REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulga prorodzinna, PIT-37

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na dziecko a egzekucja komornicza

Ulga na dziecko a egzekucja komornicza. W polskim prawie podatkowym ulgi podatkowe i wynikające z nich ewentualne zwroty nadpłaconego podatku podlegają egzekucji (zajęciu) komorniczej. Dotyczy to wszystkich ulg podatkowych, także tych, które przysługują rodzicom z tytułu wychowywania dziecka do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności lub do ukończenia 26. roku życia w przypadku kontynuowania nauki (tzw. ulga na dziecko w PIT). W jednej z interpelacji poselskiej do ministra sprawiedliwości posłanka zaapelowała o zmianę przepisów, by ulgi podatkowe przysługujące na dzieci były zwolnione z egzekucji komorniczej. Minister sprawiedliwości stwierdził jednak, że "brak jest dostatecznych podstaw do dodatkowego zwalniania nadpłaty (zwrotu) podatku, z egzekucji komorniczej", także w przypadku ulgi na dziecko.

PIT złożony po terminie - zasady, skutki, ulgi, odsetki, nadpłata, czynny żal

PIT złożony po terminie. Na podstawie ustawy o PIT podatnicy są obowiązani składać zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (w tym PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2022 roku wyjątkowo był na to czas do 2 maja). Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Wyjątkami są tu deklaracja PIT-16A i deklaracja PIT-19A (składane do końca stycznia) oraz zeznanie ryczałtowców PIT-28 (składanie od 15 lutego do końca tego miesiąca).

Rozliczenia PIT. MF nie planuje wydłużenia terminu

Rozliczenia PIT. Piątek, 30 kwietnia jest ostatnim dniem na złożenie deklaracji PIT za zeszły rok. Resort finansów nie planuje wydłużenia tego terminu, jak zrobił w zeszłym roku.

Podatnicy wybierają Twój e-PIT

Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już 5 mln zeznań poprzez Twój e-PIT. Do 30 kwietnia można zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w Twój e-PIT, potem zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną zaakceptowane automatycznie.

Niedopłaty PIT - kiedy i jak zapłacić?

Niedopłaty PIT. Podatnik rozliczający PIT, w przypadku niedopłaty podatku, różnicę powinien zwrócić fiskusowi, nawet jeżeli kwota jest niewielka. Kiedy niedopłata PIT? Jak zapłacić niedopłatę PIT?

Ulga rehabilitacyjna - rower rehabilitacyjny

Ulga rehabilitacyjna. Czy w rozliczeniu rocznym PIT podatnik może odpisać wydatki na rower rehabilitacyjny?

Jak odliczyć darowiznę na kościół?

Darowizna na kościół (darowizna na cele kultu religijnego). Co można odliczyć? Jak rozliczyć w rocznym PIT? Jak udokumentować przekazanie darowizny?

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Jak rozliczyć?

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Czy podatnik objęty ulgą dla młodych ma prawo do ulgi na dzieci? Czy trzeba składać PIT? Co z limitami w uldze prorodzinnej?

Czy opiekun krewnego ma prawo do ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko a opieka prawna nad dalszym krewnym. Nie każdy opiekun krewnego ma prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Jak wypełnić PIT/D? (załącznik do PIT-28, PIT-37 i PIT-36)

PIT/D to załącznik do rocznych deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Jak wypełniać PIT/D za 2020 r.?

Twój e-PIT przez profil zaufany i aplikację mObywatel

Twój e-PIT. W e-Urzędzie Skarbowym można już sprawdzić swoje roczne zeznanie podatkowe PIT za 2020 r. Najszybciej podatnik dotrze do niego logując się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel.

Przedsiębiorcy nie skorzystają z usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT. To już pewne: skarbówka nie będzie sporządzać rocznych zeznań PIT podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą. Ani w 2021 roku, ani w przyszłości.

Ulga na dziecko - rodzice po rozwodzie, w separacji, w związku partnerskim

Ulga na dziecko. Organy podatkowe uważają, że ulga na dziecko (zwana też ulgą prorodzinną) przysługuje tym rodzicom, którzy faktycznie sprawują pieczę nad osobą i majątkiem dziecka. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom (np. po rozwodzie, w separacji, w związku partnerskim), a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia całości kwoty może skorzystać tylko ten rodzic. Jeżeli rodzic dziecka pomimo posiadania praw rodzicielskich nie zajmuje się dzieckiem albo jego kontakty są sporadyczne należy uznać, że nie wykonuje władzy rodzicielskiej i w związku z tym nie ma prawa do ulgi na dziecko. Czym jest ulga na dziecko? Jak i kto może dokonać odliczenia? Rodzice po rozwodzie, w separacji, w związku partnerskim - kto może odliczyć ulgę na dziecko? Kiedy można odliczyć połowę ulgi na dziecko? Czym jest wykonywanie władzy rodzicielskiej?

