REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Podatnik świadczący usługi hotelowe, w ramach których udostępnia gry typu bilard, opodatkuje je jedną stawką VAT.

Rozliczenie kosztów działalności, wydatków i nakładów jednostki non profit

Każda jednostka non profit, prowadząc działalność statutową (lub jednocześnie działalność statutową i gospodarczą), ponosi koszty, wydatki i nakłady konieczne do realizacji jej celów. Nie każdy wydatek jest kosztem, ale właściwie każdy koszt wiąże się z wydatkiem (niekoniecznie w tym samym czasie co powstanie kosztu). Z kolei nakłady to wydatkowane w procesie produkcji kapitały przeznaczone na zakup niezbędnych środków i przedmiotów (infrastruktura, surowce, materiały, narzędzia, energia, robocizna).

Egzamin zapewni jednolitą wiedzę

Czy wprowadzenie egzaminu dla osób zamierzających prowadzić usługowo księgi rachunkowe to dobre rozwiązanie?

W jakich przypadkach nie można odliczyć VAT

Zgodnie z zasadą neutralności podatkowej w VAT, podatnik nie może faktycznie ponosić ciężaru tego podatku. Podatek ten powinien obciążać konsumentów. Czy zawsze?

REKLAMA

Kwoty wolne od potrąceń w 2008 r.

Ponieważ od 1 stycznia 2008 r. znacznie wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, wzrosła też kwota, jaką pracodawca musi pozostawić pracownikowi, dokonując potrąceń z jego wynagrodzenia za pracę.

Niższe opłaty za skargi sądowe

Przyjęta wczoraj uchwała Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego jest korzystna dla podatników. Do obliczenia wpisu w sprawach podatkowych należy przyjmować tylko kwotę zakwestionowaną w skardze. Podatnicy, którzy nie zgadzają się tylko częściowo z decyzją organów podatkowych, zapłacą niższe wpisy od skargi.

Nie będzie porozumienia bez powrotu do pracy

Jacek Dominik wzywa celników do powrotu do pracy. Bez tego porozumienie piątkowe nie będzie realizowane. Funkcjonariusze chcą rozmawiać z MF i rządem. Bez rozmów do pracy nie wrócą.

Bezrobotni nie zapłacą PIT od pieniędzy na dzieci

Osoby bezrobotne otrzymujące zwrot kosztów z Funduszu Pracy na opiekę nad dzieckiem lub osobą zależną nie będą musiały płacić od tych pieniędzy podatku.

REKLAMA

Trzy dni na złożenie deklaracji

Do 31 stycznia proboszcze i wikariusze muszą złożyć deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Premier Donald Tusk - celnicy są ofiarami wieloletnich zaniedbań

Na konferencji prasowej, po spotkaniu z celnikami w Białej–Podlaskiej Premier Donald Tusk zapewnił, iż w trybie pilnym przygotowana zostanie ustawa modernizacyjna, która postawi Służbę Celną w pozycji zbliżonej do innych służb mundurowych. Ponadto przygotowane zostanie rozporządzenie Ministra Finansów, które zapewni wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zmienią się zasady egzaminów

Zmienią się zasady zdobywania certyfikatów audytora wewnętrznego Międzynarodowego Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA). Egzaminy będą przeprowadzane za pomocą komputerów.

W czwartek mija termin złożenia deklaracji IFT-3R

Do 31 stycznia podmioty wypłacające należności odbiorcom niemającym w Polsce miejsca zamieszkania powinny sporządzić deklarację IFT-3R.

Czy w wyniku zniszczenia towarów należy sporządzić korektę podatku naliczonego

W magazynie naszego sklepu system zraszania uległ awarii. W wyniku tego doszło do częściowego zalania towarów, ponieważ włączył się on bez powodu. Do żadnego pożaru nie doszło. Zniszczone zostały pewne towary, które zakupiliśmy od producenta i odliczyliśmy VAT. Czy teraz musimy skorygować ten odliczony podatek?

Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Nasza spółka z o.o. zawarła z kontrahentem z Hiszpanii umowę na obsługę serwisową. Umowa dotyczy napraw dokonywanych w ramach udzielonej gwarancji na urządzenia sprzedawane w Polsce przez hiszpańskiego kontrahenta. Za wykonane w danym miesiącu usługi spółka będzie wystawiać fakturę w euro. Kontrahent podał nam swój hiszpański numer NIP. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia tej usługi dla celów VAT?

Jakie są konsekwencje ukrywania dochodów uzyskanych za granicą

W większości przypadków Polacy uzyskujący dochody za granicą muszą rozliczyć je w polskim urzędzie skarbowym. Często jednak wychodzą z założenia, że urząd nie sprawdzi, czy zarobili coś poza krajem czy nie. Co może grozić podatnikowi, który mimo ciążącego na nim takiego obowiązku nie rozliczy dochodów zagranicznych w Polsce?

Urlop pracownika odchodzącego na emeryturę w 2008 r.

Główny księgowy odchodzi na emeryturę 1 marca 2008 r. Czy pracownikowi należy się urlop 26 dni za 2008 r.? Czy w razie niewykorzystania tego urlopu w całości pracownikowi można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystaną część?

Refundacja utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnień podatkowych

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewidują, że z budżetu państwa są refundowane gminom utracone dochody z tytułu zwolnień podatkowych określonych w tej ustawie. Zwolnienia te dotyczą podatku od nieruchomości, gruntów, budynków, budowli w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego.

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką?

Kto musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia

Dla wielu podatników i płatników 31 stycznia wiąże się z koniecznością złożenia w urzędach skarbowych wypełnionych deklaracji. Kogo ten obowiązek dotyczy?

1%. Nowości i trudności

Wielkimi krokami zbliża się czas, gdy w praktyce zmierzymy się z nowymi przepisami dotyczącymi przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Nowe przepisy - chociaż wielokrotnie postulowane przez organizacje - wywołują obecnie w środowisku pozarządowym wiele kontrowersji.

Bez gwarancji udzielonych przez rząd protest celników będzie kontynuowany

Dopóki rząd nie zagwarantuje na piśmie spełnienia postulatów służby celnej ani nie przedstawi harmonogramu ich wdrażania, protest celników będzie trwał. Z dnia na dzień przystępuje do niego coraz więcej funkcjonariuszy.

Szkolenie od szefa to przychód pracownika

Wolne od PIT jest dofinansowanie przyznane przez pracodawcę pracownikowi na dokształcanie. Zdaniem fiskusa, aby zwolnienie obowiązywało, szkolący musi posiadać akredytację ministra edukacji. Gdy szef opłaci szkolenie w placówce bez akredytacji, wartość kursu będzie przychodem pracownika.

Wnioski trzeba złożyć do końca stycznia

31 stycznia upływa termin składania przez przedsiębiorców wniosków o zawieszenie poboru cła na towary, które mogą zostać objęte 0-proc. stawką celną od 2009 roku. Wnioski w tym zakresie trzeba składać do Ministerstwa Gospodarki.

Zmiana interpretacji nie może mieć negatywnych skutków dla podatników

Zastosowanie się przez podatnika do interpretacji przed jej zmianą nie może mu szkodzić - wyjaśnia Ministerstwo Finansów

To samo zdarzenie gospodarcze powinno być jednakowo oceniane w każdym postępowaniu

Nie jest dopuszczalne, żeby jedno zdarzenie gospodarcze było różnie oceniane dla celów dwóch postępowań podatkowych w zakresie różnych podatków.

Przekazując towary na reprezentację, nie nalicza się VAT

Bank nie ma obowiązku naliczać VAT od czynności dotyczących przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, gdyż te czynności podlegają opodatkowaniu, jeżeli są przekazywane na inne cele niż związane z działalnością przedsiębiorstwa.

