REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stawki podatkowe, Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polski system podatkowy - najmniej stabilny w Europie

Przepisy podatkowe w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Rosji są oceniane przez podatników w tych krajach jako najmniej stabilne w Europie. Najlepiej jest pod tym względem w Szwajcarii, Danii, Luksemburgu i Szwecji. 50% respondentów uznaje, że niestabilność systemów podatkowych i częste zmiany prawa niekorzystnie wpływają na ich działalność biznesową. Polska, Rosja i Portugalia to kraje, w których przedsiębiorcy wytoczyli organom podatkowym najwięcej spraw sądowych.

Strata ze sprzedaży wierzytelności własnej jest kosztem uzyskania przychodów razem z VAT

Ustawy o podatkach dochodowych uzależniają uznanie straty z odpłatnego zbycia wierzytelności za koszt podatkowy od uprzedniego zarachowania jej do przychodu należnego. NSA w kolejnych orzeczeniach potwierdza, że w przypadku zbycia wierzytelności własnej kosztem podatkowym jest cała kwota należności wraz z należnym VAT (czyli kwota brutto). O taką bowiem kwotę zbywający wierzytelność wierzyciel uszczupli swój majątek, bo takiej właśnie kwoty brutto wierzyciel mógł żądać od swojego kontrahenta – dłużnika.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której przychylił się do stanowiska podatnika, zgodnie z którym wytworzenie energii elektrycznej z generatorów na skutek ich próbnego uruchomienia, skutkującego jej bezpowrotnym utraceniem, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

VAT 2013 – stawka 0% przy eksporcie i WDT

Projektowana nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie od początku 2013 roku wprowadza m.in. zmiany w zakresie stosowania stawki 0% VAT przy eksporcie towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 % stawkę podatku VAT

Niedopełnienie obowiązku prawidłowego dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) skutkuje brakiem możliwości zastosowania do niej stawki 0% VAT.

Ochrona podatnika po zmianie interpretacji podatkowej

Ochrona, jaką daje podatnikowi indywidualna interpretacja podatkowa trwa nawet po doręczeniu zmienionej interpretacji. Jednak nie zawsze oznacza to zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku. Pełnej ochrony nie uzyskają te osoby, które zrealizowały sytuację opisaną we wniosku o wydanie interpretacji jeszcze przed jej doręczeniem. Jednak i one mogą spać spokojniej, gdyż nie grozi im postępowanie karne skarbowe, czy konieczność płacenia odsetek za zwłokę.

W indywidualnej interpretacji podatkowej organ podatkowy powinien uwzględnić wykładnię prowspólnotową

Organy podatkowe, w procesie wydawania interpretacji indywidualnej, powinny uwzględniać wykładnię prowspólnotową przepisów krajowych. Inaczej mówiąc powinny badać stan faktyczny przez pryzmat wykładni przepisów unijnych prezentowanej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 kwietnia 2012 r., III SA/Wa 326/12.

Stawka VAT na książkę wraz z dodatkiem

Stawka podatku VAT na książki wynosi 5%. Wiele wydawców sprzedaje książki, do których dodatkiem uzupełniającym czy ilustrującym ich treść są kasety audio lub płyty CD. Wówczas powstaje wątpliwość, czy można ustalić jedną cenę na komplet książki z płytą i całość opodatkować 5% stawką VAT, czy też od płyty podatek musi być naliczony wg stawki podstawowej (aktualnie 23 %).

Amortyzacja mieszkania, magazynu i samochodu wg indywidualnych stawek

Można zastosować indywidualne stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Okres amortyzacji dla takich środków trwałych nie może być krótszy niż: 10 lat (dla lokalu mieszkalnego), 40 lat pomniejszonych o pełne lata, które upłynęły od dnia oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych (dla budynku użytkowego), 30 miesięcy (dla samochodu osobowego).