Załącznik PIT/O - jak wypełnić?

PIT/O to załącznik do zeznań PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37. Kto składa PIT/O? Jak prawidłowo wypełnić załącznik PIT/O za 2020 r.?

Kwota wolna od podatku 2021

Kwota wolna od podatku 2021. Kiedy przysługuje kwota wolna od podatku? Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku? Jakie są kwoty zmniejszające podatek? Polski Ład - o ile wzrośnie kwota wolna od podatku?

PIT-37 2020/2021 - jak wypełnić? Broszura Ministerstwa Finansów

Jak wypełnić PIT-37? PIT-37 to najczęściej składane roczne zeznanie podatkowe. Wypełniają go bowiem osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę, umów zlecenia, świadczeń z ubezpieczeń społecznych a także inni podatnicy, którzy nie prowadzili w rozliczanym roku podatkowym działalności gospodarczej. PIT-37 - dla kogo? Kto powinien złożyć PIT-37? Do kiedy trzeba złożyć PIT-37? Jak wypełnić PIT-37 - rubryka po rubryce?

Rozliczenie PIT 2020/2021 krok po kroku

PIT 2020: Jaki formularz wybrać? Jak rozliczyć PIT za rok 2020? Do kiedy należy rozliczyć PIT 2020? Jakie są ulgi i odliczenia od podatku w 2020? Jaka jest kwota wolna od podatku w PIT? Jak rozliczyć PIT przez internet? Jaki program pomoże w rozliczeniu PIT? Jak rozliczyć PIT 37? Jak sprawdzić czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT?

Rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci - co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci. Kto może rozliczyć PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga na leki – kto może skorzystać?

Ulga na leki – kto może odliczyć, co można odliczyć, jak udokumentować? Jak wyliczyć ulgę na leki? Jak rozliczyć ulgę w zeznaniu podatkowym PIT?

Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT 2020/2021

Ulga internetowa (ulga na Internet). Podatnik, który płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu określonych warunków, odliczyć ponoszone z tego tytułu wydatki. Kto, jak i ile możne odliczyć w ramach ulgi internetowej w rozliczeniu rocznym PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.)?

Odliczenie darowizn w rozliczeniu rocznym PIT 2020/2021

Odliczenie darowizn w rozliczeniu PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.). Jakie warunki uprawniają do skorzystania z odliczenia darowizn? Jaka kwota lub wartość darowizny podlega odliczeniu? Jak odliczać darowizny w rocznym PIT? Jak odliczać darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19? Jak odliczyć darowizny sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych?

Ulga na dziecko - wszystko, co trzeba wiedzieć

Czym jest ulga podatkowa na dziecko? Kto i kiedy może odliczyć ulgę za dziecko? Na które dzieci przysługuje ulga? Jakie są obowiązujące limity dochodu? Ile wynosi ulga na dziecko w 2021 r.? Jak prawidłowo odliczyć i uwzględnić ulgę w zeznaniu rocznym PIT? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wymianę dachu?

Czy podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-37 wydatki na zakupione materiały: blachodachówka, blacha płaska, rynny, gąsiory oraz inne materiały do montażu dachu oraz okna połaciowe wraz z kołnierzami?

Prawie 88% podatników PIT złożyło elektronicznego PIT-a za 2019 rok

Ministerstwo Finansów poinformowało, że (wg wstępnych danych) w 2020 r. padł nowy rekord rocznych zeznań PIT złożonych elektronicznie – ponad 18,3 mln. Ogółem złożono ok. 20,9 mln PIT-ów. Ostateczne dane dotyczące wszystkich rozliczeń PIT za 2019 rok będą znane za ok. 2 tygodnie, kiedy wszystkie papierowe PIT-y, złożone w ostatnich dniach maja, dotrą do urzędów skarbowych.

PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca – jak to zrobić?

Z uwagi na COVID-19, w tym roku zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo.

Jak odliczyć darowiznę przekazaną na zwalczanie koronawirusa

Podatnicy mają obecnie możliwość zmniejszenia podatku dzięki przekazaniu darowizny na rzecz walki z koronawirusem (chorobą COVID-19). Odliczeniu podlega wartość przekazanej darowizny pieniężnej lub rzeczowej. W przypadku darowizny przekazanej w maju można odliczyć kwotę odpowiadającą 150 proc. wartości darowizny.

