REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu a VAT

Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W 2013 roku wyłudzono z budżetu państwa co najmniej 15 mld zł zwrotu VAT

W zeszłym roku budżet państwa wypłacił kasowo prawie 80 mld zł z tytułu zwrotów podatku od towarów i usług. Był to rekord w historii, zarówno nominalny jak i realny.

Pilnowanie okresów rozliczeniowych w programie księgowym

Składanie deklaracji podatkowych od towarów i usług VAT przez księgowych jest wymagane prawem polskim i dokonywane jest to w okresach najczęściej miesięcznych, ale dopuszczone są również inne ( np. kwartalne). Do wyznaczenia kwoty tego podatku potrzebne są informacje o wystawionych dokumentach oraz datach dostaw dla dokumentów. Z tego względu w programie księgowym powinny znajdować się rejestry VAT, zakupu i sprzedaży, które dostarczą wszelkich informacji na potrzeby złożenia deklaracji VAT.

Faktura otrzymana przed dostawą towarów - odliczenie VAT

Odliczenie podatku naliczonego jest możliwe po łącznym spełnieniu dwóch warunków: otrzymaniu faktury oraz zaistnieniu obowiązku podatkowego u wystawcy faktury w związku z dokonaną dostawą towaru.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla czynności świadczonych przez spółdzielnie mieszkaniowe

W związku z artykułem pt. „Czynsze mogą wzrosnąć przez źle wdrożoną unijną dyrektywę", opublikowanym na łamach Dziennika Gazety Prawnej 28 kwietnia 2014 r., Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zwolnienie z podatku VAT dla czynności świadczonych na rzecz lokatorów przez spółdzielnie mieszkaniowe ma uzasadnienie w prawie unijnym, a przepisy dyrektywy zostały prawidłowo wdrożone.

Impreza integracyjna dla pracowników i członków ich rodzin - rozliczenie w VAT

Czy istnieje podstawa do opodatkowania VAT usług dotyczących organizacji przez spółkę festynu, którego uczestnikami mieli być również byli pracownicy oraz członkowie rodzin byłych i obecnych pracowników. Rozstrzygnięcie w tym zakresie wydał WSA w Bydgoszczy.

Kasy fiskalne u agentów i pośredników

Przepisy podatkowe (…) nie zobowiązują agentów i pośredników do ewidencjonowania sprzedaży obcej za pomocą kasy rejestrującej, gdy nie występuje u nich obrót z tytułu sprzedaży własnej na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Jaka część działań optymalizacyjnych w VAT jest oszustwem wg art. 268 Kodeksu karnego?

Pytanie zadane w tytule jest dziś najważniejszym dylematem wielu, nawet bardzo wielu podatników tego podatku, którzy zastosowali „odważne” lub „nowoczesne” sposoby uzyskania „oszczędności podatkowych”.

REKLAMA

Samochody a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Nowe przepisy dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem i użytkowaniem samochodów, które obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., powodują wątpliwości interpretacyjne. Szczególnie odnoszą się one do wykorzystania mieszanego i ewentualnych skutków takiego używania pojazdów w podatku dochodowym.

Rozliczenia VAT we wspólnotach mieszkaniowych

Zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o VAT. Wspólnota mieszkaniowa powinna refakturować zakup mediów na poszczególnych jej członków.

Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

Firma wykorzystuje samochody do celów mieszanych oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu otrzymania zaliczki na usługi turystyczne

W przypadku usług turystyki ustawa o VAT nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek na poczet usług turystyki, nie powstaje z momentem ustalenia marży, ale z chwilą otrzymania zaliczki. Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie kwota marży zawarta w otrzymanej zaliczce pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych z opóźnieniem

W praktyce gospodarczej niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, w których faktura za towar lub usługę dostarczana jest z opóźnieniem. Jak odliczać VAT z faktur otrzymanych z opóźnieniem?

Najem, podnajem, refakturowanie opłat eksploatacyjnych – rozliczenie VAT

Wątpliwości podatników budzą zasady rozliczania podatku od towarów i usług przez podatników podnajmujących lokale, w sytuacji, gdy faktury za koszty eksploatacyjne związane z nieruchomością są wystawiane na właściciela tej nieruchomości i następnie refakturowane.

