| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: świadczenia pracownicze

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu świadczenia pracownicze. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące świadczenia pracownicze.

Wycieczka dla pracowników sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – skutki w PIT

Aktualizacja: 07.11.2017

Nie można mówić o przychodzie podlegającym opodatkowaniu PIT po stronie pracowników z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jeżeli świadczenie to ma postać dofinansowania do wycieczki turystyczno-krajoznawczej dostępnej dla wszystkich uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i nie powoduje wystąpienia po stronie pracowników wymiernej korzyści majątkowej. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 września 2017 r. »

Świadczenia pracownicze do kwoty 2 280 zł bez PIT

Aktualizacja: 10.10.2017

Pracodawcy proponują zmiany w ustawie o PIT mające na celu zwiększenie dostępności pozapłacowych świadczeń pracowniczych, które służą poprawie i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia pracowników. Projekt przepisów dyskutowany będzie na Zespole Prawa Pracy Rady Dialogu Społecznego. Ich zdaniem wartość świadczeń przekazywanych pracownikom powinna być zwolniona z PIT do kwoty 2 280 zł rocznie. »

Czy nagrody dla pracowników wypłacone z zysku netto są kosztem uzyskania przychodów pracodawcy?

Aktualizacja: 08.09.2017

Spółka wypłacająca pracownikom nagrody z zysku netto (po opodatkowaniu) może zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów. »

Koszty noclegów pracowników i posiłków z klientami – rozliczenie PIT

Aktualizacja: 20.06.2017

Zapewnienie pracownikom noclegów w trasie, finansowanie opłat parkingowych, opłat za przejazd autostradą, a także posiłków spożywanych w czasie spotkania służbowego z klientem, leży wyłącznie w interesie pracodawcy (spółki), a nie pracowników, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają w innym miejscu i w inny sposób oraz którzy - gdyby nie konieczność wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy o pracę - nie mieliby powodu do ponoszenia takich kosztów. »

Czy ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej stanowi przychód pracownika?

Aktualizacja: 25.05.2017

Wypłacany przez spółkę w formie miesięcznego ryczałtu ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, który zostanie przyznany zgodnie z przepisami bhp, będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. W konsekwencji, spółka jako płatnik nie będzie zobowiązana do naliczania, pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek PIT. »

Zmiany w świadczeniach dla pracowników niewypłacalnych pracodawców

Aktualizacja: 25.05.2017

24 maja 2017 roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt został przygotowany przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej i zakłada m.in. rozszerzenie katalogu świadczeń przysługujących pracownikom, związanych z wystąpieniem niewypłacalności pracodawcy, oraz wydłużenie okresów referencyjnych, uprawniających do uzyskania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. »

Pracodawca finansuje szczepienia dla pracowników – skutki w PIT

Aktualizacja: 12.04.2017

Pokrywanie przez spółkę kosztów szczepień przeciw grypie, do których nie jest zobligowana przepisami prawa, stanowi dla pracowników przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. »

Świadczenia pracownicze - rozliczenie VAT

Aktualizacja: 13.03.2017

Pracownicy otrzymują od swoich pracodawców różnego rodzaju świadczenia. Na sposób rozliczenia VAT z tego tytułu wpływa m.in. to, czy obowiązek spełnienia danego świadczenia wynika z odrębnych przepisów (głównie prawa pracy), czy też jest to świadczenie wynikające z dobrej woli pracodawcy. Nie bez znaczenia, dla właściwego rozliczenia podatku od świadczeń dokonanych na rzecz pracowników, jest również źródło finansowania wydatków. Mimo że przepisy w tym zakresie od dawna nie uległy zmianie, organy podatkowe często zmieniają swoje stanowiska na temat rozliczenia tych świadczeń. »

Organizacja festynu dla pracowników i członków ich rodzin - skutki w VAT

Aktualizacja: 03.02.2017

Pracodawcy organizują festyny dla pracowników i członków ich rodzin. Rodzi to u nich wiele pytań. Czy mają wówczas prawo odliczyć podatek naliczony i czy powinni opodatkować nieodpłatne świadczenie zarówno w części odnoszącej się do pracowników, jak i członków ich rodzin? »

Świadczenia pracodawcy dla dzieci pracowników a koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 26.01.2017

Spółka w ramach organizacji imprezy Mikołajkowej dla dzieci pracowników sfinansowała ze środków obrotowych zakup biletów do kina. Wobec powyższego powzięła wątpliwość co do możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. »

Jak najkorzystniej obdarować pracowników na święta

Aktualizacja: 14.12.2016

Zbliża się okres świąteczny, a więc wielu pracodawców zaczyna myśleć o tym, jaki bonus z tej okazji zaproponować pracownikom. Z pewnością najczęściej będą to paczki żywnościowe lub z upominkami, bony, talony czy karty przedpłacone (pre-paid). Sposób ich rozliczenia w kontekście podatkowo-składkowym będzie uzależniony przede wszystkim od źródła ich sfinansowania. »

Udział w imprezie świątecznej bez podatku

Aktualizacja: 09.12.2016

Udział pracowników i współpracowników w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez pracodawcę oraz skorzystanie z poczęstunku i przygotowanych atrakcji nie powinny obecnie powodować trudności w rozliczeniu. Wartość świadczeń zaoferowanych w czasie takiego spotkania nie oznacza już bowiem powstania przysporzenia majątkowego dla zaproszonych osób. Pracodawca nie dolicza zatem kosztów wigilijnej uroczystości do przychodu tych osób. »

Składki ZUS od świątecznych upominków

Aktualizacja: 10.12.2016

Pracodawca może obdarować pracowników i zleceniobiorców prezentami świątecznymi sfinansowanymi z różnych źródeł, np. ze środków obrotowych, zfśs lub funduszu socjalno-bytowego pracodawców z układem zbiorowym pracy. W zależności od źródła, inaczej będzie wyglądać ustalanie obowiązku składkowego z tytułu przekazanych świadczeń. »

Abonamenty medyczne w kosztach podatkowych pracodawcy

Aktualizacja: 28.11.2016

Jak wynika ze stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, wydatki, jakie pokrywa pracodawca z własnych środków w związku z finansowaniem pakietów medycznych dla swoich pracowników, jak również członków ich rodzin, podlegają kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów. »

Wydatki poniesione na za zakup pakietów medycznych jako koszt uzyskania przychodu

Aktualizacja: 20.10.2016

Wydatki na zakup pakietów medycznych, które następnie udostępniane są pracownikom, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, także w części przypadającej na członków rodzin pracowników, gdyż spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a przy tym nie zostały wymienione w katalogu z art. 16 ust. 1 tej ustawy. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK