REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Vat 2012

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawka podstawowa VAT na e-booki w Polsce

Minister Finansów nie widzi możliwości stosowania do sprzedaży e-booków innej stawki VAT niż podstawowa, wynosząca obecnie 23%. Obniżenie stawki VAT na książki elektroniczne (tzw. e-booki) byłoby, zdaniem resortu finansów, sprzeczne z prawem UE. Od początku 2012 roku we Francji i Luksemburgu do sprzedaży e-booków są stosowane obniżone stawki VAT.

Przechowywanie faktur sprzedaży

Podatnicy VAT są obowiązani wystawiać faktury, które stwierdzają w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Kompleksowość usług najmu i dzierżawy nieruchomości w podatku VAT

Przy umowach najmu i dzierżawy lokali i nieruchomości oprócz ustalonej kwoty czynszu towarzyszyć może odpłatność za zużycie energii elektrycznej, zimną i ciepłą wodę, czy koszty odprowadzenia nieczystości. Warto przyjrzeć się, jak od strony podatkowej na kwestię opodatkowania VAT tego „kompleksu” usług zapatrują się organy skarbowe.

Zwrot akcyzy dla rolników 2012 – kto może uzyskać zwrot

Komu przysługuje zwrot podatku akcyzowego za nabyty olej napędowy. Eksperci Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzielili wyjaśnień odnośnie danej problematyki.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT usług medycznych - eksperyment badawczy i leczniczy

Eksperyment leczniczy (wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej) ma cele lecznicze i w związku z tym usługa medyczna z tym eksperymentem związana jest zwolniona z VAT.

VAT od usług magazynowania – jak ustalić miejsce świadczenia

Naczelny Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE tzw. pytania prejudycjalne (dotyczące wykładni przepisów prawa unijnego) w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usług magazynowych.

Towary i usługi na paragonie fiskalnym – z jaką dokładnością trzeba je określać

Częste pytania przedsiębiorców budzi kwestia zasad nazywania towarów i usług na paragonach fiskalnych. Organy podatkowe pozwalają przedsiębiorcom z mniejszym asortymentem towarów i usług na bardziej ogólne nazwy na paragonach. Jednak zdaniem NSA konsument powinien otrzymywać paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację – ogólna nazwa rodzajowa (np. prasa, jogurt, kefir itp.) nie wystarcza.

Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Choć sezon grypowy już w pełni, to jeszcze można szczepić się przeciwko grypie. Zwolenników jak i przeciwników tych szczepień jest mniej więcej tyle samo. Przy czym, niniejsza publikacja nie rozstrzyga związanego z nimi sporu. Ma wskazać na nieco inne zagrożenia, a mianowicie wynikające z rozliczenia podatkowego przychodni (podmiotu, u którego tego typu szczepienia są oferowane). Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

REKLAMA

Do kiedy – w kontekście VAT - należy rozliczyć czynsz za najem przy aporcie najmowanej nieruchomości

Jedną z najbardziej popularnych form uzyskania udziałów/akcji w spółkach kapitałowych jest ich objęcie w zamian za wniesione aktywa w postaci aportów. Przy czym, o ile transakcja ta nie budzi wątpliwości gospodarczych, o tyle problematyczne może być jej rozliczenie podatkowe. Zwłaszcza w sytuacji gdy podmiot wnoszący aport, np. w postaci nieruchomości dotychczas ją wynajmował w spółce, której prawa majątkowe otrzyma. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Pracownik niszczy mienie kontrahenta – rozliczenie VAT przy naprawieniu szkody

Zdarza się, że pracownik za pośrednictwem którego, świadczymy usługę kontrahentowi zniszczy jego mienie. Pojawia się wówczas wątpliwość w jaki sposób dokonać rozliczenia za naprawienie sprzętu.

Nie zawsze wlicza się akcyzę do podstawy VAT importowego

Podstawową zasadą wyliczania podstawy opodatkowania VAT w imporcie jest, kolokwialnie mówiąc, „dodawanie wszystkiego, co się rusza”, co wynika bezpośrednio z treści art. 29 ust. 13-16 ustawy o VAT.

Korekta naliczonego VAT w przypadku zmiany przeznaczenia budynku

Czy w związku ze zmianą przeznaczenia budynków i rozpoczęciem ich wykorzystywania wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT spółka będzie uprawniona do korekty podatku od towarów i usług naliczonego od usług i towarów związanych z budową budynków?

Akcyza powiększa podstawę VAT od usługi składowania w składzie podatkowym

Istniejący w podatku akcyzowym system zawieszenia jego poboru pozwala na odroczenie płatności tego podatku na terytorium kraju, jak i umożliwia „tańszy” przywóz wyrobów akcyzowych z innych krajów UE. „Taniość” ta polega na tym, że można zakupić towar akcyzowy w innym kraju UE bez uiszczania tam akcyzy kraju zakupu i przywieźć go do kraju i tu zapłacić wyłącznie polską akcyzę.

VAT od artykułów spożywczych

Podatnik VAT może dokonać obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego w związku z nabyciem produktów spożywczych przeznaczonych na drobny poczęstunek dla kontrahentów oraz zużywanych podczas organizowanych spotkań pracowniczych, bowiem poniesione wydatki służą podatnikowi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W takim przypadku nie trzeba opodatkowywać VAT zużycia tych produktów.

Czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze podlega opodatkowaniu VAT?

To, czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze będzie czynnością, od której należy odprowadzić podatek VAT, zależy od zaistnienia określonych warunków. Podstawowe znaczenie ma to, czy osoba dokonująca sprzedaży działa jako handlowiec lub usługodawca.

Sprzedaż nieruchomości przez komornika - płatnika podatku VAT – moment powstania obowiązku podatkowego

Zgodnie z art. 18 ustawy o VAT komornik, który dokonuje czynności egzekucyjnych wobec podatnika VAT, jest płatnikiem tego podatku. Rzecz jasna ma to miejsce w przypadku sprzedaży majątku przejętego w drodze egzekucji. Jednak podatek VAT nie może być uznany za należność, którą uwzględnia się w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji jako przypadającą wierzycielowi egzekwującemu lub innemu uczestnikowi podziału. Bowiem Skarb Państwa, będący wierzycielem tej należności, nigdy nie jest wierzycielem egzekwującym w danym postępowaniu egzekucyjnym.

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu.

Ulotki i broszury informacyjno-reklamowe to nie towar – ich bezpłatne przekazanie nie podlega VAT

Bezpłatne przekazanie ulotek czy broszur w celach informacyjno-reklamowych, które ma na celu zachęcenie potencjalnych nabywców do korzystania z towarów bądź usług świadczonych przez podmiot gospodarczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Materiały informacyjne takie jak ulotki nie stanowią bowiem towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Obrót poza ewidencją – program komputerowy jako źródło dowodu

Podatnik VAT, który zdecyduje się na nieewidencjonowanie całości obrotu zapłaci mniejszy podatek ale złamie prawo. Takie postępowanie może wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Ustawa o podatku od towarów i usług nie pozostawia wątpliwości – co do zasady powinien być ewidencjonowany cały obrót. Tylko w takim przypadku możliwe się stanie opłacenie podatku w należnej wysokości.

Oscypek „nabity” na kasę fiskalną

Urząd Skarbowy w Zakopanem i Biuro Promocji Miasta Zakopanego podjęły z początkiem stycznia 2012 r. wspólnie z osobami będącymi kontrahentami Biura (w tym w szczególności dzierżawcy stoisk handlowych na Krupówkach) inicjatywę zmierzającą do rzetelnego ewidencjonowania osiąganego przychodu, a realizację tego zobowiązania ułatwi dobrowolne stosowanie kasy fiskalnej.

Jakie usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?

Podatnicy podatku VAT w przypadku dokonywania określonych w przepisach czynności zobowiązani są do składania, oprócz deklaracji podatkowych, również informacji podsumowujących. W informacji podsumowującej wykazuje się przede wszystkim dane dotyczące wspólnotowych transakcji towarowych, a więc wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody

Obecnie, organy podatkowe prezentują jednolite stanowisko, zgodnie z którym faktury korygujące przychody, bez względu na przyczynę uzasadniającą korektę przychodów, powinny być rozliczane w okresie rozpoznania przychodu należnego. Poprzednio, w pewnych przypadkach organy zgadzały się na rozliczanie faktur korygujących w dacie ich wystawienia. Czy obecnie prezentowane stanowisko jest prawidłowe?

Nabycie nowych samochodów w UE – rozliczenie VAT

Zakup nowego samochodu w innym kraju Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zawsze bowiem czynność ta jest traktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WDT). Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje niezależnie od statusu sprzedającego i kupującego. Nawet jeśli obie strony transakcji to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej trzeba zapłacić VAT od tej czynności. Miejscem opodatkowania w takim przypadku jest kraj dostawy nowego samochodu – według stawki stosowanej przy dostawie tego rodzaju towarów.

Pizza na wynos - opodatkowanie VAT całej usługi

Obniżenie kosztów świadczonych usług z pewnością spędza sen z oka niejednego podatnika. Osiągnięcie tego celu poprawia konkurencyjność na rynku, a w konsekwencji dochód. Sposobów na osiągnięcie tego celu z pewnością jest wiele. Warto się przyjrzeć prowadzonej działalności - może się bowiem okazać, że oszczędności znajdziemy nawet na gruncie przepisów podatkowych.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - bankowozów typu C

Do końca 2013 roku obowiązuje ograniczenie w odliczaniu VAT od samochodów osobowych do 60% nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ponadto nie można odliczać VAT od paliw do tych samochodów. Jednak jest grupa pojazdów specjalnych, której nie dotyczą te ograniczenia i można odliczać cały VAT naliczony przy ich zakupie oraz przy zakupie paliwa do ich napędu, a także VAT z rat leasingowych. Okazuje się, że nie jest trudno przerobić samochód osobowy na jeden z tych pojazdów specjalnych - bankowóz typu C.

Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Usługi assistance wykonywane przez usługodawców – na mocy zawartych umów – w imieniu i na rzecz spółki stanowią niewątpliwie odrębną całość i są niezbędne do wykonania usługi ubezpieczeniowej przez zakład ubezpieczeń. Z całą pewnością są czynnościami ubezpieczeniowymi. Podlegają więc zwolnieniu z VAT.

Ustanowienie służebności gruntowej - skutki podatkowe

W przypadku ustanowienia służebności gruntowych możemy mieć do czynienia z opodatkowaniem tej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) albo podatkiem od towarów i usług (VAT).

VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

Spółka, chcąc prowadzić efektywne działania reklamowo - marketingowe, wysyła do swoich kontrahentów – na teren UE a także poza jej granice - różnego rodzaju towary, wyroby, ekspozytory. Przy ich nabyciu korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka ma wątpliwości, czy takie wydanie towarów, jest opodatkowane VAT-em?

Samochód w likwidacyjnym spisie z natury

Czynny podatnik VAT wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, przy nabyciu którego (w sierpniu 2011 r.) przysługiwało mu ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60%, nie więcej niż 6.000 zł. Obecnie (w listopadzie 2011 r.) - podatnik likwiduje działalność gospodarczą. Czy w spisie z natury, o którym mowa w art. 14 ustawy o VAT należy uwzględnić przedmiotowy samochód?

VAT przy sprzedaży nieruchomości - vademecum

Kiedy należy zapłacić VAT od sprzedaży nieruchomości? Kiedy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT?

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2012 - I kwartał

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Podatnik, który w związku z przyszłą sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju, otrzyma na jej poczet zaliczkę zobligowany jest ją opodatkować. Spowodowała ona powstanie obowiązku podatkowego, a otrzymana suma stanowić będzie obrót, po pomniejszeniu jej o należny podatek. Zaliczka otrzymana w związku z przyszłą dostawą z terytorium kraju winna być uwzględniona przy obliczaniu limitu sprzedaży.

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Podatnik, dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma w niektórych przypadkach prawo wyboru kraju opodatkowania VAT tej sprzedaży. W innych przypadkach jest to z góry uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Podatnik VAT może, przy spełnieniu określonych warunków, wybrać kraj opodatkowania dokonanej dostawy towarów - w przypadku, gdy sprzedaż realizowana jest na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, a nabywcą jest podmiot nierozpoznający transakcji wewnątrzwspólnotowych. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia ze sprzedażą wysyłkową. Ustawodawca w ustawie o VAT zdecydował się nie tylko na zdefiniowanie przywołanego pojęcia, ale określił również reguły jakie mają zastosowanie do takich czynności - w szczególności co do wyboru kraju opodatkowania.

Zaliczka na poczet eksportu - moment powstania obowiązku podatkowego

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku (art. 29 ust. 2 ustawy o VAT).

Import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

W związku z faktem, że wielu zagranicznych kontrahentów (nie tylko z Unii Europejskiej ale również spoza jej terytorium) rejestruje się w Polsce jako podatnicy VAT powstaje wątpliwość czy nabywając od nich towar mamy do czynienia z WNT czy może importem towarów. Wątpliwość jest tym większa, gdy towar nabywamy z terytorium UE sam sprzedawca ma siedzibę natomiast np. w Norwegii czy Szwajcarii. Do tego jeszcze posługuje się polskim numerem VAT.

Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Kasowa metoda rozliczeń stanowi szczególną zasadę rozliczania podatku VAT. Cechą charakterystyczną tej metody jest odmienny od ogólnego moment dokonania rozliczenia, zarówno podatku należnego jak i naliczonego, który został przesunięty na późniejsze okresy rozliczeniowe niż te, które obowiązują „normalnych” podatników VAT.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

Podatnicy VAT UE, którzy zawiesili działalność nie muszą składać deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie obowiązków podatników VAT UE w sytuacji zawieszenia przez nich działalności gospodarczej.

Kiedy nabywca może wystawić notę korygującą do faktury?

Każdemu przedsiębiorcy z pewnością nieraz zdarzyło się otrzymać od kontrahenta fakturę VAT zawierającą błędy. Warto pamiętać, że nie zawsze w takich przypadkach trzeba zwracać się z żądaniem wystawienia faktury korygującej. Obowiązujące przepisy stwarzają bowiem nabywcy, co prawda nie we wszystkich sytuacjach, możliwość wystawienia noty korygującej do otrzymanej faktury.

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Spółka Alfa nabywa surowce od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium Francji. Powyższe transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W umowie dotyczącej warunków handlowych strony ustaliły, że w przypadku, gdy Spółka dokona zapłaty za nabyte towary w terminie czternastu dni od dnia wystawienia faktury, otrzyma rabat w wysokości 5%. Informację o warunkach przyznania przez dostawcę rabatu zawierają faktury dokumentujące nabycie przez Spółkę surowców.

Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych

Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Spóźnione złożenie deklaracji VAT-7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową

O składaniu deklaracji VAT przedsiębiorcy muszą pamiętać sami. Na wezwanie mogą liczyć dopiero wtedy, gdy nie zrobią tego w terminie. W sytuacji, gdy termin został przekroczony grozi odpowiedzialność karno skarbowa. Nie jest to kara administracyjna i tylko przy spełnieniu dodatkowych warunków może być nałożona.

Czy napiwki są opodatkowane VAT?

W polskim kręgu kulturowym za normę można uznać wręczenie pracownikom restauracji (kelnerom, barmanom) napiwków. Stanowią one dowód uznania klienta dla wykonanej pracy. Kwota napiwku adresowana do tych osób nie stanowi odpłatności za uzyskaną usługę świadczoną przez restaurację czy bar. Nie jest więc z reguły określona w cenniku (menu). W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług można więc postawić pytanie czy napiwki podlegają opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy płacone są dobrowolnie, z własnej inicjatywy klientów?

Kiedy Dom Opieki Społecznej jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych?

Dom Opieki Społecznej (DOS) jest podatnikiem podatku VAT. Nie odprowadza podatku od usług związanych z opieką społeczną, ponieważ są zwolnione z VAT-u. Za wykonywane świadczenia może przyjmować wynagrodzenie od osób fizycznych bezpośrednio na rachunek bankowy, nie przyjmując wpłat gotówkowych. Czy w związku z tym podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących?

Czy przekazanie samochodu firmowego na cele prywatne podlega VAT?

Czynny podatnik VAT wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, od którego przy nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Obecnie podatnik przekazuje ten samochód na cele prywatne. Czy nieodpłatne przekazanie samochodu na cele prywatne podatnika stanowi dostawę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany

Sam fakt niezarejestrowania się wystawcy faktur nie jest wystarczający do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo do odliczenia zależy jedynie od stwierdzenia przez organy podatkowe, czy usługodawca był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, czy faktycznie wykonał czynności podlegające opodatkowaniu, czy dane zawarte w fakturze VAT pozwalają ustalić tożsamość wystawcy faktury i z tytułu zrealizowanych transakcji był on zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

Czy świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej podlega VAT

Prowadzę własną kancelarię radcy prawnego. Raz w tygodniu pomagam fundacji , w formie pomocy prawnej, którą świadczę nieodpłatnie niezamożnych osobom znajdującym się pod opieką fundacji. Czy opisana usługa jest opodatkowana podatkiem VAT?

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?

Odliczenie VAT – faktura od podmiotu niezarejestrowanego

Nie można odliczyć (ani dokonać zwrotu) VAT naliczonego, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący. Od lipca 2011 r. jest już jasne, że faktura (zawierająca określone przepisami dane) wystawiona przez podmiot nieuprawniony - niezarejestrowany, może być podstawą do odliczenia wykazanego w niej podatku o ile transakcja faktycznie miała miejsce.

REKLAMA