REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić miejsce świadczenia usług niematerialnych

Obecnie przy określaniu miejsca świadczenia usług klasyfikacje statystyczne należy stosować wyłącznie pomocniczo wtedy, gdy przepisy ustawy o VAT odwołują się do nich bezpośrednio. Oznacza to konieczność posiłkowania się, oprócz definicji słownikowych, także dyrektywą VAT i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przy ustalaniu miejsca świadczenia usług.

Korekta zeznania rocznego a wypłata środków z 1%

Roczne zeznania PIT za 2008 r. zostały już złożone. Natomiast z uwagi na możliwość skorygowania deklaracji PIT do końca czerwca 2009 r. nie rozpoczęła się jeszcze wysyłka pieniędzy z 1% na konta fundacji i stowarzyszeń.

Czy można rozliczyć składki ZUS wspólników spółki jawnej

W jaki sposób możemy rozliczyć składki na ubezpieczenie społeczne płacone indywidualnie z własnych środków przez wspólników spółki jawnej?

Jak amortyzować samochód nabyty na kredyt

Jak postąpić, gdy bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel samochodu? Czy można wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i zamortyzować jednorazowo? Czy odsetki od kredytu będą kosztem podatkowym?

REKLAMA

Kratka znów decyduje o odliczeniu VAT

Podatnikom przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką oraz od paliwa do tych aut – tak orzekło siedem WSA. Tylko WSA w Krakowie ma inne zdanie.

W jakim terminie można odliczyć VAT

Do końca listopada 2008 r. prawo to obejmowało jedynie dwa okresy rozliczeniowe - okres otrzymania faktury lub okres następny. Jakie zasady obowiązują obecnie?

Podatkowe kłopoty z pożyczkami w walucie

Podatnicy zawierający pożyczki w walucie obcej mogą mieć kłopot z ustaleniem podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają wytycznych, jak przeliczać takie transakcje.

Jak małżonkowie odliczą ulgę na internet

Małżonkowie, którzy posiadają faktury za internet na swoje nazwiska, mogą oboje skorzystać z ulgi. Nieistotne jest, czyje dane - męża czy żony - widnieją na dowodzie wpłaty za sieć.

REKLAMA

Samotny rodzic musi rozliczyć się w terminie

Aby skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia i spełnić pozostałe ustawowe warunki.

Ekopodatek zamiast akcyzy

Resort finansów chce wprowadzić podatek ekologiczny zamiast akcyzy od samochodów. Podatek ekologiczny będzie uzależniony m.in. od emisji CO2 lub pojemności silnika. Nowa opłata będzie pobierana co roku i będzie wzrastać wraz z wiekiem auta.

Prawo do ulgi zależy od miejsca zamieszkania konkubentów

Konkubenci mieszkający z matką dziecka mogą w jednych regionach Polski rozliczyć się jak osoby samotne, a w innych nie. To efekt rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Ulga na złe długi - aspekty rachunkowe

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Ze względu na kryzys finansowy ustawodawca ułatwił korzystanie ze skorygowania VAT i dał większą możliwość zmobilizowania kontrahentów do uregulowania zaległości.

Jak zlikwidować starą kasę fiskalną

Przepisy nie określają terminu likwidacji kasy. Przed likwidacją trzeba jednak dokonać odczytu pamięci fiskalnej kasy, w obecności pracownika urzędu skarbowego, w celu jej wyrejestrowania.

Jak rozliczać po 1 stycznia 2009 r. zaniechane inwestycje

Od 1 stycznia 2009 r. kosztem uzyskania przychodu są koszty zaniechanej inwestycji wynikające z jej zbycia lub likwidacji. Tylko wtedy, gdy podatnik dokona zbycia inwestycji poprzez darowiznę, nie będzie mógł poniesionych na nią nakładów zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość inwestycji z lat poprzednich, pod warunkiem że ich likwidacja nastąpi po 1 stycznia 2009 r.

Eksport towarów w pytaniach i odpowiedziach

Od 1 grudnia 2008 r. podatnicy borykają się z rozliczeniem eksportu według nowych zasad. W artykule odpowiadamy na pytania, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jakie warunki muszą spełnić podatnicy, aby czynność można było uznać za eksport towarów.

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa dokonana w związku z wyrokiem ETS nie wymaga wstecznej korekty kosztów

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa, składana w związku z wyrokiem ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora, nie powoduje obowiązku wstecznej korekty kosztów uzyskania przychodów.

Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

W spółce jawnej zaliczki na podatek dochodowy księgujemy na konto „Rozrachunki z właścicielem”. W bilansie nie podajemy podatku dochodowego, bo spółka jawna nie jest płatnikiem podatku dochodowego, podajemy natomiast wynik finansowy brutto.

