REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są korzyści z przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę

Prawo zakłada możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, czyli w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Czy warto przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę?

Jakie są obowiązki informacyjne przy zawieraniu umowy opcji

Umowa opcji to umowa, która daje posiadaczowi opcji prawo do nabycia lub sprzedaży określonego instrumentu bazowego po z góry ustalonej cenie w określonym terminie w przyszłości.
Jaką są obowiązki informacyjne w związku z zawarciem umów opcyjnych?

Uproszczenia dla podatników rozpoczynających działalność - czyli kredyt podatkowy

Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą zazwyczaj skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, czyli z tzw. kredytu podatkowego.

Kto w świetle przepisów prawa jest przedsiębiorcą

Przedsiębiorcą – zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

REKLAMA

Kiedy dochodzi do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa może powodować odpowiedzialność cywilną względem przedsiębiorcy, którego tajemnicę naruszono, a także odpowiedzialność karną. Kiedy mamy do czynienia z naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa?

Kompleksowa obsługa sprzedaży - na co zwrócić uwagę?

Przedsiębiorstwa handlowo-usługowe stojące przed zakupem oprogramowania nie mają łatwego wyboru. Bogata oferta programów służących do obsługi sprzedaży być może nie odstrasza, ale na pewno potrafi przyprawić o zawrót głowy.

Kredyt dla przedsiębiorstwa w 2013 roku - kto go dostanie?

Czy w roku 2013 przedsiębiorcy mogą liczyć na przełomowe zmiany w dostępie do kredytowania? Wszystko wskazuje na to, że jego uzyskanie będzie tak samo skomplikowane, jak przed rokiem. Najwięcej trudności w pozyskaniu finansowania będą miały firmy z branż uznawanych za ryzykowne, jak budowlanka czy turystyka, oraz najmniejsze podmioty, mające problem z odpowiednim zabezpieczeniem kredytowania.

Ulga podatkowa dla najbardziej innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie ulgi podatkowej dla najbardziej innowacyjnych firm od stycznia 2014 r. Pod warunkiem, że Ministerstwo Finansów się na nią zgodzi.

REKLAMA

Pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom. W ten sposób weźmie na siebie część ryzyka ponoszonego przez banki przy kredytowaniu firm. Dotychczas BGK mógł udzielać przedsiębiorcom poręczeń i gwarancji jedynie na zasadach rynkowych lub ewentualnie w formie indywidualnej pomocy publicznej.

Samochód w firmie - czy warto inwestować w dodatkowe polisy?

Samochód w przedsiębiorstwie stanowi narzędzie pracy i ułatwia w wykonywanie codziennych obowiązków pracowników. Dlatego oprócz obowiązkowego OC, przedsiębiorcy mogą także zdecydować się na wykup AC. Jednak czy warto inwestować w dodatkowe polisy?

Kiedy przedawnia się roszczenie związane ze służebnością przesyłu

Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie korzystania z cudzej nieruchomości na potrzeby urządzeń przesyłowych. W momencie, gdy przedsiębiorstwo przesyłowe wybudowało bądź chce wybudować na nieruchomości urządzenia przesyłowe, służebność przesyłu pozwala określić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo może korzystać z cudzej nieruchomości na potrzeby tych urządzeń.
Po upływie ilu lat następuje przedawnienie roszczeń związanych ze służebnością przesyłu?

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Wysyłanie niezamawianych informacji handlowych pocztą elektroniczną jest zakazane. Przyjmuje się, że artykuł 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wprowadzający ten zakaz dotyczy wysyłania tzw. spamu. Jak zatem zgodnie z prawem rozsyłać informacje handlowe?

Skomplikowany system podatkowy ciąży polskim przedsiębiorcom

Dużym utrudnieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce jest w dalszym ciągu wysoki stopień skomplikowania systemu podatkowego – taki m.in. wniosek płynie z raportu ZPP.

Rosną składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

W 2013 r. składki przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będą wyższe o około 4,6 proc. w stosunku do 2012 r. Przedsiębiorcy będą musieli zapłacić tytułem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne o około 550 zł rocznie więcej niż dotychczas.

Używanie znaku towarowego - orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że dyrektywę o znakach towarowych należy interpretować w ten sposób, że usługodawca zajmujący się na zlecenie i według wskazówek podmiotu trzeciego napełnianiem opakowań – dostarczonych mu przez podmiot trzeci, który uprzednio umieścił na nich oznaczenie identyczne z oznaczeniem chronionym jako znak towarowy lub do niego podobne – sam nie dokonuje w odniesieniu do tego oznaczenia używania, które może zostać zakazane.

