REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2011, Ulgi podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy spłata kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia

Podatnik nabył w 2009 r. w drodze spadku nieruchomość, która była obciążona kredytem hipotecznym. W 2010 r. sprzedał nieruchomość i spłacił kredyt. Czy przeznaczenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę stanowi wydatek na cele mieszkaniowe korzystający ze zwolnienia?

Czy dochody małoletnich dzieci trzeba wykazywać w PIT?


Tak. Rodzice dumni ze swojego zaradnego, uzyskującego dochody dziecka powinni wiedzieć o tym, że fiskus nie zapomina także o dochodach małoletnich podatników. Co do zasady dochody niepełnoletnich dzieci rodzice doliczają do swojego zeznania. Ale czasem trzeba wypełnić odrębny PIT.

Czy diety wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej są opodatkowane PIT?


Tak. Kwoty wypłacone członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają bowiem zwolnieniu od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o PIT.

Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnienia KIP


Czy można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone za granicą? Czy składki płacone do KRUS można odliczyć w PIT? Odpowiedzi na te pytania podatników udzielili eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

REKLAMA

Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?

Niestety aktualnie darowizn przekazanych na rzecz rady rodziców (tzw. komitety rodzicielskie), działających w szkołach i przedszkolach podatnik nie może odliczyć od dochodu.

Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?


Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej.

Ulga odsetkowa – czy wskaźnik odliczenia odsetek ulega zmianie?

Mimo, że ulga odsetkowa dotyczy tylko podatników, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy do końca 2006 roku, to nadal budzi pewne wątpliwości.

Czy prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę są zwolnione z PIT?


Przechodzący na emeryturę pracownicy są zwyczajowo obdarowywani przez pracodawców drobne lub bardziej okazałe upominki. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy takie prezenty trzeba opodatkować PIT.

REKLAMA

Jak rodzice po rozwodzie dzielą prawo do ulgi na dziecko?

Rozwiedzenie rodzice dziecka mają wątpliwości jak mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej w sytuacji, gdy dziecko przebywa część roku u jednego z rodziców, a część u drugiego. Nie ma tu jasnych zasad i rodzice dziecka powinni się porozumieć jak podzielić ulgę by nie odliczyć w sumie więcej niż 1112,04 zł od podatku.

Kiedy można ująć w kosztach zakup kalendarzy?


Proszę o wyjaśnienie do kosztów którego roku można zaliczyć wydatek poniesiony w 2010 r. dotyczący zakupu kalendarzy na 2011 r. Chodzi mi zarówno o podatnika prowadzącego pełną księgowość jak i podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT - rozporządzenie

Oprócz zwolnień przedmiotowych zawartych w ustawie o VAT 43 - obrót krajowy  i w art. 44-82 - obrót zagraniczny) zwolnienia konkretnych towarów i usług znajdziemy również w § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392). Znajdują się tam zwolnienia dotyczące zarówno obrotu krajowego jak i transakcji zagranicznych. Prezentujemy poniżej te zwolnienia.

Czy zwolnienie poręczyciela z długu podlega opodatkowaniu PIT?

Wiele osób, z bardzo różnych powodów, poręcza kredyty bankowe innym osobom i najczęściej nie mają żadnych kłopotów z tego powodu, gdyż kredyty te są spłacane. Nieliczni jednak mają problemy, gdyż kredytobiorca albo specjalnie, albo z powodów losowych nie kwapi się do spłacania zaciągniętego kredytu i wtedy do naszych drzwi (lub do naszego konta) puka bank i zmusza nas do spłaty czyjegoś długu.

Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?

Jestem właścicielem spółki z o.o. Zamierzam kupić od innej spółki częściowo zabudowaną nieruchomość. Na tej nieruchomości o pow. 4 ha znajdują się: stróżówka, droga dojazdowa, suwnica z utwardzonym placem, hala produkcyjna i budynek biurowy. Nabytą nieruchomość będę wykorzystywał dopiero po kilku miesiącach po zakupie, z uwagi na przeniesienie całej firmy i działalności z dotychczasowej siedziby. Czy w związku z tym będę miał obowiązek zapłaty podatku od nowo nabytej nieruchomości już od momentu jej zakupu czy też może od chwili przeniesienia i rozpoczęcia tam działalności? Ponadto po przeniesieniu działalności do nowej siedziby spółka i tak nie będzie wykorzystywała całej nieruchomości bowiem zakup ten realizuję z myślą o przyszłości i powiększeniu produkcji w trakcie najbliższych lat.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?

