REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulga na złe długi, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek korekty VAT odliczonego z nieuregulowanych faktur a zwolnienie z długu

Spółka ma wobec jednego z dostawców dług, dla którego w marcu 2016 r. upłynął 150 dzień, licząc od upływu terminu płatności. Pod koniec lutego 2016 r. spółka zawarła z tym dostawcą ugodę, na mocy której zwolnił on spółkę z zapłaty długu. Czy mimo to spółka ma obowiązek skorygować podatek odliczony z faktury dotyczącej tego długu?

Potwierdzenie statusu podatnika VAT dla celów ulgi na złe długi

Kiedy przysługuje podatnikowi ulga na złe długi? Czy wydruk ze strony Ministerstwa Finansów w ramach usługi „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest wystarczającym spełnieniem przesłanki zawartej w art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? Czy wydruk ten potwierdza dostatecznie, że dłużnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny?

Nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i prawa upadłościowego

Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowane prawa upadłościowego. Dzięki restrukturyzacji dłużnik ma obecnie cztery sposoby na zawarcie układu z wierzycielami, który umożliwi zachowanie firmy. W zależności od zaistniałej sytuacji, przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie procedurę. W wyniku nowelizacji prawa upadłościowego wierzyciele mają też większy wpływ na przebieg postępowania.

Rekompensata za opóźnienie w zapłacie w transakcjach handlowych

Od dnia nabycia uprawnienia do odsetek z tytułu opóźnienia w zapłacie należności wynikającej z umowy przysługuje od dłużnika z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Przedmiotowy ryczałt ma za zadanie rekompensować wierzycielowi wszelkiego rodzaju koszty związane z odzyskiwaniem należności, w szczególności koszty postępowania sądowego.

Przejęcie długu związanego z darowizną przedsiębiorstwa a PCC

Darowizna przedsiębiorstwa co do zasady nie jest związana z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art.1 wskazuje katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, a w katalogu tym nie wskazano czynności darowizny przedsiębiorstwa. Ustawa przewiduje jednak opodatkowanie umów darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Upadłość firmy w Polsce – droga przez piekło

Zgodnie z Monitorem Sądowym i Gospodarczym liczba orzeczeń o upadłości firm we wrześniu tego roku wyniosła 45, co oznacza 30 procentowy spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca (64 orzeczenia o upadłości). We wrześniu ubiegłego roku orzeczeń o upadłości było 71, co oznacza, że ich liczba znacząco spada. Według Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w roku 2015 upadnie około 207 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, natomiast 547 spółek prawa handlowego w drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończy swoją działalność.

Zmiany w dziedziczeniu długów spadkowych - problemy z wykazem inwentarza majątku

Komornicy pozytywnie przyjęli zmianę prawa wprowadzającą możliwość dziedziczenia długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Obawiają się, że problemów nastręczy sporządzanie przez spadkobierców wykazu inwentarza majątku. Podobne obawy mają notariusze.

Ulga za złe długi 2015 / 2016

Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie ulgi za złe długi. Zmiany dotyczą przede wszystkim wprowadzenia opcji skorzystania z ww. ulgi przez wierzyciela, jeżeli dłużnik jest podmiotem powiązanym z wierzycielem, a także na wyłączeniu obowiązku korekty odliczonego podatku naliczonego przez dłużnika, jeśli jest on w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Zmiany te zostały wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.

Czy dłużnik w stanie upadłości musi korygować odliczony VAT

Czy dłużnik, który jest w stanie upadłości, musi korygować odliczony VAT, gdy minęło 150 dni od upływu terminu płatności?

Nowe regulacje dotyczące wymiany informacji gospodarczych

Łatwiejszy dostęp do informacji o wiarygodności płatniczej, zmniejszenie kosztów dostępu do tych informacji, wzmocnienie ochrony dłużników przed niesłusznym wpisem do rejestru – takie rozwiązania przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Koszty związane z pozyskaniem poręczenia w księgach rachunkowych

Spółka zawarła umowę poręczenia kredytu hipotecznego. Spółce matce, bo to ona jest poręczycielem, będzie ona wypłacać przez trzy lata wynagrodzenie za udzielone poręczenie. Wysokość poręczenia jest ustalona na podstawie cen rynkowych. Jak należy ująć operacje gospodarcze związane z uzyskanym poręczeniem w księgach rachunkowych?

Działanie dłużnika na szkodę wierzyciela. Jak odzyskać dług?

Twój dłużnik zbył majątek, który był jedynym możliwym sposobem na odzyskanie pożyczonych pieniędzy. Posiadasz tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi, a mimo to egzekucja w stosunku do niego jest bezskuteczna. Co dalej?

Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne wyjaśnienia dotyczące zmian w podatku VAT, jakie weszły w życie 1 lipca 2015 r. Prezentujemy poniżej te informacje.

Ulga na złe długi – zmiany w 2015 roku

W przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju. Umożliwia to ustawa o podatku od towarów i usług.

IFK poleca: Więcej VAT-owców skorzysta z ulgi na złe długi

Od 1 lipca br. VAT z dłużnych faktur rozliczy też wierzyciel powiązany z dłużnikiem rodzinnie czy kapitałowo. Dłużnik z kolei będzie zwolniony z korekty odliczonego z niezapłaconej faktury VAT-u, jeśli będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

DEBT - dług

Ulga na złe długi w księgach rachunkowych

Już 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT, które pozwolą skorzystać z ulgi na złe długi w tym podatku, nawet jeżeli istnieją powiązania między wierzycielem a dłużnikiem, który nie zapłacił w ciągu 150 dni (licząc od terminu płatności z faktury). Jak w księgach rachunkowych ująć korektę VAT w związku z taką możliwością?

Ulga na złe długi po 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca br. więcej VAT-owców skorzysta z ulgi na złe długi. VAT z dłużnych faktur rozliczy również wierzyciel powiązany z dłużnikiem rodzinnie czy kapitałowo. Dłużnik z kolei będzie zwolniony z korekty odliczonego z niezapłaconej faktury VAT-u, jeśli będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

Umorzenie części należności na podstawie ugody sądowej w księgach rachunkowych

Doszło do zawarcia przez spółkę ze swoim dłużnikiem ugody sądowej obejmującej część przysługujących jej należności z tytułu wykonania usługi budowlanej. Jak ująć w księgach rachunkowych umorzenie części należności na podstawie tej ugody?

Nowe Prawo restrukturyzacyjne od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowe Prawo restrukturyzacyjne. Głównym celem przedmiotowej ustawy jest wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Dłużnicy alimentacyjni w Krajowym Rejestrze Długów

200 zł jest średnio winien swojemu dziecku dłużnik alimentacyjny wpisany do Krajowego Rejestru Długów. To nawet kilka lat uchylania się od płacenia. Co prawda w ciągu ostatnich 6 lat spłacalność długów alimentacyjnych wzrosła do kilkunastu procent, ale to nadal daleko do standardów zachodnioeuropejskich. Póki co, alimenty wypłacane są z kieszeni podatników.

Jak ustalić, czy i kiedy doszło do drugiej strony oświadczenie woli, gdy nie odbiera korespondencji?

Z nielicznymi wyjątkami, każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że kontrahent, a zwłaszcza dłużnik, nie odbierał korespondencji. W ten sposób skutecznie utrudniał czy wręcz uniemożliwiał dokonanie pewnych czynności, jak na przykład wezwanie do zapłaty długu lub potrącenie wzajemnych wierzytelności. Czy jednak nieodbieranie przesyłek przez ich adresata skutkuje niezłożeniem oświadczenia woli i niedokonaniem zamierzonej czynności? Może tak być, ale nie musi.

Przewlekłość postępowania sądowego - metody na zbyt długo rozpatrywane sprawy w sądzie

Każdy kto kieruje sprawę do sądu ma prawo do szybkiego jej rozpoznania bez zbędnej zwłoki. Niestety zdarza się tak, że twoja sprawa w sądzie jest zbyt długo rozpatrywana. Sprawdź, czy są metody na przewlekłe działanie sądu.

Dłużnik zmarł przed spłatą długu - co dalej?

Powszechnie sądzi się, że wraz ze śmiercią osoby fizycznej (zwanej w kodeksie cywilnym spadkodawcą) kończy się odpowiedzialność wynikająca z zaciągniętych przez nią kredytów, pożyczek czy też innych niespłaconych zobowiązań. To mylne przeświadczenie.

Czy istnieje konieczność wysyłania wezwania do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?

Konieczność wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty do dłużnika istnieje w sytuacji kiedy wierzyciel nie wyznaczył dłużnikowi terminu na zapłatę należności. W innych sytuacjach nie ma takiego obowiązku. Istnieją jednak cztery powody dla których warto wysłać takie wezwanie.

Sposoby ukrywania majątku przez dłużników

W ostatnich latach dowiadujemy się o coraz bardziej oryginalnych i, co warto zaznaczyć, coraz bardziej skutecznych, sposobach ukrywania majątku przez dłużników. Wszystkie zaś, w znacznym stopniu utrudniają działania wierzyciela, który chce odzyskać należne mu pieniądze. Jakie są najdziwniejsze sposoby ukrywania majątku?

80% wartości niezapłaconej faktury dostaniesz od banku

Prawie co drugi przedsiębiorca ma większe lub mniejsze kłopoty z opóźnionymi płatnościami. W niektórych przypadkach wynikający z opóźnień brak gotówki może mieć poważne konsekwencje dla bieżącego lub przyszłego działania firmy. Ale pojawiają się rozwiązania, które pozwalają uniknąć kłopotów ze spóźnialskimi płatnikami. W Idea Banku do opłacenia raty kredytu wystarczy… faktura.

KRD: zatory płatnicze w eksporcie coraz mniejsze

Rośnie liczba polskich firm, które nie mają problemu z odzyskaniem należności od zagranicznych kontrahentów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W 2014 r. zwiększyła się też wartość naszego eksportu.

Długi spadkowe tylko do wysokości odziedziczonego majątku

Senat poparł z poprawkami nowelę dotyczącą odpowiedzialności za długi spadkowe. Nowe przepisy zakładają, że dziedziczy się długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości. Ustawa zawiera półroczne vacatio legis, co ma m.in. dać czas wierzycielom, w tym instytucjom finansowym i bankom, na przygotowanie się do zmiany.

Zajęcie wierzytelności zwykłych

Aktualnie najpopularniejszą podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa agencyjna, dlatego warto wiedzieć jakimi regułami rządzi się egzekucja z tych wierzytelności. Pamiętać należy jednak, że taką wierzytelnością nie jest świadczenie oparte o umowę o pracę.

Jak pomóc komornikowi odzyskać swój dług

Statystyki wskazują na coraz mniejszą skuteczność egzekucji komorniczej, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na efektywność odzyskiwania przez wierzycieli swoich pieniędzy. Wierzyciele mają jednak kilka możliwość, by wesprzeć w działaniach komornika w celu odzyskania długu.

Powstanie rejestr dłużników fiskusa

Rząd na najbliższym posiedzeniu ma zająć się propozycją resortu finansów w sprawie utworzenia Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych. W rejestrze znaleźć mają się m.in. podatnicy zalegający z rozliczeniami wobec fiskusa.

Co możesz zrobić w przypadku niezasądzenia całej kwoty kosztów procesu?

Wygrałeś sprawę. Jednak otrzymany wyrok (nakaz zapłaty) nie zawiera w swej treści rozstrzygnięcia w przedmiocie kosztów procesu? Zasądzona kwota nie odpowiada wysokością kwocie żądanej w pozwie tytułem zwrotu kosztów procesu? Zobacz jakie czynności musisz podjąć, żeby uzyskać zwrot kosztów poniesionych w celu dochodzenia swoich praw.

Windykacja z pomocą dłużnikom. Ruszył program „Zaradni”

Dług, to nie tylko pieniądze, które trzeba zwrócić. To często strach, wstyd i poczucie bezradności. Bariery nie do pokonania dla wielu dłużników. Z myślą o nich ruszył pilotażowy program wsparcia zadłużonych „Zaradni”.

Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?

Często po złożeniu pozwu dłużnik decyduje się na spłatę swojego zadłużenia. Wtedy pojawia się pytanie - złożyć do sądu wniosek o umorzenie postępowania sądowego, czy też czekać na reakcję dłużnika oraz sądu?

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 r. i od 1 stycznia 2016 r.

Określenie proporcji VAT w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych, wprowadzenie zmian w zakresie ulgi na złe długi, objęcie mechanizmem odwróconego obciążenia nowych grup produktów - to część zmian, które mają wejść w życie w 2015 i 2016 r.

Czy warto korzystać z usług profesjonalnej kancelarii przy dochodzeniu swoich roszczeń

Wystawiłeś fakturę, pomimo wezwań i telefonów klient nie płaci? Skieruj sprawę do sądu za pomocą profesjonalnej kancelarii, z góry ustal wynagrodzenie pełnomocnika, zakres czynności pojmowanych przez niego oraz sposób informowania o przebiegu postępowania.