Opodatkowanie VAT dostawy i montażu sprzętu medycznego – interpretacja ogólna MF

Minister Finansów wydał 30 marca 2012 r. interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem VAT dostawy i montażu sprzętu medycznego. Minister uznał, że niezależnie od treści zawartej umowy, dostawa wyrobu medycznego, podlega obecnie opodatkowaniu 8% stawką VAT. Natomiast prace polegające na dostosowaniu (adaptacji, przebudowy, rozbudowy itp.) pomieszczeń szpitala prowadzone w związku z dostawą ww. wyrobu medycznego nie korzystają, co do zasady, z preferencji podatkowej i podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT (obecnie 23%).

Jaka stawka VAT na latte i cappuccino - w lokalu i na wynos

Zdaniem Ministra Finansów podawane do spożycia „na miejscu” w kawiarniach i innych lokalach gastronomicznych kawy (lub herbaty), także te z dodatkiem mleka (np. cappuccino, czy latte) są obciążone 23% stawką VAT. Ale przy sprzedaży tych napojów „na wynos”, właściwa jest stawka 5% VAT. Są jednak interpretacje podatkowe wskazujące, że w przypadku tych napojów, których zasadniczym (przeważającym) składnikiem jest mleko, a dodatkowym składnikiem napar kawowy – stawką właściwą jest 8% VAT (bo te napoje nie spełniają definicji „kawy”).

Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Od dochodu ze sprzedaży nieruchomości należy zapłacić podatek. Jednak można zgodnie z prawem zmniejszyć wysokość tego dochodu (a w konsekwencji i podatku), wykazując dopuszczalne koszty uzyskania przychodu. Należą do nich koszty notarialne, koszty pośredników, opłaty planistyczne, nakłady (wydatki związane z remontem czy modernizacją budynku), a także koszt nabycia nieruchomości.

Podatek od nieruchomości 2012 – do 15 marca zapłać I ratę

Podatek od nieruchomości jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku podatkowego. Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Czyli jeżeli nie dostałeś decyzji „wymiarowej” o podatku od nieruchomości z gminy – nie musisz na razie płacić.

23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

Od 2012 roku stawka VAT na pieluchy wielorazowego użytku (z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych) wzrosła z 8% do 23%. Zwykłe jednorazowe pieluchy nadal są opodatkowane stawką 8% VAT. Minister Finansów stwierdził, że różnica w opodatkowaniu jest uzasadniona ale obiecał też kwestię stawek VAT na te wyroby ponownie przeanalizować.

Stawka podstawowa VAT na e-booki w Polsce

Minister Finansów nie widzi możliwości stosowania do sprzedaży e-booków innej stawki VAT niż podstawowa, wynosząca obecnie 23%. Obniżenie stawki VAT na książki elektroniczne (tzw. e-booki) byłoby, zdaniem resortu finansów, sprzeczne z prawem UE. Od początku 2012 roku we Francji i Luksemburgu do sprzedaży e-booków są stosowane obniżone stawki VAT.

Nagrody dla użytkowników serwisu internetowego kosztem uzyskania przychodu

Wydatki poniesione na zakup nagród dla zarejestrowanych użytkowników mają wpływ na uatrakcyjnienie korzystania z serwisu internetowego, a tym samym pozyskanie użytkownika i uzyskanie przychodu. Dlatego wydatki te pozostają w bezpośrednim związku z przychodem i stanowią dla prowadzącego serwis podatnika koszt uzyskania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

VAT od najmu i dzierżawy – zasady, stawki i zakres opodatkowania

Najem i dzierżawa należą do umów bardzo często zawieranych przez przedsiębiorców. Niejednokrotnie też umowa najmu zawarta przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej ma ten skutek, że wynajmujący nabywa status podatnika VAT. Warto więc przyjrzeć się jak umowy te traktowane są na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jaka stawka VAT dla badań okulistycznych wymaganych przy uzyskiwaniu prawa jazdy?

