REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, VAT 2020

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolejne przesunięcie terminu likwidacji deklaracji VAT - na początek 2020 roku

Jak dowiadujemy się (prawie) oficjalnie, resort finansów po raz kolejny przełożył termin najbardziej bezsensownej operacji, prowadzącej do całkowitej destrukcji efektywności fiskalnej podatku od towarów i usług. Idzie oczywiście – według oficjalnej wersji - o „likwidację deklaracji podatkowych”: początkowo tą dziwaczną, nikomu (?) niepotrzebną operację planowano na początek 2019 roku, potem na początek lipca 2019 r., a teraz ją przesunięto na początek 2020 roku.

Zwolnienia podatkowe przy darowiznach

Istota darowizny została określona w kodeksie cywilnym i zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest więc swoistego charakteru czynnością, przy której dochodzi do przeniesienia praw majątkowych pod tytułem darmym. Jest nieodpłatnym świadczeniem na koszt majątku darczyńcy. Z założenia może wydawać się więc, że darowizna nie powinna podlegać opłatom. Jak więc ustawodawca potraktował kwestie podatkowe w przypadku darowizny? I czy jest możliwość zwolnienia jej od podatków?

Alternatywne metody płatności z rachunku VAT od 2020 roku

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała 3 kwietnia 2019 r. na Twitterze, że od 2020 roku będą możliwe alternatywne sposoby dokonywania płatności z rachunku (konta) VAT - np. płatność BLIK-iem, czy Pay-By-Link.

Split payment – zmiany od stycznia 2020 r.

Ustawodawca uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności w VAT jako obowiązkowego. Obowiązkowy split payment obejmie branże, które są szczególnie narażone na nadużycia w VAT. Nowe regulacje mają wejść w życie od stycznia 2020 r.

Obowiązkowy split payment dla niektórych branż dopiero od 2020 roku

Prowadzimy prace nad wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu split payment dla branż podatnych na nadużycia w VAT; w ciągu najbliższych tygodni chcemy przekazać projekt do konsultacji publicznych, by mógł wejść w życie na początku 2020 r. - poinformowała 26 marca 2019 r. minister finansów Teresa Czerwińska.

Zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników

Zmianie ulegnie definicja produktów rolnych, obejmując wszystkie towary pochodzące z działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy. W efekcie poszerzony zostanie katalog produktów rolnych, przykładowo, o orzeszki ziemne, kiwi, owoce tropikalne i podzwrotnikowe czy rośliny wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym lub farmacji.

Nowa matryca VAT – czy firma jest przygotowana na zmiany?

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oraz instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS). W dniu 13 marca 2019 roku, na 78 posiedzeniu odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Szerszy zakres odwróconego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności w VAT

Zakres odwróconego obciążenia w VAT ulegnie rozszerzeniu o takie towary jak: sztaby, pręty, kształtowniki, blachy, folie z takich metali jak: nikiel, aluminium, ołów, cynk, cyna, blachy i folie z miedzi. W przypadku natomiast odpowiedzialności solidarnej zakres zostanie rozszerzony o m.in. rury, przewody rurowe, łączniki z takich metali jak: miedź, nikiel, aluminium, ołów, cynk, cyna.

Nowa matryca stawek VAT już w Sejmie

Wiceminister finansów Filip Świtała przedstawił w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT podczas pierwszego czytania. Zaznaczył, że w ostatnich latach priorytetem resortu było uszczelnienie systemu podatkowego, zwłaszcza VAT, i poprawa ściągalności tego podatku. Część proponowanych zmian ma zacząć obowiązywać już od 1 czerwca 2019 r.

Stawki VAT od 2020 r. – na które towary zostaną obniżone, a na które podwyższone?

Od 1 stycznia 2020 r. mają wejść w życie przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Zmiana systemu pociąga za sobą zmianę samych stawek VAT dla niektórych towarów. W efekcie część stawek VAT zostanie obniżona, część natomiast ulegnie podwyższeniu.

Stawka VAT na leki weterynaryjne

Ministerstwo Finansów przychyliło się do argumentów wysuwanych przez producentów leków, weterynarzy, rolników i wycofało się z pomysłu podwyższenia stawki VAT na leki weterynaryjne. W efekcie stawka VAT na te produkty lecznicze pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 8%.

Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna z 5% stawką VAT

Ministerstwo Finansów uwzględniło część argumenty wydawców prasy dotyczących planowanych zmian w stawkach VAT na prasę specjalistyczną. W efekcie specjalistyczne czasopisma lokalne oraz regionalne będą nadal korzystać z 5% stawki VAT. Zostaną one szczegółowo zdefiniowane w ustawie o VAT.

Stawki VAT na książki i czasopisma - bez powiązań z symbolami ISBN i ISSN

Projekt dotyczący zmian stawek VAT przewiduje likwidację wymogu oznaczenia książek i czasopism symbolami ISBN/ISSN, jako warunku stosowania preferencyjnej stawki VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt nie zawiera rozwiązań w zakresie opodatkowania podstawową stawką VAT wydawnictw, które nie są oznaczone symbolami ISBN/ISSN, czy też powołania specjalnej komisji badającej spełnianie przez wydawnictwa kryteriów wynikających z wprowadzonych do przepisów ustawy o VAT ich definicji.

Od 2019 r. można odliczyć darowizny na szkoły prowadzące kształcenie zawodowe

Z początkiem roku 2019 wprowadzona została nowa preferencja podatkowa, tj. możliwość odliczenia darowizny na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Nowa ulga podatkowa, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, choć skorzystać z niej może każdy podatnik, najkorzystniejsza jest dla producentów.

Darowizna dla samorządu obniży podatek od kopalin

Wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Odliczenie darowizny na cele kształcenia zawodowego

Podatnicy mają możliwość odliczania niektórych darowizn przekazywanych w ciągu roku podatkowego, m.in. na cele krwiodawstwa, kultu religijnego. Od tego roku ustawodawca wprowadził nowy rodzaj darowizny, która korzysta z tej preferencji podatkowej, mianowicie darowiznę na kształcenie zawodowe dla publicznych placówek prowadzących kształcenie zawodowe. Odliczenie darowizny ma zastosowanie od 1 stycznia 2019 r.

Jak odliczyć darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą

Darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczyć w pełnej kwocie przekazanej darowizny. Skorzystanie z tej preferencji podatkowej wymaga jednak właściwego udokumentowania, m.in. sprawozdaniem obdarowanego o przeznaczeniu darowizny.

Jak odliczyć darowiznę na cele kultu religijnego w PIT

Rozliczając roczny PIT podatnik ma możliwość odliczenia darowizn przekazywanych w ciągu roku podatkowego. Jedną z darowizn podlegających odliczeniu jest darowizna na cele kultu religijnego. Ile można odliczyć w ramach tej darowizny i jak prawidłowo udokumentować jej przekazanie?

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) ochroni wszystkie firmy sprzedające dany towar

Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział, że Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) będzie chronić wszystkie firmy występujące w łańcuchu dostaw danego produktu. Wyjaśnił, że w pewnym uproszczeniu można przyjąć, że WIS będzie wydawana na towar, a nie przedsiębiorcę.

Ulga na krew w zeznaniu rocznym PIT

Podatnik oddający krew (krew pełną, osocze lub składniki krwi) ma możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Odliczenia darowizny na krwiodawstwo można dokonać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Możliwe objęcie nektarów 8-proc. stawką VAT

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że może zostać wypracowane rozwiązanie przewidujące objęcie 5-proc. stawką VAT soków, 23-proc. napojów i 8-proc. nektarów. Obecnie wyliczane są skutki finansowe takiego rozwiązania.

Deklaracje i zapłata PCC - zmiany od 2019 r.

W wyniku zmian przepisów, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, możliwe będzie złożenie zbiorczej deklaracji i jednorazowe wpłacenie PCC. Jest to na pewno dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych.

Zmiany w unijnym VAT od 1 stycznia 2020 r.

Rada UE przyjęła 4 grudnia 2018 r. nowelizację dyrektywy 2006/112/WE3 oraz dwa rozporządzenia, które wprowadzają zmiany w unijnych przepisach dot. VAT aby do czasu wprowadzenia nowego systemu VAT zaradzić 4 konkretnym problemom. Zmiany te wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Kto zapłaci podatek od darowizny?

Podatnikami podatku od spadków i darowizn są osoby fizyczne, które nabyły własność rzeczy i prawa majątkowe m.in. w drodze darowizny (w prezencie).

Prezenty wśród najbliższych bez podatku

Zwolnienie podatkowe w tzw. grupie 0, zawarte w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest najszerszym w tej ustawie zwolnieniem. Mogą z niego korzystać członkowie najbliższej rodziny w przypadku nieodpłatnego nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny lub spadku.

Stawka VAT na leki weterynaryjne pozostanie na poziomie 8-proc.

Trwają konsultacje nad niedawno opublikowanym projektem nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada istotne zmiany w stawkach VAT. Wiceminister finansów Filip Świtała zapowiedział, że z projektu zostanie wykreślona propozycja, zakładająca podwyższenie stawki VAT do 23 proc. na leki weterynaryjne, tak, aby leki te pozostały na niższej, 8-proc. stawce VAT.

