REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie wszystkie wynagrodzenia z unijnych środków bez podatku

Wynagrodzenia finansowane ze środków pomocowych mogą być wyłączone z opodatkowania PIT. Konieczne jest jednak zaangażowanie w realizację projektu. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 19 kwietnia 2006 r. (nr PBB3-4117/ 3-0005/2006).

Jak rozliczyć zaliczkę przy wewnątrzwspólnotowej dostawie

Spółka otrzymała w marcu zaliczkę od kontrahenta z Niemiec w wysokości 15 000 euro na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru, która będzie zrealizowana w kwietniu (wartość całej dostawy wg kontraktu wynosi 38 000 euro). Według jakiego kursu należy zaksięgować wartość zaliczki, jakie różnice kursowe i w którym momencie powstaną - proszę o przedstawienie stosownych księgowań. Jakie obowiązki w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego wiążą się z otrzymaniem tej zaliczki?

Opodatkowanie firm na świecie

Średnia stawka podatku dochodowego dla firm w krajach UE zmalała w 2005 roku o 0,28 proc. do 25,04 proc., dzięki obniżkom stawek w sześciu krajach Unii.

Decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania

Osoby, które uzyskują dochody za granicą, powinny ustalić, gdzie znajduje się ich faktyczne miejsce zamieszkania. Od tego m.in. zależy, czy będą musieli rozliczać się w Polsce.

REKLAMA

Będą zmiany w Ordynacji podatkowej

W związku z ustawowym nakazem wprowadzenia systemu e-podatków od 16 sierpnia, Ministerstwo Finansów rozważa, jaką koncepcję można zastosować, aby ten nakaz wypełnić.

Wprowadzono uproszczony nadzór podatkowy

Nie zawsze oznaczanie wyrobów znakami akcyzy musi się odbywać w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.

Zmiana jednego przepisu nie rozwiąże problemów zleceniobiorców

Od przyszłego roku zostanie zmieniona definicja podatnika VAT i samodzielnej działalności gospodarczej. Pojęcia te zostaną doprecyzowane, choć nadal nie rozwieją wszystkich wątpliwości - oceniają specjaliści.

Czy należy sporządzać dowody przesunięć, jeśli sprzedaż jest ewidencjonowana przez kasę fiskalną

Podatnik prowadzi zakład cukierniczy, rozliczając się na podstawie pkpir. Sprzedaż wyrobów odbywa się w 3 punktach sprzedaży: w siedzibie i dwóch innych punktach. Są tam sprzedawane tylko wyroby własnej produkcji. Czy należy sporządzać "dowody przesunięć" dokumentujące wydawanie towarów, gdy sprzedaż jest dokonywana za pomocą kasy fiskalnej?

REKLAMA

Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji.

Albo zapłata, albo przedawnienie

Zobowiązanie podatkowe może wygasnąć tylko raz: albo w wyniku zapłaty, albo przez przedawnienie.

Projekt może być gotowy najwcześniej za miesiąc

Dopiero za miesiąc może być gotowy projekt ustawy, który ma umożliwić odliczanie od dochodu lub przychodu wpłat na indywidualne konta emerytalne.

Kiedy rozliczyć zaliczkę, jeśli dostawa towarów nastąpi po kilku miesiącach od jej wpływu

Kiedy można odliczyć podatek VAT z faktury VAT, dokumentującej zaliczkę na zakup maszyn produkcyjnych, które następnie będą wciągnięte do ewidencji środków trwałych, jeśli dostawa maszyn nastąpi po czterech miesiącach po dokonanej przedpłacie? Fakturę otrzymaliśmy w kwietniu. Kiedy możemy ją odliczyć?