VAT kosztem uzyskania przychodu

Wartość zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od nieruchomości, a czasem także podatku VAT można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Gdzie powinna zostać opodatkowana usługa wynajmu samochodu? Ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia usługi wynajmu samochodu.

Faktura w walucie obcej – czy trzeba wskazywać kurs do przeliczenia VAT?

Podatnik zwrócił się z z zapytaniem czy w świetle zmienionych od 1 stycznia 2014 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązany jest umieszczać w wystawionej fakturze kurs waluty, który przyjął do przeliczenia podatku VAT? Cześć bowiem kontrahentów wymaga od niego powołania takiej informacji, czy słusznie?

10-lecie zharmonizowanego VAT - Konferencja na UW

6 czerwca 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa sumująca dorobek ustawodawstwa, judykatury oraz praktyki interpretacyjnej w zakresie zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce. 1 maja 2014 r. minęła bowiem 10 rocznica wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która implementuje przepisy unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Zawieszenie działalności gospodarczej a VAT

Przedsiębiorcy mogą korzystać z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Na czym ona polega? Jakie są skutki zawieszenia działalności w zakresie VAT?

Ostatni dzień na złożenie VAT-7 - nowe zasady odliczania VAT od aut

Dziś - 26 maja 2014 r. upływa termin złożenia deklaracji VAT-7 za kwiecień. W tej deklaracji podatnicy po raz pierwszy odliczą VAT od samochodów i wydatków eksploatacyjnych na nowych, obowiązujących od 1 kwietnia zasadach. Jak zrobić to bez błędu?

Zakup produktów rolnych na faktury VAT RR

Dokonujemy od rolników zakupu produktów rolnych na faktury VAT RR. Najczęściej zapłata odbywa się gotówką, ponieważ rolnicy nie posiadają kont bankowych. Jak należy ująć w księgach rachunkowych taki zakup? Czy w związku z tym zryczałtowana kwota VAT niepodlegająca odliczeniu zwiększa wartość nabytych produktów, czy VAT ten należy księgować jako niepodlegający odliczeniu, ale stanowiący koszt uzyskania przychodu?

Odliczenie VAT od samochodów - ewidencja i VAT-26

Podatnik zamierza kupić w kwietniu 2014 r. samochód osobowy, który będzie wykorzystywać wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywać od niego pełnych odliczeń. Od kiedy podatnik jest obowiązany zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie powinien złożyć informację VAT-26?

Jakie zmiany w VAT stwarzają największe problemy księgowym

Minęło już kilka miesięcy od wejścia w życie rewolucyjnych zmian w ustawie o VAT, które diametralnie zmieniły obowiązujące od dwóch dekad zasady rozliczania podatku. Spowodowało to, że księgowi mają coraz więcej pytań i wątpliwości związanych z VAT, tym bardziej, że dodatkowo, od początku kwietnia tego roku obowiązuje inna zmiana w ustawie, regulująca kwestie odliczania VAT od zakupu i eksploatacji pojazdów.

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 2015 roku zróżnicowanie stawek odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Podatnicy, którzy sami wykryją u siebie zaległość podatkową i niezwłocznie ją uiszczą, płacić będą niższe odsetki za zwłokę (50% stawki podstawowej). Natomiast ci podatnicy (dotyczyć to będzie tylko podatników VAT, akcyzy i dłużników celnych), u których zaległości zostaną wykryte przez organy podatkowe – zapłacą odsetki za zwłokę w wysokości 200% stawki podstawowej.

Opodatkowanie marży - VAT 2014 r.

Są dwie procedury, w przypadku których podstawą opodatkowania VAT nie jest całość zapłaty, lecz marża. To tzw. procedury opodatkowania marży. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące obowiązku podatkowego oraz rozliczania zaliczek z tytułu świadczenia usług opodatkowanych według procedury marży.