Wiele osób trudni się agroturystyką, która polega między innymi na wynajmie pokoi gościnnych i świadczeniu usług rekreacyjnych. Zdarza się, że osoby, świadczą usługi agroturystyczne nie są właścicielami budynków, w których świadczone są te usługi. Powstaje w związku z tym pytanie, czy osoby będące jedynie posiadaczami budynków mogą skorzystać ze zwolnienia od PIT dochodów uzyskiwanych z agroturystyki.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT 2011/2012

Prezentujemy listę zwolnień przedmiotowych z VAT obowiązujących od 2011 roku. Wynikają one z art. 43 - 82 ustawy o VAT i § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Wzory deklaracji i informacji podatkowych w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym


Ministerstwo Finansów przygotowało dla organów podatkowych projekty wzorów formularzy podatkowych w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 107, poz. 1138). Wzory te nie są obligatoryjne ale z pewnością zostaną wykorzystane przez większość gmin.

Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu PIT


Zgodnie z postanowieniami Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych świadczenie w postaci dodatku rodzinnego z Wielkiej Brytanii wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jednocześnie jednak, przedmiotowe świadczenie jest zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Czym różni się eksport pośredni od bezpośredniego w ustawie o VAT

Na gruncie przepisów z zakresu podatku VAT wyróżnia się dwa typy eksportu towarów, mianowicie: eksport bezpośredni oraz eksport pośredni. Rozróżnienie to jest niezmiernie istotne z uwagi na zasady stosowania stawki VAT 0% względem eksportu towarów, w tym wymaganą dokumentację.

Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Od 1 stycznia 2011 r. stosujemy nowe stawki podatkowe VAT. Podwyżka ta jest w założeniu czasowa (do końca 2013 r.) W miejsce stawki 22% VAT pojawiła się stawka 23% VAT. W miejsce stawki 7% VAT pojawiła się stawka 8% VAT. Część towarów opodatkowanych dotychczas stawką 7% bądź 0% VAT zostanie natomiast opodatkowana 5% stawką VAT.

Jakie skutki w PIT powoduje umorzenie udziałów w spółce ?

Umorzenie udziałów może nastąpić według ich wartości nominalnej, przy równoczesnym braku podstaw do szacowana przez organ podatkowy przychodów podatnika powstałych w związku z umorzeniem udziałów. Odnośnie ustalania kosztu uzyskania przychodu, koszt nabycia umarzanych udziałów powinien zostać ustalony zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 38 ustawy o PIT, czyli w wysokości wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów.

Czy garnitur z logo firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Wydatki poniesione na nabycie stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Jak rozliczyć wydatki na zagranicznych pracowników ?

Jeżeli naszym pracownikiem jest cudzoziemiec, to wiąże się to z reguły z koniecznością ponoszenia szczególnych wydatków. Chodzi tu przykładowo o koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na pracę, karty stałego pobytu oraz wizy, a także wydatki na zakwaterowanie oraz bilety kolejowe i lotnicze.

PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

Ustawodawca uznał, że zwrot w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych „zwalnia się świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń” budzi wątpliwości interpretacyjne. Zastąpił go więc zwrotem „świadczenia otrzymane”. Zmiany dotyczą art. 21 ust. pkt 38 i art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT.

Od 2011 r. wymiana udziałów może nie powodować powstania przychodu także w ustawie o PIT

Ustawodawca wprowadził do ustawy o PIT nowe art. 24 ust. 8a i 8b oraz art. 23 ust. 1 pkt 38c), które przesądzają, że wymiana udziałów nie powoduje powstania przychodu. Oczywiście są szczegółowe wymogi tego zwolnienia.

Podwyżka akcyzy na papierosy od 1 stycznia 2011 roku – czyli fiskus to nie Janosik

Tradycyjnie, z Nowym Rokiem otrzymujemy prezent w postaci podwyżki akcyzy, a w konsekwencji i cen papierosów, a więc i tym razem tradycji stało się zadość. Jednak teraz podwyżka dotknie bardziej amatorów tańszych papierosów.

Opłata paliwowa 2011 - nowe stawki od 1 stycznia

Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)


Każdy przypadek przeniesienia prawa własności wynalazku (prawa do patentu), skutkujący otrzymaniem zapłaty (wynagrodzenia), objęty będzie 50% kosztami uzyskania przychodu. Świadczy o tym treść art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?


Tak. Trzeba oczywiście zadbać o właściwe udokumentowanie poniesienia takich wydatków oraz wykazanie ich związku z osiągnięciem przychodem lub zachowaniem źródła przychodu.

Czy karę umowną za opóźnienie realizacji projektu można zaliczyć do kosztów podatkowych


Kara umowna, związana z nieterminowym zrealizowaniem umowy, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile wydatek z tego tytułu zostanie przez podatnika udokumentowany w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Czy wydatki na windykację należności można zaliczyć do kosztów podatkowych


W związku z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów wobec naszej firmy, prowadzimy działania windykacyjne w celu ściągnięcia należności. Poniesione koszty windykacyjne dotyczą: korespondencji z dłużnikami, opłat firm windykacyjnych, honorariów prawników, opłat sądowych itp. Powstaje pytanie, czy takie wydatki windykacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w PIT?

Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Minister Finansów wydał rozporządzenie wprowadzające nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36 , PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT-D, PIT-O. Te nowe wzory druków PIT mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (lub poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi od 2011 roku upoważniony do wydawania interpretacji indywidualnych


Do pięciu wzrośnie liczba dyrektorów izb skarbowych upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych w imieniu Ministra Finansów. Takie rozszerzenie kompetencji tego organu przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego zamieszczony na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008


Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów został umieszczony projekt rozporządzenia zmieniającego od 2011 roku rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

Czy kupony kulturalno – rekreacyjne, które można wymieniać na bilety, podlegają zwolnieniu z PIT


Kupony kulturalno – rekreacyjne, wymienne na bilety, mieszczą się w zakresie świadczeń rzeczowych wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o PIT) i podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Kupony te nie stanowią znaków uprawniających do bezpośredniej wymiany na towary i usługi, a tym samym spełniają przesłanki zwolnienia od PIT.

Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

Kiedy można skorzystać z ulgi za złe długi, gdy nie wiadomo, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT


W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, gdy kontrahent pomimo wcześniejszego zobowiązania nie uiszcza zapłaty za dostarczony towar czy też wykonaną usługę. Jest to sytuacja wyjątkowo niekorzystna dla sprzedawcy, ponieważ nie tylko traci pieniądze ale również jest zobowiązany do zapłaty należnego VAT, jaki powstał z tytułu dokonanej transakcji.

Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT


Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.

Nowe banderole na tytoń od 1 stycznia 2011 roku

Ministerstwo Finansów kolejny raz postanowiło „zamieszać” w banderolach i tym razem wzięło na cel banderole tytoniowe (nie papierosowe). W związku z tym, z dniem 1 stycznia 2011 r. nastąpi zmiana wzorów tych banderol, polegająca na ich „rozmnożeniu” z dotychczasowych dwóch na cztery wzory.

Od 2011 roku PKWiU 2008 właściwą klasyfikacją statystyczną dla PIT, CIT i ryczałtu ewidencjonowanego

Opublikowano już ustawę z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 219, poz. 1442) przynoszącą tytułowe zmiany.

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Od 1 stycznia 2011 r. istotnie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia przewidzianego przez art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Przepis ten określa zasady korzystania ze zwolnienia z podatku PIT przez uczniów i studentów otrzymujących stypendia. Zwolnienie to nie jest według nowych przepisów rozliczane miesięcznie a rocznie.

Od 2011 roku zmiany w przeliczaniach kosztów i przychodów na złotówki


Od 1 stycznia 2011 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uproszczone zostaną zasady przeliczania kwot z walut obcych na złotówki. Podstawą przeliczeń jest kurs średni walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Od 2011 r. zmiany w zwolnieniach z PIT dla pracowników zakwaterowanych na koszt pracodawcy


Ustawodawca uprościł zasady korzystania ze zwolnienia w podatku PIT przez pracowników, którym pracodawca zafundował pokrycie kosztów zakwaterowania w związku z wykonywaniem pracy poza miejscem zamieszkania pracownika. Jednocześnie ograniczył podatnikom zakwaterowanym w hotelach roboczych przywilej korzystania ze zwolnienia, które do końca 2010 r. nie miało ograniczenia kwotowego.

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT


Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB)

Stawki karty podatkowej w 2011 roku

Podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej zapłacą w 2011 r. nieco wyższy podatek. Stawki karty podatkowej rosną bowiem, jak co roku o wskaźnik inflacji.

Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

Wygrałem na loterii telewizor i zestaw kina domowego. Od tej wygranej został zapłacony zryczałtowany 10% podatek dochodowy. Postanowiłem sprzedać nagrodę natychmiast po jej otrzymaniu. Jak powinienem rozliczyć tą sprzedaż w urzędzie skarbowym?

Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi

Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur?

Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą (produkcja) w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie określonym w zezwoleniu. Uruchamiając tą działalność nabyłem środki trwałe niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Obecnie ubiegam się o przedłużenie zezwolenia na prowadzenie działalności w sse. W celu rozszerzenia produkcji zgodnie z warunkami zezwolenia inwestuję w nowe linie produkcyjne. Czy cały dochód z działalności w sse będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych- niezależnie od tego czy został osiągnięty w wyniku wykorzystywania starych czy nowych środków produkcji, czy też powinienem wyodrębnić dochodów osiągnięty za pomocą nowych linii produkcyjnych i tylko w stosunku do niego zastosować zwolnienie?

Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu?

REKLAMA