Ulga na dziecko a niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego

Nie samo posiadanie władzy rodzicielskiej wobec dziecka, ale faktyczne jej wykonywanie przez rodziców jest okolicznością, która umożliwia im odliczenie ulgi na dzieci. Wobec czego, rodzicom, którzy nie zajmują się dzieckiem i nie wykonują obowiązku alimentacyjnego, co należy rozumieć jako niewykonywanie władzy rodzicielskiej, ulga na dzieci nie przysługuje.

Deklaracje roczne PIT można składać do 1 czerwca 2020 r.

Na rozliczenie PIT-a za zeszły rok mamy w tym roku czas do końca maja, w praktyce deklaracje można składać także 1 czerwca - informuje rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek.

Ulga prorodzinna - w przypadku dzieci pełnoletnich uczących się

Ulgi prorodzinna (ulga na dziecko) w rozliczeniu rocznym PIT przysługuje także w przypadku dzieci pełnoletnich (do ukończenia przez nie 25. roku życia). Jednym z warunków skorzystania z ulgi na pełnoletnie dziecko jest nauka dziecka w szkole.

Darowizna na cele krwiodawstwa w rocznym PIT

Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew (honorowi dawcy krwi), mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wysokość odliczenia zależy od ilości oddanej krwi lub jej składników.

Rozliczenie PIT za 2019 r. - skala podatkowa, koszty, ulgi i zwolnienia

W rozliczaniu PIT za 2019 rok pojawiło się sporo nowości, o których na pewno warto wiedzieć - zmianie uległa skala podatkowa, pojawiły się wyższe koszty uzyskania przychodu oraz wprowadzony został mikrorachunek podatkowy. Poza tym, w tym roku można będzie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, natomiast osoby młode skorzystają ze zwolnienia z PIT.

Ulga na dziecko 2021/2022 - jak rozliczyć?

Ulga na dziecko (zwana też ulgą prorodzinna) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jest najpopularniejszą ulgą podatkową. Jak rozliczyć ulgę na dziecko w rocznym zeznaniu PIT za 2021 rok?

PIT za 2019 rok - nowe terminy składania zeznań podatkowych

Ministerstwo Finansów informuje, że zmienia się termin złożenia zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 - można to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Zmienił się również termin składania PIT-28 za 2019 rok - można go złożyć tylko w okresie 17 dni - od 15 lutego do 2 marca 2020 r. PIT 2021- terminy składania zeznań, deklaracji i informacji podatkowych za 2020 rok [Aktualizacja].

Ulga podatkowa na termomodernizację budynku - można zaoszczędzić nawet 17 tys. zł

Z ulgi podatkowej na termomodernizację budynku mogą skorzystać właściciele domów. Przy zakupie materiałów jeszcze w tym roku można zaoszczędzić nawet 17 tys. zł.

Nowe wzory PIT-37, PIT-36 i innych rocznych zeznań PIT od 2020 roku

Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju przygotował projekt rozporządzenia, które ma określić nowe wzory formularzy rocznych zeznań podatkowych PIT (PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39) i załączników do tych zeznań (np. PIT/O). Wzory określone rozporządzeniem wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku i będą miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2019 r. Pojawią się nowe formularze załączników PIT/IP (dla rozliczenia IP-box) i PIT/PM (dla rozliczenia exit tax).

Ulga prorodzinna na niepełnosprawne dziecko - bez limitu dochodu od 2020 r.

Już od 2020 r. skorzystanie z ulgi prorodzinne (ulgi na dziecko) ma być możliwe bez względu na kwotę dochodów osiąganych przez rodziców. Taka możliwość miałaby miejsce w przypadku małoletnich dzieci, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Objaśnienia podatkowe MF w sprawie daniny solidarnościowej

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie daniny solidarnościowej (z datą 28 sierpnia 2019 r.). Zawierają one informacje dotyczące podmiotu i przedmiotu opodatkowania daniną solidarnościową, a także wysokości oraz terminu zapłaty tej daniny.

Przeniosłeś się za granicę? Poinformuj urząd skarbowy

Ministerstwo Finansów informuje, że osoby, które zmieniły rezydencję dla celów podatkowych powinny poinformować o tym urząd skarbowy. Podatnicy, którzy mieszkają za granicą i są rezydentami innego państwa, a mimo to otrzymali informację o konieczności zapłaty polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za 2018 r. powinni skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym. Podatnik, który jest rezydentem w innym kraju nie musi płacić podatku w Polsce, a wystawione zeznanie podatkowe PIT-37 będzie unieważnione. Jeśli już podatek zapłacił, to wpłata zostanie zwrócona.

