REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Porady prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja dodatków do wynagrodzeń przyznawanych w okresie wakacji

Jak zaewidencjonować wynagrodzenia pracowników, jeżeli w okresie wakacyjnym otrzymają z zakładu pracy bonusy w postaci sfinansowania kursów językowych i karnetów na korty tenisowe?

Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu maszyny w innym kraju UE

Czy można odliczyć VAT za zakupioną w Austrii maszynę, która będzie stanowiła środek trwały? Czy zapłata musi nastąpić przez rachunek bankowy?

Czy likwidując spółkę należy wykazać w bilansie zerowe należności i zobowiązania

Jesteśmy spółką jawną prowadzącą pełną rachunkowość. Czy likwidując spółkę należy wykazać w bilansie zerowe należności i zobowiązania? Jakie pozycje bilansu mogą być niezerowe? Kiedy należy wystąpić do sądu z wnioskiem o wykreślenie z KRS? Czy konta bankowe należy zlikwidować na moment bilansowy zamknięcia ksiąg?

Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej, gdy nie otrzymano towaru

Problem dotyczy terminu odliczenia podatku od zaliczki zapłaconej na poczet zakupu samochodu. Firma nasza w kwietniu br. wpłaciła zaliczkę na samochód w kwocie stanowiącej 25% wartości brutto całej wartości. Samochód jest fabrycznie nowy, zakupiony w Polsce od autoryzowanego przedstawiciela za gotówkę (ponieważ samochód spełnia wymogi, mówię o 100% odliczeniu). Fakturę zaliczkową otrzymaliśmy w kwietniu, natomiast samochód odebraliśmy lipcu.

REKLAMA

Czy reklamę na plakatach można uznać za reklamę publiczną

Rozliczam się prowadząc księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Otrzymaliśmy fakturę "Opłata za reklamę na plakatach". Czy można zaksięgować taką fakturę w kolumnie 14 i odliczyć VAT w całości, czy też jest to wydatek reprezentacji i reklamy limitowanej?

Ewidencja księgowa prawa użytkowania wieczystego

Jesteśmy fundacją nieprowadzącą działalności gospodarczej. Gmina przekazała nam prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym będziemy budować siedzibę fundacji. Jak należy ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych?

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej doradztwo przy wypełnianiu wniosków

Fundacja korzystała z pomocy firmy przy wypełnianiu wniosku o dotację unijną. Otrzymaliśmy z tego tytułu fakturę. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? Od czego to jest uzależnione?

Kiedy skorygować podatek z faktury korygującej przy sprzedaży i nabyciu wewnątrzwspólnotowym

Kiedy powinniśmy rozliczyć VAT z faktury korygującej sprzedaż krajową i WDT? Jak te czynności rozliczyć, gdy korekta jest in plus, a jak, jeśli korekta jest in minus? Jak powinnam postąpić w przypadku faktur korygujących WNT (in plus i in minus)?

REKLAMA

Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

Pytanie dotyczy sposobu korygowania podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od dostawcy noty (faktury) korygującej z tytułu złej jakości dostarczonego towaru bądź uznanej reklamacji. Uważam, że należy dokonywać korekty podatku w miesiącu otrzymania dokumentu korygującego należną kwotę z faktury dostawcy, mam jednak wątpliwości, jaki zastosować kurs do przeliczenia kwoty wykazanej w walucie.

Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą od dostawcy unijnego, wystawioną na bonus? Faktura korygująca została wystawiona w maju br., a dotyczy zakupów dokonywanych przez nas w roku poprzednim. W którym roku podatkowym należy skorygować koszty? Czy w maju należy skorygować VAT należny i naliczony z tytułu nabycia wewnątrzunijnego?

Wydatki na porady prawne a koszty uzyskania przychodu

W związku z prowadzoną przez fundację działalnością gospodarczą poniesiono wydatki na poradę prawną. Kiedy wydatki na poradę prawną są kosztem uzyskania przychodu?

Jak rozliczyć zwrot towarów w obrocie wewnątrzwspólnotowym

8 grudnia 2004 r. kupiliśmy towar w Niemczech (nabycie wewnątrzwspólnotowe). W lutym zwróciliśmy część towaru - dostawca wystawił nam notę kredytową z datą 24 lutego 2005 r. Jak należało rozliczyć zwrot w świetle przepisów o VAT, tzn. jakich kursów użyć i jakie dokumenty wystawić?

Ewidencja przeniesienia walut obcych z jednego rachunku na drugi

Stowarzyszenie posiada rachunki bankowe w walutach USD i EURO. Jak należy zaksięgować przeniesienie środków z jednego rachunku walutowego na drugi?

Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Wykonujemy usługę transportową dla kontrahenta z UE. Z filii w Polsce wywozimy towar kontrahenta do Włoch. Wystawiliśmy fakturę na firmę włoską. Ponieważ firma podała nr NIP IT..., na fakturze w rubryce "stawka VAT" wpisaliśmy "nie podlega". Czy możemy odliczyć VAT od paliwa zakupionego w kraju i za granicą przy realizacji usługi transportowej? Nadmieniam, że paliwo tankowane jest za granicą przy użyciu kart paliwowych i dopiero na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę wydaną przez firmę w Polsce w złotówkach.

Czy można uzyskać zwrot podatku, wykonując wyłącznie czynności zwolnione z VAT

Czy jest możliwe, aby osoba prawna, która prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT (i nie płaciła w tym roku tego podatku), otrzymała zwrot VAT? Czy zwrot podatku może nastąpić wtedy, gdy pojawi się sprzedaż opodatkowana VAT?

Czy istnieją faktury pro forma

Czy nadal obowiązują faktury pro forma, czy może lepiej wystawiać rozliczenie finansowe lub specyfikację?

Czy można odliczyć VAT z faktury finansowanej z ZFRON

Zakupiono maszyny szwalnicze jako wyposażenie stanowiska osoby niepełnosprawnej. Faktura wystawiona została na spółdzielnię ZPCHR. Będzie pokryta z ZFRON jako indywidualny program rehabilitacyjny. Czy w tym można przypadku odliczyć VAT?

Reklama w środkach masowego przekazu - rozliczenie VAT

Czy istnieje możliwość niewystawiania faktury wewnętrznej na reklamę w środkach masowego przekazu i nieodliczanie VAT?

Jak rozliczyć podatek VAT od transakcji barterowych

Przedsiębiorstwa mają zamiar podpisać umowę, w której wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez jednego z nich będą towary i usługi świadczone przez drugiego. Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca tę czynność? Czy zawarty w niej VAT powinien zapłacić "nabywca" i czy podlega on odliczeniu?

Jak zaksięgować koszty używania samochodu prywatnego w jazdach lokalnych

Jak rozliczyć i zaksięgować jazdę lokalną odbytą prywatnym samochodem pracownika w celu służbowym?

Jak amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym po jej zakupie

Przez cały 2004 r. amortyzowaliśmy inwestycję w obcym środku trwałym, tj. w dzierżawionym przez nasz zakład lokalu użytkowym. W styczniu 2005 r. lokal ten został przez nas wykupiony na własność. W związku z powyższym mamy pytanie, czy inwestycja w obcym środku trwałym podwyższy nam wartość początkową do amortyzacji lokalu będącego już naszą własnością? Czy może tylko niezamortyzowana część tej inwestycji w obcym środku trwałym podwyższy wartość początkową do amortyzacji? Nadmienię, że urząd miejski będący poprzednim właścicielem tego lokalu nie zwrócił nam nakładów na tę inwestycję, które ponieśliśmy

Kiedy należy wystawić fakturę korygującą

Czy ustawa o VAT wymaga wystawienia faktury korygującej w odpowiednim terminie? Czy ma znaczenie, z jakiego powodu jest wystawiana faktura korygująca, np. z powodu reklamacji, pomyłki w cenie, rabatu? Czy ma znaczenie, czy jest to sprzedaż krajowa, WDT czy eksport? Czy sprzedawca może wystawić notę korygującą?

Błąd w stawce podatku - wystawienie faktury korygującej

W grudniu 2004 r. wystawiłam trzy faktury, które okazały się błędne. Błąd polega na tym, że zamiast zwolnienia (stawka podatku) napisałam 0 proc. Czy w tej sytuacji mogę wystawić fakturę korygującą?

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy z konta internetowego

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat "włamań" dokonywanych przez hakerów na konta tych klientów banków, którzy korzystają ze swoich kont poprzez Internet. W związku z tym chciałabym zapytać, czy korzystanie z bankowości elektronicznej jest bezpieczne oraz jakimi zasadami należy się kierować, aby uniknąć "włamania" na konto i utraty zgromadzonych tam środków.

Kosztowny prezent dla członka zarządu

W celach reprezentacji zamierzamy przekazać laptop o wartości 5000 zł prezesowi spółki z o.o., będącej ważnym dla nas kontrahentem. Prezes ten jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę. Czy będzie to dla niego przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Jakie są konsekwencje niezaewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej

27 stycznia 2005 r. wystawiono fakturę dokumentującą sprzedaż, która powinna być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej. Sprzedaży tej nie zaewidencjonowano w kasie i nie odprowadzono VAT z tego tytułu. Proszę o poradę, jak postąpić w takiej sytuacji. Jak prawidłowo rozliczyć VAT i jak ująć w ewidencji - jakie są skutki prawne takiego niedopatrzenia.

Kiedy należy wystawić fakturę wewnętrzną

Proszę o podanie, w jaki sposób zapisać w rejestrze VAT nabycie wewnątrzwspólnotowe. Z jaką datą należy wystawić fakturę wewnętrzną, w jakiej walucie, w jakiej stawce VAT, kto jest sprzedawcą i kto nabywcą?

Czy świadczący usługi parkingowe zawsze musi ewidencjonować obrót w kasie fiskalnej

W związku z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży z tytułu usług parkingowych proszę o wyjaśnienie, czy automatyczny system parkingowy - działający na zasadzie wrzutu monety przy wyjeździe (2 zł, bez względu na czas postoju), wyposażony w licznik, spełnia kryteria obowiązku fiskalizacji?

Czy sprzedaż samochodów używanych podlega zwolnieniu z opodatkowania

Jaką stawkę VAT należy stosować do sprzedaży samochodów używanych? Samochody kupowane są na umowy sprzedaży. Do 31 grudnia 2004 r. stosowało się stawkę 0%. Jaką stawkę stosować od 1 stycznia 2005 r. - 0% czy zwolnienie?

Kiedy ostatecznie można ująć nieściągalną wierzytelność w kosztach

Mam problemy z rozliczeniem należności nieściągalnych. Kiedy mija termin zaliczenia ich do kosztu uzyskania przychodu?

Jak sfinansować inwestycję do czasu otrzymania dotacji unijnej

Pracuję na stanowisku samodzielnej księgowej w małym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Być może będziemy się ubiegać o dotację unijną. Wiemy już, że warunkiem jej uzyskania jest posiadanie dość znaczących środków własnych, które planujemy uzupełnić kredytem bankowym. Czy zazwyczaj dotacja jest wypłacana przed, czy też po realizacji inwestycji? Co to są koszty kwalifikowane i czy wlicza się w nie VAT? Co jest najczęściej wymaganym zabezpieczeniem kredytu pod dotację?

Jak wykorzystać regułę Pareto do badania efektywności działań przedsiębiorstwa

Kieruję centrum finansowym dużego przedsiębiorstwa. W skład tego centrum wchodzą m.in. dział finansowo-księgowy, dział controllingu i analiz finansowych, windykacja oraz kadry i płace. W swojej praktyce obserwuję, iż coraz częściej w polskich przedsiębiorstwach do łask powraca reguła Pareto. A przecież to tak stara metoda. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby polskie przedsiębiorstwa coraz uważniej przyglądały się efektywności realizowanych przez siebie działań, a nie tylko stawiały na dynamiczny rozwój? Proszę o krótkie przykłady zastosowań tej reguły w zakresie działań efektywnościowych w różnych obszarach przedsiębiorstwa (np. klienci, obniżka kosztów).

Pełnomocnictwa dla biur rachunkowych

Prowadzę księgi rachunkowe dla kilku firm. Każda z nich upoważniła mnie do prowadzenia ich spraw w urzędzie skarbowym, gdzie złożyłam pełnomocnictwa. Czy w każdej sprawie, w jakiej biorę udział, powinnam mieć odrębne pełnomocnictwo? Jak wygląda kwestia opłaty skarbowej?

Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

W jakim momencie można odliczyć VAT wykazany w dokumencie SAD, w sytuacji gdy agencja celna, dokonując odprawy, przyjęła nieprawidłową walutę? Zamiast EUR wpisano USD. Tym samym zaniżyli wartość statystyczną, od której są wyliczane należności. Urząd celny takie zgłoszenie przyjął i dopuścił towar do wolnego obrotu. Wniosek o wydanie decyzji korygującej zgłoszenie został złożony i oczekujemy na wydanie tej decyzji. Czy mogę odliczyć VAT w nieprawidłowej wysokości z kopii dokumentu SAD? Czy muszę czekać na decyzję i dopiero wtedy odliczyć w prawidłowej wysokości?

Jak wybrać najlepszego konsultanta dla przedsiębiorstwa

Pracuję na stanowisku głównego księgowego w małym przedsiębiorstwie handlowym. W naszej firmie dużo mówi się o podnoszeniu efektywności działań, racjonalizacji kosztów itd. W związku z tym polecono mi zatrudnienie zewnętrznego konsultanta, który ma w sposób obiektywny przyjrzeć się naszej firmie i zaproponować konkretne rozwiązania. Na jakie elementy powinienem szczególnie zwracać uwagę przy wyborze konsultanta? Nie ukrywam, iż cena również stanowi dla nas istotny wyznacznik, gdyż nie stać nas na drogie doradztwo.

Jak dokumentować wywóz towarów po zakończeniu usługi uszlachetniania

Jak udokumentować, że towar, na którym świadczyliśmy usługę uszlachetnienia, został wywieziony w ciągu 30 dni od momentu zakończenia usługi? Czy potrzebne jest potwierdzenie przez odbiorcę (zasady ogólne), czy wystarczy dokumentacja wewnętrzna naszej firmy (wykaz produkcji zakończonej oraz dokument CMR bez potwierdzenia odbioru)?

Jak opodatkować wykonany w Polsce montaż systemów antykradzieżowych

Jesteśmy firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT UE. Firma ze Szwecji będąca podatnikiem VAT UE zamówiła w naszej firmie montaż systemów antykradzieżowych (bramki antykradzieżowe, dezaktywatory). Usługa ta została wykonana na terytorium Polski, a jej nabywcą jest firma szwedzka. Proszę o informacje, w jaki sposób należy opodatkować wykonaną usługę?

Czy można odliczyć podatek od zakupów sfinansowanych z dotacji z urzędu pracy

Otrzymałam dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Sfinansowane z niej zostały towary handlowe. Czy VAT naliczony z faktur zakupu podlega odliczeniu?

Jak zaksięgować zakup usług podwykonawców związanych z wykonaniem usługi głównej

Nasza firma zajmuje się naprawą rozbitych samochodów. Wykonuje w ramach swej działalności odbudowę tych samochodów (usługa blacharsko-lakiernicza). Zlecamy innej firmie wykonanie geometrii kół, napełnienie lub naprawę klimatyzacji, naprawę np. chłodnicy - firma nie zatrudnia mechaników i nie posiada odpowiednich urządzeń do tego typu napraw. Za wymienione usługi faktury wystawiane są na naszą firmę. Czy ponoszone koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w kolumnie 14 księgi - pozostałe wydatki? Czy raczej księgować je w kolumnie 10 księgi? Faktura sprzedaży wystawiana jest ogólnie na usługę blacharsko-lakierniczą, materiały (bez wyszczególniania wymienionych usług). Jak postępować z tego typu wydatkami? Czy powinny one być ujmowane również na fakturze sprzedaży?

