REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT i akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ewidencjonować poza kasą fiskalną sprzedaż nieudokumentowaną fakturą

Prowadzę PKPiR, jestem podatnikiem VAT. Moja sprzedaż to sprzedaż nieudokumentowana, zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej - do ewidencji sprzedaży dla celów VAT prowadzę następujące zapiski:

Jak mali podatnicy mogą rozliczać VAT

Zdefiniowani w ustawie o VAT mali podatnicy mają prawo do rozliczania podatku w oparciu o szczególne zasady. Mogą skorzystać z kilku udogodnień.

Czy zwrot kosztów procesowych podlega VAT

Czy do faktury wystawianej na spółkę za zwrot kosztów zastępstwa procesowego w kwocie zasądzonej radca prawny, który jest podatnikiem VAT dolicza 22 proc. VAT?

Jak ustalić datę sprzedaży w przypadku świadczenia usług transportowych

Jak ustalić datę sprzedaży w przypadku usług transportu? Czy może nią być data rozpoczęcia transportu? Czy za datę wykonania usług można przyjąć datę sprzedaży? Czy jej wykazanie jest obowiązkowe? A co przypadku, gdy tylko wydajemy klientowi towar, bez transportu (sama sprzedaż)?

REKLAMA

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy nieodpłatnym przekazaniu towaru

Czy przekazując samochód na cele osobiste, można zastosować wartość rynkową, czy nadal stosuje się cenę nabycia?

Czy przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT UE można stosować stawkę 0%

Jeśli najpierw dokonałem dostawy wewnatrzwspólnotoweji wystawiłem fakturę, a dopiero później zarejestrowałem się jako podatnik VAT UE. Czy mam prawo stosować stawkę 0% do tej transakcji?

Czy zatrzymany zadatek podlega VAT

Jesteśmy producentem stolarki okiennej. Na podstawie umów zawieranych z klientami pobieramy zadatek w wysokości 10% wartości zamówienia. Jeden z klientów po wpłaceniu zadatku wycofał się z transakcji. Jak należy rozliczyć otrzymany zadatek?

Faktura wewnętrzna wystawiona dwukrotnie

Nasza spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego. Przed rejestracją samochodu konieczne jest zapłacenie VAT na podstawie wystawionej faktury wewnętrznej. Księgowa wystawiła pierwszą fakturę z datą 31 lipca 2007 r. i przesłała ją urzędowi skarbowemu. Następnie wystawiła kolejną fakturę, z datą 1 sierpnia 2007 i wprowadziła ją do ksiąg rachunkowych. W wyniku kontroli zostały ujawnione dwie faktury w urzędzie, natomiast w księgach była tylko jedna - prawidłowo ujęta w sierpniu. W postanowieniu określono, iż firma zmuszona jest do zapłaty podatku wynikającego z obu faktur, mimo że dotyczą tej samej czynności. Czy powinniśmy zapłacić podatek wynikający z obu faktur? Co z odliczeniem VAT z takich faktur?

REKLAMA

Jaki powinien być obieg dokumentów, aby podatnik nie utracił prawa do odliczenia VAT

Firma handlowa to centrala + 11 oddziałów w Polsce. Ustalono, że oryginały faktur zakupu towarów (bardzo duża liczba dokumentów) przychodzą do centrali. Oddziały, na podstawie faksów z oryginałami faktur zakupu, wprowadzają te faktury do rejestrów VAT z datą otrzymania faksu. Czy to jest prawidłowe działanie? Jak ustalić datę otrzymania faktury?

Jak opodatkować sprzedaż na rzecz rodziny

Prowadzę sklep z artykułami AGD. Czasem robi u mnie zakupy rodzina i chce kupić ode mnie sprzęt, ale najchętniej po cenie zakupu, bez doliczania marży. Czy urząd skarbowy może zakwestionować takie transakcje?

Kiedy producent powinien rozliczać montaż wyprodukowanych przez siebie towarów

Czy zamontowanie wyprodukowanej przez siebie (firmę) konstrukcji: drzwi, okna lub przeszklonej fasady, na nadbudowanym obiekcie, gdzie odbieranie prac dokonywane jest na podstawie protokołu odbioru prac, stanowi usługę budowlaną lub budowlano-montażową, od której obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy o VAT, czy jest to dostawa towarów? Kiedy należy rozliczyć VAT?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji

Jak przedstawiają się zasady określania obowiązku podatkowego w imporcie usług licencyjnych? Płatności dokonuję w całości bądź zaliczkowo. Czy w przypadku importu usług - nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji - obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze?

Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych, parkingu i drogi dojazdowej

Czy całość sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w działce, na której oprócz budynku mieszkalnego znajduje się parking i droga dojazdowa, należy opodatkować stawką 7%, czy opodatkować oddzielnie lokal z przypadającym mu udziałem w gruncie i oddzielnie udział w działce, na której znajduje się infrastruktura? Co w przypadku garaży znajdujących się w budynku?

Jak rozliczać naprawy powypadkowe samochodów

Firma transportowa posiada samochody, zarówno w leasingu, jak i stanowiące jej własność. Czy w związku z wypłatą odszkodowania należy dokonać korekty podatku naliczonego od nabytych wcześniej części, które zostały zużyte do naprawy szkody? Czy jeśli koszt naprawy pokrył ubezpieczyciel, to czy można odliczyć VAT od naprawy samochodu? A co w przypadku, gdy samochód nie miał ubezpieczenia AC?

Czy jest możliwe anulowanie faktury i skorygowanie należnego VAT

Podatnik wystawił fakturę VAT za usługi transportowe. Usługi te miały zostać wykonane w przyszłym miesiącu. Tymczasem nabywca usług zrezygnował z naszej firmy jako wykonawcy usług transportowych. Odmówił także przyjęcia faktury i faktury korygującej oraz potwierdził na piśmie, że usługa transportowa na jego rzecz nigdy nie została przez naszą spółkę wykonana. Nasz dział księgowości przedwcześnie zaewidencjonował jednak fakturę w ewidencji sprzedaży. Podatek należy z tytułu tej usługi w wysokości 5400 zł został odprowadzony. Czy w takim przypadku możemy anulować fakturę i skorygować deklarację, w której uwzględniliśmy fakturę? Wystawiliśmy nabywcy fakturę korygującą do „zera”, ale tej również nie chce przyjąć. Jak wobec tego powinniśmy postąpić?

Czy można odliczyć VAT, gdy usługę wykonano częściowo

Zleciliśmy biuru projektowemu wykonanie projektu rozbudowy zakładu. Projekt wstępny został wykonany i dostałam na to fakturę. Końcowy projekt niestety był tak błędny, że firma zrezygnowała z tego biura. Czy z faktury za projekt wstępny mogę odliczyć VAT? Obecnie zaniechaliśmy tej inwestycji.

Czy cenę samochodu może zweryfikować urząd celny

Składam wniosek o zwrot akcyzy od samochodu, który sprowadziłem z Węgier pod koniec 2005 roku. Czy urząd celny może weryfikować cenę sprowadzonego auta?

Czy urząd skarbowy może określić zobowiązanie podatkowe, jeśli nie doszło do faktycznego przekazania towaru na rzecz pracownika

Czy urząd skarbowy może określić podatek należny z wystawionej faktury wewnętrznej, jeśli nie doszło do przekazania towaru na rzecz pracownika, a została tylko wystawiona faktura wewnętrzna, która nie została anulowana?

Czy biuro rachunkowe może korzystać ze zwolnienia z VAT

Od sierpnia br. otwieram biuro rachunkowe. Przedmiotem świadczenia będzie między innymi prowadzenie: 1) ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości: kwalifikowanie dowodów do ujęcia w księgach, kontrola zapisów w księgach, sporządzanie i kontrola deklaracji i raportów wynikających z tych ksiąg; 2) ewidencji środków trwałych i amortyzacji; 3) ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT; 4) naliczeń płac i ZUS zatrudnionych pracowników; 5) naliczeń ZUS zleceniodawcy.

Jak należy poprawnie dokumentować premiowany bonus

Firma polska współpracuje z dostawcą niemieckim. Za osiągnięty obrót uzyskała premiowany bonus. W jaki sposób należy to udokumentować, gdy to polski podatnik ma wystawić dokument na premię pieniężną?

Czy odszkodowanie podlega VAT

Czy firma wynajmująca powierzchnie użytkowe, która otrzyma odszkodowanie, powinna wystawić fakturę VAT i zapłacić podatek?

Jak rozliczyć przekazanie używanego samochodu w rozliczeniu za nowy samochód otrzymany na podstawie leasingu operacyjnego

Firma oddaje używany samochód osobowy, który został wykupiony po zakończeniu leasingu (odliczono VAT), w rozliczeniu za nowy samochód, który będzie używany w leasingu operacyjnym. Wartość przekazanego samochodu zmniejsza należności leasingowe. Jak prawidłowo powinno wyglądać takie rozliczenie w VAT?

Czy każdy błąd na fakturze trzeba skorygować

Dostałam fakturę, w której sprzedawca, wpisując adres, wpisał tylko ulicę bez numeru. Czy powinnam wystawić notę korygującą? Czy można jej nie wystawiać bez ryzyka utraty prawa do odliczenia VAT?

Czy można odliczać VAT z faktur wydrukowanych z Internetu

Korzystam służbowo (działalność gospodarcza) z telefonu internetowego. Zasilam go kwotą wpłacaną na konto dostawcy, po czym mogę ze strony internetowej wydrukować fakturę. Niestety na fakturze drukuje się również adres strony internetowej oraz data z godziną wydruku. Odliczyłem VAT i zaliczyłem w koszty kilka takich faktur. W urzędzie poinformowano mnie, że nie mogę odliczać VAT z takiej faktury. Co w takim przypadku zrobić? Czy rzeczywiście nie można odliczyć VAT z takiej faktury?

Jak udokumentować świadczenie wzajemne

W zamian za reklamę naszej firmy (materiały zawierają nasze logo) przekazaliśmy na diecezję pewną kwotę. W jaki sposób rozliczyć ten wydatek? Wiemy, że wydatek ten będzie kosztem uzyskania przychodu (marketing, reklama), ale co z VAT? Czy nie musimy dostać na to faktury?

Czy od wydatków przed rejestracją można odliczyć VAT

Czy z zakupu przyczepy przysługuje obniżenie podatku należnego, jeżeli w znacznej części wartość ta została pokryta dotacją, a zakup nastąpił przed rejestracją jako podatnik podatku od towarów i usług?

Wydłużenie terminu zwrotu podatnikom rozpoczynającym działalność niezgodne z dyrektywą UE

10 lipca br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie C 25/07, udzielając odpowiedzi na pytanie prejudycjalne WSA we Wrocławiu, uznał, że art. 97 ust. 5 ustawy o VAT wydłużający termin zwrotu do 180 dni podatnikom VAT UE rozpoczynającym działalność jest niezgodny z przepisami dyrektywy. Polska nie miała zgody na wprowadzenie takich ograniczeń. Również obowiązek złożenia kaucji ETS uznał za niewspółmierne obciążenie podatników. Podatnicy, którym odmówiono zwrotu w terminie 60 dni, po ogłoszeniu wyroku będą mogli wystąpić o wznowienie postępowania.

Jak należy rozliczyć VAT po korekcie błędnie wystawionej faktury

W maju otrzymaliśmy fakturę VAT od dostawcy towaru. Data jej wpływu została potwierdzona. Ponieważ cena była wyższa od uzgodnionej, odesłaliśmy ją do dostawcy. 10 lipca otrzymaliśmy ponownie tę samą fakturę (brak daty drugiego wpływu) i fakturę korygującą, wystawioną 30 czerwca (potwierdzona data wpływu). Czy prawidłowo postąpimy, jeżeli zarówno fakturę pierwotną, jak i korektę zaksięgujemy w czerwcu, odliczając VAT naliczony od pierwotnej i pomniejszając VAT naliczony z korekty?

Czy rekompensata pieniężna podlega VAT

Spółka A otrzymała odszkodowanie od spółki B. Spółka B, która wypłaciła odszkodowanie, nabyła teren pod budowę swojego zakładu produkcyjnego znajdujący się obok działki zajmowanej przez spółkę A. Podczas budowy nowego zakładu produkcyjnego spółki B spółka A i jej kontrahenci narażeni byli na różnego rodzaju niedogodności. W związku z tym spółka B w ramach rekompensaty zobowiązała się do wypłaty odszkodowania na rzecz spółki A. Czy taka wypłata podlega opodatkowaniu i czy powinniśmy wystawić fakturę VAT?

Czy nagrody dla kontrahentów są opodatkowane VAT

Firma przeprowadziła badanie dotyczące swoich produktów w jednym ze swoich firmowych sklepów. Badanie dotyczyło jakości sprzedawanych produktów i poziomu obsługi klienta. Kontrahenci, którzy wzięli udział w badaniu, otrzymali nagrody rzeczowe. Czy przekazanie im nagród będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

W jakim terminie należy wystawić fakturę zaliczkową na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy

Otrzymaliśmy od kontrahenta zagranicznego zaliczkę na poczet przyszłych wewnątrzwspólnotowych dostaw. Zaliczka wpłynęła na nasze konto 8 lipca br. Kiedy powinniśmy wystawić fakturę zaliczkową?

Jakie są warunki żądania zwrotu w terminie 25 dni

Wraz z deklaracją VAT mam zamiar złożyć wniosek o zwrot przyśpieszony w terminie 25 dni za czerwiec z tytułu zakupu maszyn (środki trwałe). Faktury zakupowe na środki trwałe są zapłacone. Ale dwie faktury nie są zapłacone. Kontrahent określił na nich termin do zapłaty - 1 października br. Faktury dotyczą pozostałych zakupów. Czy US ma prawo odmówić mi zwrotu przyśpieszonego?

Czy każdy błąd na fakturze trzeba skorygować

Dostałam fakturę, w której sprzedawca, wpisując adres, wpisał tylko ulicę bez numeru. Czy powinnam wystawić notę korygującą? Czy można jej nie wystawiać bez ryzyka utraty prawa do odliczenia VAT?

Jak rozliczyć zakup i przekazanie pracownikom wczasów

Zakupiliśmy w biurze podróży wczasy, które przekazujemy pracownikom za częściową odpłatnością lub bezpłatnie. Jak należy rozliczyć taki zakup i przekazanie?

Czy odliczę VAT z faktury bez terminu płatności

Otrzymujemy refakturę za energię. Czy VAT od faktury wystawionej w czerwcu, a zapłaconej w lipcu będzie do odliczenia w czerwcu czy w lipcu? Na fakturze nie ma wskazanego terminu.

Jakie obowiązki w VAT powstają przy wpłacaniu zaliczek

Czy wniesione przed 1 maja 2004 r. przez przyszłych nabywców wpłaty zaliczek na zakup lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu w części dotyczącej wartości zbycia w ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania gruntu podlegają w dacie zawarcia aktu notarialnego sprzedaży lokalu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Czy nienależnie wykazany podatek należy zapłacić

Spółka źle rozpoznała miejsce świadczenia. Potraktowała dokonaną transakcję jako import usług. Wystawiła fakturę wewnętrzną. Faktycznie import nie wystąpił. Podatek należny z tytułu importu został odprowadzony. Jednak urząd w trakcie kontroli zarzucił spółce, że faktycznie import nie nastąpił. Odliczony jednocześnie podatek powinna zwrócić, ponieważ odliczyła go nienależnie. Jednak należny odprowadziła prawidłowo, nawet jeśli fakturę wewnętrzną wystawiła niepotrzebnie. Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem urzędu. Uważa, że ma prawo odliczyć VAT, skoro wcześniej naliczyła go i odprowadziła z tytułu importu. Co w tej sytuacji ma zrobić? Czy może jednak urząd ma rację?

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z budynku

Spółka z o.o. A. zawarła umowę najmu i wynajęła należący do niej budynek innej spółce X. na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez X. W umowie zapisano, że w przypadku zajmowania lokalu po rozwiązaniu umowy najemca (spółka X.) będzie płacić wynajmującemu (spółce A.) wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu w wysokości podwójnej stawki czynszu. Po upływie terminu, na jaki została zawarta umowa, najemca nadal użytkował budynek. Nie zapłacił jednak za dwa miesiące.

Czy przekazując nieodpłatnie maszyny zleceniobiorcy, naliczamy VAT

Spółka, przedsiębiorstwo budowlane, kupiła maszyny służące do prac budowlanych. Spółka ta podpisała umowę ze zleceniobiorcą, który zajmuje się wykonawstwem wstępnym, tj. przygotowuje podłoże pod fundamenty budynków. Maszyny zostały przekazane zleceniobiorcy nieodpłatnie. Jest to jeden z warunków umowy. Zleceniobiorca wykorzystuje je, wykonując dla spółki prace zlecone.

W jaki sposób skorygować fakturę VAT RR, w której podano błędne wartości netto

Jesteśmy przedsiębiorstwem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Podstawowym przedmiotem naszej działalności jest świadczenie usług gastronomicznych (posiadamy sieć restauracji). Część surowców zużywanych do przygotowania posiłków, m.in. jaja, owoce i warzywa, skupujemy od rolników ryczałtowych. Podczas wewnętrznej kontroli dokumentów zauważyliśmy pomyłkę w fakturze VAT RR wystawionej w marcu br.