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

Dokonanie wpisu do CEIDG, czyli elektronicznej ewidencji przedsiębiorców, to czynność warunkująca założenie firmy, zaś w toku prowadzenia działalności trzeba zadbać o to, by wpis do CEIDG był zawsze aktualny. W związku z tym, każda zmiana danych wymaga aktualizacji - zgłoszenia do CEIDG trzeba dokonać samodzielnie.

Ułatwienia dla przedsiębiorców - mniej obowiązków wobec Inspekcji Sanitarnej i PIP

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, a także przedsiębiorcy zmieniający zakres swojej działalności, nie mają już obowiązku zgłaszania danych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej(PIS) Państwowej Inspekcji Pracy(PIP).

Abolicja składek ZUS dla przedsiębiorców. Jak z niej skorzystać?

Dnia 15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa dająca możliwość umorzenia nieopłaconych składek na ZUS osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Abolicja dotyczy okresu od stycznia 1999 do lutego 2009 r.

Jak rozliczyć przychody z podnajmu biura

Niejednokrotnie prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wynajmem gabinetu lub biura, które są niezbędne, ale niewykorzystywane w pełnym zakresie. W takim wypadku warto rozważyć podnajem danego lokalu. W jaki sposób można tego dokonać i jak rozliczyć taki przychód? Czy najemca musi wyrazić zgodę?

Zawieszenie działalności a prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zawiesiła swą działalność, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - wynika z wyroku WSA w Warszawie. Orzeczenie stało się prawomocne.

Kto może uzyskać status małego podatnika dla celów VAT

Przepisy podatkowe przewidują szczególne zasady rozliczania VAT przez podmioty należące do kategorii małych podatników. To, czy przedsiębiorca osiągnie taki status, zależy od wysokości rocznego obrotu. Posiadanie statusu małego podatnika pozwala na korzystanie z ulg podatkowych, a także na wybór sposobu rozliczania VAT. Podmioty posiadające status małego podatnika mogą wybrać tzw. kasową metodę rozliczeń bądź zdecydować się na kwartalny sposób rozliczania VAT.

Jak dokonać likwidacji części majątku firmowego?

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może się zdarzyć, że składnik majątku ulega zużyciu, zniszczeniu czy kradzieży lub jest wycofywany z firmy z uwagi na przekazanie do użytkowania w celach osobistych. W takich przypadkach należy przeprowadzić proces tzw. likwidacji składnika majątku.

Firmy oszczędzają na koniec roku

Od kilku miesięcy mówi się o nadchodzącej nowej fali spowolnienia gospodarczego. Choć wiele polskich firm jeszcze jej nie odczuwa, przygotowują się na oszczędności. Cięcie kosztów nie zawsze jednak musi oznaczać redukcję zatrudnienia, czy rezygnację ze świadczeń socjalnych. Szukając ekonomicznych rozwiązań, warto zacząć zaprzyjaźniać się w nowymi technologiami.

Kiedy możliwa jest rejestracja domeny z końcówką .eu

W dniu 19 lipca 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że osoby, które nie są uprawnione do komercyjnego wykorzystywania znaku towarowego zgodnie z jego swoistymi funkcjami, nie są licencjobiorcami mogącymi wnieść o rejestrację znaku jako nazwy domeny .eu w tzw. okresie sunrise (sprawa C-376/11).

Jak uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej

Właściwe stosowanie przepisów prawa podatkowego nie jest w praktyce zadaniem łatwym, a skutki ewentualnych błędów w tym zakresie mogą być dla podatników i osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi tych podmiotów bardzo dotkliwe. Powstanie zaległości podatkowych może w szczególności wiązać się nie tylko z obowiązkiem ich uregulowania wraz z odsetkami, ale również z określoną odpowiedzialnością karnoskarbową osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym w szczególności finansowymi) podatnika.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Na rynku często można spotkać bardzo podobne do siebie nazwy firm, nazwy produktów, marek i usług, które powstały poprzez zastosowanie obowiązującego w branży stylu. Trudno je od siebie odróżnić i zapamiętać. Zdarza się również, że nazwy firm są mylące lub posiadają zakodowane negatywne skojarzenia, które utrudniają ich efektywne stosowanie. Naming to sztuka tworzenia nazw unikalnych, wspierających sprzedaż a zarazem bezpiecznych prawnie. Jaka więc powinna być nazwa?