Stawki VAT na książki i czasopisma od 2019 r.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt wprowadzający nową matrycę stawek VAT dotyczy m.in. książek i czasopism. Już od kwietnia 2019 roku do każdego rodzaju książki (także e-booków) będzie miała zastosowanie 5% stawka podatku VAT, a wszelkiego rodzaju gazety, dzienniki i czasopisma (drukowane i w formie elektronicznej) objęte zostaną 8% stawką VAT. Podwyższeniu natomiast ulegnie stawka VAT (z 5% do 8%) na czasopisma specjalistyczne.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) 2019/2020

Wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej w zakresie VAT przewiduje opublikowany 9 listopada 2018 r. projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej. WIS-y podatnicy będą mogli uzyskać już od 1 kwietnia 2019 r. ale WIS-y otrzymane przed 1 stycznia 2020 r. będą chronić podatników dopiero w odniesieniu do transakcji, realizowanych w 2020 roku.

Nowa matryca stawek VAT od 1 stycznia 2020 r.

Minister Finansów opublikował 9 listopada 2018 r. projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej. Ta nowelizacja ma na celu przede wszystkim wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, tj. wprowadzenie nowych wykazów towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi 8% i 5% klasyfikowanych na podstawie Nomenklatury Scalonej (CN) oraz PKWiU 2015. Nowością będzie też wprowadzenie instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS). Zakłada się, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących wprowadzenia WIS oraz regulacji dotyczących stawek na książki, nuty, mapy i czasopisma oraz e-publikacje, które mają obowiązywać od 1 kwietnia 2019 r.

PKWiU 2008 do celów podatkowych do końca 2019 roku

Rząd planuje przedłużyć, do końca 2019 r., stosowania PKWiU 2008 – dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Od 2020 roku w zakresie VAT zamiast PKWiU 2008 mają być stosowane: Nomenklatura Scalona (CN) w zakresie towarów a Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.

Zmiany w podatku od kopalin od 1 czerwca 2019 r.

Podatek od kopalin będzie można obniżyć o darowizny dokonane na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza - takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od kopalin, który ma wejść w życie 1 czerwca 2019 r. Nowe regulacje umożliwią firmom wydobywczym dokonywanie darowizny w wysokości do 5 proc. wartości podatku.

Podatek od spadków i darowizn 2018 - korzystne zmiany już obowiązują

19 lipca 2018 r. weszły w życie zmiany w podatku od spadków i darowizn, które pozwalają na korzystniejsze podatkowo rozliczanie darowanego lub dziedziczonego majątku.

Podatek od przychodów z nieujawnionych źródeł

Wyrycie przez organy podatkowe przychodów pochodzących z nieujawnionych źródeł, a także przychodów ujawnionych, ale w nieprawidłowej wysokości podlega surowym karom. Od przychodów bez pokrycia fiskus może bowiem wymierzyć sankcyjny 75% zryczałtowany podatek.

Zakupy z polecenia darczyńcy bez podatku od spadków i darowizn

Jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza podatku od spadków i darowizn.

Wystawienie weksla to nie darowizna

Wystawienia i przekazanie weksla własnego (zupełnego) na rzecz remitenta bez istniejącego stosunku podstawowego nie jest darowizną w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego. Dlatego przekazanie weksla w takiej sytuacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Jak rozliczać darowizny w rocznym zeznaniu PIT?

Do końca kwietnia podatnicy zobowiązani są dokonać rocznego rozliczenia PIT. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy wszystkich przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które w ubiegłym roku uzyskały dochód. Warto pamiętać, że istnieje lista darowizn, które przy tej okazji możemy rozliczyć, obniżając w ten sposób wysokość naliczonego podatku. Wśród nich są np. darowizna na krwiodawstwo czy na kult religijny.

Administracja skarbowa sprawdza darowizny dla fundacji Lux Veritatis

W odpowiedzi na zapytanie poselskie Minister Finansów poinformował 27 lutego 2018 r., że prowadzone są czynności wyjaśniające, mające na celu ustalenie danych identyfikacyjnych bezdomnego darczyńcy dwóch samochodów na rzecz Fundacji „Lux Veritatis” oraz okresu, w którym nastąpiło przekazanie darowizny. Efekty tych czynności mają posłużyć do zweryfikowania czy Fundacja „Lux Veritatis” prawidłowo zrealizowała obowiązek podatkowy, powstały w związku z otrzymaną darowizną.