Odliczenie VAT z faktury szacunkowej za energię

Kiedy podatnik VAT może odliczyć podatek naliczony w fakturze szacunkowej za prognozowane zużycie energii elektrycznej? Na pytanie to odpowiedział Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 r.

Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?

Korzystając z ulgi na złe długi podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od upływu terminu płatności. Jeżeli jednak podatnik nie dokona korekty w tym terminie, może to zrobić później, ale tylko korygując deklarację za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.

Regulamin używania samochodu służbowego - wzór 2014

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się zasady odliczania VAT od zakupu i kosztów eksploatacyjnych samochodów służbowych. Pracodawcy, którzy chcą odzyskiwać cały VAT, muszą zmienić dokumentację - regulamin używania samochodu służbowego i umowę o powierzeniu samochodu służbowego.

Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.

Istota transakcji barterowej sprowadza się do wymiany dóbr między podmiotami, bez udziału pieniędzy, przy czym dobra będące przedmiotem tej wymiany mają dla stron porównywalną wartość. Dla tych transakcji od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady ustalania obowiązku podatkowego w VAT i dokumentowania.

Zawieszenie działalności - skutki w VAT

Z opcji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy jednoosobowy przedsiębiorca posiadający wpis do CEIDG, o ile nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Przywilejem dla podatników, którzy postanowili zawiesić czasowo wykonywaną działalność gospodarczą, jest odstąpienie od obowiązku składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa poza VAT

Jeśli przedmiotem zbycia (np. w formie sprzedaży) będzie struktura stanowiąca zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dział, wydział), to czynność ta nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług (VAT).

Odliczenie podatku VAT z duplikatu faktury

Nie ma specjalnych terminów odliczenia VAT z duplikatów faktur. Sposób rozliczenia duplikatów jest uzależniony od tego, czy faktura pierwotna wpłynęła do firmy, co zostało zaewidencjonowane w jej rejestrach. Jeśli nie wpłynęła, do odliczania VAT z duplikatu faktury stosujemy ogólne zasady odliczania VAT.

Kaucja gwarancyjna a VAT

W obrocie gospodarczym zdarza się, że przedsiębiorcy pobierają od kontrahentów kaucje gwarancyjne zabezpieczająca prawidłowe wykonanie umowy. Czy z tytułu otrzymania takiej kaucji powstaje obowiązek zapłaty VAT?

Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT

Wątpliwości podatników VAT budzą kwestie związane ze sprzedażą towarów dostarczanych klientom kurierem. Chodzi w szczególności o określenie daty sprzedaży towaru dostarczanego odbiorcy za pośrednictwem kuriera, dokumentowanie zaliczki w przypadku, gdy termin faktycznej dostawy nie jest znany, a także możliwości skorygowania faktury w sytuacji, gdy data sprzedaży okaże się inna niż wskazana w tym dokumencie.

Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

Pojazdy specjalne w VAT - jak interpretować przepisy

Po zmianach od 1 kwietnia 2014 r. pośród pojazdów, które zachowały status „uprzywilejowanych” w VAT, zostały wymienione pojazdy specjalne. Niestety, ich lista jest bardzo krótka w porównaniu z poprzednim stanem prawnym. W przypadku tych pojazdów nie musimy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów ani składać zgłoszenia do urzędu.

Dostawa lokali i budynków – obowiązek podatkowy w VAT

Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru, rozumianej jako moment rzeczywistego wydania jej przedmiotu, a nie jako przeniesienia własności za pomocą czynności prawnej. Dla prawa podatkowego - jako autonomicznej gałęzi prawa - najważniejszy jest ekonomiczny efekt wykonania usługi lub przejścia faktycznego władztwa nad rzeczą.

Portal Podatkowy 2014 / 2015

Ministerstwo Finansów informuje, że rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego wejdzie w życie 18 sierpnia 2014 r. w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej. W szerszym zakresie – dotyczącym obsługi podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej - wejdzie w życie w styczniu 2015 roku.

Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, które nie ominęły również sprzedaży komisowej. Znaczącej zmianie uległ także sposób dokumentowania wydania towarów w ramach umowy komisu.