Wartość początkowa składników przedsiębiorstwa indywidualnego wniesionych do spółki cywilnej

Jak ustalić wartość początkową dla towarów, wyposażenia, środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki, a wykorzystywanych wcześniej w działalności prowadzonej indywidualnie? - Decyzja Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze z 4 kwietnia 2006 r. (nr PD-I-415/176,182/05)

Zwolnienia dla inwestorów

Rząd holenderski skierował do parlamentu projekt ustawy, która ma wprowadzić udogodnienia podatkowe dla inwestorów.

RPO wnosi o zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów w sprawie VAT od przekazywanej na cele charytatywne niewykorzystanej przez przedsiębiorców żywności.

Uporządkowanie finansów

Wysoki wzrost gospodarczy to okazja m.in. do uporządkowania finansów publicznych oraz obniżenia tzw. klina podatkowego - stwierdziła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych.

Kiedy sprzedaż przez Internet należy ewidencjonować w kasie fiskalnej

Nasza spółka prowadzi sprzedaż internetową, również osobom fizycznym. Czy mamy obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży w kasie fiskalnej? Na każdą dokonaną sprzedaż wysyłkową wystawiamy fakturę VAT. Jeżeli byłby obowiązek ewidencjonowania, to w którym momencie należałoby tego dokonać? Spółka posiada również sklep w siedzibie firmy, gdzie jest kasa fiskalna i jest ewidencjonowana sprzedaż osobom fizycznym dokonującym zakupu w sklepie.

Na reformę trzeba jeszcze poczekać

Ministerstwo Finansów wstrzymało prace nad ujednoliceniem formularzy deklaracji w podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Podatki te, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nieprędko znajdą się w jednej ustawie.

Ulga dla oszczędzających

Wprowadzenie nowej ulgi podatkowej dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych przewiduje projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Na wyższe stanowisko tylko z certyfikatem ACCA

W ogłoszeniach o pracę skierowanych do księgowych i finansistów coraz częściej w rubryce "wymagania" pojawia się "posiadanie kwalifikacji ACCA". Certyfikat ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) jest szczególnie przydatny w firmach outsourcingowych, w działach księgowości i finansów koncernów i firm międzynarodowych.

Kiedy możemy wystawiać faktury raz w miesiącu

Dostarczam kilka razy w miesiącu towar do innego zakładu. Faktury sprzedaży, zgodnie z życzeniem tamtego kontrahenta, wystawiam dwa razy w miesiącu, tj. na 15. dnia i na 31. dnia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Wiem, że faktura powinna być wystawiona do 7 dni od daty wydania towaru. Jakie mogą być konsekwencje przekroczenia terminu wystawienia faktury?

Program do sprawozdań

Sprawozdawczość w jednostkach samorządu terytorialnego za I kwartał 2006 roku będzie przekazywana przy pomocy obecnego programu BUDŻET ST II - poinformowały Regionalne Izby Obrachunkowe na podstawie danych z Ministerstwa Finansów.

Jak ewidencjonować transakcje w walutach obcych

W przypadku powstania różnic kursowych odchylenia należy ewidencjonować odpowiednio na kontach "Przychody finansowe" lub "koszty finansowe".

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

W przypadku świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty całości lub części należności, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.

Jak ująć w pkpir wynagrodzenia i składki w ZPChr

Prowadzimy zakład pracy chronionej i nie opłacamy składek ubezpieczeniowych w pełnej wysokości, gdyż część składek finansuje PFRON i budżet. Czy prawidłowo zaliczam do kolumny 13 pkpir kwotę wypłaconego wynagrodzenia pomniejszoną o naliczone składki ZUS z listy płac? Składki ubezpieczeniowe księguję w kolumnie 14 pkpir.

Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie

Osoby korzystające z ulgi odsetkowej po ślubie muszą dokonywać odliczenia w ramach wspólnego limitu. Nie można rozliczyć odsetek za okres do ślubu indywidualnie, a po ślubie - łącznie - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Administrator nieruchomości nie zawsze jest podatnikiem

Nie w każdej sytuacji administrator nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego może być podatnikiem podatku od nieruchomości - stwierdził białostocki WSA.

