REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus w Polsce, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieodpłatne wydanie towarów w ramach usługi marketingowej - rozliczenie VAT

Spółka świadcząc usługi o charakterze marketingowym, promocyjnym, może wykonywać pewne czynności wobec klientów bezpłatnie. Zwrot poniesionych kosztów otrzymuje od podmiotu, którego produkty reklamuje. Całość usług marketingowych świadczonych na rzecz zleceniodawcy podlega opodatkowaniu VAT. Czy także nieodpłatne wydanie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług w ramach tej usługi będzie opodatkowane VAT?

Prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdy dostawca uczestniczył w procederze firmanctwa

Podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur wystawionych w procederze firmanctwa. Z firmanctwem mamy do czynienia wówczas, gdy przedsiębiorca celem zatajenia działalności gospodarczej lub jej rozmiarów posługuje się fakturami, rachunkami, umowami oraz innymi dokumentami wystawionymi przez inny podmiot, który w rzeczywistości działalności nie prowadzi i nie jest podatnikiem VAT.

Pusta faktura VAT – definicja i skutki wystawienia

Pojęcie „pustej faktury” odnosi się do sytuacji, w której podatnik wystawi fakturę VAT, która nie odzwierciedla stanu faktycznego. Będzie to miało miejsce, gdy podatnik na fakturze wykaże dostawę towarów, bądź usługę, której nigdy nie było. Pomimo, że podatek wykazany w fakturze zostanie zaewidencjonowany, uwzględniony w deklaracji VAT-7 i zapłacony, organ skarbowy, który ujawni tego rodzaju nieprawidłowość, dokona korekty złożonego rozliczenia.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży lokalu

Na gruncie prawa cywilnego do sprzedaży nieruchomości dojdzie, gdy spełnione zostaną pewne warunki. Wśród nich wskazać można na formę zawarcia umowy – sprzedaż nieruchomości musi być dokumentowana aktem notarialnym. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dokonując opodatkowania sprzedaży odchodzą jednak od ujęcia cywilistycznego jako kluczowego przy definiowaniu dokonanej dostawy. Może więc zdarzyć się i tak, że jeszcze przed zawarciem aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości powstanie obowiązek w podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Usługi wymiany instalacji grzewczych – stawka VAT

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym wiele osób rozważa konieczność modernizacji bądź remontu swoich instalacji grzewczych. Osoby zaś które są w trakcie budowy domów starają się zainstalować ogrzewanie, by w okresie zimowym kontynuować prace budowlane. Jaką stawkę VAT powinni zastosować wykonawcy do świadczonych robót związanych z instalacją grzewczą?

Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Zdaniem organów podatkowych usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy nie podlegają zwolnieniu z VAT. Ich usługi (przede wszystkim badania lekarskie pracowników) nie mają bowiem zasadniczo na celu opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Towary używane w VAT - jedno pojęcie dwie definicje

W ustawie o VAT znajdziemy dwie różne definicje towarów używanych. Wyjaśniamy dlaczego tak jest i kiedy się stosuje poszczególne definicje.

Deklaracja VAT-7 – konieczna pieczątka imienna

Podatnicy podatku od towarów i usług obligowani są do złożenia co miesiąc deklaracji podatkowej VAT-7. Zdaniem fiskusa obowiązkowe jest przystawienie pieczęci z imieniem i nazwiskiem podatnika obok złożonego podpisu na tej daklaracji.

REKLAMA

Kontynuacja działalności po śmierci podatnika – skutki w VAT

Z chwilą śmierci ustaje też byt podatkowy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Gdy wśród osób będących w kręgu dziedziczenia znajdzie się jedna, która podejmie decyzję dotyczącą kontynuowania działalności po zmarłym, może powstać pytanie o zakres przejmowanych praw i obowiązków. Jak bowiem należy zakwalifikować prawo do odliczenia podatku, które nabył spadkodawca w trakcie prowadzonej działalności, a którego nie zrealizował. Czy w takiej sytuacji osoba, która zdecyduje się na dalsze prowadzenie działalności po zmarłym „skorzysta” z prawa odliczenia kwoty podatku po poprzedniku?

Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT

W toku prowadzonej działalności gospodarczej może zapaść decyzja co do jej zawieszenia. Obowiązujące przepisy prawa regulują tą sytuację, określając przy tym na jakich warunkach, na jaki okres i kto może działalność zawiesić. Warto przyjrzeć się przepisom oraz wyznaczonym przez nie regułom postępowania w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług

Obliczanie proporcji przy odliczeniu VAT - czynności zwolnione, czynności niepodlegające VAT

Jeśli podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak również czynności niepodlegające opodatkowaniu, to ponosząc koszty, których nie da się przyporządkować bezpośrednio do jednego rodzaju działalności, może skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT.

Niepotrzebnie wystawiona faktura wewnętrzna, a obowiązek zapłaty VAT

Obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nadają szczególną rolę fakturze. Przejawem tego jest między innymi regulacja zawarta w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, która nakłada obowiązek zapłaty podatku z samego faktu wystawienia faktury.

Sprzedaż udziału we współwłasności jest dostawą towarów w VAT

Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale (podjętej w składzie 7 sędziów) z 24 października 2011 r. – sygn. I FPS 2/11.

Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT.

Jak obliczyć PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Firma nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W jej skład wchodziły ruchomości, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne. Jak rozliczyć podatek PCC w takiej sytuacji? Przykładem stanowiska fiskusa w tej sprawie jest interpretacja indywidualna z 22 czerwca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/436-115/11-4/MZ).

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Znakowanie i barwienie wyrobów akcyzowych

Przedsiębiorcy którzy zajmują się produkcją i dystrybucją wyrobów akcyzowych (konkretniej - niektórych paliw płynnych) bardzo często muszą spełniać wymogi związane z ich prawidłowym znakowaniem i barwieniem.

Nieruchomość nie musi być obligatoryjnym składnikiem przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy decydują się wnieść cały majątek małej firmy rodzinnej do spółki akcyjnej. W skład aportu wchodzą wszystkie składniki firmy z wyjątkiem nieruchomości. Spółka akcyjna będzie korzystała z tych nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy. Sądy administracyjne potwierdzają, że fiskus nie ma racji uważając, że aport w takiej sytuacji nie jest przedsiębiorstwem.

Czy nabywca spółki przejmuje jej prawa w zakresie podatku akcyzowego?

Przy łączeniu spółek w drodze przejęcia spółka przejmująca będzie zobowiązana do uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Spółka ta będzie musiała również uzyskać nowy numer akcyzowy podmiotu prowadzącego skład podatkowy, nadany nową decyzją wydaną dla tego podmiotu.

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz usług budowlano-remontowych, w tym sprzedaży oraz montażu markiz. Zawierane umowy obejmują dostawę towaru albo dostawę wraz z montażem. Czy przy dostawie i montażu markiz w budynkach mieszkalnych mogę zastosować stawkę VAT 8%.

Imprezy integracyjne a PIT – stanowisko sądów administracyjnych

24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10) zapadła uchwała NSA w sprawie abonamentów medycznych. Organy podatkowe wykorzystują ją od tej pory do formułowania tezy, że przychód z tytułu świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika powstaje nawet wtedy, gdy pracownik nie skorzystał z zaoferowanej mu możliwości np. wzięcia udziału w imprezie integracyjnej.

Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

Wśród 22 ustaw, które zmienia ustawa z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, jest również ustawa o podatku akcyzowym, do której wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące opodatkowania węgla, ale i ułatwienia dla importerów wyrobów akcyzowych.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa – kiedy mamy z nią do czynienia w rozliczeniach podatkowych

Ustawodawca niejednokrotnie przewidział w przepisach ustaw podatkowych dla czynności, które mają za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej również - ZCP) odmienne zasady opodatkowania niż dla podobnych czynności lecz z udziałem innych składników majątku. Przykładowo można wskazać, że nie rozpoznaje się przychodu z tytułu objęcia udziałów/akcji w zamian za aport, którego przedmiotem było ZCP.

