REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - zasady szczególne dla niektórych usług


Ustawa o VAT przewiduje wyjątki od zasad ogólnych określania miejsca świadczenia dla usług wskazanych w art. 28d-28n tej ustawy. Modyfikacja zasad miejsca świadczenia usług w niektórych przypadkach ma zastosowanie niezależnie od statusu nabywcy (podatnik czy podmiot niebędący podatnikiem – ostateczny konsument), a w innych ma miejsce wyłącznie, gdy usługobiorca jest podmiotem niebędącym podatnikiem lub podatnikiem.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - zasady ogólne


Określanie miejsca świadczenia usług jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących rozliczania podatku VAT. Dostrzegło ten problem Ministerstwo Finansów i przygotowało obszerne opracowanie na ten temat wg stanu prawnego obowiązującego od początku 2011 roku, które prezentujemy poniżej.

Czym różni się eksport pośredni od bezpośredniego w ustawie o VAT

Na gruncie przepisów z zakresu podatku VAT wyróżnia się dwa typy eksportu towarów, mianowicie: eksport bezpośredni oraz eksport pośredni. Rozróżnienie to jest niezmiernie istotne z uwagi na zasady stosowania stawki VAT 0% względem eksportu towarów, w tym wymaganą dokumentację.

VAT 2011 - najważniejsze zmiany

Do ostatnich dni 2010 r. kształtowała się treść przepisów dot. VAT jakie obowiązują w 2011 roku. Zmiany wynikają z kilku nowelizacji ustawy o VAT i szeregu nowych rozporządzeń wykonawczych. Ministerstwo Finansów przygotowało zestawienie i omówienie zmian w ustawie o VAT i rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy obowiązujących od 2011 roku. Prezentujemy obszerne fragmenty tego kompleksowego opracowania, w tym m.in. stawki VAT 2011, zwolnienia z VAT, VAT od samochodów, PKWiU 2008 a VAT i inne istotne nowości.

REKLAMA

Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.

Jak ustalić w 2011 r. kraj opodatkowania VAT usług związanych z targami i wystawami

Począwszy od 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie art. 28g ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), zgodnie z którym dojdzie do zmian w zakresie określania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług związanych z targami i wystawami.

Jak rozliczyć w VAT zaliczki na poczet transakcji zrealizowanych w 2011 roku

Niestety przepisy przejściowe dotyczące rozliczania VAT na przełomie 2010 r. i 2011 r. są nieprecyzyjne. Budzą one uzasadnione wątpliwości podatników. Przyjrzyjmy się zasadom rozliczania zaliczek.

Kasy fiskalne 2011 - jak rozpocząć ewidencję obrotu kasą fiskalną

Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników w grudniu 2010 r. broszurę informacyjną na temat praw i obowiązków podatnika rozpoczynającego ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej. Warto zapoznać się z tą broszurą, bo pokazuje jak fiskus interpretuje poszczególne przepisy dotyczące stosowania kas fiskalnych, również te wchodzące w życie od 1 stycznia 2011 r..

REKLAMA

Kasy fiskalne 2011 - odpowiedzi Ministerstwa Finansów na najczęściej zadawane pytania

Ministerstwo Finansów udzieliło w grudniu 2010 r. wyjaśnień w zakresie najczęstszych pytań i aktualnych problemów związanych ze stosowaniem przepisów dotyczących kas fiskalnych. Wyjaśnienia te dotyczą w dużej części wątpliwości związanych z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2011 roku.

Stawki VAT 2011 - nowa stawka 5% na żywność i książki

Wśród zmian jakie będą miały miejsce w stawkach podatku od towarów i usług, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. należy odnotować wprowadzenie nowej 5 % stawki podatku.

Nowe stawki VAT w kasach fiskalnych od 2011 roku


Od początku 2011 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Najważniejsze z nich dotyczą podwyższenia stawek VAT. Zmiany stawek podatku VAT wymuszają nowelizacje przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług. Jedna z tych zmian dotyczyć ma rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Kradzież samochodu nie odbiera prawa do odliczenia VAT


Jak powszechnie wiadomo, jedną z podstawowych zasad rządzących opodatkowaniem podatkiem VAT jest możliwość odliczania podatku naliczonego od podatku należnego, co ma w założeniu skutkować neutralnością podatku dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM od 2011 roku


Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 19 grudnia 2008 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług. W efekcie od stycznia 2011 roku obowiązywać będzie nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM dla podatku VAT, który będzie musiał być stosowany począwszy od rozliczeń za styczeń 2011 r.

Sylwester 2010 z kasą fiskalną - czyli jak wejść w Nowy Rok 2011 z nowymi stawkami VAT

Od północy 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą nowe stawki w podatku VAT. Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych) będą mogli kontynuować prowadzoną sprzedaż pod warunkiem wprowadzenia do funkcjonujących kas nowych stawek VAT. Praktyczną radą może się okazać uruchomienie po północy rezerwowych kas fiskalnych, w których już wcześniej wprowadzono stosowne zmiany, bo nie do każdej kasy zdąży tej nocy dojechać serwisant.

Jaka stawka VAT na opłatki wigilijne

Klasyfikacje statystyczne traktują opłatki sakralne podobnie jak macę, chleb chrupki, wafle, czy bułkę tartą. Jednak ustawa o VAT traktuje te produkty inaczej. Dostawa opłatków podlega opodatkowaniu wg stawki 7%. A od 2011 roku stawka ta wzrośnie do 8%. Natomiast chleb przaśny (czyli maca) i bułka tarta będą od 2011 roku opodatkowane stawką 5%.

VAT 2011 - nowe rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT

Kolejne podstawowe rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT otrzyma nowe brzmienie od 2011 roku. Minister Finansów wydał 22 grudnia nowe rozporządzenie, które zastąpi w 2011 roku rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.).

Zmiany rozporządzenia VAT w sprawie wystawiania faktur od 2011 roku

Po nowelizacjach ustawy o VAT na 2011 rok przyszła pora na zmiany w kluczowych rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy.

Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Wiemy już, że od 2011 roku wzrosną dotychczasowe stawki VAT o 1 punkt procentowy. Poza wspomnianą podwyżką przewidziano będzie też obniżenie stawki na niskoprzetworzone podstawowe produkty żywnościowe z 7% do 5%, co ma zrekompensować wzrost stawki na pozostałą żywność z 7 do 8%. Wątpliwości podatników budzi jednak stosowanie starych i nowych stawek VAT w okresie przejściowym na przełomie roku.

Gdzie rozliczyć VAT od usług związanych z nieruchomościami

Zasadniczo w przypadku usług związanych z nieruchomościami podatek VAT płaci się w kraju położenia nieruchomości. Jednak, gdy usługa nie dotyczy konkretnej nieruchomości VAT będzie płacony wg miejsca siedziby odbiorcy usługi przez tego odbiorcę.

Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia

Zgodnie ogólną zasadą określoną w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podmioty będące podatnikami VAT (art. 15 ustawy) są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności będącej przedmiotem opodatkowania VAT, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Czy możliwe jest anulowanie wystawionych przez pomyłkę faktur VAT

Jeżeli faktura nie została wprowadzona do „obrotu prawnego” (czyli nie została przekazana osobie trzeciej) może zostać anulowana.

Czy można odliczyć VAT naliczony od świątecznych paczek dla pracowników

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc jak co roku pojawia się problem związany ze skutkami podatkowymi organizacji tzw. Wigilii dla pracowników. Ponieważ tematyka ta na przełomie roku jest w publikacjach księgowych dość „modna” i nawet szeroko omówiona, warto przeanalizować problemy raczej nie poruszane.

Jak przedsiębiorcy oceniają polskie podatki

Wiemy już, że Minister Finansów jest zadowolony z polskiego systemu podatkowego. Ale co sądzą o tym systemie przedsiębiorcy? Zbadali to specjaliści z Deloitte. Generalnie zdaniem przedsiębiorców nie jest dobrze. Podatki są zbyt skomplikowane (np. 90% podatników nie rozumie VAT), a przepisy podatkowe za często się zmieniają. Co gorsza fiskus sam gubi się w gąszczu tych przepisów wydając niejednolite interpretacje w analogicznych sprawach.

Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

Kiedy można skorzystać z ulgi za złe długi, gdy nie wiadomo, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT


W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, gdy kontrahent pomimo wcześniejszego zobowiązania nie uiszcza zapłaty za dostarczony towar czy też wykonaną usługę. Jest to sytuacja wyjątkowo niekorzystna dla sprzedawcy, ponieważ nie tylko traci pieniądze ale również jest zobowiązany do zapłaty należnego VAT, jaki powstał z tytułu dokonanej transakcji.

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania


Podatnik, który w ramach jednego zlecenia dokonał wyremontowania mieszkania oraz montażu sprzętu AGD np. okapu, zmywarki, płyty gazowej - nie może zastosować 7 % stawki do całości usługi.

Co powinna zawierać faktura dokumentująca zakup paliwa do samochodu

Szczegółowe zasady wystawiania faktur i dane które powinny zawierać prawidłowo wystawione faktury zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Czy kary umowne podlegają opodatkowaniu VAT

Nie podlegają opodatkowaniu VAT kary umowne za niezrealizowane kontrakty, pełniące funkcję odszkodowawczą (rekompensacyjną) za poniesione straty. Takie zdarzenia nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Czy spadkobierca ma obowiązek składania za zmarłego deklaracji VAT

Spadkobiercy nie mają obowiązku składania za zmarłego podatnika VAT deklaracji podatkowej oraz zapłaty podatku, gdyż obowiązek ten dotyczy wyłącznie podatników tego podatku.

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT


Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB)

Gdzie jest opodatkowana usługa elektroniczna dla klienta w USA

Podatnik podpisał umowę z firmą mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Kontrakt dotyczy wykonania ilustracji do albumu, jego skład komputerowy oraz przygotowanie do druku. Czy usługi te są zwolnione w Polsce z opodatkowania VAT?

Czy można odliczać VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia podmiotowego

Po rezygnacji podatnika ze zwolnienia podmiotowego w VAT pojawia się problem związany z prawem podatnika do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia w VAT.

Czy po likwidacji firmy można otrzymać zwrot VAT na prywatny rachunek bankowy

Po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wielu byłych podatników VAT likwiduje także swoje bankowe konto firmowe. Często się zdarza, że podatnikom po likwidacji działalności przysługuje zwrot VAT. Powstają w związku z tym wątpliwości, czy zwrot VAT może być dokonany na konto osobiste podatnika VAT.

Czy bezumowne korzystanie z lokalu jest opodatkowane VAT

Zdarzają się sytuacje, że po zakończeniu najmu lokalu służącego prowadzeniu działalności gospodarczej najemca nadal korzysta z lokalu bez umowy i uiszcza z tego tytułu opłaty. Czy takie opłaty podlegają opodatkowaniu VAT?

Czy podlegają opodatkowaniu VAT przychody z pochodnych instrumentów finansowych

Jestem księgową w spółce z o.o. Działamy w branży tekstylnej. W tym roku Prezes podpisał umowę z bankiem na korzystanie przez naszą spółkę z 2 pochodnych instrumentów finansowych. Powstała więc wątpliwość czy uzyskany w ten sposób obrót powinniśmy opodatkować VAT-em i ofakturować.

Czy koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu trzeba refakturować na leasingobiorcę

W uchwale 7 sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania VAT tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Znaczenie tej uchwały komentuje Marcin Chomiuk, dyrektor w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Czy samochód wykupiony po zakończeniu leasingu jest używany i można go sprzedać bez VAT

Okres użytkowania samochodu na podstawie umowy leasingu nie może być liczony do limitu półrocznego, o którym mowa ww. art. 43 ust. 2 ustawy o VAT (zwolnienie z VAT dla towarów używanych). Leasingobiorca użytkując samochód na podstawie umowy leasingu nie nabył w tym czasie prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Samochód wykupiony po zakończeniu umowy leasingu przez leasingobiorcę nie spełnia definicji towaru używanego. Dopiero po upływie 6 miesięcy jego użytkowania od momentu jego wykupu będzie go można sprzedać bez VAT, jako towar używany.

Jak rozliczać VAT przy zakupach na raty

Prowadzę od niedawna działalność gospodarczą w zakresie produkcyjno-usługowo-handlowym. Jestem już zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Dokonałem w ramach firmy zakupów towarów na raty, czy od takich zakupów na raty związanych z prowadzoną przeze mnie firmą mogę odliczać podatek?

