REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód w firmie, Akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe banderole na tytoń od 1 stycznia 2011 roku

Ministerstwo Finansów kolejny raz postanowiło „zamieszać” w banderolach i tym razem wzięło na cel banderole tytoniowe (nie papierosowe). W związku z tym, z dniem 1 stycznia 2011 r. nastąpi zmiana wzorów tych banderol, polegająca na ich „rozmnożeniu” z dotychczasowych dwóch na cztery wzory.

Definitywny koniec starych banderol alkoholowych z upływem 2010 roku

Na początku 2009 r. doszło do zmiany wzorów banderol na papierosach i alkoholach. O ile ze starymi banderolami tytoniowymi szybko się pożegnaliśmy, to nadal spotykamy legalnie stare banderole alkoholowe. Przygody te spotykają nas zarówno w dużych centrach handlowych, jak i w małych sklepikach „osiedlowych”.

Przerabianie ciężarówek na samochody osobowe bywa opodatkowane akcyzą

Jak powszechnie wiadomo, ustawa o podatku akcyzowym nakłada podatek akcyzowy na samochody osobowe, omijając jednocześnie szerokim łukiem samochody ciężarowe, które nie są objęte tym podatkiem.

Czy spóźniony zwrot akcyzy należy powiększyć o odsetki

Jeżeli organ podatkowy zwróci podatek akcyzowy po terminie 30 dni (lub 90 dni, gdy konieczne jest dodatkowe sprawdzenie zasadności zwrotu) – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, do zwrotu podatku należy doliczyć odsetki, takie jak w przypadku oprocentowania nadpłaty, o którym mowa w art. 78 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

REKLAMA

Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Podatek akcyzowy winien być pobierany w kraju konsumpcji wyrobu akcyzowego. Dlatego też w przypadku, gdy akcyzę od danej ilości wyrobów akcyzowych pobrano w Polsce, a następnie wyroby te zostaną przemieszczone do innego kraju członkowskiego UE przedsiębiorcy, którzy zapłacili akcyzę mogą ubiegać się o jej zwrot. 

Jak ewidencjonować przebieg pojazdu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Przedsiębiorcy często wykorzystują na potrzeby działalności gospodarczej swój prywatny samochód osobowy. Mają obowiązek wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, tzw. „kilometrówkę”. Tylko wtedy wydatki poniesione z tytułu używania takiego samochodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Nowości w akcyzie od energii elektrycznej i paliw od 1 września 2010 r.

Na pytania dotyczące tytułowych kwestii odpowiada Jakub Matusiak - starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy.

REKLAMA

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Podróż zagraniczna jest czasami okazją do zakupu pamiątek i prezentów dla siebie lub dla rodziny i znajomych. Prezentami tymi bywają różne alkohole, które albo wieziemy od razu ze sobą, albo też każemy sobie wysłać pocztą lub kurierem. Czasem trzeba w takich sytuacjach zapłacić akcyzę.

Zakup prądu w innym kraju UE a podatek akcyzowy

Od dłuższego czasu istnieje możliwość, aby wybrać sobie podmiot (np. elektrownię) od którego będziemy kupować energię elektryczną, przy czym z możliwości tej korzysta bardzo mało podmiotów i osób fizycznych.

Jakie zmiany zaszły w zawartości oświadczeń nabywców oleju opałowego

Wielu z nas uczestniczy w obrocie olejem opałowym, zarówno jako kupujący a czasami jako sprzedający. Powinniśmy zatem mieć świadomość tego, że przy zawieraniu transakcji sprzedaży takiego oleju obowiązkowo musimy wypełnić oświadczenie dla celów podatku akcyzowego.

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust 1 pkt 2 ustawy o PIT podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Jednak w takim przypadku okres amortyzacji nie może być dla środków transportu, w tym samochodów osobowych krótszy niż 30 miesięcy.

Jak ustalić wartość początkową auta kupionego kilka lat wcześniej

Przedsiębiorcy dość często wprowadzają do firm swoje prywatne samochody, jako środki trwałe. Okazuje się, że za ich wartość początkową można przyjąć nie aktualną wartość rynkową samochodu, a znacznie wyższą wartość zakupu. Oznacza to wyższe odpisy amortyzacyjne i tym samym wyższe koszty uzyskania przychodu.