Jak dokonać korekty odpisów amortyzacyjnych

W firmie w 1995 r. przeprowadzono aktualizację wyceny wartości środków trwałych, co spowodowało podwyższenie wartości początkowej posiadanych przez firmę środków trwałych. W latach 1995-1997 obowiązywał okres "przejściowy" w wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Po 1997 r. odpisy te były ustalone na wyższym poziomie niż dokonywane wcześniej. Natomiast firma do końca czerwca 2005 r. pozostawiła je na poziomie tych ustalonych z 1997 r. (czyli w niższej wysokości). W związku z zaistniałą sytuacją faktyczną proszę o odpowiedź, czy pełnych odpisów amortyzacyjnych mogę dokonywać np. od lipca 2005 r., korygując jednocześnie okres od początku roku, czy muszę poczekać do początku 2006 r.

Czy po zaprzestaniu działalności należy sporządzić remanent

Czy w przypadku zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności (pismo do US) trwającej dłużej niż 10 miesięcy podatnik ma obowiązek odprowadzić należny VAT od remanentu, m.in. od środków trwałych, które ma w zakładzie?

Czy abonament za usługi medyczne dla pracowników jest kosztem pracodawcy

Wykupiłem dla pracowników abonament medyczny. Czy abonament ten będzie moim kosztem uzyskania przychodów?

Jak ująć w księdze obciążenie za wady w związku z reklamacją wykonanej usługi

Nasza firma świadczy usługi porządkowe. Prowadzimy księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli w przypadku zniszczenia dywanu podczas jego prania zakupimy dla klienta nowy dywan, to wydatek ten może stanowić dla nas koszt uzyskania przychodu? Jeśli tak, jak to zaksięgować?

Kiedy rozliczyć koszty związane z usunięciem szkody powstałej w roku ubiegłym

Do którego roku należy zaliczyć koszty poniesione w 2005 r. dotyczące usunięcia szkody powstałej w 2004 r.? Odszkodowanie otrzymano w 2004 r.

Nieważność decyzji fiskusa

20 maja 2005 r. otrzymałam decyzję naczelnika urzędu skarbowego, w której zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych określone zostało w wysokości wyższej niż wynikająca ze złożonej deklaracji PIT-36. Od decyzji tej nie złożyłam odwołania i wpłaciłam wynikającą z niej kwotę zaległości. Decyzja ta jednak okazała się decyzją wadliwą - przy określaniu wysokości podstawy opodatkowania naczelnik urzędu skarbowego nie uwzględnił zapłaconych przeze mnie składek na ubezpieczenie społeczne, przez co wysokość zobowiązania podatkowego została niesłusznie zawyżona. Niestety, termin do złożenia odwołania już minął. Czy istnieje możliwość wzruszenia decyzji i odzyskania nadpłaconego przeze mnie podatku?

Koszty zorganizowania konferencji

Spółka, w której jestem zatrudniona, zorganizowała konferencję prasową, podczas której zaprezentowany został nowy produkt lansowany przez firmę. Czy koszty takiej konferencji, jako zorganizowanej dla ograniczonego kręgu odbiorców, stanowi reklamę niepubliczną podlegającą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości 0,25% przychodów?

Druk ulotek jako koszt

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. W ramach reklamowania usług drukuję bardzo dużo ulotek. Są one rozdawane w sklepach oraz na ulicy. Czy wydatki poniesione na wykonanie ulotek reklamowych stanowią w całości koszt uzyskania przychodów czy też powinienem je zaliczyć do kosztów reprezentacji i reklamy objętych limitem?

Co zaliczamy do kosztów?

Czy można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej kładzionej przed budynkiem fabryki do kosztów uzyskania przychodu?

Czy podwyższone diety za podróże służbowe stanowią koszt

Spółka wprowadziła system rozliczania diet za czas zagranicznych podróży służbowych pracowników. Wyliczone zgodnie z nim diety są wyższe od przewidzianych rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wyższą wartość diet od kwoty obliczonej zgodnie z przepisami tego rozporządzenia?

Opodatkowanie dywidendy

Czy dywidenda wypłacona przez spółkę zależną spółce dominującej jest wolna od podatku, gdy okres 2-letniego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy? - Marian S. z Warszawy

REKLAMA