Z podwyżkami nie trzeba się spieszyć

Przed wyborami zapowiadano reformę podatkową, której konsekwencją miało być zmniejszenie obciążeń podatkowych i uproszczenie systemu podatkowego. Po wyborach jednak zaskakiwani jesteśmy co raz to nowymi podwyżkami podatku akcyzowego.

Podatek ściągną nawet z zagranicy

Żaden podatnik, który uzyskał dochody za granicą i nie złożył PIT-u w Polsce, będąc do tego zobowiązany, nie może spać spokojnie.

Jak przeliczyć kwotę na fakturze w przypadku wpłaty zaliczki w euro

Kontrahent unijny wpłacił w euro zaliczkę na poczet zamówionego zlecenia. W ciągu 7 dni od daty wpłaty muszę zafakturować tę zaliczkę. Według jakiego kursu wystawiam fakturę - czy z dnia wpłaty zaliczki, czy z dnia wystawienia faktury?

Wieczyste użytkowanie gruntu - przychodem

Nieodpłatne wniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu do spółki jawnej jako towaru, w formie aktu notarialnego, stanowi przychód spółki. - Informacja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z 24 kwietnia 2006 r. (nr PBB1/4117-0008/06/3).

Jak się rozlicza kontrakty menedżerskie

Czym jest kontrakt menedżerski? Czy usługi menedżerskie to działalność gospodarcza? Czy można wybrać 19-proc. stawkę liniową? Jakie koszty można odliczyć przy kontrakcie? Kto pobiera zaliczki na podatek? Czy menedżer płaci VAT?

KIG przeciwny podatkowi ekologicznemu

Krajowa Izba Gospodarcza uważa, że uchwalenie ustawy o podatku ekologicznym w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Finansów będzie niekorzystne dla rynku motoryzacyjnego w Polsce, a zwłaszcza dla salonów sprzedaży nowych samochodów.

Jak rozliczyć podatek przy pośredniczeniu w zakwaterowaniu pracowników

Mam firmę, która zajmuje się zakwaterowaniem pracowników. Dostaję od firmy A zlecenie na zakwaterowanie 50 osób i zapewnienie im wyżywienia (w tym obiad, napoje). Nie posiadam swojego hotelu. Ludzi umieszczam w prywatnych kwaterach i hotelach. Otrzymuję faktury VAT za wyżywienie i noclegi. Czy zgodnie z ustawą o VAT mam prawo odliczyć podatek naliczony od zakwaterowania i wyżywienia? Firmie A wystawiam fakturę VAT na całość usługi na 7%.

Nie ma VAT od zarządzania funduszami

Zwolnione z VAT usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi obejmują usługi administracyjnego zarządzania i prowadzenia rachunkowości funduszy świadczone przez oddzielny podmiot.

Za interpretacje trzeba będzie płacić

W pierwszym kwartale 2006 r. urzędy skarbowe wydały już 16 812 interpretacji prawa podatkowego. Jeśli takie tempo utrzyma się do końca roku, organy skarbowe napiszą ok. 68 000 interpretacji. W ubiegłym roku w sumie wydały ich 60 352.

Formularz bez poprawki

Ministerstwo Finansów nie uważa za konieczne poprawienia oświadczenia dla podatników, którzy po raz pierwszy rozliczają ulgę odsetkową. Przyznaje jednak, że po zmianie przepisów rozważano zmianę druku PIT/2K.

Jak rozliczać usługi

Miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest to, gdzie transport się rozpoczyna. Usługi transportowe, które odbywają się na terenie UE, kwalifikowane są na podstawie przepisu art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jako wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów.