Zakład Opieki Zdrowotnej realizuje cele i zadania zgodnie ze statutem w zakresie ochrony zdrowia oraz wykonuje świadczenia medyczne na podstawie zawartych umów z NFZ. Ponadto wykonuje badania laboratoryjne tj badanie okulistyczne przeprowadzone w celu wydania zaświadczenia na prawo jazdy. To, czy i jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana ta usługa, zależy przede wszystkim od tego, czy służy ona ochronie zdrowia.

Usługi świadczone na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich – co z VAT

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług zawierają regulacje, na podstawie których podatnikom w stosunku do pewnych (ściśle określonych czynności) przysługuje prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT. Preferencyjny sposób opodatkowania ustawodawca przewidział m.in. w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich.

Wydruk Poświadczonego Zgłoszenia Celnego podstawą dla stawki VAT 0%

Jednym z warunków stosowania stawki VAT 0% dla usług międzynarodowego transportu drogowego towarów importowanych do kraju, jest posiadanie potwierdzonego przez urząd celny dokumentu, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Jaka stawka VAT na usługę obsługi wejścia na imprezę sportową

Preferencyjną 8% stawki VAT można zastosować do samej tylko sprzedaży biletów, karnetów, zaproszeń dla widzów (kibiców) w związku z możliwością wejścia na obiekt sportowy. Jednak w przypadku kompleksowych usług polegających także na nadzorowaniu wstępu oraz identyfikacji osób (system Kart Kibica), którym umożliwia się wstęp na mecze właściwa będzie podstawowa stawka VAT, czyli obecnie 23%.

Pizza na wynos - opodatkowanie VAT całej usługi

Obniżenie kosztów świadczonych usług z pewnością spędza sen z oka niejednego podatnika. Osiągnięcie tego celu poprawia konkurencyjność na rynku, a w konsekwencji dochód. Sposobów na osiągnięcie tego celu z pewnością jest wiele. Warto się przyjrzeć prowadzonej działalności - może się bowiem okazać, że oszczędności znajdziemy nawet na gruncie przepisów podatkowych.

Kiedy organ podatkowy nie może odmówić wydania interpretacji indywidualnej?

W sytuacji gdy sformułowane przez podatnika pytania, stanowisko i przytoczone przepisy prawne, które mogą mieć zastosowanie w stanie faktycznym wskazanym we wniosku o udzielenie interpretacji spełniają wymogi art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, organ nie może odmówić wszczęcia postępowania interpretacyjnego.

Ogólne interpretacje podatkowe 2012

Czy od 1 stycznia 2012 r. ogólne interpretacje podatkowe będą częściej ujednolicać stosowanie prawa podatkowego w Polsce (np. niejednolite indywidualne interpretacje podatkowe)? Na pewno od tej daty podatnicy, którzy zetkną się z niejednolitymi interpretacjami fiskusa w takich samych stanach faktycznych mogą domagać się od Ministra Finansów wydania ogólnej interpretacji podatkowej, składając wniosek ORD-OG.

Wybielanie zębów z 23% VAT

Usługi medyczne są w większości przypadków zwolnione z VAT. Nie dotyczy to jednak większości przypadków usług medycyny estetycznej. Bowiem ich głównym celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawa zdrowia ludzkiego.

Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych

Dla rozstrzygnięcia, jak opodatkować dochody uzyskiwane ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych, powinniśmy ustalić jakiego rodzaju działalnością jest sprzedaż drzewek i krzewów ozdobnych.

Usługi wymiany instalacji grzewczych – stawka VAT

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym wiele osób rozważa konieczność modernizacji bądź remontu swoich instalacji grzewczych. Osoby zaś które są w trakcie budowy domów starają się zainstalować ogrzewanie, by w okresie zimowym kontynuować prace budowlane. Jaką stawkę VAT powinni zastosować wykonawcy do świadczonych robót związanych z instalacją grzewczą?

Stawka VAT na ciastka i wyroby ciastkarskie

Od 1 stycznia 2011 r. VAT na ciastka wzrósł z 7% do 23%. Jednak stawkę 8% VAT można obecnie stosować jeżeli ciastka charakteryzują się datą minimalnej trwałości (ew. terminem przydatności do spożycia) od 15 do 45 dni.

23% VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce od 2012 roku

Z dniem 1 stycznia 2012 r. ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce, objęte obecnie preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8% zostaną opodatkowane stawką podstawową 23%. Pozostałe artykuły dla dzieci opodatkowane są już obecnie stawką podstawową VAT.

Usługa gastronomiczna, czy sprzedaż towarów – jaka stawka VAT przy sprzedaży lodów?

Okazuje się, że nie jest łatwo stosować przepisy VAT także podmiotom sprzedającym lody. Inna stawka obowiązuje bowiem przy sprzedaży lodów bez świadczenia usługi gastronomicznej, czyli „na wynos” (5%), a inna gdy lody są serwowane do spożycia „na miejscu” (8%). Są jednak sytuacje, gdy trudno stwierdzić, czy jest świadczona usługa gastronomiczna, czy mamy do czynienia tylko ze sprzedażą.

Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Ukończyłam kurs ceramiki. Zastanawiam się nad zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w ramach której chcę sprzedawać własne wyroby ceramiczne: naczynia, talerze, wazony. Czy mogę płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Gotowe posiłki sprzedawane w opakowaniach i dowożone do klienta opodatkujemy 8% VAT-em

Świadczę usługi związane z wyżywieniem polegające na serwowaniu posiłków oraz dostarczaniu gotowych dań na podstawie zamówień składanych przez klientów. Czy wobec wykonywanej usługi mogę naliczać 8% stawkę VAT?

Jaki VAT od sprzedaży gruntu przeznaczonego częściowo pod zabudowę?

Przeznaczenie danych gruntów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego bywa mieszane, tj. mogą być to przykładowo działki budowlano-leśne, w ramach których wydzielona jest cześć przeznaczona pod zabudowę i część przeznaczona na inne cele (tu: leśne).

Jak rozliczać VAT od marży za sprzedawane używane samochody?

Podatnik, który sprowadza z Unii Europejskiej samochody używane zakupione od osób fizycznych, celem dalszej odsprzedaży w kraju, zanim dokona ich zbycia musi ponieść dodatkowe koszty. W szczególności powinien opłacić akcyzę, ponieść koszt usługi recyklingowej, opłacić badania techniczne pojazdu, przetłumaczyć dokumenty pojazdu na język polski, często też zarejestrować samochód czy wykonać drobne naprawy.

Czy ograniczenie odliczania VAT dotyczy też motocykli?

Motocykl jest pojazdem samochodowym i dlatego obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. ograniczenia w zakresie odliczenia VAT naliczonego - 60% kwoty określonej w fakturze - nie więcej niż 6.000 zł. - mają zastosowanie w przypadku jego nabycia.

Jaka stawka VAT przy najmie i dostawie mediów?

Wynajem lokali na cele niemieszkalne opodatkowane jest stawką podstawową – 23 % VAT. Jeśli najemca podpisze odrębne umowy na dostawę mediów do lokalu z ich bezpośrednimi dostawcami wówczas stawki podatku od towarów i usług będą właściwe dla danej usługi.

Jakie stawki VAT są właściwe dla pieczywa i ciast?

Prowadzę piekarnię. Wypiekamy rożnego rodzaju pieczywa oraz ciasta, w sumie ok. 50 rodzajów produktów. W związku z częstymi ostatnimi czasy zmianami w podatku VAT, mamy problem z prawidłowym zastosowaniem stawek VAT do naszych poszczególnych wyrobów. Jak należy opodatkowywać VAT pieczywo i pozostałe produkty ciastkarskie?

Jak zostać zarejestrowanym odbiorcą?

Podmioty zamierzające prowadzić działalność gospodarczą polegającą na zakupie wyrobów akcyzowych z innych krajów należących do Unii Europejskiej celem ich odsprzedaży na terytorium Polski winny rozważyć uzyskanie statusu zarejestrowanego odbiorcy. Podpowiadamy jakie wymogi należy spełnić aby możliwe byłoby prowadzenie takiej działalności.

