REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Vat 2011, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższa podstawa zastawu skarbowego od 1 stycznia 2012 roku

Zdarza się nierzadko, że podatnikowi doręczana jest decyzja organu podatkowego, ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego. Wielu podatników posiada też zaległości podatkowe wraz z odsetkami. W takich przypadkach Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje prawo ustanowienia zastawu skarbowego na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, za wyjątkiem rzeczy lub praw majątkowych niepodlegających egzekucji oraz mogących być przedmiotem hipoteki.

Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?

Zdarzają się sytuacje, że materiały budowlane służące do remontu zostały zakupione ze środków innych niż własny budżet właściciela domu, czy mieszkania. Przykładowo remont lub odbudowa budynków mieszkalnych, które ucierpiały w wyniku powodzi, czy innych kataklizmów odbywa się często przy wsparciu finansowym gmin, rządu czy też innych instytucji pomocy społecznej. Powstaje w takich sytuacjach wątpliwość, czy właściciel domu może skutecznie ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane.

Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Zapewne wielu startujących w biznesie przedsiębiorców zastanawia się nad praktycznymi różnicami między wyborem opodatkowania VAT, a zwolnieniem z tego podatku. Najlepiej wyjaśnić to na następującym przykładzie.

Usługa gastronomiczna, czy sprzedaż towarów – jaka stawka VAT przy sprzedaży lodów?

Okazuje się, że nie jest łatwo stosować przepisy VAT także podmiotom sprzedającym lody. Inna stawka obowiązuje bowiem przy sprzedaży lodów bez świadczenia usługi gastronomicznej, czyli „na wynos” (5%), a inna gdy lody są serwowane do spożycia „na miejscu” (8%). Są jednak sytuacje, gdy trudno stwierdzić, czy jest świadczona usługa gastronomiczna, czy mamy do czynienia tylko ze sprzedażą.

REKLAMA

Jak odlicza VAT podatnik ponoszący straty?

W założeniu, prowadzenie działalności gospodarczej jest ukierunkowane na osiągnięcie jak najwyższego zysku. Sposobów osiągnięcia tego celu jest bardzo wiele. Czasami zdarzyć się może, iż przedsiębiorcy, w dłuższej perspektywie czasowej, opłaci się dokonać sprzedaży w takim systemie rabatowym, że działalność nie tylko, że nie przynosi zysków, ale wręcz straty.

Darowizna w małżeństwie

Ojciec przekazał córce pieniądze w drodze darowizny. W momencie zawarcia umowy córka pozostawała w związku małżeńskim, a otrzymane w drodze darowizny pieniądze posłużyły sfinansowaniu niektórych wydatków związanych z jednoosobową działalnością gospodarczą męża. W małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa. Czy w omawianej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn? Czy rodzaj ustroju majątkowego w małżeństwie ma jakiekolwiek znaczenie dla celów podatkowych?

Administrowanie środkami ZFŚS nie podlega VAT

Jeżeli podatnik administruje środkami pochodzącymi z ZFŚS, to nie występuje jako podatnik VAT. Dlatego też działalność socjalna wykonywana przez niego w tym zakresie (tj. nabywanie towarów i usług, jak również ich udostępnianie uprawnionym osobom) nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty PCC przy umowie pożyczki?

Czy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki powstaje w momencie przekazania pieniędzy będących przedmiotem tej umowy?

REKLAMA

Jak polski prawnik powinien dokumentować usługi dla cudzoziemców?

Polski podmiot prowadzi kancelarię adwokacką. Z tytułu wykonywanych czynności jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2011 r. świadczy usługi prawnicze (niezwiązane z nieruchomością) m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z Norwegii.

Nowe wzory informacji podsumowujących

Rozporządzeniem z dnia 18 lipca 2011 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156 z dnia 29 lipca 2011 r. Minister Finansów dokonał zmiany wzorów informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach oraz zmiany wzorów korekt tych informacji.

Jak toczy się postępowanie z wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej skarbowej?

Postępowanie takie ma dwie zasadnicze fazy, które omówię szczegółowo dalej. Pamiętać należy, że wyrok wydany w tym postępowaniu nie będzie skutkować zapisaniem nazwiska wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Karnym. A ponadto ponowne popełnienie wykroczenia/przestępstwa skarbowego nie będzie traktowane jako działanie w warunkach recydywy.

Czy warto dobrowolnie poddać się odpowiedzialności karno-skarbowej?

