W 1992 r. spółka wybudowała budynek biurowy, który przez cały czas był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W 2006 r. uzyskała pozwolenie budowlane na jego rozbudowę, tj. zarówno części magazynowej, jak i biurowej, oraz przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania części biurowej. W oparciu o uzyskane pozwolenie spółka dokonała rozbudowy budynku, ponosząc nakłady, których wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku po dokonanej rozbudowie w marcu 2007 r. W marcu br. budynek zostanie sprzedany. Jaką stawkę można zastosować?
Mój kontrahent popadł w tarapaty finansowe i nie zapłacił mi należności wynikającej z ostatniej faktury. Od ustalonego terminu płatności minęło już siedem miesięcy, a ja musiałam w międzyczasie zapłacić podatek VAT. Słyszałam, że jeśli wierzytelność jest niezapłacona i nieściągalna, to można odzyskać zapłacony od niej VAT. Czy żeby wykazać nieściągalność wierzytelności, muszę skierować sprawę do sądu, a później do komornika? Czy muszę to jakoś udokumentować?
Czy można uznać, że dostawa jest WDT, gdy towar sprzedany kontrahentowi z UE nie jest do niego dostarczony, lecz pozostaje w naszym magazynie? Wystawiamy fakturę sprzedaży, na której kontrahent podpisuje, że towar otrzymał, lecz faktycznie zostaje u nas. Nabywca sprzeda go z naszego magazynu, jak będzie miał zamówienie. Czy w takim razie ten towar jest opodatkowany w Polsce, a jeśli tak, to czy stawka VAT wynosi 0%, czy 22%?
Otrzymaliśmy fakturę, która nie ma ani pieczątki sprzedawcy, ani podpisu osoby, która ją wystawiła. W miejscu przeznaczonym na pieczątkę znajdują się dane firmy wydrukowane komputerowo. Niemniej jednak nie ma ani pieczątki, ani podpisów. Czy taka faktura stanowi podstawę do odliczenia VAT? Czy nikt nam nie zarzuci, że została spreparowana w celu wyłudzenia VAT, tzn. abyśmy sobie mogli odliczyć VAT w deklaracji?
Wystąpiłam o zwrot VAT w terminie 180 dni w miesiącu, w którym dokonaliśmy korekty sprzedaży (zwrot zaliczki - KFV oczywiście podpisana przez kontrahenta). Wystąpił wtedy ujemny VAT należny. Nie było VAT naliczonego. Rozmawiałam w KIP - powiedziano mi, że można tak zrobić. Po 5 miesiącach US przeprowadził kontrolę i w protokole napisano, że nie mogłam wystąpić o zwrot, bo nie było czynności opodatkowanej - tj. sprzedaży. A przecież w art. 88 ust. 3a ustawodawca wyraźnie wymienia przypadki, które nie stanowią podstawy do obniżenia podatku oraz zwrotu różnicy, i nie wymienia faktur korygujących jako takich. Co mam zrobić?