Czy uzyskanie świadectwa homologacji jest konieczne

Po wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora, w której trybunał zajmował się polskimi przepisami dotyczącymi odliczania VAT od paliwa, podatnicy, którzy chcą skorygować nieodliczony VAT lub odliczać na bieżąco podatek, często mają problem, jakie dokumenty potwierdzają, że nie jest to samochód osobowy.

Jak rozliczyć i zaksięgować w pkpir wydanie pracownikom bonów towarowych

Pracodawca, który przekazuje pracownikom z okazji świąt bony towarowe, zakupione ze środków ZFŚS, powinien naliczyć pracownikowi przychód z tego tytułu i opodatkować go wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy.

Zostało kilka dni na podpisanie sprawozdania finansowego

Czas na przygotowanie sprawozdania finansowego upływa z końcem marca. Na sporządzenie sprawozdania i jego podpisanie jednostki prowadzące księgi rachunkowe mają 3 miesiące, licząc od dnia bilansowego. Termin do 31 marca obowiązuje, gdy rok rozrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Czym jest, do czego służy i jak sporządzić zestawienie obrotów i sald księgi głównej

Zestawienie obrotów i sald księgi głównej jest jednym z zestawień wchodzących w skład ksiąg rachunkowych.

Jak dostosować politykę rachunkowości do zmian w ustawie o rachunkowości

Gdy jednostka zmienia swoją politykę rachunkowości z powodu zmian w przepisach rachunkowych, powinna ten fakt opisać w informacji dodatkowej i dokonać odpowiednich przekształceń w bilansie otwarcia.

Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Sprawozdanie finansowe za rok 2008 należy sporządzić do 31 marca 2009 r. Nie jest to jednak data ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych. Między styczniem a kwietniem, lub później, mogą wystąpić zdarzenia, które również należy uwzględnić w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok.

Aport - od 1 kwietnia br. koniec okresu przejściowego

Od 1 kwietnia br. aporty do spółek mogą nie podlegać opodatkowaniu VAT, być zwolnione z podatku lub opodatkowane stawką 3%, 7%, 22%. Jak wybrać prawidłową stawkę?

Księgowanie wynagrodzenia obciążonego tytułami egzekucyjnymi

Kwotę potrącenia z wynagrodzenia tytułem zajęcia komorniczego należy rozliczyć przez konta rozrachunkowe. Koszty przelewów na konto komornika lub wierzyciela obciążają pracodawcę i stanowią koszty uzyskania przychodów.

Kiedy ponownie można powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Od stycznia 2009 r. obowiązuje znowelizowany przepis art. 113 ust. 11. Na jego podstawie podatnik może powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT po upływie roku, licząc od końca roku, w którym z niego zrezygnował.

Czy można zmienić uchwałę o przeznaczeniu zysku w spółce z o.o.

Uchwała o przeznaczeniu zysku może być zmieniona, choć istnieją poglądy kwestionujące taką możliwość. Taka zmiana powinna być zgłoszona do sądu rejestrowego. Odpowiedniej korekcie powinny podlegać inne dokumenty spółki, w tym w szczególności bilans. Jako alternatywne rozwiązanie powinni należy rozważyć wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za 2008 r.

Nowe zasady przekazywania 1% w rozliczeniu za 2008 r.

W rozliczeniu za 2008 r. został utrzymany główny mechanizm przekazywania 1% podatku należnego za pośrednictwem naczelników urzędów skarbowych, to przepisy w tym zakresie ponownie uległy pewnej modyfikacji.

Które zmiany ustawy o rachunkowości wpływają na sprawozdanie finansowe za 2008 r.

W trakcie 2008 r. wprowadzono wiele zmian w ustawie o rachunkowości. Które z nich mają zastosowanie do sprawozdań finansowych za 2008 r.?

Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym zmiany w środkach trwałych

W trakcie roku w księgach rachunkowych podatnika mogą nastąpić duże zmiany w stanie środków trwałych - nabycie lub sprzedaż samochów ciężarowych, likwidacja zestawów komputerowych. Jaki wpływ na sporządzane sprawozdanie finansowe będą miały zmiany w środkach trwałych?

Jak rozliczać "trzynastki"

Tak zwane trzynastki, jako przychód ze stosunku pracy, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najważniejszą zmianą w podatku dochodowym od osób prawnych z punktu widzenia płatników jest wyłączenie od 1 stycznia 2009 r. z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych należności pracowniczych, tj. np. wynagrodzeń i składek ZUS.

Kiedy dziecko rozlicza się samodzielnie

Dziecko, które w 2008 roku uzyskiwało dochody podlegające opodatkowaniu i stało się pełnoletnie, musi samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe. Zeznanie to składa z dochodów uzyskanych od ukończenia 18 lat.