Energia elektryczna tylko raz opodatkowana akcyzą

Od dnia 1 września 2010 r. obowiązuje zasada jednokrotności opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. Warto bliżej omówić to zagadnienie, ponieważ wielu przedsiębiorców ma wątpliwości kiedy oraz na jakich zasadach można się na ww. jednokrotność opodatkowania akcyzą energii elektrycznej powołać.

Nowe przepisy ograniczyły prawo do obniżenia akcyzy

Krytycznie należy ocenić pewne regulacje wprowadzone nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, obowiązujące od 1 września 2010 r.. Nowe regulacje w istotny bowiem sposób ograniczyły prawo do obniżenia akcyzy należnej od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych z użyciem produktów z zapłaconą akcyzą.

Co zmieniło się w akcyzie od 1 września 2010 r.

Obszerne zmiany w podatku akcyzowym obowiązują od 1 września 2010 r. O skutki wprowadzonych rozwiązań, zwłaszcza dla podmiotów, które magazynują wyroby akcyzowe w cudzych składach podatkowych zapytaliśmy Michała Krzewińskiego, menedżera w dziale prawno - podatkowym poznańskiego biura PricewaterhouseCoopers.

Dlaczego samochód osobowy bywa ciężarowym i na odwrót

Możliwość sprowadzania z terenu UE (w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego) samochodów osobowych a następnie rejestrowanie ich jako samochody ciężarowe, bez uiszczania należnej akcyzy, wynika z braku spójności przepisów akcyzowych i prawa drogowego.

Znikają kwartalne informacje podsumowujące, ale tylko w akcyzie

Z dniem 1 września 2010 r., na mocy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, opublikowanej w Dzienniku Ustaw nr 151 pod pozycją 1013, likwidacji ulega jeden z uciążliwych obowiązków nałożonych dotychczas na przedsiębiorców, tj. obowiązek składania kwartalnych informacji podsumowujących.

Czy Wiążące Informacje Taryfowe można stosować także do akcyzy

Od 1 września 2010 r. polscy przedsiębiorcy posiadający  Wiążące Informacje Taryfowe (WIT) będą mogli z nich korzystać także w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym.

Zmiana silnika samochodu może być opodatkowana od 1 września 2010 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podatku akcyzowym, stawka podatku akcyzowego od samochodów osobowych uzależniona jest od pojemności skokowej silnika danego pojazdu. W przypadku samochodów o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3, stawka akcyzy wynosi 18,6%, natomiast w przypadku pozostałych samochodów płaci się akcyzę w wysokości tylko 3,1%.

Czy zwrot kosztów używania samochodu zleceniobiorcy do celów służbowych podlega PIT

Kwoty stanowiące zwrot kosztów przejazdu samochodami prywatnymi do celów służbowych zleceniobiorców, są wolne od podatku ale tylko do wysokości określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r.. W przypadku przekroczenia tych limitów zwrot w tej części podlega opodatkowaniu.

Używanie prywatnego samochodu osobowego w firmie, a dokumentacja w kpir

Jak powinno wyglądać dokumentowanie wydatków w kpir z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych prywatnego samochodu osobowego w ramach spółki cywilnej?

Złodziej prądu podatnikiem akcyzy teraz i w przyszłości

Złodzieje prądu, w momencie ujawnienia faktu zajmowania się tym procederem, poza koniecznością uiszczenia opłaty za nielegalnie pobraną energię, muszą także zapłacić podatek akcyzowy z tego tytułu.

Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się z tego podatku na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów nie ma możliwości obniżenia wartości początkowej nowego samochodu o wartość pozostawionego w rozliczeniu starego samochodu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB1/415-1020/09/WRz z dnia 17 lutego 2010 r.).

Kurs prawa jazdy samochodem osobowym - wydatki nie są kosztem podatkowym

Próby zaliczania wydatków na kurs prawa jazdy samochodem osobowym do kosztów uzyskania przychodu są zazwyczaj nieudane. Podatnicy potrafią wykazać, że prawo jazdy jest niezbędne w prowadzeniu firmy czy przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. W sporach z fiskusem argumenty te są zazwyczaj trafne i bardzo dobrze przedstawione.

