REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy trzeba zapłacić PIT po zbyciu udziału w odziedziczonej nieruchomości w wyniku działu spadku?

Zgodnie z najnowszymi interpretacjami organów podatkowych na spadkobiercach dokonujących działu spadku nie ciąży obowiązek podatkowy w PIT, jeśli w zamian za spłatę zrzekną się praw do udziałów w odziedziczonej nieruchomości. O ile oczywiście kwota spłaty nie przekroczy wartości posiadanego udziału w spadku a umowa o dział spadku zostanie zawarta jedynie między spadkobiercami. Nie ma tu jednocześnie znaczenia, czy dział spadku i spłata mają miejsce przed upływem pięciu lat od nabycia nieruchomości w drodze spadku.

Praca sezonowa za granicą bardziej opłacalna niż w Polsce - także ze względów podatkowych

Bardziej opłaca się sezonowa praca za granicą niż w Polsce. I nie tylko dlatego, że za granicą można uzyskać wyższe stawki, ale także ze względów podatkowych. Polski fiskus bowiem daje zarabiającym za granicą dodatkowe zwolnienie.

Kiedy emeryt musi złożyć PIT

Emerytów z uzyskiwanych świadczeń rozlicza przed fiskusem ZUS. Natomiast jeśli osoba pobierająca emeryturę nadal podejmuje pracę, wyjeżdża na dofinansowane wczasy czy chciałaby przekazać „jeden procent” na wybraną fundację, będzie musiała samodzielnie wypełnić i złożyć PIT-36 lub PIT-37.

Podatek dochodowy nie tylko przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel nieruchomości (domu, mieszkania lub działki) może zapłacić PIT, nawet gdy przekaże je za darmo jako zachowek, albo gdy zlicytuje je komornik. Trzeba być czujnym także przy dziale spadku oraz zamianie lokali, bo w takiej sytuacji łatwo przeoczyć, że nie doszło jeszcze do upływu pięciu lat od nabycia. Wskazują na to zarówno interpretacje izb skarbowych, jak i wyroki sądów.

Podatek od dochodu ze sprzedaży domku w ogródku działkowym

Sprzedaż domku w ogródku działkowym nie może być rozliczana jak sprzedaż nieruchomości – wynika z interpretacji podatkowej – bo sprzedający nie jest właścicielem gruntu, a więc także i domku. Faktycznie więc, zdaniem fiskusa, sprzedaży podlega prawo do użytkowania domku i działki, a więc powinna przychód należy doliczyć do wpływów z innych źródeł i rozliczyć na zasadach ogólnych.

Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Udostępnienie przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionego PIT-a-37 (tzw. PIT PFR – Pre-Filed tax Return) ucieszyło już wielu podatników. E-pity idą jeszcze dalej. Aplikacja jest pierwszym na rynku programem do PIT-ów, który pozwala wykorzystać udostępnione dane do wypełnienia także innych deklaracji niż proponowany przez Ministerstwo Finansów PIT-37. Wczytanie danych umożliwia skorzystanie z dobrodziejstw nowej usługi również osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy i jeszcze bardziej automatyzuje coroczny obowiązek rozliczenia się z fiskusem.

Podatek od rabatów przyznawanych klientom przez banki

20 marca 2015 r. na stronie Sejmu została zamieszczona odpowiedź Ministra Finansów na zapytanie posła Stanisława Pięty w sprawie obciążania podatkiem dochodowym rabatów, które banki oferują swoim klientom.

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT

Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał.

Rozliczenie podatkowe okazjonalnego najmu mieszkania

Przychód uzyskiwany z tytułu najmu mieszkania podlega opodatkowaniu PIT. Wysokość podatku dochodowego uzależniona jest jednak od wybrania formy opodatkowania uzyskiwanych w ten sposób przychodów.

Wyprzedaż kolekcji - opodatkowanie VAT i PIT

Hobbyści i kolekcjonerzy, sprzedający część swoich kolekcji muszą wiedzieć, że takie transakcje nie są obojętne podatkowo. Organy podatkowe mogą potraktować takie działania, jako opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Natomiast nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeżeli sprzedaż elementów kolekcji nastąpiła po upływie 6 miesięcy od ich nabycia.

Kwota wolna w podatku dochodowym od osób fizycznych

Tytułowa kwestia wzbudza wiele kontrowersji zwłaszcza po ostatnim głosowaniu w sejmie w tej sprawie w dniu 6 lutego 2015 r. Miesiąc po tych wydarzeniach, można już realnie przyjrzeć się polskiej kwocie wolnej od podatku dochodowego, tak aby w pełni zrozumieć mechanizmy, które nią rządzą. Jest to tym bardziej aktualna kwestia, że szykuje się kolejna inicjatywa poselska w tym zakresie - podniesienia kwoty wolnej do 6700 zł.

Odsetki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - opodatkowanie PIT

Odsetki zasądzone na podstawie art. 37 ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowią formę rekompensaty w zakresie utraconych korzyści, która nie podlega zwolnieniu z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT. Odsetki jako element wynagrodzenia, które podatnik uzyskał z tytułu wykupu nieruchomości przez miasto są zaliczane do tego źródła przychodu. W takim przypadku należy badać czy podlegają one w tym konkretnym przypadku opodatkowaniu, czy też nie. Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że podlegają one opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT

Bardzo często spotkać można się z umowami cywilnoprawnymi (umowa zlecenie, umowa o dzieło) zwieranymi pomiędzy osobą fizyczną (nieprowadzącą działalności gospodarczej), a przedsiębiorcą. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest zawieranie takich umów zleceń pomiędzy dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Jak rozliczać takie umowy?

PIT- 11 można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników, mają obowiązek przesyłania do właściwego urzędu skarbowego deklaracji i informacji podatkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Przekazanie informacji PIT-11 pracownikom nadal może nastąpić w formie papierowej, jednak coraz częściej następuje z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W tym przedmiocie nadal wydawane są interpretacje indywidualne, rozstrzygające wątpliwości podatników. Jedną z nich wydał niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Pączki od pracodawców na tłusty czwartek bez podatku

W tym roku od pączków zafundowanych pracownikom w tłusty czwartek przez pracodawców nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego. To efekt ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bowiem przepisy w tej materii nie zmieniły się.

Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.

Ustawa z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 27 listopada 2014 r.) wprowadziła od początku 2015 roku zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń z tytułu używania samochodów firmowych na potrzeby prywatne pracowników.

Wsparcie finansowe dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów - informator MPiPS

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w 2014 roku na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów rząd przeznaczył rekordowe 14 mld zł. Co to w praktyce oznacza? Jaką pomoc można otrzymać i gdzie się po nią zwrócić w 2015 roku? Sprawdzamy.

Pożyczka od rodziny i znajomych - rozliczenie PCC i PIT

Wiele osób co jakiś czas zapożycza się u członków rodziny lub znajomych, czyli podmiotów najczęściej nie zajmujących się zawodowo udzielaniem pożyczek. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy pożyczki (nawet jeżeli nie podpisujemy pisemnej umowy) wiąże się z konsekwencjami podatkowymi w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak również w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

PIT od używania samochodów służbowych 2015

Od początku 2015 r. pracownicy, którzy korzystają z aut służbowych, będą musieli zapłacić podatek od ich użytkowania. To oznacza, że z taką daniną muszą się liczyć osoby, które służbowymi samochodami dojeżdżają do pracy. Za to podatku nie będzie od grupowego transportu do pracy, zorganizowanego przez pracodawcę – przypomina Tax Care.

Zwolnienia w PIT - zmiany od 2015 roku

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają szereg zmian w zakresie zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiamy poniżej te zmiany.

Kiedy darowizna może potwierdzać legalność dochodów

W jaki sposób uwiarygodnić dochody? Czy wystarczy darowizna i przelew na konto? Zdaniem organów podatkowych nie wystarczy, bo trzeba jeszcze zbadać legalność pochodzenia pieniędzy darczyńcy.

Umowa dożywocia bez podatku dochodowego – uchwała NSA

W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie przychodu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. A jeżeli nie można określić przychodu, to i nie można ustalić zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym. Taka konkluzja wynika z uchwały NSA podjętej 17 listopada 2014 r. w składzie siedmiu sędziów.

Waloryzacja kwoty wolnej i progów podatkowych w PIT dopiero w 2017 roku?

Brak waloryzacji kwoty wolnej i progu podatkowego doskwiera coraz liczniejszej grupie instytucji i organizacji. Tą sprawą zajmują się i Rzecznik Praw Obywatelskich, i posłowie, i różne organizacje. Jednak według planów rządowych, szansa na zmianę w tej dziedzinie pojawia się dopiero po 8 latach od chwili wprowadzenia ostatniej modyfikacji progów w 2009 r. – wynika z analizy Tax Care.

Złożenie deklaracji PIT-6/PIT-6L w 2014 r.

Do 1 grudnia 2014 r. (30 listopada przypada w tym roku w niedzielę) podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej muszą złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według swojego miejsca zamieszkania deklarację PIT-6/PIT-6L.

Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT

Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych

Dla doradcy podatkowego, prowadzącego działalność w zakresie usług doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw, wydatki na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Sprzedaż gruntów rolnych - zwolnienie z PIT

Dochody ze sprzedaży gruntów rolnych nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli w dniu sprzedaży sprzedający będzie wiedział, że nabywca chce przeznaczyć grunt na cele inne niż rolnicze.

Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

Dochód podlegający opodatkowaniu PIT zostanie ustalony jako różnica pomiędzy wartością przychodu uzyskanego na skutek umorzenia udziałów, tj. kwoty wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę, a wartością rynkową udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Reklamy na blogu opodatkowane jak najem

Zysk, jaki bloger uzyskuje z udostępniania na swoim blogu różnych reklam, musi rozliczyć z fiskusem. Minister Finansów zezwolił osobom fizycznym na opodatkowanie takich przychodów ryczałtową stawką 8,5-proc.

PIT od sprzedaży nieruchomości - urzędy skarbowe "hodują" odsetki

Raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2014 r. wskazuje na nieprawidłowości w działaniach urzędów skarbowych w związku z opodatkowaniem PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Dochodziło m.in. do nierównego traktowania podatników znajdujących się w takiej samej sytuacji faktyczno-prawnej, urzędy pobierały podatki od zobowiązań przedawnionych oraz niezasadnie kwestionowały prawo podatników do zwolnienia z podatku. Część urzędów skarbowych podejmowała weryfikację deklaracji podatkowych i aktów notarialnych w ostatniej chwili, czyli w roku przedawnienia zobowiązania. W konsekwencji podatnicy musieli nieraz płacić dwukrotnie wyższe odsetki, niż gdyby skarbówka podjęła działania we wcześniejszym terminie.

Ulgi w PIT 2014 - oszczędzanie na IKZE

Dobrym, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, sposobem na optymalizację podatkową, jest oszczędzanie na dodatkową emeryturę w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Każdy, kto do końca grudnia wpłaci na IKZE dokładnie 4495,20 zł, skorzysta z ulgi w podatku dochodowym w wysokości od 800 do nawet 1400 zł.

Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Alimenty na rzecz dziecka, które nie ma ukończonych 25 lat korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów są opodatkowane i muszą zostać wykazane jako przychód w zeznaniu rocznym, za rok w którym zostały wpłacone.

Kiedy powstaje przychód ze sprzedaży na raty udziałów w spółce kapitałowej

Zagadnienie powstania przychodu ze sprzedaży na raty udziałów w spółce kapitałowej jest różnie interpretowane przez organy podatkowe (wg nich decyduje data zawarcia umowy) i sądy administracyjne (decydują daty płatności rat). Wyjaśnień w tym zakresie udzielił Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów.

PIT od nieujawnionych dochodów - kolejny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący podatku od dochodów nieujawnionych (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.) jest niezgodny z konstytucją, jednakże odroczył utratę jego mocy obowiązującej o osiemnaście miesięcy. To kolejny wyrok TK w tej sprawie - poprzedni dotyczył tego samego przepisu w nieco innym brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku.

Rozliczenie roczne na PIT-28

Zasady rozliczenia rocznego na druku PIT-28 wyjaśniają eksperci z Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów. W szczególności radzą jakie dokumenty trzeba złożyć wraz z PIT-28, kiedy można skorygować lub uzupełnić zeznanie, jakie są konsekwencje złożenia zeznania po terminie oraz z jakich ulg mogą skorzystać ryczałtowcy.

Zbycie nieruchomości po zniesieniu współwłasności a PIT

Sprzedaż nieruchomości powstałej po zniesieniu współwłasności nie podlega opodatkowaniu PIT, jeżeli ma miejsce po upływie 5 lat od jej nabycia, a zniesienie współwłasności nie skutkowało zwiększeniem udziału w tej nieruchomości i nie towarzyszy jej obowiązek dokonywania spłat czy dopłat.

Przychody ze służebności przesyłu bez zwolnienia z PIT

Odpłatne ustanowienie służebności przesyłu traktowane jest jako przychód podatnika i stanowi ono podstawę wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych. Wbrew wykładni sądów administracyjnych, organy podatkowe uważają, że nie stosuje się do niego odpowiednio zwolnienia z PIT, jakie ustawodawca ustanowił na rzecz wynagrodzenia z tytułu służebności gruntowej.

PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

Wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca (także organy podatkowe) pozostawia co do zasady osobie oddającej rzecz w najem, niezależnie od ilości lokali będących przedmiotem najmu. Wyjątek występuje jedynie wtedy, gdy przedmiotem ów stosunku są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności.

Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego – koszty w PIT

Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego można zaliczyć jedynie te koszty, które zwiększyły wartość samego lokalu. Do tej kategorii nie można podciągnąć kosztów związanych z wykończeniem całego budynku, w którym znajduje się lokal.

Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu zaciągniętego przez inną osobę – nawet przez małżonka przed ślubem – nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Niemożliwe jest zatem z tego tytułu skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Prawo do niego ma jedynie ten, kto zawarł umowę kredytu.

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Zawarcie przez spółkę umowy ubezpieczenia OC, obejmującej nieograniczony krąg osób pełniących funkcje zarządcze – niemożliwy do zidentyfikowania – nie będzie nakładało na nią obowiązków płatnika w świetle ustawy o PIT.

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki poniesione na wykonanie zapisu testamentowego nie mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Dzierżawa znaku towarowego opodatkowana wg skali podatkowej PIT

Dochód z dzierżawy znaku towarowego nie może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlega on opodatkowaniu według skali podatkowej z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT

Uzyskanie przychodów z tytułu dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze nie tworzy obowiązku uiszczenia od nich podatku od osób fizycznych, o ile przedmiotem samej umowy są działy specjalne produkcji rolnej, gospodarstwo rolne lub jego składniki. Dodatkowo z treści samej umowy musi wynikać zobowiązanie do wykorzystywania przedmiotu umowy do celów rolniczych.

Umowa dożywocia powoduje powstanie przychodu w PIT

Umowa dożywocia jest odpłatnym zbyciem nieruchomości i stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tylko spłata własnego kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez rodziców nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie pozwoli zatem skorzystać ze zwolnienia podatkowego w PIT w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Co roku rośnie wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin, także w Polsce. Również coraz popularniejszym przedmiotem sprzedaży są tzw. wirtualne przedmioty, czyli nabyte podczas gier online praw do posiadania funkcjonujących w danej grze postaci, środków płatniczych, czy innych "rzeczy". Czy dochody osiągane ze sprzedaży tych praw powinny być opodatkowane PIT, a sam obrót podatkiem VAT? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Przychody twórców z aplikacji na smartfony – rozliczenie PIT

Zdaniem organów podatkowych przychody osób fizycznych - twórców aplikacji na smartfony - zaliczyć należy do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT (tj. z tytułu korzystania z praw majątkowych). Dotyczy to zarówno przychodów twórcy z tytułu zawarcia umowy licencyjnej, jak też przychodów uzyskanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Rekompensata za przewlekłe postępowanie sądowe zwolniona z PIT

Organy podatkowe przyznają, że kwota zasądzona przez sąd w związku z przewlekłością postępowania sądowego jest zwolniona z PIT ze względu na fakt, że ma ona charakter zadośćuczynienia.

REKLAMA