Amortyzacja dziedziczonego majątku przedsiębiorstwa

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie z początkiem roku, wprowadziła spore zamieszanie. Pojawiły się bowiem wątpliwości, czy istnieje możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych przedsiębiorstwa nabytych w drodze spadku lub darowizny w gronie najbliższej rodziny.

Przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia samochodu od rodziny

Czy darowizna w postaci użyczenia samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej dokonana przez członka rodziny (przez teścia na rzecz zięcia) stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Darowizna znaku towarowego na rzecz spółki cywilnej a VAT

Darowizna z majątku osobistego wspólnika spółki cywilnej do tejże spółki stanowi czynność opodatkowaną VAT po stronie podatnika.

Pomoc świadczona przez fundację a podatek od darowizny

Nie każda nieodpłatna pomoc świadczona przez różnego rodzaju instytucje (np. fundacje) jest darowizną w rozumieniu kodeksu cywilnego, a w konsekwencji nie podlega podatkowi od darowizn. Bezpłatne przysporzenie może bowiem wynikać z innego niż umowa darowizny tytułu prawnego.

Pożyczki i darowizny wśród najbliższej rodziny bez podatku

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Paweł Cybulski udzielił wyjaśnień w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn i podatkiem od czynności cywilnoprawnych - pożyczek i darowizn pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Osoby te. tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha, nie mają obowiązku płacenia podatku od otrzymanego wsparcia finansowego, jeżeli zostanie to prawidłowo udokumentowane.

Opodatkowanie darowizn otrzymanych w trakcie zbiórki internetowej

Osoby otrzymujące pieniądze (także inne rzeczy) w ramach internetowych zbiórek tytułem darowizn od obcych osób muszą pamiętać, że nie muszą płacić podatku tylko wtedy, gdy żaden darczyńca (niespokrewniony ani niespowinowacony z obdarowanym) nie wpłacił więcej niż 4902 zł. Przy czym warto pamiętać, że sumuje się darowizny otrzymane od tego samego darczyńcy w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym miała miejsce ostatnia darowizna od tej osoby.

Więcej osób poszkodowanych w żywiołach skorzysta ze zwolnienia podatkowego od darowizn

Ministerstwo Finansów nowelizuje niedawno wydane rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach. Zmiany spowodują, że z preferencji skorzysta więcej osób poszkodowanych.

Opodatkowanie darowizny otrzymanej od obcej osoby

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której podatnicy otrzymują darowizny od osób spoza najbliższej rodziny, czyli od osób z formalnego punktu widzenia obcych. Kiedy taką darowiznę należy zgłosić, kto płaci podatek i w jakiej wysokości?

Dłuższy termin składania zeznania podatkowego dla ofiar nawałnic

Osoby poszkodowane w wyniku sierpniowych nawałnic, które 23 sierpnia br. zostały zwolnione z podatku od spadków i darowizn, miałyby przedłużony do sześciu miesięcy termin składania zeznań podatkowych - proponuje Ministerstwo Finansów w projekcie nowego rozporządzenia.

Optymalizacje podatkowe z wykorzystaniem znaków towarowych i spółek osobowych - informacja Szefa KAS

30 sierpnia 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (mf.gov.pl) została opublikowana informacja szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zwracająca uwagę, że pewne sytuacje darowizn znaków towarowych na rzecz spółek osobowych mogą zostać uznane za unikanie opodatkowania. Podmioty składające wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, zawierające opisany w tej informacji schemat działania, powinny liczyć się z możliwością uzyskania odmowy wydania interpretacji przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i mogą zostać zastosowane przepisy o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania.

Materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach z 0 proc. VAT

Materiały budowlane darowane poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach będą korzystać z 0 proc. stawki VAT - takie rozwiązanie przewiduje projekt zmiany rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek VAT oraz warunków stosowania obniżonych stawek. Nowe przepisy mają wejść w życie w dniu ogłoszenia.

Zwolnienie z podatku od darowizn poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach

Osoby poszkodowane przez nawałnice skorzystają ze zwolnienia z podatku od otrzymanych darowizn. Zwolnienie będzie miało zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy, począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r.

Nabycie przedsiębiorstwa tytułem umowy darowizny a podatek od spadków i darowizn

Jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku gdy nabywamy własność rzeczy znajdujących się na terenie Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terenie kraju na podstawie nabycia spadku albo umowy darowizny. Co więcej, jeśli jesteśmy obywatelami polskimi także darowizna oraz spadek z zagranicy będzie powodował powstanie obowiązku podatkowego. Jak jest natomiast uregulowane nabycie przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn?

REKLAMA