REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, Koszty podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłata dywidendy rzeczowej nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki

Zdaniem NSA (wyrok z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1384/10), podjęcie uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o wypłacie zysku w formie niepieniężnej, tzn. w postaci przysługującego spółce prawa własności do części nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu po jej stronie.

Kary umowne kosztem uzyskania przychodu

Kary umowne oraz kwoty odstępnego mogą być w niektórych wypadkach kosztem podatkowym oraz mogą zostać rozliczone jako koszt już w dacie poniesienia.

Alkohol nie może być kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na alkohol ponoszone w celach związanych z organizacją szkoleń integracyjnych czy produktowych są szczególnie wrażliwą kategorią kosztów. Czy poczęstunek zawierający napoje alkoholowe stanowi zawsze reprezentację? Naczelny Sąd Administracyjny uznał niedawno, że tak.

Podatek od dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Zdaniem NSA jeżeli akcjonariusz nie otrzyma faktycznie wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia dywidendy (ewentualnie zaliczki na jej poczet), nie jest także zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

REKLAMA

Kara umowna może być kosztem podatkowym

Czasem z ekonomicznego punktu widzenia korzystniej dla przedsiębiorcy jest zapłacić karę umowną i odstąpić od wykonania umowy niż kontynuować realizację zobowiązania. Taka kara może w niektórych przypadkach stanowić koszt uzyskania przychodu.

Jak ujmować w kosztach opłaty za służebności

Koszty wynagrodzeń wypłaconych właścicielom nieruchomości związane z ustanowieniem służebności przesyłu, wynikające z zawartych umów o udostępnienie i korzystanie z nieruchomości, należy kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów jako koszty inne niż bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, które są potrącalne zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w dacie poniesienia z uwzględnieniem zdania drugiego tego przepisu.

Opcje walutowe i inne pochodne instrumenty finansowe nie są kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy

Zdaniem Ministra Finansów w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty związane z inwestowaniem w pochodne instrumenty finansowe, np. opcje (gdy inwestowanie to nie jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Kwalifikacji tej nie zmienia wg Ministra nawet okoliczność, że nabycie takich instrumentów finansowych miało na celu zabezpieczenie ryzyka kursowego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Spółka nie płaci CIT od wypłacanej dywidendy rzeczowej

Nie ma różnicy pomiędzy wypłatą dywidendy w formie pieniężnej i w formie rzeczowej. Aktywa spółki zostają pomniejszone w taki sam sposób, jak przy wypłacie w formie pieniężnej. Dlatego w sensie podatkowym, w świetle art. 12 i 14 ustawy o CIT, brak jest podstaw do uznania, że w takim przypadku powstaje przychód po stronie spółki, która wypłaca dywidendę. Takie jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z 14 marca 2012 r. (sygn. II FSK 1673/10).

REKLAMA

Nagrody wydawane nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej są kosztem podatkowym

Aby podnieść wartość sprzedaży spółki często decydują się na organizację dla swoich kontrahentów systemu sprzedaży premiowej. Nagradzają kontrahentów, dokonujących zakupów o największej wartości, upominkami rzeczowymi. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której uznał, że wydatki jakie spółka ponosi na nagrody mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Stary samochód opłacalny podatkowo

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wnieść do majątku firmy swoje prywatne rzeczy (np. samochody). Co istotne można to zrobić wg ceny zakupu, nawet sprzed kilku lat. O ile oczywiście mogą tą cenę zakupu udokumentować (np. umową, czy fakturą). Po sprzedaży auta firma wykaże stratę podatkową.

Jak udowodnić wyższe koszty pracownicze – bilety kodowane na karcie miejskiej

Podatnicy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości komunikacją podmiejską (np. kolejkami podmiejskimi) mają wątpliwości, jak udokumentować swoje wydatki na bilety kodowane na kartach miejskich. Czy samo zakodowanie na imiennej karcie biletów okresowych wystarczy do odpisania sobie wyższych kosztów pracowniczych w PIT? Zdaniem Ministerstwa Finansów oprócz karty potrzebne będą też paragony.

Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Od dochodu ze sprzedaży nieruchomości należy zapłacić podatek. Jednak można zgodnie z prawem zmniejszyć wysokość tego dochodu (a w konsekwencji i podatku), wykazując dopuszczalne koszty uzyskania przychodu. Należą do nich koszty notarialne, koszty pośredników, opłaty planistyczne, nakłady (wydatki związane z remontem czy modernizacją budynku), a także koszt nabycia nieruchomości.

Nagrody dla użytkowników serwisu internetowego kosztem uzyskania przychodu

Wydatki poniesione na zakup nagród dla zarejestrowanych użytkowników mają wpływ na uatrakcyjnienie korzystania z serwisu internetowego, a tym samym pozyskanie użytkownika i uzyskanie przychodu. Dlatego wydatki te pozostają w bezpośrednim związku z przychodem i stanowią dla prowadzącego serwis podatnika koszt uzyskania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kompleksowość usług najmu i dzierżawy nieruchomości w podatku VAT

Przy umowach najmu i dzierżawy lokali i nieruchomości oprócz ustalonej kwoty czynszu towarzyszyć może odpłatność za zużycie energii elektrycznej, zimną i ciepłą wodę, czy koszty odprowadzenia nieczystości. Warto przyjrzeć się, jak od strony podatkowej na kwestię opodatkowania VAT tego „kompleksu” usług zapatrują się organy skarbowe.

Harmonizacja CIT w UE

Francja i Niemcy chcą od 2013 r. ujednolicić u siebie podatek dochodowy od firm (CIT). Ujednolicenie ma dotyczyć zarówno podstawy opodatkowania, jak też stawek podatkowych. Co więcej państwa te chcą, by takiego ujednolicenia dokonały wszyscy członkowie UE. Jednak Komisja Europejska popiera jedynie ujednolicenie podstawy opodatkowania CIT, natomiast nie uważa za celowe ujednolicania stawek. Polska zgadza się ze stanowiskiem Komisji.

Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Wspólnicy mogą, w ramach umowy spółki partnerskiej, określić w jakim stopniu będą uczestniczyć w zyskach i stratach spółki. Problem może dotyczyć tego, jak te ustalenia przełożą się na ich obowiązki podatkowe.

Czy wydatki związane z umową o przystąpienia do długu są kosztem uzyskania przychodu?

Spółka będąca udziałowcem innej spółki, która popadła w kłopoty finansowe, zawarła z nią umowę o przystąpienie do długu. W wyniku tego przez pewien okres spółka spłacała jej zobowiązania wraz z powstałymi odsetkami. Jeżeli spółka nie wykaże, że wydatki na zapłatę tych zobowiązań i odsetek zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to nie będzie mogła zaliczyć tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady płacenia zaliczek na podatek dochodowy

W 2012 r. zaliczkę na PIT i CIT za grudzień oblicza się według tych samych zasad co za inne miesiące. Ta sama zasada obowiązuje podatników płacących zaliczki kwartalnie – zaliczka za IV kwartał jest obliczana tak samo jak za I, II i III kwartał. Nie ma zatem już obowiązku płacenia podwójnej zaliczki za listopad.

Które prezenty dla kontrahentów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zamierzamy obdarować naszych klientów i dostawców podarunkami z okazji Świąt i Nowego Roku. Zamierzamy przygotować kosze z własnymi wyrobami cukierniczymi i butelkami wina. Czy wartość rozdysponowanych prezentów będziemy mogli zaliczyć do koszów uzyskania przychodów?

Wydatki na świąteczny wystrój firmy w kosztach uzyskania przychodów

Firma zakupiła dekoracje bożonarodzeniowe: choinki, lampki, bałwanki, girlandy, serpentyny, stroiki, bombki i inne ozdoby choinkowe. Czy te wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Kartki i upominki świąteczne w kosztach firmy

Na zakończenie roku firma w ramach podziękowania za roczną współpracę oraz aby zostać zapamiętaną przez kontrahentów i klientów zamierza przesyłać im kartki świąteczne z życzeniami, kalendarze lub upominki. Jak rozliczyć takie wydatki?

Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Koniec roku podatkowego to dla podatników także okazja, by rozważyć zmianę okresu, za jaki dokonywane są rozliczenia w podatku dochodowym od osób prawnych. Zbadajmy jak prawidłowo dokonać tej zmiany, by odniosła ona skutek prawny.

Odsetki od kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy nie są kosztem uzyskania przychodu – skutki uchwały NSA

Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (skład 7 sędziów) z 12 grudnia 2011 r. (sygn. II FPS 2/11) wydatki na odsetki związane z zaciągniętym przez spółkę z o.o. kredytem na wypłatę dywidendy nie mogą stanowić kosztów podatkowych. Uchwałę komentuje Witold Adamowicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

Prezenty świąteczne dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Co do zasady wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, które wynikają z łączącego ich stosunku prawnego, wykazują związek z prowadzoną przez pracodawcę działalnością i osiąganymi z tego tytułu przychodami. Wobec czego mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Opony zimowe kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na zakup i wymianę opon zimowych (tak samo jak innych opon, czy części zamiennych) można zaliczyć bezpośrednio i jednorazowo do kosztów podatkowych.

Wydatki przygotowawcze do zaniechanej inwestycji – czy można je zaliczyć do kosztów podatkowych?

Firma zleciła ekspertyzę o opłacalności np. zakupu hotelu. Do inwestycji nie doszło. Firma zaliczyła wydatki na ekspertyzę do kosztów uzyskania przychodu. Zazwyczaj organy podatkowe zgadzają się na taką kwalifikację.

Wydatki na remont samochodu zniszczonego przez pijanego pracownika – czy można zaliczyć do kosztów

Pijany pracownik spowodował wypadek, samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Pracodawca wyremontował na swój koszt samochód, nie otrzymał zwrotu wydatków od ubezpieczyciela. Należy liczyć się z tym, że fiskus uzyska poparcie sądu administracyjnego co do wykluczenia tych wydatków z kosztów uzyskania przychodów. Pomimo tego, że pracodawca nie jest winny złamania przepisów o ruchu drogowym przez pracownika.

Mieszkanie służbowe podczas krajowej delegacji pracownika – rozliczenie PIT

Przepisy ustaw regulujących podatki bezpośrednie nie definiują pojęcia „podróż służbowa”. Z przepisów kodeksu pracy wynika, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Mieszkanie dla pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej – rozliczenie PIT

Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą, dla której wykonywania pojawia się konieczność wysyłania pracowników w delegacje służbowe, również poza granice kraju. Odbywanie przez pracowników zagranicznych podróży służbowych wiążą się z koniecznością ponoszenia wydatków na dojazdy, wyżywienie, hotele. Częste są przypadki, że pracodawca, zamiast ponosić koszty wynajmu pokoi hotelowych, wynajmuje na stałe mieszkanie za granicą, w celu jego wykorzystywania przez pracowników w ramach podróży służbowych.

Koszty podatkowe pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Czy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracownik nie wykonuje na moją rzecz pracy, pobierając zaliczkę na PIT powinien uwzględniać zryczałtowane koszty uzyskania przychodu?

Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?

Wobec spółki z o.o. należącej do koncernu, toczy się postępowanie upadłościowe na podstawie regulacji niemieckiego prawa upadłościowego. Przed ogłoszeniem upadłości spółka - matka udzieliła spółce z o.o. pożyczki. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone układem zatwierdzonym przez sąd. Czy w związku z tym umorzenie części pożyczki stanowi przychód, od którego należy odprowadzić podatek dochodowy?

Zakładowy Fundusz Szkoleniowy - wpływ na koszty podatkowe i rachunkowość

Na podstawie art. 67 i art. 68 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jako instrument dotyczący rozwoju zasobów ludzkich wprowadzono możliwość tworzenia przez pracodawców w ramach posiadanych środków Zakładowego Funduszu Szkoleniowego (ZFS). Fundusz szkoleniowy w zamyśle ustawodawcy jest przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego zarówno pracowników, jaki i pracodawców.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Man

28 października 2011 r. weszły w życie dwie umowy z 7 marca 2011 r. między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man (ale obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2012 r.). Jedna umowa dotyczy unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Natomiast druga umowa ma za przedmiot unikanie podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym. Natomiast od 27 listopada 2011 r. obowiązuje umowa o wymianie informacji podatkowych z Wyspą Man. To pierwsze umowy podatkowe Polski z Wyspą Man, jednym z europejskich rajów podatkowych.

Czy koszty bankietu z okazji otwarcia nowego oddziału firmy mogą zwiększyć wartość początkową środka trwałego (budynku)?

Spółka z o.o. realizuje inwestycję polegającą na budowie nowego budynku, w którym będzie się mieścił jej oddział. Przed oddaniem budynku do używania spółka zamierza zorganizować na terenie nowego obiektu uroczysty bankiet (z gastronomią i rozrywką), w celu zaprezentowania oferty, przedstawienia informacji na temat własnych produktów oraz zachęcenie do korzystania z usług firmy. Na imprezę zostaną zaproszeni m.in. dziennikarze i kontrahenci spółki. Czy koszty organizacji uroczystości mogą podwyższyć wartość początkową środka trwałego (budynku), czy może można je ująć bezpośrednio w kosztach podatkowych?

Czy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest kosztem podatkowym

Spółka z o.o. niezgodnie z przepisami prawa pracy rozwiązała umowę o pracę z pracownikiem. W toku postępowania sądowego wszczętego przez zwolnionego pracownika zawarto ugodę sądową, na mocy której pracodawca wypłacił byłemu pracownikowi odszkodowanie. Czy Spółka może wypłacone odszkodowanie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sporządzenie przez firmę zewnętrzną wniosku o dofinansowanie stanowi koszt uzyskania przychodu?

W związku z realizacją określonych celów odpowiednie podmioty mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych. O tym, czy taki wniosek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, decydować będzie kilka czynników.

Różnice kursowe – kiedy uwzględniać kurs faktycznie zastosowany

Jeżeli osoba prawna oblicza różnice kursowe według metody podatkowej (tj. nie wybrała metody bilansowej), powinna to robić zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 15a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, wycena waluty wpływającej na rachunek bankowy jako wynagrodzenie z tytułu sprzedaży – powinna być dokonywana w oparciu o tzw. kurs faktycznie zastosowany. Przy wycenie waluty na moment jej wpływu, kursem faktycznie zastosowanym jest - co do zasady - kurs kupna banku, z którego usług korzysta podatnik.

Czy można wyłączyć kwotę udzielonej bonifikaty z tytuły sprzedaży leków, z kwoty uzyskanego przychodu?

Udzielenie bonifikaty przy zakupie poszczególnych leków, powoduje zmniejszenie należności otrzymanej przy ich sprzedaży, co w rezultacie skutkuje niższym dochodem. W związku z tym powstaje pytanie, czy istnieje możliwość wyłączenia kwot udzielonych bonifikat z kwoty przychodu?

Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (sse) w 2010 r. Za pierwszy rok działalności Spółka osiągnęła dochód na działalności strefowej oraz dochód na działalności pozastrefowej. Przedsiębiorca ma wątpliwości, czy stratę poniesioną w 2008 r. można rozliczyć z dochodem osiągniętym w 2010 r. Ponadto czy stratę można rozliczyć wyłącznie z dochodem pozastrefowym, czy również z dochodem strefowym?

Ulga na nowe technologie w CIT

Ulga podatkowa uregulowana w art. 18b ustawy o CIT, powszechnie znana jako „ulga na nowe technologie” polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii. Przy czym nie przysługuje ona, jeżeli w roku podatkowym lub roku poprzedzającym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Wynagrodzenie dla pośrednika z tytułu zakończenia współpracy

Biuro turystyczne rozwiązało umowę z agentem. Czy jest kosztem uzyskania przychodów kwota jednorazowego wynagrodzenia należnego agentowi z tytułu zakończenia współpracy? Mamy wątpliwość, czy wynagrodzenie takie nie zostanie potraktowane przez organy podatkowej jako wykluczony z kosztów podatkowych bonus, gdyż pośrednik otrzymywał już wynagrodzenie w czasie współpracy przy okazji rozliczenia zawieranych przez niego umów.