Niezwrócenie palet transportowych a transakcje wewnątrzwspólnotowe

Przewóz towarów samochodami ciężarowymi odbywa się przeważnie na paletach transportowych, które m.in. ułatwiają załadunek i wyładunek towarów oraz przemieszczanie go po magazynach nadawcy i odbiorcy. Palety te, jako „opakowania zwrotne” bardzo często wymieniane są pomiędzy stronami transakcji oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w ich przewozie (np. firmami transportowymi).

Czy spóźniony zwrot akcyzy należy powiększyć o odsetki

Jeżeli organ podatkowy zwróci podatek akcyzowy po terminie 30 dni (lub 90 dni, gdy konieczne jest dodatkowe sprawdzenie zasadności zwrotu) – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, do zwrotu podatku należy doliczyć odsetki, takie jak w przypadku oprocentowania nadpłaty, o którym mowa w art. 78 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

Czy nabycie usług zarządczych od podmiotu z siedzibą w „raju podatkowym” pozwala na odliczenie VAT?

Spółka Oasis East produkuje i sprzedaje urządzenia chłodnicze do wody. W ramach swej działalności, obejmującej również usługi serwisowe, spółka ta nabywa usługi oferowane przez przedsiębiorstwo mające siedzibę na jednym z terytoriów tzw. „rajów podatkowych”. Kontrahent świadczy na rzecz Oasis East usługi zarządcze i pomocy technicznej.

W 2011 r. rachunków w dalszym ciągu nie będzie można przesyłać mailem

Od 1 stycznia 2011 r. Minister Finansów planuje dokonać zmian w rozporządzeniach, od których zależy możliwość wysyłania faktur VAT mailem (np. w formacie PDF). Zmiany te nie dotyczą jednak możliwości wysyłania e-mailem rachunków.

Jakie skutki dla podatników VAT wywołuje opinia statystyczna GUS

W 2006 r. podatnik otrzymał opinię statystyczną GUS. Na tej podstawie przyjął dla świadczonych usług stawkę 7% w podatku VAT. W 2009 r. urząd skarbowy skontrolował podatnika i wystąpił do GUS o zmianę opinii z 2006 r. Czy opinia z 2006 nie chroni podatnika na wypadek kontroli?

Czy na fakturze zaliczkowej powinna być wpisana dokładna nazwa towaru będącego przedmiotem transakcji


Z treści faktury zaliczkowej powinno wynikać, jaki konkretnie towar jest przedmiotem zamówienia lub umowy.

Jak prawidłowo ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów


Jeżeli podatnik VAT prowadząc działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa handlowego ma kilku kontrahentów, w tym również zarejestrowanych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, może pojawiać się wątpliwość gdzie usługa powinna być opodatkowana w Polsce czy też w kraju z którego pochodzi kontrahent?

Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT


Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2010 r. (I SA/Gd 508/10).

Obrót dla zwolnienia podmiotowego z VAT liczysz tam gdzie mieszkasz

Pojecie „roczny obrót” dotyczy obrotu uzyskanego przez podatnika w danym roku w państwie, w którym ma on siedzibę. I tylko ten obrót trzeba brać pod uwagę przy ocenie, czy podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.
Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 26 października 2010 r. (w sprawie o sygn. C-97/09).

Jak udokumentować zmianę ceny towaru dokonaną po wystawieniu faktury korygującej

Przepisy nie przewidują możliwości korygowania faktur korygujących, tj. wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych wcześniej. Jednak nie ma też zakazu. Zatem kolejna faktura korygująca wystawiona po wcześniej wystawionej fakturze korygującej powinna zawierać wyraźną adnotację o tym, że pierwotna faktura VAT została już wcześniej skorygowana.

Jakie obowiązki ciążą na podatniku w związku z wystawieniem faktury korygującej obniżającej podstawę opodatkowania

W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania rozliczenie korygowanych faktur winno nastąpić w rozliczeniach za miesiąc, w których wystawca faktury otrzymał potwierdzenie otrzymania faktur korygujących.

Kiedy licencjodawca ma obowiązek wystawić fakturę VAT

W przypadku udzielenia licencji do praw autorskich, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

REKLAMA