Jakie problemy mają księgowi ze środkami trwałymi stanowiącymi współwłasność

Nasza spółka chciałaby nabyć drogą maszynę, dzieląc się kosztami zakupu wspólnie po połowie z sąsiadującą spółką. Będziemy wykorzystywać ją na zmianę w zależności od potrzeb. Jak powinien zostać udokumentowany taki zakup? Jak księgować koszty amortyzacji, remontów? Co w związku ze współwłasnością należy ujawnić w sprawozdaniu finansowym?

Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Jak należy opodatkować zakup praw autorskich od osoby prawnej mającej siedzibę w Austrii oraz od firmy zarejestrowanej na Słowacji? Faktury za przeniesienie praw autorskich do wydania książki otrzymaliśmy z Austrii oraz z firmy na Słowacji. Czy musimy żądać certyfikatów rezydencji z obydwu państw, aby zwolnić należności z opodatkowania?

Gminy mogą finansować stypendia

Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie wyjaśniła, że przekazywanie z budżetu gminy środków finansowych przeznaczonych na rozwój sportu należy do zadań własnych gminy.

Źle ustalone wpływy z PIT

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w wykazach dotyczących danych dla powiatów, zawierających m.in. informację o środkach z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych za styczeń, luty i marzec 2006 r. błędnie podano wykonanie dochodów z tytułu udziału we wpływach PIT za ten okres dla powiatów objętych zmianami w podziale administracyjnym kraju.

W unijnych podatkach na razie bez zmian

Na posiedzeniu rady ministrów finansów państw Unii Europejskiej (Ecofin) poruszono m.in. problem dodatkowego opodatkowania firm naftowych, które odnotowują dużo większe zyski z powodu rekordowo wysokich cen ropy naftowej, a także zmiany w VAT. Te ostatnie dotyczyły taniej internetowej telekomunikacji. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej na razie niechętnie odnoszą się do tych propozycji.

Przywilej dla małych firm

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić jednorazowe odpisy amortyzacyjne. Propozycje dotyczące tego rozwiązania zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt jest realizacją zapowiadanej reformy systemu podatkowego.

Holandia obniży podatki

Władze Holandii zapowiedziały przeprowadzenie w 2007 roku reformy podatkowej, która ma zwiększyć atrakcyjność tego kraju dla inwestorów.

Jakie wydatki uprawniają do skorzystania ze zwolnienia w związku z działalnością w specjalnej strefie ekonomicznej

W piśmie z 5 kwietnia 2006 r., nr PB4/KA-8213-321-25/06, Ministerstwo Finansów wypowiedziało się co do daty uznania poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków za wydatki inwestycyjne, od wielkości których zależy wysokość pomocy publicznej, przysługującej przedsiębiorcy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Jak rozliczyć fakturę zaliczkową za zakup samochodu

Wpłaciliśmy zaliczkę na zakup samochodu ciężarowego w wysokości 10%. Sprzedawca wystawił nam fakturę VAT na tę zaliczkę. Samochód otrzymamy i resztę należności zapłacimy w czerwcu. Jak zaksięgować fakturę na wpłaconą zaliczkę i kiedy odliczyć VAT?

Sondaż/PIT

25 proc. Polaków deklarowało w kwietniu, że skorzysta z nieodpłatnej pomocy przy wypełnianiu formularza PIT, 13 proc. planowało zapłacić za pomoc, a 15 proc. zapowiadało, że samodzielnie wypełni deklarację podatkową - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC.

Jak potraktować niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym

W wynajmowanym budynku spółka akcyjna przeprowadziła prace modernizacyjne i adaptacyjne. Poniesione z tego tytułu wydatki zostały zakwalifikowane do inwestycji w obcym środku trwałym. Obecnie spółka wypowiedziała umowę najmu. Od wynajmującego ma otrzymać częściowy zwrot poniesionych kosztów modernizacji i adaptacji. Czy niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym spółka może jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Procedury/Zmiana

6 maja 2006 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca Ordynację podatkową i ustawę o kontroli skarbowej oraz ustawy (Dz.U nr 66, poz. 70).

REKLAMA