Zmiany w VAT 2015 - Mały Punkt Kompleksowej Obsługi

Implementacja unijnych dyrektyw wprowadzi Mały Punkt Kompleksowej Obsługi, który uprości rozliczenie podatku VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną w ramach wspólnego rynku. Zapowiadane zmiany w VAT mają obowiązywać od 2015 r.

Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zgłosiłem samochód, składając informację VAT-26. Czy mogę go wynająć na kilka godzin bez utraty prawa do pełnych odliczeń? Osoba wynajmująca również jest podatnikiem VAT, prowadzi firmę. Wynajęty samochód będzie wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. Jak powinienem się zachować, aby nie mieć problemów z urzędem skarbowym?

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Jeżeli przedsiębiorca planuje sprzedaż firmowego samochodu, musi mieć świadomość, że od 1 kwietnia 2014 r. zasady sprzedaży pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej po raz kolejny uległy zmianie. Wprowadzono między innymi tzw. system korekt VAT w przypadku sprzedaży pojazdu, w stosunku do którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Korekty mogą być zarówno oszczędnością dla przedsiębiorcy, jak i nakazywać dopłatę podatku.

Wydanie towarów podczas akcji marketingowych a VAT

Wydanie nagród w ramach akcji marketingowej powinno być opodatkowane VAT, jako dostawa towarów dokonana na rzecz konsumenta – konsekwencje wyroku NSA (sygn. I FSK 474/13) z dnia 7 lutego 2014 r.

Usługa trwająca kilka miesięcy - kiedy odliczyć VAT

Otrzymałam fakturę za reklamę w Internecie wystawioną w lutym. Faktura dotyczy reklamy ukazującej się przez sześć miesięcy. Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury i podatek naliczony z tej faktury mogę odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za luty 2014 r.?

Urzędy skarbowe szybciej zwrócą VAT

Ministerstwo Finansów rekomenduje urzędom skarbowy, aby w podstawowym terminie bezzwłocznie zwracały VAT przedsiębiorcom. Chodzi o kwoty, które nie budzą żadnych wątpliwości ze strony fiskusa.

Autem firmowym do pracy i do domu - odliczenie VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. możliwość skorzystania z pełnych odliczeń VAT uzależniona jest od przeznaczenia posiadanego samochodu wyłącznie do działalności. Nie zawsze jednak parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania pracownika pozbawia jego pracodawcę pełnego odliczenia VAT. Zależy to od okoliczności, jakie powodują, że pracownik otrzymał zgodę na parkowanie służbowego samochodu w miejscu zamieszkania.

Termin przydatności do spożycia nie powinien różnicować stawek VAT

Stosowanie stawki podstawowej VAT w zakresie określonej kategorii produktów w przypadku, gdy istnieją produkty do nich podobne, których sprzedaż jest opodatkowana stawką obniżoną, może zostać uznane za naruszenie zasady neutralności podatku VAT. Tożsamość bądź podobieństwo świadczeń powinno być oceniane z perspektywy przeciętnego konsumenta.

VAT w przypadku WNT trzeba rozliczyć w miejscu zakończenia wysyłki

Jeżeli towary opodatkowane z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego (WNT) uznanego za dokonany w państwie członkowskim identyfikacji podatkowej, nie zostały w rzeczywistości wwiezione na terytorium Polski, transakcje te nie mogą zostać uznane za dające prawo do odliczenia w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym takie nabycie wewnątrzwspólnotowe nie może korzystać z ogólnego systemu odliczenia przewidzianego w tym przepisie.

Leasing samochodu a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. leasingobiorca samochodu może odliczyć 50 proc. VAT od opłat leasingowych. Jeśli leasingowany samochód jest używany wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej- wówczas można odliczyć 100 proc. VAT. Leasingobiorcy samochodów sprzed 1 kwietnia 2014 r. mogą pod pewnymi warunkami odliczać 100 proc. VAT.

Prof. Modzelewski o pięciu nowych pułapkach w VAT

W 2014 roku aż dwukrotnie nasz ustawodawca „poprawiał” ustawę o podatku od towarów i usług: raz na Nowy Rok, drugi raz na Prima Aprilis.

REKLAMA