REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatnik, CIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co ma zrobić podatnik w razie bezczynności organu podatkowego


Sprawy podatkowe ciągną się często miesiącami, a nawet latami. Przepisy przewidują możliwość wpływania przez podatników na przyspieszenie rozpoznania ich sprawy w razie bezczynności organu podatkowego. Na czym ono polega?

Jakie obowiązki ciążą na inkasencie


W praktyce nie ma najczęściej problemu z definiowaniem pojęć „podatnik” i „płatnik”. Przepisy regulują także funkcjonowanie inkasenta. Kim jest inkasent i jaka jest jego rola?

Jakie są skutki podatkowe zbycia nieruchomości w zamian za umorzenie akcji

Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za umorzenie akcji nie powoduje powstania przychodu w CIT. W szczególności, nie można uznać, że w takich okolicznościach dochodzi do zwolnienia z długu, o którym mowa w art. 508 Kodeksu Cywilnego (dalej: k.c.), które powodowałoby powstanie przysporzenia majątkowego.Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 października 2010 r. (III SA/Wa 290/10).

Czy spółka z o.o. może stosować skróconą nazwę na fakturze VAT

W sytuacji, gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się zarówno nazwą pełną jak i nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych na (przez) Spółkę jest prawidłowe.

REKLAMA

Czy prawidłowo wystawiona faktura VAT powinna zawierać podpis wystawcy i jej odbiorcy

Faktury VAT z formą płatności terminową (abonament) lub inną formą płatności mogą być wystawiane zarówno dla osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych bez podpisu wystawcy i odbiorcy faktury.

Jak prawidłowo określić moment wystawienia faktury elektronicznej

Momentem wystawienia faktury elektronicznej jest moment, w którym faktura ostatecznie opuszcza system komputerowy wystawcy.

Jak prawidłowo określić moment wystawienia faktury końcowej za roboty budowlano-montażowe?

Podatnik ma 30 dni od dnia zakończenia robót na wystawienie faktury VAT za roboty budowlane lub budowlano-montażowe. Jeśli podatnik nie otrzymał jeszcze całej zapłaty za wykonaną usługę a mija 30 dniowy termin od dnia zakończenia prac - powinien wystawić fakturę VAT.

Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych

Tak, nie ma przeszkód dla odliczenia VAT z takich faktur. Odliczenie VAT z faktur zaliczkowych może nastąpić jeżeli taka zaliczka (przedpłata) faktycznie miała miejsce.

REKLAMA

Czy pobranie kaucji za opakowanie zwrotne podleganiu opodatkowaniu VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań.

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT

Czy przekazywanie przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań tego podmiotu, jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

Jak skutecznie wybrać kwartalne rozliczenie z VAT

W dniu 25 lutego 2010 r. podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym pisemne zawiadomienie, iż począwszy od pierwszego kwartału 2010 r. będzie rozliczać się z podatku VAT kwartalnie. Zawiadomienie to nie zostało złożone równocześnie z formularzem aktualizacyjnym VAT-R, który został złożony w ww. Urzędzie Skarbowym w dniu 27 lutego 2010 r. Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego rozliczania się z podatku VAT jest prawnie skuteczne, pomimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika

Szczególny przypadek transakcji wewnątrzwspólnotowych ma miejsce w przypadku przemieszczenia przez jednego podatnika towaru z jednego państwa członkowskiego do innego.

Czy rolnik sprzedając grunt rolny jest zobowiązany do odprowadzenia VAT

Rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Jeśli więc osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z własną działalnością, jest z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

Czy spółka może być rolnikiem ryczałtowym

Czy Spółka spełnia założenia definicji „rolnika ryczałtowego” i czy w związku z tym może nie naliczać VAT od opisanych w stanie faktycznym: sprzedaży roślin pochodzących z upraw, świadczonych usług, hodowli zwierząt i nie składać z tego tytułu deklaracji VAT-7?

Który miesiąc jest w końcu właściwy dla zastosowania 0% stawki VAT przy WDT

Mimo, że zmiana przepisów regulujących kwestię związaną ze zbieraniem dokumentacji uprawniającej do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT została dokonana przez ustawodawcę na początku 2010 r. nadal kwestia ta wywołuje wiele wątpliwości wśród stosujących ją w praktyce podatników. Dlaczego? Otóż, z powodu niesamowicie trudnego języka jakim te przepisy się po sługują.

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca zarząd w Polsce jest udziałowcem innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy spółka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy i jak powinna taki podatek zapłacić?

Jakie są różnice pomiędzy amortyzacją bilansową i podatkową

Amortyzacja to zmniejszenie lub utrata wartości środka trwałego na skutek jego zużycia w wyniku normalnego używania. W bilansie jednostki gospodarczej, amortyzacja jest kosztem niepieniężnym, to znaczy nie pociąga za sobą wydatków.

Spółdzielnia mieszkaniowa jako podatnik CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi osoby prawne. Z ustawy Prawo spółdzielcze wynika, że spółdzielnie podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Z chwilą wpisu do rejestru spółdzielnia nabywa osobowość prawną. Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe są więc podatnikami CIT.

Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Dywidenda to dochód wspólnika albo akcjonariusza z posiadanych przez niego udziałów albo akcji w spółce. Dochód ten stanowi część zysku uzyskanego przez spółkę, który został przeznaczony do podziału dla wspólników (akcjonariuszy).

Kiedy podmioty zagraniczne płacą CIT w Polsce

Zagraniczni przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów oraz przedstawicielstw, co wynika z zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Przepisy prawa nie wskazują konkretnie co to jest jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Przyjmijmy, że jednostka taka musi być co najmniej zorganizowana (posiadać strukturę organizacyjną) oraz posiadać władzę, która będzie nią zarządzać. Takie cechy posiada wspólnota mieszkaniowa.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Podatek dochodowy od osób prawnych jest płacony za rok podatkowy. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Czy wydatki na kwiaty do biura są kosztem

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza kupić do sekretariatu oraz pomieszczeń biurowych kwiaty doniczkowe. Czy poniesione z tego tytułu wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów

Kiedy zadatek będzie stanowił przychód dla podatników CIT

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma takie znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Wpłata zadatku ma więc zabezpieczać wykonanie zawartej umowy.

Co to jest rok podatkowy

W ustawie o podatku dochodowym nie znajdziemy definicji pojęcia „rok podatkowy”. Możemy jednak przyjąć, że jest to okres, za który należy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych. Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, czyli dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia.

Co to są przychody ze wspólnego źródła

Jeżeli spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) albo inny podatnik podatku dochodowego od osób prawnych uzyskuje przychody ze źródła, które jest jednocześnie źródłem przychodów dla innych podatników mówimy, że uzyskuje ona przychody ze wspólnego źródła.

Co to jest nieodpłatne świadczenie i jak określić jego wartość

Ustawa o podatku dochodowym nie wyjaśnia co to jest „nieodpłatne świadczenie”. Przepisy wskazują jednak w jaki sposób oraz według jakich kryteriów ustalić wartość takiego świadczenia. A dokładne wyjaśnienie tego pojęcia jest dla podatnika bardzo ważne, ponieważ nieodpłatne przysporzenia są przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a więc należy od nich zapłacić podatek.

Czy strata podatkowa ma wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych?

Podatek dochodowy od osób prawnych płacimy od uzyskanego dochodu (przedmiot opodatkowania podatku CIT). Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Strata podatkowa powstanie w przypadku gdy poniesione w roku podatkowym koszty uzyskania przychodu będą wyższe niż osiągnięte przez podatnika przychody.

Kto płaci podatek dochodowy od osób prawnych

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (dalej CIT) są oprócz osób prawnych, także spółki kapitałowe w organizacji, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (z wyjątkiem krajowych spółek niemających osobowości prawnej).

Zaliczki na podatek dochodowy od firm uważnie sprawdzane przez fiskusa

Podatnicy nie muszą od 2007 roku składać comiesięcznych deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jednak nadal trzeba płacić zaliczki na te podatki. Organy podatkowe sprawdzają uważnie, czy podatnicy dobrze obliczają te zaliczki. Jest to jeden z priorytetowych obszarów kontroli podatkowej.

Czy podatnik niezarejestrowany może odliczyć VAT naliczony

Podatnik, który nie dokonał rejestracji dla potrzeb VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z poniesionych nakładów na zakup towarów lub usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak z uprawnienia tego może on skorzystać po dokonaniu rejestracji.

Co grozi za ukrywanie dochodów przed urzędem skarbowym

Podatnicy, którzy nie zgłaszają do opodatkowania swoich dochodów mogą zostać niemile zaskoczeni podatkiem w wysokości 75% ukrytych dochodów. Ale najpierw te ukryte dochody fiskus musi wyśledzić.

Pełnomocnik w postępowaniu podatkowym

Jednym z przysługujących podatnikowi uprawnień w postępowaniu podatkowym jest możliwość ustanowienia pełnomocnika. Uprawnienie takie zostało sformułowane w art. 136 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Jak zaliczyć do kosztów wydatek na zakup budynku

Środek trwały, który może podlegać amortyzacji jako używany do działalności gospodarczej, musi być przede wszystkim kompletny i zdatny do użytku, ale w takim znaczeniu jaką będzie spełniał funkcję w prowadzonej przez podatnika działalności.