Jak uzyskać korzystny wyrok lub nakaz zapłaty. Trzy tryby postępowania sądowego

Dochodzenie należności odbywa się w trzech trybach postępowania: nakazowym, upominawczym oraz uproszczonym. Tryb, w jakim wniesiesz do sądu swój pozew może zdecydować o tym, czy uzyskasz korzystny dla siebie wyrok lub nakaz zapłaty.

Jak ustalić, który sąd będzie właściwy do rozpoznania mojej sprawy?

Złożenie pozwu do niewłaściwego sądu nie spowoduje jego odrzucenia, bo sąd przekaże taki pozew sądowi właściwemu. Ale błędne określenie właściwości sądu wpłynie na wydłużenie postępowania. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób ustalić właściwość sądu.

Klauzula wykonalności. Kolejny krok po uzyskaniu nakazu zapłaty lub wyroku

W wyniku wniesionego przez ciebie pozwu sąd wydał nakaz zapłaty lub wyrok zobowiązujący twojego kontrahenta do zapłaty. Czas na kolejne kroki po odzyskanie długu, czyli wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

Pozew o zapłatę do sądu. Wszystko co trzeba wiedzieć, żeby go przygotować

Na brak płatności nie pomogło nawet wezwanie do zapłaty? W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak skierować pozew do sądu. Zobacz, jak go przygotować i co powinien zawierać prawidłowo przygotowany dokument.

Jak obliczyć opłatę od pozwu o zapłatę?

Twój klient zalega ci z płatnościami? Zdecydowałeś się na wniesienie pozwu o zapłatę do sądu? Pamiętaj, żeby wnieść opłatę we właściwej wysokości. Wyliczając ją musisz pamiętać o kilku czynnikach.

Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu

Sporządziłeś pozew. Jednak zanim złożysz go w sądzie musisz pamiętać o załączeniu do niego odpowiedniej ilości odpisów oraz niezbędnych dla sądu dokumentów.

Deflacja i kredytowy boom. Zarobi windykacja

W raz z boomem kredytowym ludzie sięgną po pieniądze na rzeczy i usługi, bez których mogliby się obejść. Część zrobi, to pod wpływem reklamy, a nie racjonalnej decyzji. Niektórzy pożyczą za dużo. Windykacji pracy nie zabraknie – mówi Kamil Karpicki z firmy windykacyjnej Kredyt Inkaso.

Wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Twój kontrahent nie płacił. Sąd rozstrzygnął sprawę na twoją korzyść. Co dalej? Czas na wszczęcie postepowania egzekucyjnego. Dowiedz się jak przygotować wniosek do komornika i co z nim zrobić.

Zastaw rejestrowy – umowa i wpis do rejestru

Zastaw rejestrowy powstaje wyłącznie w drodze umowy i wpisu zastawu do sądowego rejestru zastawów. Wpis ten ma charakter konstytutywny. Do ustanowienia zastawu rejestrowego nie jest konieczne wydanie rzeczy zastawnikowi. To, w czyim posiadaniu będzie pozostawiony przedmiot zastawu rejestrowego, powinna wyraźnie regulować umowa zastawnicza.

Złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego

W większości przypadków brak wykonania zobowiązania wynika ze zwłoki dłużnika. Zdarzyć się jednak może, że to po stronie wierzyciela leżą przyczyny uniemożliwiające dłużnikowi wywiązanie się z umowy. Co w takiej sytuacji robić?

Ministerstwo Finansów utworzy rejestr dłużników podatkowych

Powstanie Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych, w którym każdy będzie mógł bezpłatnie sprawdzić, czy jego kontrahent albo najemca nie zalega z podatkami. Ministerstwo Finansów chce też dzięki utworzeniu rejestru zmotywować nierzetelnych płatników do uregulowania zobowiązań.

Ograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe

Przyjęcie jako zasady odpowiedzialności za długi spadkowe tylko do wysokości odziedziczonego majątku (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza) przewiduje zmiana prawa cywilnego, którą w tym tygodniu ma zająć się Sejm. Projekt ma zapewnić równowagę między interesami spadkobierców i wierzycieli spadkodawcy. Zmiany te dotyczyć będą także dziedziczenia długów podatkowych.

Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę o upadłości konsumenckiej - podała jego kancelaria. Ustawa łagodzi obowiązujące rygory dla konsumentów, którzy chcą ogłosić niewypłacalność. Zdaniem autorów zmiany jest ona potrzebna, bo dotychczasowe prawo jest martwe. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

REKLAMA