REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Transakcje wewnątrzwspólnotowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reklamacje dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT) – rozliczanie VAT

Podatnicy nabywający towary od unijnych kontrahentów dokonując reklamacji wadliwych towarów, najczęściej od swoich dostawców, otrzymują noty korygujące. Przedmiotowe noty wystawiane są tytułem obniżenia wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów na skutek pozytywnego rozpatrzenia reklamacji. W sytuacjach takich pojawiają się wątpliwości, jakie skutki w zakresie podatku VAT rodzi otrzymanie przez polskiego podatnika takiej noty korygującej.

Dostawa z UE z montażem wykonywanym przez kupującego – rozliczenie VAT

Rozliczenie transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia sprawia szereg kłopotów podatnikom, zwłaszcza, gdy zakup wiąże się z koniecznością wykonania prac instalacyjnych na zamówionych towarach.

Zwolniony podmiotowo z VAT kupuje towary w UE

Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług zamierza rozpocząć na terytorium kraju sprzedaż proszków i płynów do prania, które będzie kupował w Niemczech od podatnika od wartości dodanej niekorzystającego ze zwolnienia z tego podatku, zidentyfikowanego do transakcji unijnych.

VAT 2013 – stawka 0% przy eksporcie i WDT

Projektowana nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie od początku 2013 roku wprowadza m.in. zmiany w zakresie stosowania stawki 0% VAT przy eksporcie towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 % stawkę podatku VAT

Niedopełnienie obowiązku prawidłowego dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) skutkuje brakiem możliwości zastosowania do niej stawki 0% VAT.

Przestępstwa skarbowe w obrocie wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wewnątrzwspólnotowe, to pole do wielu przestępstw i wykroczeń skarbowych. To jeden z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Akcyza od samochodów typu pick-up

Zdaniem sądów administracyjnych oraz organów podatkowych samochody typu pick-up wyposażone w 2 rzędy siedzeń oraz przestrzeń ładunkową krótszą niż połowa rozstawu osi są samochodami osobowymi. I przy ich imporcie trzeba zapłacić podatek akcyzowy.

PIT przy zamianie samochodu

Zamiana samochodu nie jest sposobem na uniknięcie podatku dochodowego. Trzeba go zapłacić tak samo, jak w przypadku sprzedaży auta. Podatku nie będzie jeśli obecny właściciel kupił samochód co najmniej sześć miesięcy wcześniej.

Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z odliczenia od dochodu (lub przychodu) wydatków na używanie samochodu osobowego w celu przejazdu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Ale nie tylko one. Taką możliwość ma także opiekun niepełnosprawnego dziecka, rodzica, czy teścia. Chociaż nie trzeba udokumentować wysokości wydatków, by uniknąć problemów z fiskusem, warto zachować dokumenty potwierdzające same zabiegi.

Dostawa na rzecz polskiego podmiotu może również stanowić WDT

Zdarza się, iż polski podatnik dokonuje dostawy towarów na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Polski, a mimo tego towary w ramach takiej transakcji transportowane są z Polski na terytorium innego kraju Unii. Ponadto krajowy nabywca dla ww. transakcji posługuje się numerem VAT-UE nadanym przez inne niż Polska państwo Unii.

Odpisy amortyzacyjne od samochodów osobowych – nie zawsze są w całości kosztem podatkowym

Bez względu na stosowaną metodę amortyzacji, w przypadku korzystania z samochodu osobowego należy mieć na uwadze ograniczenie wysokości odpisów amortyzacyjnych uznawanych za koszty uzyskania przychodu.

Jakie usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?