W niektórych sytuacjach aby ominąć długotrwałe postępowanie w danej sprawie, a także uniknąć wydania wyroku skazującego (i wpisu w Krajowym Rejestrze Karnym), możliwe jest złożenie wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Jego uwzględnienie ( w formie wyroku sądu) wiąże się zazwyczaj z nałożeniem grzywny.

Jakie stawki VAT są właściwe dla pieczywa i ciast?

Prowadzę piekarnię. Wypiekamy rożnego rodzaju pieczywa oraz ciasta, w sumie ok. 50 rodzajów produktów. W związku z częstymi ostatnimi czasy zmianami w podatku VAT, mamy problem z prawidłowym zastosowaniem stawek VAT do naszych poszczególnych wyrobów. Jak należy opodatkowywać VAT pieczywo i pozostałe produkty ciastkarskie?

Kowalscy bez NIP od 1 stycznia 2012 r.

Sejm bez żadnego głosu przeciwnego uchwalił 1 lipca 2011 r. istotną nowelizację ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Najważniejszą zmianą, jaką niesie ta nowelizacja jest likwidacja od 1 stycznia 2012 r. obowiązku posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jak rozliczać usługi turystyczne w VAT?

Podatnicy mają wątpliwości jak ustalić podstawę opodatkowania usług turystyki w przypadku, gdy część usługi stanowią „usługi obce” nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a część usług jest świadczona przez podatnika w jego własnym zakresie?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?

Od dnia 1 kwietnia 2011 roku zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi - złomem. W jaki sposób i kiedy sprzedawca i nabywca złomu, będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, powinni rozliczyć taką dostawę zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami?

Kto rozliczy VAT od przejazdu autostradami ?

Po zmianach przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2011 r., wielu podatników powzięło wątpliwość kto powinien rozliczyć transakcje sprzedaży towarów lub świadczenia usług na gruncie powołanej ustawy. Czy ma to być nabywca, czy może jednak podmiot zagraniczny nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jedynie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT?

Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć zagraniczni specjaliści pracujący w Holandii?

W przypadku podjęcia pracy w Holandii (Królestwie Niderlandów) przez fachowców zamieszkałych dotychczas za granicą, mogą oni skorzystać z preferencyjnego opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT?

Sprzedaż zabudowanej nieruchomości, zakupionej wcześniej na potrzeby prywatne nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak natomiast należy pod względem podatkowym zakwalifikować sprzedaż takiej nieruchomości, gdy na mocy orzeczenia sądu ogłoszono upadłość podatnika, a nieruchomość ta weszła do masy upadłości i zostanie zbyta przez syndyka?

Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

Podatnik, który świadczy usługi montażu mebli wbudowanych na stałe w obiektach budownictwa mieszkaniowego może mieć kłopot z ustaleniem właściwej dla tej czynności stawki podatku VAT. Niestety bowiem w interpretacjach podatkowych prezentowane jest niejednolite stanowisko. Przy zbieżnych stanach faktycznych, jako prawidłowa wskazywana jest raz stawka podstawowa, innym razem preferencyjna - 8%.

Czy fiskus musi udowodnić fakt zasiadania w zarządzie spółki?

Przed wydaniem decyzji w sprawie odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki - organ podatkowy ma obowiązek udowodnić okoliczność, iż w dniu w którym upłynął termin płatności zobowiązań podatkowych spółki, dana osoba pełniła funkcję członka zarządu. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 28 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Kr 354/10).

Czy fiskus może ścigać podatnika nawet za granicą?

Jurysdykcja władz skarbowych sięga zasadniczo do granic danego państwa. Zasada ta nie jest jednak bezwzględna.

Kiedy podatnik może dostać mandat?

Postępowanie mandatowe jest jedną z najprostszych procedur przewidzianych w postępowaniu karnym skarbowym. Dzięki tej procedurze osoba, która popełniła wykroczenie skarbowe może dobrowolnie ponieść za nie odpowiedzialność- poddać się karze jaką jest zapłata wymierzonego mandatu i uniknąć rozpatrywania sprawy przez sąd.

Na czym polega zabezpieczenie majątkowe w sprawach karnych skarbowych?