Jak rozliczać wzajemne rozrachunki

Spółka świadczy usługi na rzecz kontrahentów, którzy jednocześnie są dla niej dostawcami. Czy trzeba tworzyć kompensatę należności i zobowiązań w postaci pisemnej (potwierdzenia sald), czy wystarczy uzgodnić to drogą telefoniczną i dokonać przelewu różnicy między zobowiązaniami i należnościami? Kto może podpisać zgodność sald należności i zobowiązań?

Po złożeniu PIT-28 z najmu małżonkowie rozliczą się wspólnie

Podatnik, który składa PIT-28, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem tylko wtedy, gdy ryczałt opłacany jest z tytułu najmu lub umowy o podobnym charakterze.

Ryczałtowy zwrot wydatków na dojazd nie jest przychodem

Jeśli pracodawca koszt transportu pracowników ustalił ryczałtowo, nie jest możliwe określenie wartości przychodu pracowników z tego tytułu - uważa Izba Skarbowa w Poznaniu.

Zasady dotyczące zakończenia roku w ewidencji księgowej i sprawozdawczości

W związku z zakończeniem roku 2007 należy przypomnieć o kilku zasadach, które będą miały zastosowanie zarówno w ewidencji księgowej, jak i przy sporządzaniu sprawozdań budżetowych i finansowych. Zwrócimy uwagę na poszczególne okresy przejściowe, które występują w budżecie państwa, i kogo dotyczą. Natomiast jednostkom samorządu terytorialnego przypomnimy, na które sytuacje należy zwrócić uwagę przy wykazywaniu danych w sprawozdaniach budżetowych za IV kwartał oraz rok 2007.

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec NBP mają przedsiębiorcy

Rezydenci dokonujący obrotu dewizowego oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową mają obowiązek przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) danych o obrocie dewizowym. Zakres i sposób realizacji tego obowiązku określa rozporządzenie Ministra Finansów z 17 września 2007 r.

Jak prawidłowo wypełnić deklaracje PIT-4R i PIT-8AR

Do 31 stycznia 2008 r. płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego roczne deklaracje PIT-4R i PIT-8AR. Jak prawidłowo je wypełnić?

Wysoki podatek dochodowy w Holandii obniżają liczne ulgi

Od zarobków osiąganych w Holandii trzeba płacić PIT według progresywnej skali podatkowej. Najwyższa stawka sięga nawet 52 proc. Obciążenia podatkowe można jednak zmniejszyć, korzystając z licznych ulg i odliczeń.

Jak prawidłowo rejestrować odpisy aktualizujące

Dokonanie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych wynika przede wszystkim z zasady ostrożności, która nam mówi, iż w wyniku finansowym trzeba uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów.

Przeniesienie własności lokalu bez podatku

Jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z określonymi w ustawach zasadami, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT z tytułu realizacji takiej umowy.

Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Zwiększenie do 1,2 mln euro progu przychodów, obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Zdrożeją papierosy i prąd

Harmonogram prac rządu przewiduje, że do końca marca Ministerstwo Finansów ma zająć się nową ustawą akcyzową. Główne zmiany dotyczą opodatkowania papierosów, energii elektrycznej oraz przeniesienia stawek do ustawy. Nie można wykluczyć, że w konsekwencji tych zmian będzie trzeba płacić więcej za prąd i papierosy.

Odprawy wewnątrz kraju

Trudna sytuacja na granicy wschodniej spowodowała, że Ministerstwo Finansów zaleca dokonywanie odpraw celnych wewnątrz kraju.

Janusz Palikot ratuje piekarza z Legnicy

Przewodniczący sejmowej komisji "Przyjazne Państwo" Janusz Palikot zapowiada zbiórkę publiczną dla piekarza z Legnicy, który rozdawał ubogim chleb za darmo i teraz musi zapłacić fiskusowi ponad 230 tys. zł zaległego podatku.