Jaką stawkę VAT trzeba stosować przy sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych


W zakresie stosowania obniżonych stawek duży problemem dla podatników sprawia kwestia opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych. W zależności bowiem od sytuacji faktycznej można zastosować różne normy prawne.
Kluczem zaś do prawidłowego opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych jest uzyskanie klasyfikacji statystycznej świadczonych w tym zakresie usług.

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek


Osoba fizyczna dokonująca podziału, a następnie sprzedaży działek będących jej własnością co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT. Zasada ta nie ma zastosowania w sytuacji, gdy wejście w posiadanie gruntu nastąpiło z zamiarem handlowym.

Jakie skutki w VAT wywołuje umowa nieważna wg prawa cywilnego


Czy wywołuje skutki w podatku od towarów i usług fakt, że klient przy zawarciu umowy posłużył się sfałszowanym dokumentem, przez co czynność ta jest nieważna na gruncie prawa cywilnego? Czy w konsekwencji tego do czynności takich nie stosuje się przepisów ustawy o VAT?

Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Od mojego pracodawcy otrzymałem w 2009 r. nieodpłatnie akcje w ilości kilkudziesięciu sztuk, z terminem dysponowania przypadającym w 2011 r. Pracodawca nie opodatkował wartości przekazanych akcji podatkiem dochodowym. Czy w razie ewentualnej sprzedaży tych akcji uzyskany dochód będzie podlegać opodatkowaniu i jak należy ustalić jego wysokość? Nadmieniam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i akcje będę sprzedawać prywatnie.

Kiedy nie jest konieczne szacowanie podstawy opodatkowania

W efekcie kradzieży dokumentacji firma nie ma dowodów potwierdzających, ile powinna zapłacić fikusowi należności podatkowych. Ku zaskoczeniu podatnika może okazać się zbędne szacowanie podstawy opodatkowania. Nawet wtedy, gdy podatnik domaga się przeprowadzenia przez organy podatkowe szacowania.

Czy na karcie podatkowej można podnająć część lokalu użytkowego

Podatnik jest rzemieślnikiem. Jest na karcie podatkowej. W celu obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej chce podnająć jedno z pomieszczeń wykorzystywanych przez siebie (lokal należy do rzemieślnika i jest składnikiem majątku firmy). Organy podatkowe uważają, że oznacza to utratę prawa do rozliczania się według zasady dla karty podatkowej.

Płatnik kontra podatnik, czyli kto płaci podatek, gdy płatnik nie pobrał zaliczki

Kilka lat temu kontrowersje wzbudziły przepisy Ordynacji podatkowej nakładające na płatników odpowiedzialność za niepobrane zaliczki. Przepisy były tak interpretowane, że płatnik po pomyłce co do prawidłowego rozliczenia z fiskusem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych musi zapłacić te zaliczki z własnych środków. Co najwyżej ma później prawo dochodzić nadpłacony przez siebie podatek od np. pracownika.

Jak zmieniły się zasady prowadzenia kontroli krzyżowej przez UKS od 30 lipca 2010 r.

Od 30 lipca 2010 r. zmieniono w istotny sposób art. 13b ustawy o kontroli skarbowej, który jest podstawą sprawdzania dokumentacji kontrolowanego u jego kontrahentów. Tego typu czynności potocznie nazywa się „kontrolą krzyżową”. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności organów kontroli skarbowej w zwalczaniu wyłudzeń zwrotu podatku VAT.

Czy UKS może sprawdzić kto jest właścicielem rachunku bankowego

Od 30 lipca 2010 r. UKS może sprawdzić, kto jest właścicielem rachunku bankowego podanego np. w portalu aukcyjnym i przeznaczonego do wpłat dla nabywców towarów i usług. Nowe uprawnienie ma pozwolić UKS ustalać nazwiska osób prowadzących działalność gospodarczą bez jej rejestracji i płacenia podatku VAT i PIT. Bank, który odmówi ujawnienia informacji, zapłaci do 5000 zł kary.

Czy pożyczki z funduszu socjalnego są opodatkowane VAT

Czy otrzymywanie odsetek od udzielonych zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Czy w związku z wykreśleniem spółki cywilnej z rejestru podatników VAT czynnych będzie ona zobowiązana sporządzić inwentaryzację i rozliczyć podatek należny od towarów ujętych w spisie z natury? Czy nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia na następne okresy przepada? Czy zobowiązana jest składać deklaracje VAT-7? Czy w przypadku wznowienia działalności poniesie koszty rejestracyjne?

Niedopuszczalność odpisów amortyzacyjnych w przypadku refundacji wydatku

Podatnik w swojej działalności gospodarczej może otrzymać od krajowych lub zagranicznych instytucji i organów środki stanowiące refundację poniesionych przez niego wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych. Najczęściej refundacja dokonywana jest ze środków PFRON, Funduszu Pracy, PHARE.

Amortyzacja budynku wykorzystywanego w ograniczonym zakresie na potrzeby działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

REKLAMA