Faktura VAT – techniczne aspekty wystawiania

Projekt faktury VAT przestaje być projektem z chwilą, gdy trafia do kontrahenta, zatem istotny jest moment wprowadzenia jej do obrotu prawnego. Anulowanie faktury musi nastąpić przed wprowadzeniem jej do obrotu prawnego. Faktury VAT mogą być wystawiane w formie innej niż papierowa. Faktura mogła być przesłana mailem również przed 1 stycznia 2011 r.

Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej - skutki podatkowe

Ustawa podatkowa nie czyni różnicy pomiędzy nabyciem udziałów w celu umorzenia w zamian za gotówkę i w zamian za składniki majątkowe. Zagadnienie bytu i ustroju spółek kapitałowych, w tym m.in. prawa i obowiązki wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje Kodeks spółek handlowych, który nie nakazuje, aby nabycie udziałów następowało za gotówkę.

Opłaty za media mogą być składnikiem ceny najmu

Podatnik może tak ukształtować swoje stosunki gospodarcze, że cena najmu będzie obejmować także opłatę za media. Wówczas będzie to jedna usługa obejmująca czynsz i media, którą można udokumentować jedną fakturą VAT i zastosować do niej zwolnienie. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2011 (sygn. I FSK 740/10).

Jaka stawka ryczałtu od montażu i demontażu rusztowań budowlanych?

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą w ramach, której będę montował i demontował rusztowania na zlecenie innych podmiotów. Rusztowania będą stanowić własność inwestora i będą wykorzystywane do realizacji prowadzonych inwestycji. Z tytułu działalności gospodarczej planuję opłacać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Prowadzoną działalność kwalifikuje według PKD nr 43.99.Z do „pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Czy powinienem zastosować 5,5% stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w zakresie prowadzonej działalności.

Czy prowadzenie świetlicy przez stowarzyszenie jest zwolnione z VAT?

W ramach działalności statutowej stowarzyszenie prowadzi placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego w formach świetlicy, klubu i kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Działalność finansowana jest w części z dotacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - zgodnie z podpisanymi umowami na prowadzenie tych placówek w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej. Czy działalność stowarzyszenia jest w tym zakresie zwolniona z VAT.

Czy usługi kulturalne są objęte podatkiem VAT?

Jestem muzykiem i kompozytorem oraz autorem tekstów. Przygotowuje autorskie programy poetycko-muzyczne, które prezentuję np. w domach kultury, otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium. Czy w związku z prowadzoną działalnością powinienem wystawiać faktury VAT?

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla grup producentów rolnych

Prezentujemy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w tym zakresie dotyczące w szczególności producentów owoców i warzyw.

Czy odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu można opodatkować ryczałtem?

Podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z najemcą lokalu zawarł umowę na czas określony – tj. czterech lat. Po dwóch latach najemca zdecydował się na przeniesienie swojego oddziału w inny rejon miasta.

Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji na podstawie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinni ją sporządzać na bieżąco. Jej brak może prowadzić do opodatkowania części dochodów wg stawki 50%.

Akcyza na oleje – stawki, zwolnienia

Producent środka ochrony roślin używa do produkcji swojego towaru wyrób energetyczny, jakim jest olej o kodzie CN 2710 19 99. Podmiot nie posiada składu podatkowego lecz jest zarejestrowany jako podmiot zużywający. Zakup ww. oleju następuje ze składu podatkowego położonego na terytorium kraju.

Czy sprzedaż tzw. kwoty mlecznej podlega opodatkowaniu PCC?

Zdaniem ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej - nie.

Dokumentowanie transakcji łańcuchowych

Czasem polski podatnik VAT wykonuje usługi na rzecz podatnika zarejestrowanego w innym kraju Unii Europejskiej lecz przedmiot tych usług zostaje dostarczony na rzecz innego podatnika niż zleceniodawca. Wtedy na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia bądź z transakcją łańcuchową, bądź z transakcją trójstronną.

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji

Podatnik, który w 2011 r. zdecydował się na leasing samochodu „z kratką” ma prawo do odliczenia 60 % kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej płatność raty leasingowej. Inaczej jest, gdy leasing takiego pojazdu rozpoczął się w 2010 r. W takiej bowiem sytuacji przedsiębiorca, który wyleasingował samochód „z kratką” może od nowego roku odliczyć całą kwotę podatku naliczonego.

Czy usługi SWIFT są zwolnione z VAT?

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zwolnienie z podatku od wartości dodanej przewidziane w art. 13b VI Dyrektywy nie obejmuje usług elektronicznego przesyłania wiadomości świadczonych instytucjom finansowym (swift).

Czy darowizna przedsiębiorstwa dziecku jest opodatkowana VAT?

Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Dlatego też darowizna przedsiębiorstwa swojemu dziecku włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami nie podlega opodatkowaniu VAT.

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Przedsiębiorca X zamawia w Niemczech wykonanie linii produkcyjnej. Linia ta zostaje przesłana do Polski w częściach, natomiast jej złożenia i uruchomienia na terytorium Polski podejmują się technicy współpracujący z producentem linii produkcyjnej (montują oni i uruchamiają linię na polecenie jej producenta).

Jak i dlaczego sprawdzać, czy nasz kontrahent zagraniczny prowadzi w Polsce działalność gospodarczą?

Czy wycieczka integracyjna dla pracowników jest ich przychodem podlegającym PIT?

Problematyka opodatkowania podatkiem dochodowym różnych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla pracowników budzi od dłuższego czasu emocje. Pakiety medyczne, ubezpieczenie, imprezy integracyjne, bony towarowe, to przykłady takich świadczeń. A jak fiskus traktuje wycieczki fundowane pracownikom?

Kiedy nieodpłatna usługa jest opodatkowana VAT?

Podatnik VAT, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku, wynajmuje lokale użytkowe stanowiące część przedsiębiorstwa podatnika. Jeden z takich lokali nieodpłatnie użycza (oddaje w bezpłatne używanie), na cele niezwiązane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przy zakupie ww. lokalu nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego.

Jak trzeba rozliczyć VAT z faktury VAT-MP?

Podatnik VAT, niebędący małym podatnikiem, nabył towar na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej od małego podatnika rozliczającego się tzw. metodą kasową. Sprzedawca dokonaną czynność udokumentował fakturą oznaczoną „Faktura VAT-MP”. Podatnik za zakupiony towar nie zapłacił kontrahentowi.

Jak powinna rozliczać akcyzę mała elektrownia wodna?

Mała elektrownia wodna posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i całość wytworzonej energii sprzedaje dystrybutorowi. Jednocześnie od tego dystrybutora jednostka zakupuje energie elektryczną, którą w całości zużywa na potrzeby własne zakładu produkcyjnego, który jest oddzielną gałęzią działalności elektrowni.

Jak w 2011 roku rozliczyć akcyzę od papierosów z banderolami z 2010 roku?

W 2010 r. Podatnik nabył papierosy od dostawcy z innego państwa UE, które zostały prawidłowo oznaczone znakami akcyzy ważnymi w 2010 r.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane - IV kwartał 2011 r.

Osoby składające wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale, mają nieco wyższe limity zwrotu, niż ci składający w III kwartale 2011 r.. Pierwszy raz od 3 kwartałów wzrosła bowiem cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania.

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

Jak rozliczać VAT od aut w leasingu?

Posiadamy w firmie 2 auta leasingowe. W związku z ciągłymi zmianami przepisów VAT nie jestem pewny czy prawidłowo odliczam VAT w 2011 roku. Proszę o wyjaśnienie prawidłowych zasad.

Usługi w zakresie konserwacji zabytków świadczone przez podwykonawcę a zwolnienie z VAT - porada

Jednym z warunków korzystania ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla usług konserwacji i restauracji zabytków, jest wymóg, by prace konserwatorskie i restauratorskie były wykonywane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie oznacza to jednak, że jedyną drogą do skorzystania z tego zwolnienia jest zatrudnianie takich osób. Wystarczy, że będzie je zatrudniał kooperant działający w charakterze podwykonawcy.

REKLAMA