W bilansie nie trzeba uwzględniać wartości odsetek od należności

Jeżeli spółka nie zamierza dochodzić od kontrahenta odsetek od należności przeterminowanej, to nie musi ich wartości uwzględniać w bilansie.

Palacze pasują, fiskus nie traci

Sprzedaż papierosów w Polsce spadła w minionym roku do 69,8 mld sztuk, informuje "Puls Biznesu". To o 2,5 mld sztuk mniej niż sprzedano rok wcześniej, podaje Krajowy Związek Przemysłu Tytoniowego (KZPT).

Jak rozliczyć samochód otrzymany w darowiźnie

Prowadzę działalność gospodarczą. W jej ramach świadczę usługi organizacji imprez dla dzieci, prowadzenia zabaw i wystawiania teatrzyków dziecięcych. Kilka dni temu otrzymałam samochód osobowy do celów służbowych od spółki z o.o., w której wspólnikiem jest mój mąż. Samochód został przekazany na własność w formie darowizny.

Błędny wynik za ubiegłe lata należy skorygować

Korektę wyniku za lata ubiegłe, która dotyczy błędu podstawowego, wykazuje się w bilansie w pozycji: zysk (strata) z lat ubiegłych.

Jak jest skonstruowany rachunek przepływów pieniężnych

Sporządziłam po raz pierwszy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią i zmiana gotówki nie zgadza mi się o ponad 30 000 zł. Co zrobiłam źle? Jaki jest „mechanizm” tego sprawozdania? Czy są jakieś księgowe programy komputerowe, które automatycznie wyliczają przepływy tak jak bilans czy też rachunek wyników?

Czy kaucje podlegają VAT

Czy kaucje np. za wynajem, będące zabezpieczeniem na wypadek szkód i ewentualnych innych zobowiązań najemcy, podlegają VAT?

Jakie są zasady ewidencjonowania środków pieniężnych w okresach sprawozdawczych

Czy w jednostce budżetowej środki pieniężne w drodze należy ewidencjonować wyłącznie na przełomie okresów sprawozdawczych, czy można również w ciągu roku?

Czy powtarzające się kilkutygodniowe wyjazdy pracowników do pracy w Danii to podróż służbowa czy oddelegowanie

Jesteśmy firmą budowlaną. Świadczymy usługi w Polsce i Danii. Co dwa tygodnie wysyłamy naszych pracowników na trzy tygodnie do pracy w Danii. Wyjeżdża tam jednak tylko kilku pracowników. Praktycznie za każdym razem jedzie ktoś inny. Jak powinniśmy potraktować takie wyjazdy: jako podróż służbową czy oddelegowanie? Czy pracownikom tym przysługują diety i inne świadczenia związane z podróżą służbową? Czy możemy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu? Co należy zrobić, jeżeli praca za granicą będzie trwała dłużej niż 2 lata? Gdzie płacić wówczas składki ZUS i podatek?

Jak rozliczać reprezentację i reklamę w 2008 roku

Wszystkie wydatki reklamowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Za koszt nie mogą być uznane wydatki reprezentacyjne firmy. Jak je rozróżnić?

Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym

Podatnicy, rozliczając się z uzyskanych dochodów w 2007 roku, mogą w swoich zeznaniach uwzględnić pewne ulgi i odliczenia. Konieczne jest jednak spełnienie ustawowych warunków, od których zależy skorzystanie z tych ulg, np. posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Podatnicy, składając PIT za 2007 rok, mogą w nim uwzględnić m.in. ulgę internetową, rehabilitacyjną czy przekazane darowizny. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie odliczeń podatkowych i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych i orzecznictwa sądów administracyjnych wraz z opiniami specjalistów.

Opłaty związane z gruntem a VAT

Kwestia opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych, które wcześniej zostały nabyte w drodze spadku lub darowizny i nie były przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, jest kwestią bardzo sporną. W naszym artykule zaprezentujemy stanowiska organów podatkowych oraz sądów administracyjnych w tym zakresie

REKLAMA