Czy wadium zatrzymane przez organizatora przetargu jest kosztem uczestnika przetargu?

W niektórych sytuacjach nie można zaliczyć do kosztów podatkowych wadium zatrzymanego przez organizatora przetargu.

Zmiana definicji reprezentacji stosowanej przez fiskusa

Organy podatkowe nie stosują już definicji reprezentacji, w której mieszczą się tylko wydatki mające jednocześnie trzy cechy: 1) okazałość, 2) charakteryzujące się ponadprzeciętną miarą i 3) mające na celu wywołanie pozytywnego wrażenia. Przy poparciu sądów administracyjnych za reprezentację organy podatkowe uznają wydatki, które powodują przedstawienie podatnika w dobrym świetle, służą zbudowaniu miłej atmosfery, dobrego wrażenie.

Czy koszt pozytywnego rozpatrzenia reklamacji może być reprezentacją?

Reklamacja polubowna polega na jej rozpatrzeniu po myśli klienta pomimo, że nie jest to uzasadnione przepisami (np. rękojmia) albo umową (np. gwarancja). W przypadku, kiedy nabywca nie ma żadnego roszczenia pozytywne rozpatrzenie reklamacji jest działaniem o charakterze reprezentacji, a wydatki poniesione przez podatnika z tego tytułu nie są kosztem uzyskania przychodu. Takie stanowisko w tej sprawie zajmują organy podatkowe.

Wydatki kwalifikowane w SSE – wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii

Do wydatków, które kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną, przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Posłużono się nowym terminem „wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii”, który nie został zdefiniowany przez ustawodawcę.

Jak rozliczyć licencję od firmy kanadyjskiej?

Polscy przedsiębiorcy często korzystają z zagranicznych licencji. Przykładem jest np. licencja na wykorzystywanie do celów promocyjnych zdjęć z zagranicznej bazy zdjęć, ilustracji i grafik. Jakie obowiązki podatkowe musi spełnić polski podatnik korzystający z takich baz? Sprawdźmy to na przykładzie, w którym udostępniającym licencję jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Kanadzie?

Wydatki na przygotowanie wniosku o dotację ze środków unijnych - moment zaliczenia do kosztów podatkowych

Koszt poniesiony w celu uzyskania dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” związany z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie stanowi dla spółki koszty uzyskania przychodów. Jako koszt pośredni podlega on potrąceniu w dacie poniesienia, a więc w dniu, na który ujęto taki koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu księgowego zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej - skutki podatkowe

Ustawa podatkowa nie czyni różnicy pomiędzy nabyciem udziałów w celu umorzenia w zamian za gotówkę i w zamian za składniki majątkowe. Zagadnienie bytu i ustroju spółek kapitałowych, w tym m.in. prawa i obowiązki wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje Kodeks spółek handlowych, który nie nakazuje, aby nabycie udziałów następowało za gotówkę.

Nadwyżka zapasów w magazynie może być przychodem

W dniu 26 maja 2011 r. zapadł interesujący wyrok WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 312/11) w sprawie uznania przez organy podatkowe wykrytych w czasie remanentu nadwyżek w magazynie za przychód podatkowy. Jest to wyrok kontrowersyjny, gdyż jest korzystny dla organu podatkowego w sytuacji, gdy wydawałoby się rację ma podatnik. Zdaniem fiskusa nadwyżki te są nieodpłatnym świadczeniem, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy o CIT także w sytuacji, gdy nie stanowią świadczenia otrzymanego od innego podmiotu. Dotyczy to np. sytuacji wykrycia błędu pracownika, a nie rzeczywistego odkrycia w magazynie towarów i materiałów otrzymanych nieodpłatnie od dostawców.

Zaliczki uproszczone w CIT

Jak ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej? Kto może płacić takie zaliczki? Jak prawidłowo wybrać lub zrezygnować z tej formy płacenia zaliczek? Radzą eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

REKLAMA