Korekta e-PITa rozliczonego automatycznie

Jeżeli nie zaglądałeś do swojego rocznego zeznania podatkowego (PIT-37 lub PIT-38) przygotowanego na portalu podatki gov.pl, to 30 kwietnia w ramach usługi "Twój e-PIT" zostałeś rozliczony automatycznie. Warto wiedzieć, że automatycznie złożonego PIT-a można skorygować. Jeżeli np. zapomniałeś skorzystać z ulgi, czy odliczenia, to zdecydowanie trzeba dokonać korekty. Jak to zrobić?

16 mln PIT-ów za 2018 rok złożono przez Internet

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wg wstępnych danych około 16 mln rocznych deklaracji podatkowych PIT za 2018 r. zostało złożonych przez internet. To nowy rekord elektronicznych PIT-ów.

Ulga termomodernizacyjna 2019 - komu przysługuje, na czym polega

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako „ustawa nowelizująca”) wprowadzająca ulgę termomodernizacyjną została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 30 listopada 2018 r., a przepisy w niej zawarte weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Od tej daty w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.  z2018r.  poz.1509, z późn. zm. – dalej jako „PodDochFizU”) dodano art. 26 h, który kompleksowo reguluje ulgę termomodernizacyjną.

Roczne zeznanie podatkowe PIT tylko do 30 kwietnia

30 kwietnia 2019 r. jest ostatnim dniem na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT i zapłacenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 r. Dzięki usłudze Twój e-PIT - uruchomionej przez resort finansów - podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie; fiskus rozliczy ich automatycznie.

Sprawdź swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Z końcem kwietnia upływa termin na rozliczenie się z podatku za 2018 r. Warto sprawdzić swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT. Nawet jeżeli zeznanie wypełniła fiskus, warto do niego zajrzeć, choćby po to, żeby upewnić się, jaka jest kwota do ewentualnej dopłaty.

Mija termin na składanie rocznych deklaracji PIT za 2018 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że zostały już tylko dwa tygodnie, aby w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia podatnik tego nie zrobi oraz nie rozliczy się w inny sposób, to przygotowany dla niego e-PIT zostanie uznany za złożony.

Ulga na dziecko w przypadku braku porozumienia rodziców

Ustawodawca dał rodzicom możliwość wyboru, w jaki sposób dokonają podziału ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko). Przy czym, odliczona kwota nie może przekroczyć rocznego limitu ulgi. W przypadku natomiast braku porozumienia rodziców co do podziału ulgi, odliczenie przysługuje w częściach równych.

Ulga termomodernizacyjna - kto może skorzystać, jak i kiedy rozliczyć?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą korzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Prawo do odliczenia obejmuje wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wyłącznie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Natomiast odliczenia można dokonać za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki, w deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

Ulga rehabilitacyjna - zakup laptopa dostosowanego do niepełnosprawności

Wydatek poniesiony na zakup laptopa może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej (w deklaracji PIT-37). Pod warunkiem jednak, że będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności ułatwiający wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

e-PIT tylko na podatki.gov.pl

Ministerstwo Finansów przypomina, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową jest usługa Twój e-PIT lub e-Deklaracje na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Jednocześnie Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi stronami do składania e-PIT-ów.

Rozlicz PIT w galerii handlowej - sobota 16 marca

W sobotę 16 marca 2019 r. w 75 galeriach handlowych w całym kraju w godzinach od 12 do 20 pracownicy urzędów skarbowych będą pomagać podatnikom wypełnić i wysłać roczne zeznania podatkowe PIT. Dla podatników rozliczających się na PIT-37 i PIT-38, rozliczenie odbędzie się w usłudze Twój e-PIT.

Usługa Twój e-PIT – nowość w tegorocznych rozliczeniach PIT

Na złożenie PIT-11 pracodawcy mieli czas do końca stycznia. Ministerstwo Finansów już 1 lutego potwierdziło, że większość płatników zdążyła na czas, przekazując blisko 22,8 mln dokumentów. Na ich podstawie Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln deklaracji PIT-37 i 250 tys. PIT-38, dostępnych w usłudze Twój e-PIT. Co warto wiedzieć o nowym systemie składania rocznych zeznań PIT?

REKLAMA