Podatnicy podatku VAT w przypadku dokonywania określonych w przepisach czynności zobowiązani są do składania, oprócz deklaracji podatkowych, również informacji podsumowujących. W informacji podsumowującej wykazuje się przede wszystkim dane dotyczące wspólnotowych transakcji towarowych, a więc wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - bankowozów typu C

Do końca 2013 roku obowiązuje ograniczenie w odliczaniu VAT od samochodów osobowych do 60% nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ponadto nie można odliczać VAT od paliw do tych samochodów. Jednak jest grupa pojazdów specjalnych, której nie dotyczą te ograniczenia i można odliczać cały VAT naliczony przy ich zakupie oraz przy zakupie paliwa do ich napędu, a także VAT z rat leasingowych. Okazuje się, że nie jest trudno przerobić samochód osobowy na jeden z tych pojazdów specjalnych - bankowóz typu C.

Podatnicy VAT UE, którzy zawiesili działalność nie muszą składać deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie obowiązków podatników VAT UE w sytuacji zawieszenia przez nich działalności gospodarczej.

Akcyza od samochodów – pośrednictwo przy sprzedaży

Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Jedną z wykonywanych czynności jest pośrednictwo w sprzedaży samochodów. Firma kojarzy nabywcę ze sprzedawcą, a jego wynagrodzeniem jest prowizja jaką otrzymuje od sprzedawcy samochodu z tytułu doprowadzenia do zawarcia umowy kupna - sprzedaży samochodu. Czy pośrednictwo przy ww. umowie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Samochody do demontażu mogą podlegać akcyzie

Przepisy podatkowe częstokroć nie przystają do życia a próby ich poprawiania mogą mieć niespodziewane dla ich autorów oraz dla niektórych podatników negatywne skutki uboczne. Jednym z przykładów powyższych „usterek” jest sytuacja podmiotów prowadzących stacje demontażu pojazdów, które w ramach tej działalności przyjmują do demontażu i/lub utylizacji m.in. samochody dopuszczone do ruchu i zarejestrowane za granicami Polski (tj. na zagranicznych tablicach rejestracyjnych).

Prezes w areszcie nie powinien odpowiadać za zaległości podatkowe spółki

Zdaniem organów podatkowych przebywanie w areszcie tymczasowym nie uwalnia prezesa zarządu od odpowiedzialności za niezgłoszenie upadłości spółki i tym samym od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Na szczęście tę decyzję fiskusa podważył Naczelny Sąd Administracyjny, który po blisko 7 latach uwolnił od tej odpowiedzialności nieszczęsnego prezesa.

WNT - moment powstania obowiązku podatkowego

Ustawa o podatku od towarów i usług wprost definiuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Korekta WDT - termin

Kwestia korekty wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) rodzi szereg praktycznych problemów. Jednym z nich jest ustalenie terminu dokonania tej korekty.

Czy faktura wzywająca do zaliczki generuje konieczność rozliczenia WNT?

Obowiązek podatkowy w VAT w przypadku dokonania wpłaty zaliczki na rzecz podatnika podatku wartości dodanej, istnieje wyłącznie w sytuacji gdy podatnik ten wystawi na rzecz podatnika fakturę (invoice, rechung, etc.) potwierdzającą otrzymanie przez ten podmiot części lub całości wynagrodzenia przed realizacją dostawy, w tym także przedpłatę. Dlatego też faktura wystawiona przez ww. podmiot, która nie potwierdza otrzymania przedpłaty, lecz wzywa do jej uiszczenia nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik zakupi pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, to będzie mu przysługiwało prawo odliczenia całego podatku naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie.

Na czym polega karuzela podatkowa?

Tak zwane oszustwa karuzelowe są najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w skali całej Unii Europejskiej. Powodują one największe uszczuplenia budżetowe. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” nie płacą VAT należnego lub wyłudzają zwrot VAT naliczonego. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych są często tzw. słupy, zwane też „znikającymi podatnikami”, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegają likwidacji.

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

Nietransakcyjne przemieszczanie towarów a informacja podsumowująca

W związku z istnieniem unii celnej, możliwym jest clenie towarów importowanych spoza Unii Europejskiej w dowolnym kraju UE, nie tylko w kraju w którym towary te będą później użyte lub odsprzedane przez ich faktycznego importera.

Nowe wzory informacji podsumowujących

Rozporządzeniem z dnia 18 lipca 2011 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156 z dnia 29 lipca 2011 r. Minister Finansów dokonał zmiany wzorów informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach oraz zmiany wzorów korekt tych informacji.

Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych?

Samo złomowanie pojazdu, podobnie jak np. kradzież nie powoduje automatycznie wygaśnięcia obowiązku w podatku od środków transportowych. Właściciele pojazdów muszą płacić ten podatek do czasu wyrejestrowania pojazdu (uzyskania decyzji organu rejestrowego o wycofaniu pojazdu z ruchu) i złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych o wygaśnięciu obowiązku podatkowego.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie od zagranicznego kontrahenta?

Podmiot francuski, który na terytorium Polski nie ma miejsca zamieszkania, siedziby, stałego miejsca wykonywania działalności, zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług dokonuje dostawy towaru na rzecz polskiego podatnika. Dostawa została dokonana w dniu 28 kwietnia 2011 r. Podatnik francuski na tę okoliczność w dniu 11 maja 2011 r. wystawił fakturę z adnotacją, że podatek rozlicza nabywca towaru.

Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Wiele osób kupujących samochody osobowe w innych krajach UE korzysta z pomocy pośredników. Wynika to zarówno z braku czasu lub innych zdarzeń uniemożliwiających osobisty zakup wymarzonego pojazdu za granica, jak też z faktu, że niektóre samochody można nabyć na zamkniętych aukcjach lub licytacjach organizowanych przez różne organizacje lub administracje w tych krajach.

Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?

Pracownicy spółki z o.o. są wysyłani w zagraniczne podróże służbowe samochodami osobowymi. Za granicą kupują paliwo, a zakup dokumentowany jest fakturą wystawianą na spółkę. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup paliwa do kosztów uzyskania przychodów w kwocie brutto (wraz z podatkiem VAT)?

Odzież motocyklowa jednak może być kosztem uzyskania przychodów

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia z 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 60/11.

Rozliczanie kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych

W praktyce wielu firm pracownicy często korzystają z prywatnych samochodów na potrzeby realizacji zadań służbowych. Często powstają również pytania, czy pracownik ma w takich sytuacjach możliwość odzyskania poniesionych wydatków, a jeśli tak, w jaki sposób powinien je dokumentować i w jakiej formie przedstawiać pracodawcy rozliczenia.

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową.

Jak ustanowić przedstawiciela podatkowego?

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują nowe zasady ustanawiania przedstawiciela podatkowego.

Jak rozliczyć transakcję gdy zagraniczny nabywca nie jest podatnikiem VAT-UE?

Spółka X dokonała w dniu 5.08.2010 r. kilka dostaw na rzecz kontrahenta – Spółki Y z Rumunii. udokumentowanych fakturami VAT. Dla powyższych transakcji ww. podmiot posłużył się numerem VAT-RO XXXXXXX, który jak się obecnie okazało na dzień realizacji transakcji nie był aktywny w systemie VIES.

Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa dla potrzeb VAT?


W sytuacji, gdy nabywca usługi pośrednictwa świadczonej przez wnioskodawcę jest podatnikiem (dostarcza towary) z siedzibą na terytorium Rosji, to miejsce świadczenia usługi przez wnioskodawcę i ewentualnie jej opodatkowania znajduje się w Rosji. Co za tym idzie usługa pośrednictwa nie będzie opodatkowana w Polsce.

Jak rozliczać w 2011 roku VAT od okazjonalnych przewozów autobusami zarejestrowanymi poza terytorium Polski


Świadczenie usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegających na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium Polski, świadczone przez podatników mających siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, lub miejsce zamieszkania lub pobytu poza Polską - podlegają opodatkowaniu VAT na ogólnych zasadach.

Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku


Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:
a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,
b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Kiedy można stosować stawkę 0% VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Stosowanie stawki 0% VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych zależy m.in. od należytego udokumentowania tych zdarzeń. Przy czym zdaniem sądów administracyjnych nie jest tu konieczne posiadanie dokumentów przewozowych CMR.

Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Proszę o wyjaśnienie warunków odliczenia od dochodu kwoty 2.280,00 zł w związku z korzystaniem z samochodu osobowego dla celów związanych z rehabilitacją osoby niepełnosprawnej.

Jednorazowa amortyzacja nie dla samochodów osobowych

Czy przysługuje mi prawo skorzystania z „jednorazowej amortyzacji” od wartości początkowej samochodu posiadającego stosowną homologację i zarejestrowanego jako ciężarowy, jednak nie spełniającego kryteriów samochodu ciężarowego znajdujących się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?Odpowiedź KIP:Podatnikowi nie przysługuje prawo do skorzystania z „jednorazowej amortyzacji”.

Jak określić miejsce świadczenia usług dla belgijskiego podatnika


Zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług objęte jest m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT niezwykle istotnym jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od prawidłowego określenia miejsca świadczenia zależy bowiem czy dana usługa podlega opodatkowaniu w Polsce czy też nie.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - zasady szczególne dla niektórych usług


Ustawa o VAT przewiduje wyjątki od zasad ogólnych określania miejsca świadczenia dla usług wskazanych w art. 28d-28n tej ustawy. Modyfikacja zasad miejsca świadczenia usług w niektórych przypadkach ma zastosowanie niezależnie od statusu nabywcy (podatnik czy podmiot niebędący podatnikiem – ostateczny konsument), a w innych ma miejsce wyłącznie, gdy usługobiorca jest podmiotem niebędącym podatnikiem lub podatnikiem.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - zasady ogólne


Określanie miejsca świadczenia usług jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących rozliczania podatku VAT. Dostrzegło ten problem Ministerstwo Finansów i przygotowało obszerne opracowanie na ten temat wg stanu prawnego obowiązującego od początku 2011 roku, które prezentujemy poniżej.

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT


Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB)

Przerabianie ciężarówek na samochody osobowe bywa opodatkowane akcyzą

Jak powszechnie wiadomo, ustawa o podatku akcyzowym nakłada podatek akcyzowy na samochody osobowe, omijając jednocześnie szerokim łukiem samochody ciężarowe, które nie są objęte tym podatkiem.

Jak prawidłowo ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów


Jeżeli podatnik VAT prowadząc działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa handlowego ma kilku kontrahentów, w tym również zarejestrowanych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, może pojawiać się wątpliwość gdzie usługa powinna być opodatkowana w Polsce czy też w kraju z którego pochodzi kontrahent?

Jak prawidłowo określić miejsce opodatkowania usług projektowych związanych z nieruchomościami

Usługi związane z nieruchomościami są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu są wykonywane, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz, gdzie faktycznie (fizycznie) wykonuje tą usługę. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego

W przypadku, gdy świadczone usługi wykonywane są dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w Polsce a nie jest ona siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania, miejscem opodatkowania tych usług jest Polska.

Kiedy koszt transportu należy ująć w podstawie opodatkowania innej transakcji


Zasadniczo, świadczenie usług transportowych stanowi czynność samodzielną i niezależną, która podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy o VAT. Jednakże w określonych sytuacjach wartość ww. usługi transportowej powinna zostać wliczona do podstawy opodatkowania innej czynności podlegającej opodatkowaniu. Innymi słowy, możliwa jest sytuacja, w której koszty transportu zwiększają podstawę opodatkowania innej transakcji - w praktyce najczęściej dostawy towarów (zarówno krajowej jak i zagranicznej) lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Podatek akcyzowy winien być pobierany w kraju konsumpcji wyrobu akcyzowego. Dlatego też w przypadku, gdy akcyzę od danej ilości wyrobów akcyzowych pobrano w Polsce, a następnie wyroby te zostaną przemieszczone do innego kraju członkowskiego UE przedsiębiorcy, którzy zapłacili akcyzę mogą ubiegać się o jej zwrot. 

REKLAMA