Jakich usług dotyczy 0% stawka VAT w portach?

Minister Finansów wydał 22 czerwca 2011 r. ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśnił wątpliwości w zakresie stosowania stawki VAT 0% w odniesieniu do usług związanych z utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych.

Jak można zmieniać stawki amortyzacyjne?

Organy podatkowe rygorystycznie interpretują przepisy o amortyzacji w zakresie możliwości zmiany pierwotnie przyjętych przez przedsiębiorcę warunków amortyzacji.

Czy sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji podatkowej?

Co do zasady wniesienie skargi do sądu administracyjnego na decyzję wydaną przez organ podatkowy nie powoduje wstrzymania wykonania wydanej decyzji. Przepisy ustawy regulującej postępowanie przed sądami administracyjnymi (ustawa z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) przewidują możliwość wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji przez sąd na wniosek podatnika składającego skargę.

Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?

W ostatnim czasie doszło do kilku zmian stawek podatku akcyzowego i nie da się wykluczyć, że kolejne zmiany zostaną wprowadzone w najbliższej przyszłości. Warto jest więc przypomnieć zasady ustalania stawek akcyzy, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieprawidłowości w okresie przejściowym.

Jaką stawkę VAT stosować w transporcie międzynarodowym na odcinku krajowym?

Polski podatnik VAT świadczy na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportu towarów na odcinku Poznań – Gdańsk. Z zawartej między stronami umowy wynika, że towary przewożone przez podatnika na odcinku krajowym będą następnie przedmiotem eksportu i zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.
Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonej usługi transportu na odcinku Poznań – Gdańsk?

Czy świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej jest opodatkowane VAT?

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. Niestety nie nadało tym wyjaśnieniom żadnej oficjalnej formy - nie można więc ich traktować jako jakiejkolwiek interpretacji podatkowej wydanej na podstawie ordynacji podatkowej.

Czy sprzedaż własnej wierzytelności jest opodatkowana VAT?

Sprzedaż wierzytelności nie stanowi czynności opodatkowanej VAT. Natomiast nabycie wierzytelności w celu jej windykacji już jest traktowane jako usługa opodatkowana stawką podstawową.

Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe?

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku VAT – 8 %. Jeżeli przy okazji ich świadczenia podatnik wraz z tymi usługami będzie sprzedawał kawę, herbatę czy wodę może się pojawić pytanie, czy dostawa tych towarów również korzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług? Niestety nie.

Jaka stawka VAT przy zakwaterowaniu uczniów w internacie i ich żywieniu w stołówce?

Szkoła będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, która świadczy usługi zakwaterowania w internacie oraz wyżywienia w prowadzonej przez siebie stołówce powinna dla celów podatku VAT rozróżnić te czynności z uwagi na czyją rzecz są świadczone. Jest bowiem tak, że inne są skutki podatkowe, gdy czynności te są świadczone na rzecz własnych uczniów, a inaczej jest gdy z usług tych korzystają uczniowie obcych szkół.

Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?

Świeckie usługi pogrzebowe wraz z dostawą trumien, czy urn podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT. Jednak analogiczne usługi świadczone przez kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z VAT.

Czy interpretacja podatkowa może być podstawą do zmiany wcześniejszej decyzji podatkowej?

Składając pisemny wniosek o wydanie interpretacji podatkowej należy pamiętać, że może dotyczyć on jedynie obecnego stanu faktycznego, aktualnie zaistniałych okoliczności lub zdarzeń przyszłych.

Lokowanie wolnych środków pieniężnych w obligacje emitowane przez inne podmioty nie podlega VAT

Czasami (oby jak najczęściej) przytrafia się sytuacji, że posiadamy wolne środki finansowe i zamierzamy je ulokować, aby przynajmniej nie traciły one na wartości. Jednym z pomysłów na taką lokatę może być zakup obligacji wyemitowanych przez innego przedsiębiorcę.

REKLAMA