Wydatki na prywatny samochód właściciela firmy a koszty uzyskania przychodów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której zamierzam korzystać z własnego samochodu. W jaki sposób rozliczę wydatki na samochód, jeżeli nie zaliczę go do środków trwałych firmy. Przychody i koszty ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Polski podatek akcyzowy zgodny z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 20 maja 2010 r., że Polska nie naruszyła prawa europejskiego, wliczając podatek akcyzowy pobierany przy sprzedaży samochodów niezarejestrowanych w Polsce do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) pobieranego od tych samochodów.

Amortyzacja samochodu w firmie

Samochód jest podstawowym narzędziem pracy praktycznie w każdej działalności gospodarczej. Jego eksploatacja związana jest z wieloma aspektami podatkowymi. W tym artykule omówimy problemy związane z amortyzacją samochodów.

Nadal nie ma pewności ile można odliczyć VAT od samochodów osobowych

Przedsiębiorcy mają duży problem, bo nadal nie wiadomo, czy VAT można odliczać w pełni od wszystkich rodzajów samochodów osobowych, czy tylko od tych z „kratką” i homologacją. Mimo upływu roku od wyroku ETS uchylającego ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów w postaci tzw. wzoru Lisaka nie doczekaliśmy się ani nowych przepisów w tym zakresie ani jednolitej interpretacji istniejącego obecnie stanu prawnego.

Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Od pewnego czasu organy podatkowe dążą do opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów, w stosunku do których już na pierwszy rzut oka widać, że nie powinny one podlegać opodatkowaniu akcyzą z uwagi na ich „nieosobowy” charakter.

Kontrola skarbowa u sprzedawców oleju opałowego

Oleju opałowy ma niższą stawkę akcyzy niż inne paliwa. Warunkiem skorzystania z obniżonej stawki akcyzy jest posiadanie stosownych oświadczeń. Kontrola skarbowa wykazała szereg nieprawidłowości w tym zakresie u sprzedawców tego oleju.

Wydatki na ubezpieczenie samochodu jako koszt uzyskania przychodu

Koszty ubezpieczenia samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodu. Pamiętać jednak musi o ograniczeniu możliwości uznania za koszty podatkowe składek na niektóre ubezpieczenia samochodów osobowych.

Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu

Samochody ciężarowe ustawodawca traktuje podatkowo łagodniej, niż samochody osobowe. Przejawem łagodności jest możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na auto ciężarowe w pełnych kwotach i bez powiązania wysokości kosztów podatkowych z wartością samochodu.

Ryczałt jako forma rozliczania wydatków na samochód pracownika

Firmy mogą wykorzystywać w prowadzonej działalności samochody, które nie stanowią ich środków trwałych. Dotyczy to również samochodów pracowników. Przepisy określają warunki i limity wydatków na niefirmowe samochody, które przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych oraz zasady zwrotu poniesionych kosztów pracownikom.

Remont i ulepszenie samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Jeżeli wykorzystujesz w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, pamiętaj o różnych zasadach zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na remont samochodu i wydatków na jego ulepszenie.

Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności nabywamy samochód, pamiętajmy, że musimy go właściwie zaewidencjonować w prowadzonych księgach. Samochody o wartości przekraczającej 3.500 zł i przewidywanym okresie używania przekraczającym rok wpisujemy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wpisanie nabytego samochodu do ewidencji jest warunkiem jego amortyzowania, tzn. systematycznego opisywania zużycia środka trwałego w koszty podatkowe. Te systematyczne odpisy (odpisy amortyzacyjne) zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów.

Kradzież samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Nabywając samochód (jak i każdy inny składnik majątku) podatnik powinien go właściwe sklasyfikować jako środek obrotowy albo środek trwały. Środki trwałe rejestrujemy w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zaliczenie samochodu do środków trwałych, co do zasady, skutkuje koniecznością jego amortyzacji, a więc stopniowego odpisywania w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne. Może się oczywiście zdarzyć, że utracimy nasz samochód. Ulegnie on wypadkowi albo zostanie skradziony. Jakie skutki będzie miało takie zdarzenie dla naszych rozliczeń podatkowych.

Czy każda ciężarówka nie podlega akcyzie

Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają m.im. samochody osobowe. Podatek akcyzowy wynosi w ich przypadku 3,1% wartości, w przypadku tych o pojemności silnika do 2000 cm³, lub 18,6% w przypadku pozostałych samochodów osobowych. Opodatkowane podatkiem akcyzowym nie są natomiast samochody ciężarowe.

Metody amortyzacji samochodu osobowego w działalności gospodarczej

Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać wyłącznie od tych środków trwałych (w tym także i samochodów), które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy – podatnika.

Zmiana banderol na papierosy i wyroby tytoniowe od 1 marca 2010 r.

Dokonana 7 lipca 2009 r. nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła pewne zmiany w zakresie banderol na wyroby tytoniowe, które to zmiany dotkną wielu przedsiębiorców od 1 marca 2010 r.

Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych

Prowadzimy działalność gospodarczą i posiadamy samochody dostawcze. Każdy z naszych kierowców po pracy może wrócić autem do domu i z niego korzystać do własnych celów. Podobno korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych dla prywatnych celów jest dla nich przychodem podlegającym PIT. Czy tak jest naprawdę i czy musimy prowadzić specjalną ewidencję takich przychodów?

Ryczałtowiec sprzedaje samochód firmowy

Od 2004 r. prowadzę działalność gospodarczą (handel materiałami budowlanymi), która do grudnia 2008 r. była opodatkowana na zasadach ogólnych. W trakcie prowadzenia działalności zakupiłam dwa samochody, w tym jeden z kratką. Obydwa samochody zostały zaliczone do środków trwałych i wpisane do ewidencji środków trwałych oraz były amortyzowane przez okres pięciu lat (20% stawka amortyzacji). Od obydwu zakupów został też odliczony podatek VAT w pełnej wysokości wykazanej na fakturze. Od 1 stycznia 2009 r. zmieniłam sposób opodatkowania swoich dochodów na opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym. W związku ze zmianą organizacji handlu w firmie na sprzedaż wysyłkową przestałam używać samochodów do prowadzenia działalności i w najbliższym czasie planuje wycofanie ich z ewidencji środków trwałych i przekazanie na własne potrzeby.
Na jakich zasadach należałoby opodatkować przychód ze sprzedaży wycofanych z działalności samochodów, jeżeli zostałby osiągnięty przed upływem wspomnianych w ustawie 6 lat od wycofania i jak należałoby opodatkować taki przychód, w sytuacji gdybym wcześniej została zmuszona do zaprzestania prowadzenia działalności.

Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym

Sprzedaż samochodu osobowego znajdującego się w ewidencji środków trwałych podatnika, stanowi co do zasady czynność opodatkowaną VAT. Jednak podatnik może skorzystać ze zwolnienia od tego podatku, jeżeli samochód używany był przez podatnika, co najmniej pół roku, a z nabyciem samochodu osobowego nie wiązało się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Akcyza

Akcyza (podatek akcyzowy) – podatek pośredni obciążający niektóre towary konsumpcyjne (np. paliwa silnikowe, alkohole, papierosy). Podatek ten płaci producent lub importer ale następnie koszt tego podatku jest przerzucany na konsumenta.

Jak amortyzować samochód w leasingu finansowym

W jaki sposób należy amortyzować samochód, który jest w leasingu finansowym? Umowa została zawarta na 36 miesięcy. Jest to samochód specjalny. W jaki sposób rozliczyć go dla celów podatku dochodowego?

Jak ewidencjonować zakup i ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości powyżej 20 000 euro

28 sierpnia nasza spółka zakupiła samochód osobowy o wartości 103 687,70 netto + 22 811,30 VAT. W momencie odbioru samochodu dokonano zapłaty 50% wartości faktury. W jaki sposób należy ująć ten zakup w księgach rachunkowych? Czy do przeliczenia kwoty 20 000 euro możemy przyjąć kurs z 28 sierpnia? Czy nieodliczony VAT mamy prawo uznać za koszt uzyskania przychodu? Na jakich zasadach rozliczać zakup paliwa do tego samochodu? W jaki sposób należy zaksięgować ubezpieczenie samochodu w wysokości 7932,00 zł?

Jak odliczyć VAT od leasingu operacyjnego samochodu osobowego

Jesteśmy spółką z o.o. Wziąłem w leasing operacyjny dwa samochody osobowe. Ile mogę odliczyć VAT z czynszu zerowego i inicjalnego oraz z rat leasingowych? Czy mogę odliczyć VAT od paliwa? Jeżeli kupię części zamienne, czy też mogę od nich odliczyć VAT? Podobno „kilometrówki” nie muszę prowadzić?

REKLAMA