Jak rozliczyć się z przejechanych kilometrów?

Samochód jest nieodłącznym elementem wyposażenia w wielu firmach. Wielu też przedsiębiorców nie wyobraża sobie funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa bez auta. Do wypełniania obowiązków służbowych pracodawcy najczęściej powierzają pracownikom auta firmowe. Pojawia się pytanie w jaki sposób rozliczyć się z kilometrów przejechanych w ramach wypełnianych obowiązków?

Dlaczego warto korzystać z arbitrażu?

Arbitraż to coraz popularniejszy sposób rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami. Do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej trafia rocznie około 300-400 spraw. Najczęściej z tej formy rozwiązywania sporów korzystają firmy budowlane. – Główne walory arbitrażu to szybkość, poufność i kompetencja – podkreśla mecenas Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy KIG.

Czy po zawieszeniu działalności przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność gospodarczą, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Prezydent m.st. Warszawy zasiłku odmówił.

Czy wydatki na biznesplan zmniejszą podatek?

Warunkiem koniecznym do pozyskania finansowania zewnętrznego w celu pokrycia kosztów przewidywanych inwestycji jest przedstawienie biznesplanu. Pomimo, iż wydatki poniesione w związku z nabyciem usługi sporządzenia profesjonalnie przygotowanej dokumentacji analitycznej nie należą do najniższych, ich wartość może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Nierzetelni kontrahenci to duży problem dla przedsiębiorców, ponieważ brak zapłaty od klienta stanowi podwójny problem – oprócz braku należności za sprzedany towar lub usługę, przedsiębiorca dodatkowo traci z uwagi na konieczność zapłaty podatków. Dlatego warto poświęcić czas na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta przed nawiązaniem współpracy. W jaki sposób można to zrobić?

Jak przygotować się do przetargu?

W trudniejszych czasach firmy poszukują rozległych kontaktów do zdobywania nowych zleceń - do łask powracają konkursy i przetargi. Sprawdź, jak się do nich odpowiednio przygotować, na co zwracać uwagę, jakie dokumenty są niezbędne w większości postępowań.

ETS zakazuje agresywnych praktyk handlowych!

Zakazane jest wysyłanie ulotek, listów, kuponów itp. stwarzających fałszywe wrażenie, że klient wygrał nagrodę, podczas gdy w rzeczywistości, żeby ją otrzymać, musi ponieść konkretne wydatki - orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Na czym polega solidarna odpowiedzialność dłużników i kiedy powstaje?

W życiu codziennym i w praktyce obrotu gospodarczego często bywa tak, że w ramach jednego stosunku prawnego, kilka osób (podmiotów) jest zobowiązanych do określonego świadczenia na rzecz drugiej strony tego stosunku. W przypadku wielości osób zobowiązanych, osoby te mogą być zobowiązane indywidualnie (każda odpowiada za swoją część świadczenia) lub solidarnie.

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej istotne znaczenie dla życia gospodarczego w naszym kraju, oraz dla aktywności gospodarczej polskich obywateli mają unijne reguły dotyczące swobody przedsiębiorczości oraz swobody świadczenia usług. Podstawowe zasady dotyczące obu tych zagadnień są obecnie określone w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864 ze zm., dalej „TFUE”).

Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki

W naszej poniższej publikacji postaramy się przedstawić, jak powinien zostać określony w umowie o roboty budowlane (zawartej pomiędzy inwestorem a wykonawcą/generalnym wykonawcą) zakres robót budowlanych, wykonywanych przez wykonawcę osobiście lub za pomocą podwykonawców. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie: czy nieprawidłowe (np. zbyt ogólne) wskazanie zakresu robót wykonywanych osobiście przez wykonawcę wpływa na ważność umowy zawartej między inwestorem a wykonawcą?

Jak firma w trudnej sytuacji finansowej może obniżyć koszty zatrudnienia

Z powodu kryzysu gospodarczego pracodawcy zostali zmuszeni do ograniczania lub obniżania kosztów swojej działalności. Najprostszą metodą jest zwolnienie określonej grupy pracowników oraz obniżenie wynagrodzenia pozostałym pracownikom. Pracodawcy mogą jednak obniżyć koszty działalności firmy także w inny sposób.

