REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dochody z firmy w Niemczech i z umowy o pracę w Polsce - rozliczenie PIT

Jak należy prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy od dochodów z działalności gospodarczej w Niemczech i umowy o pracę w Polsce.

Jak rozliczyć dochody z firmy w Niemczech i z umowy o pracę w Polsce

Jak należy prawidłowo rozliczyć dochody z działalności gospodarczej w Niemczech.

Jak rozliczyć dochody z firmy w Niemczech i z umowy o pracę w Polsce - PITy 2007

Jak należy prawidłowo rozliczyć dochody z działalności gospodarczej w Niemczech.

Skala podatkowa - PITy 2007

Nie tak łatwo znaleźć w przepisach obowiązującą skalę podatkową. Ustawodawca umieścił je ostatnio w przepisach przejściowych do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Jak prezentować przychody w sprawozdaniu finansowym

Syntetyczny rachunek zysków i strat prezentujący łączne przychody i koszty, jakie jednostka osiągnęła w okresie sprawozdawczym, nie odzwierciedla w pełni poszczególnych źródeł przychodów i zróżnicowanej rentowności, jaką jednostka osiąga z prowadzonej działalności. Jak w sprawozdaniu finansowym prezentować przychody w podziale na segmenty działalności?

"Rzeczpospolita": Nie można stosować starego wzoru księgi

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze w ubiegłym roku wpisywali przychody i koszty w starej 17-kolumnowej księdze, powinni teraz założyć nową - sygnalizuje "Rzeczpospolita".

"Metro": Ile kosztuje procent

Na potrzebujące dzieci, niepełnosprawnych sportowców czy bezdomne psy będziemy mogli przekazać 2 proc. swojego podatku - zapowiada "Metro". Teraz muszą się jeszcze dogadać ministrowie.

Odliczanie strat - PITy 2007

Poniosłeś straty w działalności gospodarczej lub obracając akcjami ? Fiskus ulży Ci w takich sytuacjach, pozwalając odliczyć straty od dochodu. Ale uwaga - rocznie nie odliczysz więcej niż 50% straty

REKLAMA

Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne - PITy 2007

Prowadząc firmę najczęściej musimy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Nie jest to mały wydatek, więc warto skorzystać z możliwości zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych.

Rozliczamy podatek liniowy za 2007 rok na PIT-36L

Formularz PIT-36L jest przeznaczony dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Ale nie tylko. Od 2007 r. mogą go składać podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali wcześniej tą formę opodatkowania.

Rozliczamy za 2007 rok dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38 -PITy 2007

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą. Służy do tego PIT-38.

Od pożyczek z sieci jest podatek

Niebawem mają ruszyć dwa serwisy internetowe udzielające pożyczek. Pieniądze będą pożyczały sobie osoby fizyczne bez pośrednictwa banków. Od tego typu transakcji będzie trzeba zapłacić podatek i rozliczyć się z fiskusem.

Gomułka: obniżymy CIT co najmniej do 15 proc.

Nawet niższa niż 15-proc. stawka CIT w miejsce obowiązującej 19-proc. - proponuje nowy wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Trzeba powiadomić urząd o prowadzeniu ksiąg rachunkowych

Do 14 stycznia do urzędu skarbowego należy złożyć informację o rozpoczęciu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

7-proc. VAT za przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

Osoby posiadające mieszkania lokatorskie od stycznia br. płacą 7-proc. VAT za przekształcenie prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własności do lokalu. Do końca 2007 r. podatek ten nie obowiązywał.

Nowy szef skarbówki i celników

Na podstawie decyzji nr 1/08/MB ministra finansów z 3 stycznia 2008 r. w sprawie podziału kompetencji w kierownictwie MF podsekretarz stanu Jacek Dominik przejął obowiązki szefa służby celnej.

Wartość towaru przekazanego na potrzeby własne firmy obciąża koszty

Spółka zajmująca się dystrybucją artykułów biurowych regularnie zaopatruje swoje biuro w te przedmioty. Wydaje je z własnego magazynu. Jak należy ująć to w księgach?

Ewidencja i rozliczanie wynagrodzeń właścicieli spółek - umowa menedżerska

Właściciel firmy pełniący funkcję członka zarządu poza zatrudnieniem na umowę o pracę czy sprawowaniem funkcji na podstawie aktu powołania może również wykonywać swoje obowiązki w oparciu o umowę menedżerską lub nieodpłatnie na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych.

Ważne jest miejsce świadczenia usług

Usługi wykonawcy testamentu i usługi adwokata nie mogą być uważane za podobne. Dlatego miejscem świadczenia usług dla celów VAT przez wykonawcę testamentu jest miejsce, w którym wykonuje swą działalność.

Jak w bilansie ująć dotację

Na nasz rachunek bankowy otrzymaliśmy dotację, która w połowie ma sfinansować środek trwały w budowie. Koniec prac związanych z budową środka trwałego przewidziany jest na marzec 2008 r. Jak w takim razie w bilansie ująć otrzymaną dotację.

Od remanentu 10 proc. podatku

Występujący ze spółki cywilnej wspólnik, który nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej, powinien zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek od dochodu z remanentu.

Odsetki w księgach jednostek budżetowych

Zasady postępowania z odsetkami od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału.

Jak obliczać terminy podatkowe

Ogólne ramy obliczania terminów określa Ordynacja podatkowa. Przepisy tej ustawy stosuje się do podatków oraz opłaty skarbowej, jak również do innych opłat i należności.

Znamy listę organizacji pożytku publicznego

Minister pracy opublikował wykaz organizacji o statusie pożytku publicznego według stanu na 30 listopada 2007 r. Z tej listy podatnicy mogą wybrać instytucję, której chcą przekazać 1 proc. podatku.

W Belgii wydatki na dziecko można odliczyć od dochodu

Belgijski podatnik, który ponosił w danym roku opłaty za uczęszczanie swojego dziecka do przedszkola lub szkoły bądź ponosił wydatki na nianię, może obniżyć swój dochód do opodatkowania o wysokość poniesionych wydatków.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-36 za 2007 rok -PITy 2007

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-36 za 2007 rok -PITy 2007

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37.

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-37 za 2007 rok -PITy 2007

Jest to najpopularniejszy formularz, na którym składamy zeznanie roczne. Wypełniamy go wtedy, gdy dochody osiągaliśmy wyłącznie za pośrednictwem płatników (czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury) wtedy gdy np. chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z ulg podatkowych. Nie osiągaliśmy przy tym dochodów z działalności gospodarczej ani nie mamy obowiązku naszych dochodów powiększyć o dochody małoletnich dzieci. Nie zamierzamy też odliczać strat z lat ubiegłych.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37 za 2007 rok -PITy 2007

Wybierając rozliczenie wspólne (zwane też preferencyjnym) pamiętajmy, że musimy wykonać nieco więcej czynności, albo wykonać je nieco inaczej niż przy rozliczeniu indywidualnym. Zapoznajmy się więc z listą tych odrębności. Ułatwi to rozliczenia podatkowe i pozwoli uniknąć błędów przy wypełnianiu zeznania.

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A za 2007 rok -PITy 2007

Tylko do 31 stycznia 2008 r. mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2007.

E-deklaracja wymaga e-podpisu

Deklaracje podatkowe można przesyłać elektronicznie za pomocą interfejsu dostępnego na stronie internetowej. E-deklaracja musi być podpisana kwalifikowanym e-podpisem.

Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach PITy 2007

Jeżeli twoje zeznanie będzie zawierało błędy, to narażasz się na ukaranie przez urząd. Poważniejsze błędy mogą nawet spowodować, że będziesz odpowiadał za wykroczenie lub nawet przestępstwo karno-skarbowe. Możesz też popełnić błąd na swoją niekorzyść i niepotrzebnie zapłacisz za wysoki podatek. Warto wiedzieć jakie błędy popełniają inni właśnie po to, by tych błędów nie popełnić samemu. Poniżej lista najczęściej popełnianych przez podatników błędów.

Jak przekazać 1% swego podatku organizacji pożytku publicznego - PITy 2007

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu w tym roku można ten 1% swego podatku przekazać. Uwaga - w tym roku zasady są zupełnie inne niż poprzednio.

Jak przekazać 1% swego podatku organizacji pożytku publicznego

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu w tym roku można ten 1% swego podatku przekazać. Uwaga - w tym roku zasady są zupełnie inne niż poprzednio.