Czy sprzedaż działek podlega VAT

Prowadzimy z mężem sklep spożywczy. Jesteśmy podatnikami VAT. Ostatnio borykamy się z problemami finansowymi. Sprzedajemy działki budowlane, które wcześniej zostały nabyte na własne potrzeby. Przy nabyciu tych działek zapłaciliśmy VAT. Czy ich sprzedaż również powinna być obciążona tym podatkiem?

Organizacja imprez integracyjnych przez podatnika zwolnionego od VAT

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, która jest zwolniona od VAT. Spółka zorganizowała imprezę integracyjną dla swoich pracowników, przy czym impreza ta została sfinansowana z własnych środków spółki, a nie z ZFŚS. Celem imprezy było pogłębianie więzi pracowników ze spółką, poprawa umiejętności działania w zespole, wzrost efektywności pracy, a w konsekwencji poprawa wyników finansowych spółki. Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z organizacją takiej imprezy. Czy nieodpłatne świadczenie takich usług podlega opodatkowaniu VAT?

Czy premia jest wynagrodzeniem za usługę i podlega VAT

Kiedy premia jest uznawana jako wynagrodzenie za usługę, a kiedy nie podlega opodatkowaniu VAT?

Czy można prowadzić ewidencję VAT oraz PKPiR w formie elektronicznej

Prowadzę serwis www, na który mam dziennie kilka do kilkanastu wpłat. Wynoszą one od kilku do kilkuset zł. Obecnie po otrzymaniu wpłaty automatycznie wysyłany jest e-mail do klienta z pytaniem, czy wystawić fakturę. Jeżeli dostaję potwierdzenie, wysyłam fakturę e-mailem. Miesięcznie wystawiam około 100 faktur. Wiąże się to z uciążliwym wpisywaniem ich do książki (dane każdego kontrahenta itp.). Chciałbym to zautomatyzować. Faktura będzie automatycznie wystawiana każdemu klientowi, czy ją chce, czy nie. To będzie około 300 faktur miesięcznie. Ich ręczne wpisywanie do książki zajmie jednak cały dzień. Czy da się uniknąć wpisywania, a mieć te dane na komputerze? Czy można generować coś takiego jak w książce, a potem drukować i wklejać?

Kiedy rozliczyć VAT w przypadku wykupienia wierzytelności od osoby fizycznej

Jak należy określić moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu VAT, stawki podatku i podstawy opodatkowania w przypadku wykupienia wierzytelności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą od spółki z o.o.?

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Polska spółka świadczy usługi na rzecz spółki włoskiej, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Miejscem wykonania całej dokumentacji jest biuro projektowe polskiej spółki w Katowicach. Jak należy opodatkować usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) oraz usługi przygotowania dokumentacji projektowej i ekspertyz (PKWiU 74.2) świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta?

Jaką stawką VAT opodatkować usługi budowlane w budynku mieszkalno-użytkowym

Proszę o wyjaśnienie problemu związanego ze stawką VAT na usługi budowlane.

Jak zakodować sprzedawany asortyment towarów w kasie fiskalnej

Prowadzę usługi gastronomiczne, m.in. sprzedaż piwa. Muszę założyć kasę fiskalną. Czy na każdy gatunek piwa muszę ustalić inny kod, czy może być jeden - piwo duże, bez względu na gatunek, kosztuje tyle samo. Czy na wydruku może być zapis „PIWO”, czy musi być „PIWO LECH”, „PIWO ŻYWIEC”?

Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Czy można zmniejszyć obrót o kwotę wynikającą z faktury korygującej przed rzeczywistym dokonaniem zwrotu zaliczki na rachunek kontrahenta?

Kiedy świadczenia na rzecz pracowników podlegają VAT

Nasza spółka wybudowała nowy zakład produkcyjny w X, jednocześnie zamyka stary w Y. Nowy zakład znajduje się w odległości 100 km od starego. Zależy nam na zatrudnianiu pracowników ze starego zakładu mieszkających w Y. W związku z tym oferujemy im darmowy przewóz do nowego zakładu pracy, a niektórym z nich udostępniamy mieszkania służbowe. Czy nieodpłatny przewóz pracowników oraz nieodpłatne udostępnianie im mieszkań są czynnościami opodatkowanymi VAT?

REKLAMA