Czy można zmieniać stawkę amortyzacyjną

Czy w trakcie używania środka trwałego można zmienić stawkę amortyzacyjną? Jeśli tak, to czy są jakieś przyczyny usprawiedliwiające decyzję o zmianie?

W jaki sposób sprzedawca powinien rozliczać faktury korygujące

W znowelizowanej ustawie o VAT, która obowiązuje od 1 grudnia 2008 r., zasady rozliczania faktur korygujących obniżających podatek naliczony zostały zmienione. Jak prawidłowo rozliczać faktury korygujące?

Ulga odsetkowa tylko na nowe lokale

Z ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych mogą korzystać podatnicy, którzy zakupili nowe mieszkania lub domy mieszkalne.

Ulga na złe długi po 1 grudnia 2008 r.

Skorzystanie z możliwości zmniejszenia VAT należnego naliczonego na nieściągalnych wierzytelnościach jest uwarunkowane przesłaniem dłużnikowi odpowiedniego zawiadomienia. Jakie innne warunki trzeba spełnić?

Jak dokonywać korekty rocznej po zakończeniu roku

W dniu 25 lutego 2009 r. upływa termin rozliczenia korekty rocznej w deklaracji za styczeń 2009. Omawiamy zasady dokonywania tej korekty.

Kiedy i kto może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Rodzic, który samotnie wychowywał w roku podatkowym dziecko, ma prawo skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT. W niektórych przypadkach, gdy dziecko uzyskało dochody w roku podatkowym, rozliczenia jego zarobków będzie musiał dokonać rodzic.

Jak w rozliczeniu za 2008 rok skorzystać z ulgi internetowej

Podatnik, który w 2008 roku opłacał rachunki za używanie internetu w swoim miejscu zamieszkania, może w rozliczeniu rocznym PIT skorzystać z ulgi internetowej. Od dochodu można odliczyć maksymalnie 760 zł.

Kto może płacić zaliczki kwartalnie

Do 20 lutego 2009 r. przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą i tzw. mali podatnicy mogą wybrać kwartalną metodę płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Jakie korzyści płyną z kwartalnej metody opłacania zaliczek?

Oddałeś krew - skorzystaj z ulgi

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w zeznaniu rocznym skorzystać ze specjalnej ulgi na krew. Odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew. Odliczenie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Formularze, wskaźniki i limity potrzebne do rozliczenia za 2008 rok

Przed podatnikami rozliczenie roczne za 2008 r. Jakie formularze wybrać? W jakiej wysokości można dokonać odliczeń?

Czy można już przechowywać paragony fiskalne w formie elektronicznej

Czy obecnie można już przechowywać dokumenty fiskalne tworzone przez kasę fiskalną, czyli paragony fiskalne oraz faktury VAT, w wersji elektronicznej?

Inwestycje w obcych środkach trwałych

Większość przedsiębiorstw wykorzystuje w swojej działalności obce środki trwałe na podstawie zawartych umów najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze. Może się zdarzyć, że użytkownicy tych środków poniosą na nie pewne nakłady powodujące wzrost ich wartości użytkowej, określane jako ulepszenie (inwestycje) w obcych środkach trwałych.

Kto może odliczać VAT od paliwa

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 22 grudnia 2008 r. (sygn. C-414/07) uznał, że Polska w momencie wejścia do Unii Europejskiej nie mogła wprowadzić bardziej rygorystycznych zasad odliczania VAT niż te, które obowiązywały 30 kwietnia 2004 r. Nie mogła ich następnie zmieniać i wprowadzać ostrzejszych zasad. Jest to przełomowy wyrok dla podatników VAT.

Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać podatnicy ryczałtu

Podatnik, który rozlicza się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ma prawo do ulg i odliczeń przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wiele nowości podatkowych w 2009 roku

Nowy rok przyniósł liczne zmiany w polskich podatkach i w Ordynacji podatkowej. Kilka z nich jest bardzo istotnych.

Rozliczanie darowizn w zeznaniu podatkowym za 2008 rok

Podatnicy, którzy zdążyli dokonać wpłat na cele charytatywne, będą mogli odliczyć je w zeznaniu rocznym za 2008 rok w ramach ulgi na darowizny. Odliczeniu podlegają zarówno darowizny z limitem, jak i nielimitowane darowizny kościelne.

Jakie są skutki postępowania upadłościowego w VAT

Prawo upadłościowe i naprawcze reguluje zasady prowadzenia tzw. postępowania upadłościowego. Przepisy te mają na celu ochronę wierzycieli przedsiębiorców, którzy stali się niewypłacalni. Postępowanie upadłościowe ma skutki dla rozliczeń VAT.

Wybór opodatkowania kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie jedną z dwóch uproszczonych form. Są to karta podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA