REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieodpłatne świadczenia, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości - koszty spadkobierców

Przy sprzedaży nieruchomości podstawą opodatkowania PIT jest dochód (różnica między przychodem i kosztami jego uzyskania). Jednak konkretne przepisy, które tworzą tę zasadę, mogą prowadzić do rażącego pokrzywdzenia osoby, która nabyła nieruchomość w drodze dziedziczenia.

Koszty podatkowe w PIT - czasem podatek od spadków i darowizn jest kosztem

Zasadniczo podatek od spadków i darowizn nie jest kosztem uzyskania przychodów. Jednak wyjątkowo, gdy przedmiotem sprzedaży jest nabyta nieodpłatnie, np. w drodze spadku, nieruchomość to zapłacony podatek od spadków i darowizn można zaliczyć do kosztów podatkowych tej transakcji i zmniejszyć przychód przed opodatkowaniem PIT.

Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Niekorzystna dla podatników uchwała NSA dotycząca opodatkowania PIT pakietów medycznych wzbudziła wątpliwości, czy przypadkiem nie trzeba opodatkować i innych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla swoich pracowników. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z darmowego transportu do miejsca pracy.

Czy kawa i herbata dla pracowników jest ich przychodem opodatkowanym PIT?

Do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika, związanych ze stosunkiem pracy zaliczyć należy wartość wszystkich wydatków poniesionych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Jednak przychód ze stosunku pracy nie powstaje, jeżeli nie ma możliwości przypisania poszczególnemu pracownikowi określonej wielkości świadczenia na niego przypadającego.

Ulga meldunkowa – zmiana rezydencji podatkowej

Decyduje rezydencja podatkowa w momencie udzielenia kredytu. Późniejsza zmiana rezydencji nie pozbawia podatnika prawa do kontynuowania odliczeń w ramach ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych.

Nieodpłatna pomoc prawna a VAT– wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W piątek 13 kwietnia 2012 r. Ministerstwo Finansów kolejny raz udzieliło informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o VAT w odniesieniu do nieodpłatnego świadczenia usług pomocy prawnej. Podobnie jak poprzednio (czerwiec 2011 r.) informacja ta została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa i nie nadano jej oficjalnej formy interpretacji podatkowej.

Czy sprzedaż gruntu, na którym znajduje się budynek, jest opodatkowana VAT-em?

Sprzedaż gruntu w określonych wypadkach jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Jeżeli jednak sprzedający podejmuje się działań charakterystycznych dla działań handlowca, czynności marketingowych, to można przypuszczać, że sprzedaż ma formę zawodową (profesjonalną) i zorganizowaną. A wtedy zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, dostawa gruntu będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne

Można odliczyć wydatki na przystosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mieszkania, które nie jest własnością niepełnosprawnego. Można odliczyć również wydatki poniesione za granicą. Dwa kazusy z zakresu ulgi rehabilitacyjnej zostały wyjaśnione przez ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Odpłatne zbycie nieruchomości niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych – skutki w PIT

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości w podatku dochodowym od osób fizycznych są różne, w zależności od źródła przychodów, do jakich przychód uzyskany ze zbycia zostanie zakwalifikowany.

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – ryczałtowa opłata za dowóz do pracy

Jeżeli wartości nieodpłatnych świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika nie jest możliwe ustalenie przychodu konkretnego pracownika. Dzieje się to najczęściej, gdy opłata wnoszona jest ryczałtowo za wszystkich pracowników.

Podstawa opodatkowania VAT przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej przez dzierżawcę

W przypadku, gdy umowa dzierżawy gruntu zostanie zakończona wykupem gruntu przez dzierżawcę, to wartość wzniesionych przez niego na tym gruncie budynków, stanowiących jego nakład własny, nie wejdzie do podstawy opodatkowania VAT. W takich przypadkach, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać wyłącznie wartość gruntu. W odniesieniu do budynków nie występuje bowiem dostawa towaru.

Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Jeżeli członek zarządu, który nie ma podpisanej ze spółką umowy o pracę, ani nie jest jej udziałowcem - świadczy na jej rzecz usługi o charakterze zarządczym, istnieje ryzyko zidentyfikowania po stronie spółki nieodpłatnego świadczenia. Jak ustalić wartość tego świadczenia dla potrzeb opodatkowania. Problem ten rozpatrywał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

VAT od sprzedaży nieruchomości – orzecznictwo NSA

Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany), czy uzbrojenia, a także gdy podejmuje działania marketingowe w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia – musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT od tej sprzedaży. Tak Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzyga sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.

Jaki wpływ na wymiar PCC ma opinia biegłego?

Opinia biegłego odnośnie wartości przedmiotu sprzedaży może zweryfikować podstawę opodatkowania PCC (czyli cenę sprzedaży wskazaną w umowie). Co robić, kiedy opinia biegłego jest nietrafna i zawyża podstawę opodatkowania? Wydaje się, że podatnik może taką opinię podważyć, ale wymaga to nieco innych środków niż te, które zostały wybrane w przedstawionym sporze.

Czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze podlega opodatkowaniu VAT?

To, czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze będzie czynnością, od której należy odprowadzić podatek VAT, zależy od zaistnienia określonych warunków. Podstawowe znaczenie ma to, czy osoba dokonująca sprzedaży działa jako handlowiec lub usługodawca.

Przedawnienie w PIT od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości

Termin przedawnienia zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (14 dni od dokonania odpłatnego zbycia) i jest niezależny od złożenia oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanego przychodu na cele warunkujące zwolnienie podatkowe.

Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Wyrokiem z dnia 13 października 2011r., sygn. akt I SA/Ol 496/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę podatnika na interpretację organu podatkowego, w której stwierdzono, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej rodzi konieczność uiszczenia podatku dochodowego od wylicytowanej przez komornika kwoty.

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Znane jest już pisemne uzasadnienie uchwały Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10), w której stosunkiem głosów 22 do 8 wygrała teza, że pakiety medyczne fundowane pracownikom przez pracodawcę są dla pracowników nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Uzasadnienie jest bardzo ciekawe, m.in. dlatego, że NSA odniósł się również do kwestii obliczania wartości takiego świadczenia. Ponadto ważne dla podatników argumenty przeciw tezie uchwały znalazły się w zdaniach odrębnych tych sędziów, którzy głosowali przeciw uchwale.

Nieodpłatne wydanie towarów w ramach usługi marketingowej - rozliczenie VAT

Spółka świadcząc usługi o charakterze marketingowym, promocyjnym, może wykonywać pewne czynności wobec klientów bezpłatnie. Zwrot poniesionych kosztów otrzymuje od podmiotu, którego produkty reklamuje. Całość usług marketingowych świadczonych na rzecz zleceniodawcy podlega opodatkowaniu VAT. Czy także nieodpłatne wydanie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług w ramach tej usługi będzie opodatkowane VAT?

VAT przy sprzedaży nieruchomości

Kwestia opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości budzi od dawna wątpliwości. Mamy tu dwa zasadnicze problemy. Sprzedaż nieruchomości z prywatnego majątku (czy może być uznana za działalność gospodarczą opodatkowaną VAT) i zwolnienia przedmiotowe z VAT. W tej pierwszej kwestii zapadł 15 września 2011 r. ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów z satysfakcją przyjęło podjęcie przez Izbę Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwały z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10) w sprawie pakietów medycznych. Ministerstwo i organy podatkowe od dawna bowiem traktowały takie pakiety za nieodpłatne świadczenia opodatkowane PIT i oskładkowane, jak inne przychody ze stosunku pracy. Odpowiadając na pytanie naszej redakcji rzecznik resortu finansów zapewnił też, że w przypadku imprez integracyjnych nie osiągają przychodu ci pracownicy, którzy nie wzięli udziału w imprezie.

Uchwała Izby Finansowej NSA w sprawie pakietów medycznych – skutki dla pracowników i firm

Pakiety świadczeń medycznych wykupione przez pracodawcę pracownikom są (oprócz tych obowiązkowych związanych z bhp) nieodpłatnym świadczeniem. Taką interpretację potwierdziła w uchwale z 24 października 2011 r. pełna Izba Finansowa Naczelnego Sądu Administracyjnego. O praktyczne konsekwencje uchwały zapytaliśmy Marka Gadacza, starszego menedżera w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC.

Jak rozliczyć w PIT sprzedaż polskiej nieruchomości odziedziczonej w 2010 r. przez osobę zamieszkałą w USA?

Dochody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę posiadającą amerykańskie obywatelstwo, czy rezydencję podatkową w USA podlegają opodatkowaniu w Polsce wg polskich przepisów podatkowych.

Praca praktykanta nie jest dla firmy nieodpłatnym świadczeniem

Świadczenie pracy w ramach bezpłatnej praktyki absolwenckiej nie jest nieodpłatnym świadczeniem ani dla odbywającego praktykę ani dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca uzyskuje realną pomoc w swojej firmie, a praktykant uzyskuje doświadczenie i nabywa umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy, korzystając jednocześnie z wiedzy i doświadczenia przedsiębiorcy. Zdaniem fiskusa świadczenia te są ekwiwalentne i dlatego nie podlegają opodatkowaniu PIT.

Siedziba firmy we własnym mieszkaniu - jaki podatek od nieruchomości?

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej są ponad 31 razy wyższe niż stawki dla zwykłych mieszkań. Jednak dotyczy to wyłącznie tych pomieszczeń, które faktycznie są wykorzystywane do prowadzenia firmy.

Nie ma PIT, gdy nie można ustalić dochodu

Jeżeli nie można ustalić wartości nieodpłatnych świadczeń uzyskanych przez konkretnego pracownika (np. gdzie opłata jest wnoszona ryczałtowo, bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy nie korzystał), to udział w imprezie integracyjnej (okolicznościowej) nie generuje dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy opłata planistyczna może być kosztem przy zbyciu działki?

Czy jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości tzw. opłatę planistyczną można potraktować jako koszt, o który zostanie pomniejszony przychód z tytułu zbycia nieruchomości zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Organy podatkowe konsekwentnie domagają się podatku od osób zawierających umowę dożywocia obliczanego według zasad dla zbycia nieruchomości. WSA stają z reguły po stronie podatników. Są to wyroki nieprawomocne. Ostatecznie interpretacja tych przepisów zależy od NSA.

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami.

Kiedy ulga odsetkowa przy kredycie mieszkaniowym?


Czy możliwe jest skorzystanie przez podatnika z ulgi odsetkowej w sytuacji, kiedy zaciągnął kredyt mieszkaniowy w banku w sierpniu 2006 r. na mieszkanie kupione z rynku wtórnego?

Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Podatnik podpisał w czerwcu 2010 r. umowę przedwstępną na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. Pod koniec czerwca deweloper oddał mieszkanie nabywcy celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w październiku 2010 r. Następnie w grudniu podatnik dokonał sprzedaży mieszkania.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych są zwolnione z PIT do wysokości 1000 zł rocznie(taki limit obowiązuje od 2018 roku - wcześniej limit wynosił 380 zł). Jeżeli pracownik otrzyma w danym roku z zfśs świadczenia o większej wartości – od nadwyżki ponad 1000 zł powinna zostać pobrana zaliczka na PIT. Świadczenia z funduszu socjalnego są ponadto zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jak ustalić status nieruchomości gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy?


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwolniona z VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Problemem jest często ustalenie, czy dana działka ma status terenu budowlanego, czy nie.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Gdzie rozliczyć VAT od usług związanych z nieruchomościami

Zasadniczo w przypadku usług związanych z nieruchomościami podatek VAT płaci się w kraju położenia nieruchomości. Jednak, gdy usługa nie dotyczy konkretnej nieruchomości VAT będzie płacony wg miejsca siedziby odbiorcy usługi przez tego odbiorcę.

Czy podlega VAT wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zamierza ona zawrzeć umowy najmu nieruchomości mieszkalnych (lokale lub domy mieszkalne), uzyskując w ten sposób tytuł prawny do użytkowania tych nieruchomości w celach mieszkaniowych. Następnie planuje odpłatnie podnajmować te nieruchomości osobom fizycznym (w tym swoim pracownikom) na cele mieszkaniowe. Czy ten podnajem jest opodatkowany VAT?

Czy można zaliczyć do kosztów odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości


Wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, która została przeznaczona na działalność gospodarczą mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Czy bezumowne korzystanie z lokalu jest opodatkowane VAT

Zdarzają się sytuacje, że po zakończeniu najmu lokalu służącego prowadzeniu działalności gospodarczej najemca nadal korzysta z lokalu bez umowy i uiszcza z tego tytułu opłaty. Czy takie opłaty podlegają opodatkowaniu VAT?

Jakie są skutki podatkowe zbycia nieruchomości w zamian za umorzenie akcji

Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za umorzenie akcji nie powoduje powstania przychodu w CIT. W szczególności, nie można uznać, że w takich okolicznościach dochodzi do zwolnienia z długu, o którym mowa w art. 508 Kodeksu Cywilnego (dalej: k.c.), które powodowałoby powstanie przysporzenia majątkowego.Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 października 2010 r. (III SA/Wa 290/10).

Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Jak prawidłowo określić miejsce opodatkowania usług projektowych związanych z nieruchomościami

Usługi związane z nieruchomościami są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu są wykonywane, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz, gdzie faktycznie (fizycznie) wykonuje tą usługę. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

Jak kwalifikować dla potrzeb VAT sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości

Sprzedaż udziału we współwłasności stanowi sprzedaż prawa, a nie materialnej ( fizycznej ) części gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) i posadowionych na nim budynków. Dlatego sprzedaż udziałów w nieruchomości jest świadczeniem usług niepodlegającym zwolnieniu z opodatkowania VAT.

Co to jest nieodpłatne świadczenie i jak określić jego wartość

Ustawa o podatku dochodowym nie wyjaśnia co to jest „nieodpłatne świadczenie”. Przepisy wskazują jednak w jaki sposób oraz według jakich kryteriów ustalić wartość takiego świadczenia. A dokładne wyjaśnienie tego pojęcia jest dla podatnika bardzo ważne, ponieważ nieodpłatne przysporzenia są przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a więc należy od nich zapłacić podatek.

Bez uregulowanego podatku od spadków i darowizn nie sprzedasz nieruchomości

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera wiele nieprzyjemnych z punktu widzenia podatników przepisów (głównie dot. momentu powstania obowiązku podatkowego) - uniemożliwia również w niektórych sytuacjach dokonania czynności w formie aktu notarialnego.

Sprzedaż nieruchomości a zaliczenie do kosztów niezamortyzowanej części wartości początkowej

Pewne wątpliwości budzi sytuacja, gdy przedsiębiorca użytkuje nieruchomości nabyte przez niego w formie spadku lub darowizny a następnie je sprzedaje. Nie wiadomo, czy może zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną część wartości tej nieruchomości.

Wartość początkowa budynku a wydatki na jego ulepszenie

Koszty przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedając nieruchomość wykorzystywaną w działalności gospodarczej możemy zaliczyć do kosztów tą część wartości nieruchomości, która nie została zamortyzowana.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego

Otrzymałem w drodze darowizny przedsiębiorstwo od mojego ojca. Będę kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną przy użyciu tego przedsiębiorstwa, rozliczając się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa zostaną wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości początkowej nieruchomości?

Jak opodatkować sprzedaż domu wykorzystywanego w działalności

Zamierzam sprzedać dom letniskowy (kupiony w 2000 roku), który sezonowo wynajmuję wczasowiczom. Działalność polegająca na sezonowym wynajmie tego domu nie została wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Podatek z tej działalności opłacany jest w formie karty podatkowej. Czy od przychodu ze sprzedaży tego domu muszę zapłacić podatek dochodowy?

Sprzedałeś w 2013 r. nieruchomość nabytą lub wybudowaną po 2008 roku - musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-39

REKLAMA