Zabezpieczenie majątkowe jest środkiem przymusu stosowanym wobec osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Jego celem jest zabezpieczenie późniejszego wykonania orzeczenia sądu, kar i środków karnych, które mają charakter majątkowy. Następuje to przede wszystkim poprzez ograniczenie możliwości dysponowania majątkiem przez podejrzanego (zabezpieczenie mienia), tak aby nie mógł się go pozbyć i uniemożliwić wykonanie orzeczenia.

Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011 r.?

Eksperci Ministerstwa Finansów przygotowali omówienie najbardziej istotnych nowości, jakie pojawiły się w przepisach dotyczących VAT od 1 lipca 2011 r.. Przedstawiamy obszerne fragmenty tego opracowania.

Jak kontrola skarbowa odkryła ukryte dochody salonu fryzjerskiego

W trakcie rutynowej kontroli pracownicy jednego z urzędów kontroli skarbowej zorientowali się, że z serwerów podatnika ktoś zdalnie usiłuje kasować dane związane z prowadzoną działalnością. Szybko zabezpieczono pozostałe dane i odtworzono te już usunięte. Działanie to pozwoliło na ustalenie prawdziwego rozmiaru działalności podatnika, który okazał się znacznie większy, niż ten wynikający ze składanych przez niego deklaracji.

Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem

Pełnomocnik działający w imieniu spółki składa wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych. Dyrektor izby skarbowej wydaje interpretację, ale jest ona niekorzystna dla podatnika. Sprawa wraz z aktami sprawy trafia do sądu. W aktach sprawy jest już odpis z KRS potwierdzający umocowanie do reprezentacji członka zarządu, który udzielił w imieniu spółki odpowiedniego pełnomocnictwa. Sąd wzywa stronę do ponownego wykazania, że pełnomocnik ma uprawnienie do reprezentowania podatnika podpisane przez osobą mającą prawo reprezentowania spółki.

Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Spółka posiadająca zezwolenie na obrót hurtowy piwem zamierza dokonać zakupu wyrobów akcyzowych (piwo, kod CN 2203 00 01) z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Sprzedający nabył te wyroby bezpośrednio od browaru, a więc od podmiotu, który dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Spółka będzie więc dalszym w kolejności nabywcą wyrobów akcyzowych, które zamierza sprzedawać do kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej, a więc dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów i wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terenie kraju.

Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?

Podatnicy mają wątpliwości, czy nabycie paliwa do samochodów od podmiotu nieposiadającego siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce podlega VAT?

Czy sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji podatkowej?

Co do zasady wniesienie skargi do sądu administracyjnego na decyzję wydaną przez organ podatkowy nie powoduje wstrzymania wykonania wydanej decyzji. Przepisy ustawy regulującej postępowanie przed sądami administracyjnymi (ustawa z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) przewidują możliwość wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji przez sąd na wniosek podatnika składającego skargę.

Kiedy rozliczyć VAT gdy usługi są zakodowane na karcie magnetycznej?

Wątpliwości może budzić kwestia momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy podatnik otrzyma wpłatę na poczet pewnego katalogu usług przez niego świadczonych, z których wpłacający będzie mógł skorzystać w bliżej nie określonej przyszłości.

Jaka stawka VAT na montaż opraw oświetleniowych w mieszkaniach?

W ocenie Ministra Finansów montaż kinkietów czy żyrandoli w obiektach budownictwa mieszkaniowego nie będzie korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT. W konsekwencji podatnicy, którzy świadczą usługę montażu instalacji elektrycznej oraz elementów oświetlenia powinni wyodrębnić te usługi i zastosować do nich różne stawki podatku tj. 8 % i 23 %.

Jaką stawkę VAT stosować w transporcie międzynarodowym na odcinku krajowym?

Polski podatnik VAT świadczy na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportu towarów na odcinku Poznań – Gdańsk. Z zawartej między stronami umowy wynika, że towary przewożone przez podatnika na odcinku krajowym będą następnie przedmiotem eksportu i zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.
Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonej usługi transportu na odcinku Poznań – Gdańsk?

Czy odsprzedaż paliwa podlega akcyzie?

Podatnik nabywa paliwo, które obciążone jest na wcześniejszym etapie obrotu akcyzą. Zasadniczo paliwo to przeznaczone jest na potrzeby własne. Jednak sporadycznie podatnik dokonuje odsprzedaży w nieprzetworzonym stanie zakupionego paliwa nie doliczając do ceny zakupu opłat dodatkowych oraz marży. Czy fakt odsprzedaży paliwa jest przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym?

Kiedy można wznowić postępowanie podatkowe – niezawiniony brak udziału strony

Czwartą przesłanką wznowienia postępowania podatkowego jest brak udziału strony w postępowaniu nie z własnej winy. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej, organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Rodzaje złomu a odwrotne obciążenie podatkiem VAT jego dostawy

Od 1 kwietnia 2011 r. zmianie uległ system naliczania i odliczania podatku VAT w obrocie złomem. Szykuje się jednak jeszcze jedna nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie, która ma zacząć obowiązywać od II półrocza 2011 r.

Czy darowizna pieniężna dla najbliższych zawsze musi być przelana na konto obdarowanego, aby była zwolniona z podatku?

Okazuje się, że nie. Sądy administracyjne uważają, że darowizna przekazana bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela obdarowanego (jako spłata długu obdarowanego) też spełnia wymogi zwolnienia tej darowizny określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Co to jest złom w świetle ustawy o VAT?

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 2 maja 2011 r. wyjaśnił, jaki towar należy traktować jak złom w kontekście przepisów podatku od towarów i usług.

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet WDT?

Otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie wywołuje obligatoryjnego obowiązku wystawienia faktury. Podatnik ma bowiem w takiej sytuacji prawo, a nie obowiązek udokumentowania tego zdarzenia.

Które usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione z VAT?

Zdaniem Ministra Finansów okoliczność, iż przepisy nakładają na określone grupy zawodowe obowiązek doskonalenia zawodowego, nie jest wystarczającą przesłanką do zwolnienia usług kształcenia z VAT. Dla objęcia usług kształcenia zawodowego zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT konieczne jest, by przepisy te regulowały formy i zasady tego kształcenia.

Kiedy ulga odsetkowa przy kredycie mieszkaniowym?


Czy możliwe jest skorzystanie przez podatnika z ulgi odsetkowej w sytuacji, kiedy zaciągnął kredyt mieszkaniowy w banku w sierpniu 2006 r. na mieszkanie kupione z rynku wtórnego?

Nieodpłatne świadczenia w VAT po 1 kwietnia 2011 r.

Od 1 kwietnia 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania VAT nieodpłatnej dostawy towarów i nieodpłatnego świadczenia usług.

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Z dniem 1. stycznia 2007 r. wprowadzona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) do katalogu odliczeń od podatku ulga prorodzinna. Liczne kontrowersje związane z pierwotnym brzmieniem przepisu doprowadziły do tego, że od stycznia 2009 roku regulacji nadano nową formę, doprecyzowano niektóre sformułowania a jednocześnie poszerzono krąg podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi, jak i dzieci, na które ulga przysługuje.

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż komisową towarów używanych?

Gdy podatnik VAT nabywa towary używane od osoby niebędącej podatnikiem podatku VAT to przy tego rodzaju transakcji może stosować szczególną procedurę opodatkowania marży. Podstawą opodatkowania takiej transakcji będzie marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych budzi żywe zainteresowanie podatników, gdyż zebranie właściwego zestawu „papierków” umożliwia stosowanie do danej dostawy stawki 0%, a nie stawki krajowej.

Kiedy można wznowić postępowanie - przestępstwa i wydanie decyzji przez osobę lub organ podlegających wyłączeniu

W sytuacji, gdy ostateczna decyzja organu podatkowego została wydana w wyniku popełnienia przestępstwa lub została wydana przez osobę lub organ, które powinny być wyłączone dzisiejszym mamy szansę na wznowienie tego postępowania. Poniżej przedstawione zostaną warunki, jakie musi spełnić podatnik, aby opierając się na tych przesłankach mógł skutecznie złożyć wniosek o wznowienia postępowania.

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT?

Uznanie, że konkretna czynność wykonana przez podatnika podatku VAT jest czynnością opodatkowaną na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, skutkuje koniecznością określenia, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy z tym związany. Nie jest to proste i stwarza wiele trudności dla podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi.

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany dla potrzeb tego podatku?

Zgodnie z powszechnie przyjętym zapatrywaniem, podatnikiem podatku od towarów i usług można się stać bez dopełniania jakichkolwiek formalności, w tym bez dokonywania rejestracji w charakterze podatnika VAT.

Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

Zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 226, poz. 1476), usługi polegające na organizacji kursów i szkoleń, których tematem jest udzielanie pierwszej pomocy oraz ratownictwo medyczne są zwolnione z VAT.

REKLAMA