów księgowych

Od stycznia 2009 r. w ustawie o rachunkowości pojawią się po raz pierwszy przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Należyte przechowywanie dowodów księgowych

Wiele pracy i wysiłku poświęca się właściwemu sporządzaniu dowodów księgowych, organizacji ich obiegu w jednostce, sprawdzaniu i ujmowaniu w księgach rachunkowych. Jednak po zamknięciu roku obrotowego, sporządzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, znaczenie tych dokumentów jakby się zmniejsza. Często nie przykłada się należnej wagi do ich przechowywania.

Jak rozpocząć działalność sezonową

Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność sezonową, podlega takim samym zasadom opodatkowania VAT jak inni podatnicy. Może zadeklarować chęć opłacania VAT lub korzystać ze zwolnienia do czasu uzyskania obrotu w wysokości 50 tys. zł.

Czy brak PKWiU na fakturze może ograniczać prawo do odliczenia VAT

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup prasy, jeżeli wystawca nie wpisał PKWiU przy stawce 7%?

Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn

Mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy ukończyli lub w tym roku ukończą 60 lat oraz posiadają 35-letni staż pracy, będą mogli skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę.

Zmiany w VAT od 1 maja i od 1 lipca 2008 r.

Zmiany w VAT - według opracowanych przez Ministerstwo Finansów dwóch projektów zmian do ustawy o VAT - wchodzą w życie: mała nowelizacja od 1 maja 2008 r., natomiast duża nowelizacja ustawy o VAT - 1 lipca 2008 r.

Zadania i uprawnienia głównego księgowego w administracji

Aby zatrudnić daną osobę w charakterze głównego księgowego w sektorze finansów publicznych, musi ona spełniać określone kryteria. Jakie?

Czy brak symbolu PKWiU na fakturze pozbawia nabywcę prawa odliczenia podatku

Czy istnieje możliwość wprowadzenia w koszty otrzymanej faktury VAT o stawce obniżonej – np. 3% za jazdę taksówką – w przypadku gdy nie wpisano na niej symbolu PKWiU? Czy wówczas istnieje możliwość odliczenia podatku VAT? Jak należy postąpić, gdy wystawca faktury podał stawkę VAT, ale pomylił się i źle ten podatek obliczył (różnice kilku groszy lub większe)?

Jak wykazać debet w sprawozdaniu finansowym

Czy w bilansie należy ująć przyznany firmie do rachunku bieżącego debet w całości, czy tylko kwotę wykorzystaną?

Do jakich pozycji bilansowych należy stosować MSR nr 32

MSR nr 32 „Instrumenty finansowe: prezentacja” jest jednym z trzech Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, które odnoszą się do instrumentów finansowych. MSR nr 32 dotyczy klasyfikacji instrumentów finansowych. Mogą one być zaliczone do kategorii aktywów finansowych, zobowiązań finansowych lub instrumentów kapitałowych.

Jakie wydatki mogą obniżyć przychody z akcji

Do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji zalicza się nie tylko wydatki na ich nabycie, ale również inne faktycznie poniesione. Mogą to być m.in. koszty prowizji maklerskich, wydatki związane z kredytem na zakup akcji czy opłaty za dostęp do serwisów notowań giełdowych.

Jak dokonać wyceny środków trwałych

Pomiar jest sednem rachunkowości i bez ustalenia tego, co jest mierzone i jak jest mierzone, nie jest możliwe właściwe zrozumienie rachunkowości. Jeżeli nie można czegoś zmierzyć, nie można tym zarządzać.

Rozliczenie i zwrot VAT u polskiego podatnika w innych krajach UE - Irlandia

Przedstawiamy kolejne opracowanie dotyczące rejestracji i rozliczeń VAT w państwach UE. W tym numerze omawiamy Irlandię.

Jak opodatkowani są rolnicy ryczałtowi

Co do zasady rolnicy ryczałtowi podlegają zwolnieniu z VAT. Przysługuje im jednak ryczałtowy zwrot VAT. Ponadto są oni zwolnieni z wielu obowiązków, jakie spoczywają na podatnikach tego podatku.

Rok obrotowy a rok podatkowy

Rok obrotowy to okres rozliczenia z właścicielami przedsiębiorstwa i innymi użytkownikami sprawozdań finansowych. Rok podatkowy wyznacza okres rozliczenia się z urzędem skarbowym w zakresie podatku dochodowego. Te dwa okresy w jednostkach pokrywają się ze sobą, ale nie jest to wymogiem.

Jak ująć w sprawozdaniu nadwyżkę wartości aportu

Jak wygląda prezentacja skutków finansowych nadwyżki wartości aportu powyżej wartości księgowej w sprawozdaniu finansowym osoby prawnej obejmującej udziały?

Jak ograniczyć koszty publikacji sprawozdań

Zasady prawidłowego, z punktu widzenia wymogów ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, sporządzania rocznych sprawozdań finansowych nabierają w końcówce roku szczególnego znaczenia.

REKLAMA