Obowiązują wyższe opłaty za wydawanie zezwoleń

W 2008 roku za zezwolenie na urządzenie gier na automatach będzie trzeba zapłacić 151 872 zł.

Stosowanie klasyfikacji przedłużone do końca roku

Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych można stosować do 31 grudnia 2008 r.

Zmiana rozporządzenia w sprawie zwrotu VAT

Od nowego roku weszła w życie zmiana redakcyjna rozporządzenia w sprawie zwrotu VAT niektórym podmiotom.

Nowy wzór zaświadczenia przy e-deklaracjach

Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór zaświadczenia przy deklaracjach składanych elektronicznie. W nowym wzorze zlikwidowano rubrykę do wpisywania danych teleadresowych.

Podatki w sieci z przeszkodami

Od 1 stycznia wszyscy podatnicy mogą składać fiskusowi deklaracje przez internet. Teoretycznie. Bo najpierw trzeba zdobyć tzw. bezpieczny podpis elektroniczny, a to kosztuje i nie wszystkim się opłaci. Ponadto PIT-y będzie można wysyłać siecią dopiero od początku kwietnia.

Udostępnianie serwisu internetowego za opłatą to też działalność

Podatnik udostępniający serwis internetowy za opłatą abonamentową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien rozliczać się z podatku dochodowego i VAT.

Więcej czasu na legalizację zbiorników

Minister finansów przedłużył do końca 2008 roku możliwość magazynowania niektórych wyrobów w składzie podatkowym.

Jak opodatkowana jest sprzedaż gruntów razem z budynkami

Zdarza się, że umowy sprzedaży obejmują grunty wraz z budynkami. Jak powinny być opodatkowane tego rodzaju transakcje?

Ewidencja i rozliczanie wynagrodzeń właścicieli spółek - umowa o pracę

Jakie są formy zatrudnienia właścicieli spółki wieloosobowej pełniących jednocześnie funkcję członków zarządu? Jak zaksięgować wypłacane im wynagrodzenia?

Rodziny zastępcze nie odliczą ulgi na dzieci

Z ulgi z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci nie mogą korzystać podatnicy opiekujący się dziećmi jako rodzina zastępcza.

Jak rozliczyć amortyzację środka trwałego przy leasingu operacyjnym

Spółka z o.o. użytkowała budynek na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Za zgodą finansującego dokonała nakładów na użytkowanym środku trwałym, które rozliczała jako inwestycje w obcym środku trwałym. Po okresie leasingu budynek został zakupiony i wprowadzony do ewidencji w wartości zakupu. Czy spółka prawidłowo dokonuje „dwutorowej” amortyzacji, robiąc odpisy oddzielnie od wartości budynku oraz oddzielnie od poczynionych uprzednio nakładów jako inwestycji w obcym środku trwałym?

Zmieniają się zasady rozliczania dywidend przez podmioty krajowe

Wypłaty dywidendy są zwolnione z opodatkowania, jeżeli udział spółki otrzymującej w spółce wypłacającej wynosi co najmniej 15 proc. kapitału i jeżeli udział w kapitale na co najmniej tym poziomie będzie utrzymany przez okres 2 lat.

Jak prawidłowo ustalać różnice kursowe

W praktyce zdecydowana większość jednostek stosuje w ciągu roku przepisy podatkowe do ustalania różnic kursowych. Przyjęcie tej metody nie wymaga zawiadomienia urzędu skarbowego.

Jak należy prawidłowo rozliczać otrzymane zaliczki

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy w tej części powstaje z chwilą jej otrzymania.

Nieruchomość nieodpłatnie użyczona spółce osobowej

Jeden ze wspólników spółki jawnej chce, na podstawie umowy użyczenia, przekazać spółce do używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość. Czy nieruchomość może być przedmiotem umowy użyczenia? Czy z tytułu użyczenia nieruchomości powstanie u wspólników przychód podlegający opodatkowaniu?

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2008 roku

Zmiany, jakie weszły w życie wraz z nowym rokiem 2008, są relatywnie nieliczne. Dlatego też nie towarzyszą im głośne kampanie informacyjne, które pamiętamy z roku ubiegłego. W takiej sytuacji uwadze podatników mogą umknąć istotne rozwiązania, które dadzą o sobie znać w najbliższej przyszłości. Przedstawiamy najważniejsze nowinki podatkowe, jakie niesie 2008 rok.

REKLAMA