REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy podatnik może dostać mandat?

Postępowanie mandatowe jest jedną z najprostszych procedur przewidzianych w postępowaniu karnym skarbowym. Dzięki tej procedurze osoba, która popełniła wykroczenie skarbowe może dobrowolnie ponieść za nie odpowiedzialność- poddać się karze jaką jest zapłata wymierzonego mandatu i uniknąć rozpatrywania sprawy przez sąd.

Jak ustalić przychód w PIT gdy płatnik pobrał nieprawidłowo składki?

Problem dotyczący prawidłowego określenia przychodu pracownika i wysokości podatku w sytuacji kiedy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zostały niewłaściwie naliczone przez płatnika w poprzednich latach został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 02.03.2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-996/10/MK).

Na czym polega zabezpieczenie majątkowe w sprawach karnych skarbowych?

Zabezpieczenie majątkowe jest środkiem przymusu stosowanym wobec osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Jego celem jest zabezpieczenie późniejszego wykonania orzeczenia sądu, kar i środków karnych, które mają charakter majątkowy. Następuje to przede wszystkim poprzez ograniczenie możliwości dysponowania majątkiem przez podejrzanego (zabezpieczenie mienia), tak aby nie mógł się go pozbyć i uniemożliwić wykonanie orzeczenia.

Jak kontrola skarbowa odkryła ukryte dochody salonu fryzjerskiego

W trakcie rutynowej kontroli pracownicy jednego z urzędów kontroli skarbowej zorientowali się, że z serwerów podatnika ktoś zdalnie usiłuje kasować dane związane z prowadzoną działalnością. Szybko zabezpieczono pozostałe dane i odtworzono te już usunięte. Działanie to pozwoliło na ustalenie prawdziwego rozmiaru działalności podatnika, który okazał się znacznie większy, niż ten wynikający ze składanych przez niego deklaracji.

REKLAMA

Czy wycieczki zafundowane przez pracodawcę są przychodem pracownika?

Podatnicy miewają wątpliwości, czy dofinansowanie lub sfinansowanie wycieczek, wczasów przez pracodawcę pracownikowi (dotyczy to także emerytów lub rencistów) jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania PIT?

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT obejmuje tylko odszkodowania za rzeczywiście poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści. Jeżeli pracownik otrzymał na podstawie wyroku sądowego odszkodowanie za utracone korzyści (tj. wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby gdyby zwolniony był za wypowiedzeniem) wypłacone z tego tytułu świadczenie pieniężne nie podlega temu zwolnieniu.

Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem

Pełnomocnik działający w imieniu spółki składa wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych. Dyrektor izby skarbowej wydaje interpretację, ale jest ona niekorzystna dla podatnika. Sprawa wraz z aktami sprawy trafia do sądu. W aktach sprawy jest już odpis z KRS potwierdzający umocowanie do reprezentacji członka zarządu, który udzielił w imieniu spółki odpowiedniego pełnomocnictwa. Sąd wzywa stronę do ponownego wykazania, że pełnomocnik ma uprawnienie do reprezentowania podatnika podpisane przez osobą mającą prawo reprezentowania spółki.

Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Spółka posiadająca zezwolenie na obrót hurtowy piwem zamierza dokonać zakupu wyrobów akcyzowych (piwo, kod CN 2203 00 01) z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Sprzedający nabył te wyroby bezpośrednio od browaru, a więc od podmiotu, który dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Spółka będzie więc dalszym w kolejności nabywcą wyrobów akcyzowych, które zamierza sprzedawać do kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej, a więc dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów i wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terenie kraju.

REKLAMA

Czy okulary korekcyjne mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Zasadą jest, że wydatki związane z zatrudnianiem pracowników, których obowiązek ponoszenia wynika z przepisów prawa, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Przykładem takich kosztów są wydatki na zakup okularów korygujących wzrok.

Czy sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji podatkowej?

Co do zasady wniesienie skargi do sądu administracyjnego na decyzję wydaną przez organ podatkowy nie powoduje wstrzymania wykonania wydanej decyzji. Przepisy ustawy regulującej postępowanie przed sądami administracyjnymi (ustawa z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) przewidują możliwość wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji przez sąd na wniosek podatnika składającego skargę.

Jaka stawka VAT na montaż opraw oświetleniowych w mieszkaniach?

W ocenie Ministra Finansów montaż kinkietów czy żyrandoli w obiektach budownictwa mieszkaniowego nie będzie korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT. W konsekwencji podatnicy, którzy świadczą usługę montażu instalacji elektrycznej oraz elementów oświetlenia powinni wyodrębnić te usługi i zastosować do nich różne stawki podatku tj. 8 % i 23 %.

Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?

Jaką stawkę VAT stosować w transporcie międzynarodowym na odcinku krajowym?

Polski podatnik VAT świadczy na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportu towarów na odcinku Poznań – Gdańsk. Z zawartej między stronami umowy wynika, że towary przewożone przez podatnika na odcinku krajowym będą następnie przedmiotem eksportu i zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.
Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonej usługi transportu na odcinku Poznań – Gdańsk?

Czy odsprzedaż paliwa podlega akcyzie?

Podatnik nabywa paliwo, które obciążone jest na wcześniejszym etapie obrotu akcyzą. Zasadniczo paliwo to przeznaczone jest na potrzeby własne. Jednak sporadycznie podatnik dokonuje odsprzedaży w nieprzetworzonym stanie zakupionego paliwa nie doliczając do ceny zakupu opłat dodatkowych oraz marży. Czy fakt odsprzedaży paliwa jest przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym?

Kiedy można wznowić postępowanie podatkowe – niezawiniony brak udziału strony

Czwartą przesłanką wznowienia postępowania podatkowego jest brak udziału strony w postępowaniu nie z własnej winy. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej, organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Zdaniem Ministra Finansów pracownik uzyskuje opodatkowany PIT przychód ze stosunku pracy, gdy uczestniczył w imprezie firmowej – nawet jeżeli nic nie skonsumował. Gdy pracodawca płaci za imprezę ryczałtowo, przychód pracowników powinien ustalić dzieląc łączne koszty przez liczbę pracowników uczestniczących w imprezie. Sądy administracyjne długo były innego zdania ale od uchwały NSA w sprawie pakietów medycznych z 24 października 2011 r. już podzielają stanowisko Ministra Finansów, co do możliwości arytmetycznego ustalenia przychodu poszczególnych pracowników.

Czy udostępnienie pracownikowi służbowego samochodu powoduje powstanie przychodu?

W prawie podatkowym obowiązuje bardzo szeroka definicja przychodów ze stosunku pracy. Przepis art. 12 ustawy o PIT pozwala uznać za taki przychód szereg korzyści otrzymywanych przez pracownika od pracodawcy. Dlaczego więc fiskus zgadza się nie uznać za przychód ze stosunku pracy udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu dla dojazdów do pracy?

Rodzaje złomu a odwrotne obciążenie podatkiem VAT jego dostawy

Od 1 kwietnia 2011 r. zmianie uległ system naliczania i odliczania podatku VAT w obrocie złomem. Szykuje się jednak jeszcze jedna nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie, która ma zacząć obowiązywać od II półrocza 2011 r.

Czy darowizna pieniężna dla najbliższych zawsze musi być przelana na konto obdarowanego, aby była zwolniona z podatku?

Okazuje się, że nie. Sądy administracyjne uważają, że darowizna przekazana bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela obdarowanego (jako spłata długu obdarowanego) też spełnia wymogi zwolnienia tej darowizny określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Co to jest złom w świetle ustawy o VAT?

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 2 maja 2011 r. wyjaśnił, jaki towar należy traktować jak złom w kontekście przepisów podatku od towarów i usług.

Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Pracownik polskiej spółki został wysłany w podróż służbową na terytorium Bułgarii, co nie wiązało się ze zmianą miejsca wykonywania pracy wskazanym w umowie (terytorium Polski). Wynagrodzenie za pracę przez cały okres trwania podróży służbowej przekazywane jest przez pracodawcę na takich samych zasadach jak podczas wykonywania pracy w Polsce tj. z rachunku bankowego pracodawcy. Powstaje pytanie, jak opodatkować wynagrodzenie takiego pracownika? Według polskich czy bułgarskich przepisów?

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet WDT?

Otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie wywołuje obligatoryjnego obowiązku wystawienia faktury. Podatnik ma bowiem w takiej sytuacji prawo, a nie obowiązek udokumentowania tego zdarzenia.

Kiedy ulga odsetkowa przy kredycie mieszkaniowym?


Czy możliwe jest skorzystanie przez podatnika z ulgi odsetkowej w sytuacji, kiedy zaciągnął kredyt mieszkaniowy w banku w sierpniu 2006 r. na mieszkanie kupione z rynku wtórnego?

Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Poczęstunek na nieobowiązkowym spotkaniu pracowniczym w formie szwedzkiego stołu nie będzie traktowany jako przychód pracownika. Decydujące znaczenie ma przy tym właśnie fakt braku obowiązku uczestnictwa w spotkaniu. W poczęstunku uczestniczy w takim przypadku jedynie część załogi. Nie sposób więc ustalić, jaka jest wysokość przychodu dla poszczególnych pracowników.

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Z dniem 1. stycznia 2007 r. wprowadzona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) do katalogu odliczeń od podatku ulga prorodzinna. Liczne kontrowersje związane z pierwotnym brzmieniem przepisu doprowadziły do tego, że od stycznia 2009 roku regulacji nadano nową formę, doprecyzowano niektóre sformułowania a jednocześnie poszerzono krąg podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi, jak i dzieci, na które ulga przysługuje.

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż komisową towarów używanych?

Gdy podatnik VAT nabywa towary używane od osoby niebędącej podatnikiem podatku VAT to przy tego rodzaju transakcji może stosować szczególną procedurę opodatkowania marży. Podstawą opodatkowania takiej transakcji będzie marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych budzi żywe zainteresowanie podatników, gdyż zebranie właściwego zestawu „papierków” umożliwia stosowanie do danej dostawy stawki 0%, a nie stawki krajowej.

Kiedy można wznowić postępowanie - przestępstwa i wydanie decyzji przez osobę lub organ podlegających wyłączeniu

W sytuacji, gdy ostateczna decyzja organu podatkowego została wydana w wyniku popełnienia przestępstwa lub została wydana przez osobę lub organ, które powinny być wyłączone dzisiejszym mamy szansę na wznowienie tego postępowania. Poniżej przedstawione zostaną warunki, jakie musi spełnić podatnik, aby opierając się na tych przesłankach mógł skutecznie złożyć wniosek o wznowienia postępowania.

Gdzie małżonkowie powinni złożyć PIT?

Rozliczamy się wspólnie z mężem, ale mamy różne adresy zameldowania, a ponadto adres zamieszkania nie pokrywa się z żadnym z adresów pod którymi jesteśmy zameldowani. Który urząd skarbowy jest właściwy do złożenia zeznania podatkowego PIT -37?

Jak naprawić błąd w złożonym zeznaniu podatkowym?

Przeglądając odpis sporządzonego na własne potrzeby zeznania podatkowego PIT-37 za 2010 r. zorientowałem się, że nie wypełniłem pola formularza, na którym należy wpisać kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zeznanie podatkowe przesłałem do urzędu skarbowego w marcu 2011r. Czy należy poprawić złożone zeznanie i jak można to zrobić?

Jak wzruszyć decyzję ostateczną, na mocy której strona nie nabyła prawa?

W 2007 roku organy podatkowe wydały decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok. Postępowania przeprowadzone w trybie stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania nie przyniosły pozytywnego zakończenia dla podatnika. Czy oprócz stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania przepisy prawa przewidują inne instytucje wzruszenia decyzji ostatecznych odmawiających stwierdzenia nadpłaty?

Czy spłata kredytu na kupno domu dla córki rodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Ze względu na podwyższenie zdolności kredytowej zaciągnęłam wraz z córką kredyt na zakup jej domu. Zabezpieczeniem spłaty kredytu była wyłącznie hipoteka ustanowiona na nabytej nieruchomości. Z umowy kredytowej wynika, że odpowiadamy solidarnie za zadłużenie kredytowe. Ponieważ posiadam środki na spłatę kredytu w całości chcę uregulować dług wobec banku przed terminem spłaty kredytu. Czy w razie uregulowania długu będzie obciążał mnie albo córkę podatek od spadków i darowizn?

Czy koszt ubezpieczenia OC członków zarządu jest kosztem spółki?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza ponieść wydatki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków zarządu. Czy wydatki te będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki?

Jaki podatek od sprzedaży akcji?

W kwietniu tego roku sprzedałem akcje, które nabyłem w 2008 r. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży podlega opodatkowaniu i kiedy mam zapłacić podatek?

75% karnej stawki w PIT nie stosuje się wobec dochodów z przestępstw

Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). Na tej podstawie fiskus nie pobiera podatków dochodowych od nielegalnych dochodów. Podatnicy wobec których udało się organom podatkowym zastosować 75% stawkę podatku PIT od dochodów z nieujawnionych źródeł mogą uwolnić się od tego podatku, gdy wykażą, że sporne dochody pochodzą z przestępstwa.

Firmanctwo przy transakcjach w Internecie – czyli nie pożyczaj swego konta

Udostępnienie innej osobie konta na portalu aukcyjnym czy konta pocztowego może mieć poważne konsekwencje. Można zostać obciążonym cudzymi zaległościami podatkowymi jako osoba firmująca działalność gospodarczą innej osoby.

Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Zakład pracy będzie zwracał w 2011 r. spadkobiercom nienależnie pobrane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłaconego w latach 2008 - 2009 wynagrodzenia byłych pracowników. Zapytał KIP o sposób rozliczenia tego zwrotu.

Ministerstwo Finansów ostrzega i zachwala e-deklaracje

Ministerstwo Finansów zwróciło się na początku kwietnia 2011 r. do podatników o zachowanie szczególnej ostrożności przy używaniu programów firm zewnętrznych do wypełniania i przesyłania zeznań podatkowych drogą elektroniczną.

Czy usługi transportowe na rzecz własnych pracowników są opodatkowane VAT?

Uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy podatkowej czasem może się przydać podatnikowi

Przeglądając zasoby strony internetowej Sejmu RP albo Senatu RP łatwo można znaleźć uzasadnienia do projektów nowelizacji poszczególnych ustaw. Niekiedy są one uwzględniane przez sądy dokonujące wykładni zmienionych przepisów. Treść uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy czy szerzej dokumentów związanych z procesem legislacyjnym nie ma znaczenia wiążącego dla sądu, a tylko pomocnicze.

Jak rozliczyć wydatki zwrócone pracownikom?

Handlowiec otrzymując zwrot wydatków związanych z pracą poza siedzibą firmy nie musi zapłacić podatku dochodowego. Nawet, gdy jego wyjazdy nie są rozliczane jako podróż służbowa.

Od 11 marca 2011 r. podatnicy mogą sporządzać rachunki w wersji elektronicznej

Po nowelizacji § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach wymienia następujące obligatoryjne elementy rachunku.

Czy urząd skarbowy może kwestionować ważność umów?

Zawarłem ostatnio umowę pożyczki w kwocie 20 tys. zł. Niestety do zawarcia umowy doszło na skutek wprowadzenia mnie w błąd. W moim przekonaniu taka czynność jest w związku z tym nieważna. Czy urząd skarbowy może kwestionować ważność tej czynności? Gdyby urząd stwierdził, że ta czynność jest nadal ważna musiałbym zapłacić 2 % podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy pracownik zapłaci PIT od imprezy integracyjnej?

Gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – nie wiadomo czy i ewentualnie w jakim zakresie skorzystał on z poczęstunku - to brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych w związku z organizacją przez pracodawcę imprez integracyjnych.

Jakie są skutki podatkowe udzielenia pożyczki bezgotówkowej?

Pożyczka pieniężna może być udzielona nie tylko przez wręczenie pożyczkobiorcy określonej ilości znaków pieniężnych, ale także przez przekazanie pożyczkobiorcy określonej sumy pieniężnej w każdej dostępnej formie - w tym przez elektroniczny przelew pieniądza bezgotówkowego. Czynność ta - zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) - podlega obowiązkowi podatkowemu.

Jak zmienią się zasady wydawania interpretacji podatkowych?

Projektowane przez Ministra Finansów zmiany w procedurze wydawania interpretacji indywidualnych zawartej w Ordynacji podatkowej komentuje Tomasz Rolewicz, menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

Ważne terminy dla podatników VAT – rejestracja, wybór zwolnienia, zakończenie działalności

Rozpoczęcie działalności gospodarczej stawia podatnika przed wyborem, czy dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny, czy skorzystać ze zwolnienia podmiotowego? Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku pojawiają się obowiązki, z których realizacją związany jest przyjęty status w podatku VAT.

W jakiej dacie trzeba ująć w kosztach wynagrodzenia?

Podatnik prowadzący działalność na księgach rachunkowych, chce (zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o PIT) wypłacone wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych traktować jako koszt bezpośredni i zaliczać do kosztów w dacie uzyskania przychodu.

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

Czy pakiety medyczne dla pracowników są kosztami firmy?

Wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, mogą mieć wpływ na efektywność wykonywanej pracy. Zatem, wydatki te jako związane w sposób pośredni z uzyskiwanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) – koszty uzyskania przychodów.

REKLAMA