Oddział a przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego

Działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju mogą prowadzić nie tylko przedsiębiorcy krajowi, ale również w określonym zakresie przedsiębiorcy zagraniczni. Często wybieranymi formami organizacyjnymi, w których przedsiębiorcy zagraniczni prowadzą swoją działalność na terytorium Polski są oddziały i przedstawicielstwa.

Koncesja jako forma ograniczenia wolności gospodarczej

Podstawą prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej jest wolność gospodarcza, na którą składa się między innymi możliwość swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności uzyskania na to zgody ze strony władzy publicznej. Ze względu na różnorodne interesy państwa, obowiązujące prawo przewiduje jednak liczne ograniczenia tej wolności. Jednym z takich ograniczeń jest wymóg uzyskania koncesji na prowadzenie określonej działalności gospodarczej.

Niełatwy wybór między leasingiem a kredytem

Niższa suma łącznych obciążeń, bardziej elastyczny okres spłaty, większa oferta, łatwość podróżowania za granicę – to podstawowe korzyści z finansowania zakupu auta kredytem bankowym. Za leasingiem przemawiają z kolei korzyści podatkowe, zarówno na polu VAT, jak i podatku dochodowego, dodatkowe rabaty przy zakupie samochodu i możliwość zadłużenia się na większą kwotę – wynika z analizy Idea Expert (dawniej Powszechny Dom Kredytowy).

Sponsoring w ramach działalności gospodarczej - jak rozliczać?

Sponsoring może być skuteczną formą reklamy w wielu branżach. Obecność znaków firmowych podczas zawodów sportowych czy imprez masowych zwykle zwiększa rozpoznawalność marki i wiarygodność firmy. Co warto wiedzieć o rozliczaniu kosztów sponsoringu w ramach działalności gospodarczej?

Rejestracja firmy w systemie CEIDG jest bezpłatna

Ministerstwo Gospodarki przypomina, iż rejestracja firmy jest wolna od opłat. Każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG, otrzymuje komunikat o tym, iż wpis do rejestru jest bezpłatny.

Przychód z działalności powstanie nawet bez otrzymania zapłaty

Przychód z działalności gospodarczej powstaje z dniem wykonania usługi lub wydania rzeczy. Jednak, gdy przedsiębiorca wcześniej otrzyma wynagrodzenie, to musi wziąć pod uwagę datę zapłaty.

Okularów przeciwsłonecznych nie kupisz na firmę, nawet jeśli jesteś kierowcą

Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów podatkowych zakupu okularów i to nie tylko tych przeciwsłonecznych, ale także korekcyjnych. Choć mogą być niezbędne w wykonywanej działalności gospodarczej, np. związanej z transportem samochodowym, to fiskus konsekwentnie stoi na stanowisku, że stanowią one wydatek o charakterze osobistym.

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

W poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić na czym polega swoboda przedsiębiorczości.

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, ze zm.), przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uważa się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Czym różni się działalność gospodarcza od działalności osobistej?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może również zarabiać w ramach działalności osobistej. W niektórych przypadkach przepisy wręcz wykluczają potraktowanie pewnych przychodów jako przychodów z działalności gospodarczej. Czym charakteryzuje się działalność osobista i w jaki sposób rozliczać przychody osiągane z takiej działalności?

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o przedsiębiorstwie

Często występującym w praktyce problemem jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji o własnym lub cudzym przedsiębiorstwie (lub przedsiębiorcy), celem osiągnięcia określonych korzyści lub wyrządzenia szkody konkurentowi.

Jak można zwalczać czyny nieuczciwej konkurencji?

Konkurencja jest nieodzownym składnikiem gospodarki rynkowej. Pojęciem tym określamy dążenie wielu niezależnych przedsiębiorców, działających na wspólnym dla nich rynku, do osiągnięcia takiego samego celu gospodarczego (zdobycia klienta, sprzedaży towaru zaspokajającego te same potrzeby). Konkurencja jest więc grą sprzecznych interesów różnych przedsiębiorców. Konieczne jest zatem, aby prawo w niezbędnym zakresie regulowało zasady tej gry.

Kalendarz przedsiębiorcy, czyli o czym trzeba pamiętać prowadząc działalność gospodarczą

Każdy, kto prowadzi jednoosobową firmę i jest podatnikiem VAT musi liczyć się z obowiązkami wobec ZUS-u i urzędu skarbowego. Zobowiązań jest więcej, jeśli przedsiębiorca samodzielnie prowadzi księgowość. Warto wszystko odpowiednio zaplanować, aby nie przeoczyć ważnych terminów.

REKLAMA